Skocz do zawartości
m_lesiu

Moje Testy Wc Z Niższej-średniej Półki (plus Fotki, Opisy)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

 

Pomysł na przejście z AC na WC pojawił się po zakupie Q6600, około połowy marca, a dokładniej po sprawdzeniu temperatur proca po OC :)

Konfig:

Q6600 G0 @ 3,4GHz @ 1,432V + Scythe Infinity z Fanderem 120mm. Wyciągowy Xilence 120mm

Fander ustawiony na 850rpm, Xilence na 900rpm (żeby było cicho).

 

Procesor obciążany był dwoma Orthosami (z ustawioną koligacją dla odpowiednich rdzeni) przeliczaniem transformat small-FFT i priorytetem 9.

 

http://img10.imageshack.us/img10/7007/q66001437534ghz.jpg

 

Dołączona grafika

Fotka robiona tak na prawdę znacznie wcześniej niż powyższe testy - wentylatory są zamienione (Fander wyciągowy, Xilence na CPU) ;-)

 

80 stopni w stresie...dużo :) Coś trzeba było z tym zrobić...

Po zdjęciu bocznej ścianki i rozkręceniu obu wentylatorów na maxa (Fander 1500, Xilence 1300rpm) temperatura spadła o równe 10 stopni, do 70*

 

 

Celem więc było złożenie budżetowego (ale w miarę przyzwoitego) WC, na używanych częściach i po jak najniższych kosztach, które zapewniłoby mi spadek temperatur. Na początek z blokiem tylko na CPU:

- Prison Pro V4

- chłodnica BWA 121 UV

- Coolriver rev.2/BW Silent Pump 12V

- wąż + króćce SM 8/10

- rez O-Tank 170 (oczywiście bez niego można się przy powyższej pompce obejść)

 

Pierwsze zalanie. Na razie woda, dla sprawdzenia szczelności (oraz przypomnienie sobie praw fizyki dla układu zamkniętego z cieczą i powietrzem :) )

 

Dołączona grafika

 

Teraz się to wydaje śmieszne, ale wtedy miałem radochę patrząc przez 10 minut na falującą wodę w rezie oraz ogólnie satysfakcję, że to ruszyło bez problemów od pierwszego "kopa" :D

 

Później przyszła kolej na zalanie układu płynem (Feser One):

 

Dołączona grafika

 

oraz w końcu - montaż całości w obudowie:

 

Dołączona grafika

 

 

Układ w ustawieniu pompka -> CPU -> chłodnica -> rez -> pompka

Pierwsze testy odbyły się z jednym wentylatorem (Fander) na chłodnicy:

 

- 850rpm:

Idle: 46 45 43 43

Stres: 82 82 77 77 (nie chciałem katować procka, więc po parunastu minutach odpuściłem, ale temp. mogłaby podejść jeszcze o 1, może o 2 stopnie w górę).

 

- 1250rpm:

Idle: 43 42 39 39

Stres: 77 77 71 71

 

Max rpm (1500) nie sprawdzałem, bo do pracy na codzień takie ustawienie w ogóle nie wchodziło w grę (można się spodziewać spadku temp. o 2 stopnie).

 

Następnie przyszła pora na testy w kanapce. Drugiego Fandera niestety nie miałem, więc w ruch poszły dwa Xilence:

 

- 900rpm:

Idle: 43 42 39 40

Stres: 78 78 72 72

 

- 1300rpm:

Idle: 38 37 35 36

Stres: 72 72 67 67

 

Testy oczywiście z zamkniętą obudową (nie wiem, czemu wtedy nie sprawdziłem temp. po zdjęciu bocznej ścianki...)

 

Wnioski po powyższych testach:

Typowa miedziana chłodnica 1x120 z jednym wentylatorem musi ustąpić pod względem wydajności chłodzeniu powietrznemu - różnica na niekorzyść WC wynosi około 7-8%.

Gdy jednak założymy drugi wentylator, WC zrównuje się (a przy wyższych temp. nawet okazuje się być lepsze) od AC.

Proszę pamiętać, że w przypadku AC wentylator wyciągowy również ma duży wpływ na wydajność chłodzenia typu tower (Mugen/Infinity, Ninja, TRU(E) itp.) więc zdecydowanie można to traktować jako pseudo push-pull smilies/wink.gif

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Kolejnym etapem był zakup bloczku na GPU oraz chłodnicy 2x120mm:

- blok Prison Pro V2 GPU

- chłodnica BWA 122

 

Karta graficzna to 8800GTS 512MB (G92) @ 720/1720/972 (rdzeń/shadery/mem).

W testach obciążana była Ati Toolem (Artifact Scan).

 

Dołączona grafika

 

Usilnie chciałem mieć obie chłodnice w układzie (cały czas mając w pamięci przeciętne wyniki testów na BWA 121 :) ). Stanęło na: pompka -> GPU -> BWA 121 -> CPU -> BWA 122 -> rez -> pompka.

Wtedy też zastanawiałem się nad różnicami w temperaturze procesora w zależności od umiejscowienia chłodnic w układzie. Nie będę tego wątku rozwijać. W skrócie napiszę że globalnie to nie ma znaczenia, natomiast lokalnie ma to wpływ, ale w moim przypadku GPU nie nagrzewa wody na tyle by wpływ ustawienia BWA 121 przed czy za GPU miał skutek na temp. CPU (może 1-2 stopnie...ale pamiętajmy że nie są to pomiary w 100% powtarzalnych warunkach a i same odczyty w sofcie lekko się wahają, dlatego ogólnie można przyjąć że jest to minimalny i w praktyce pomijalny wpływ, przynajmniej przy moim sprzęcie (GPU) ).

 

W każdym razie przy ustawieniu chłodnic jak na powyższej fotce...zmian względem testów z samą BWA 121 NIE BYŁO! Wynika to z faktu, że ciepłe powietrze z BWA 122 było zasysane i dmuchane na BWA 121. Inna sprawa - z ustawieniem BWA 122 jak na fotce był też ten problem, że Fandery praktycznie nie miały skąd zasysać powietrza. Scianka z HDD ma tylko pojedyncze i niezbyt gęsto rozstawione otwory. Dopiero po ustawieniu lekko bokiem względem tej ścianki, była lekka poprawa (oraz znacznie bardziej cicha praca wentylatorów - wcześniej strasznie szumiało zasysane przez te szpary powietrze). Podejrzewam, że bardzo ciepłe powietrze z BWA 122 dodatkowo nagrzewało pompkę (która przecież stała bardzo blisko radiatora), co również pewnie miało wpływ na wynik końcowy.

 

Sytuację poprawiło dopiero zdjęcie bocznej ścianki i rozkręcenie wentylatorów na max, przy czym wtedy na obu chłodnicach założone były Fandery:

 

Idle: 34 33 30 31

Stres: 63 63 58 58

 

+GPU (36/41 [41/43]):

 

Idle: 44 44 40 42 (skoki - temp. była 4 stopnie mniejsza)

Stres: 63 63 56 57

 

Komentarz w nawiasie mówi, że Real Temp. przez większość czasu raportował temp. o 4* niższe niż podane, natomiast zdarzały się kilkusekundowe skoki w górę.

 

"Drugie" Idle i Stres jest gdy GPU zostało obciążone Ati Toolem.

Temp. dla GPU podana gdy CPU jest w Idle i po obciążeniu (nawiasy kwadratowe).

 

Przy rozkręconych wentylatorach, zamknięcie obudowy spowodowało wzrost temperatury o 5 stopni w stresie, czyli do poziomu 68 stopni dla cieplejszych rdzeni.

 

Jest więc lepiej, ale głośność takiej konfiguracji była nie do zaakceptowania...jednak przed przystąpieniem do kolejnego etapu, postanowiłem zrobić jeszcze jeden test - konfiguracja push-pull na obu chłodnicach:

- BWA 121: 2x Xilence

- BWA 122: 3x Fander + czwarty went. o wydajności tak pomiędzy Xilencem a Fanderem

 

Dołączona grafika

 

Wszystko poszło na max rpm ale zamknąłem boczną ściankę:

 

Idle: 35 35 31 32

Stres: 66 66 60 60

 

+GPU (37/42 [43/45]):

 

Idle: 44 43 40 43 (skoki - temp. była 3 stopnie mniejsza)

Stres: 66 66 59 58

 

Ładnie widać, jak założenie bocznej ścianki potrafi podnieść temperatury. Mamy wzrost o 3 stopnie, mimo że push-pull jest wydajniejsze!

Co się stało po zdjęciu ścianki? Spadek temp. o 6 stopni: 60 60 56 55 (42 stopnie na grafice, a więc spadek o 3 stopnie) :)

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Przyszła więc kolej na sprawdzenie, co w ogóle moje WC potrafi. W tym celu całość powędrowała na dywan pokoju i została złożona poza obudową, "na pajączka":

 

Dołączona grafika

 

Wtedy też przypomniałem sobie, że mam przecież w domu elektroniczny termometr "domowy". Fakt - jego zakres pomiaru zawiera się między 32,0 a 42,0*...po kilku testach z pomocą przyszedł inny termometr - alkoholowy, stosowany do mierzenia temperatury na dworze, dzięki czemu mogłem zanotować temperatury wychodzące poza zakres roboczy termometru domowego.

Wspomnę tutaj o dokładności alkoholowego (tego się trochę obawiałem na początku) - jest wystarczająco dokładny do takich testów. Proszę przyjąć rozrzut na poziomie +/-0,5*

 

Weryfikowane to było gdy temp. wody była między 32 a 42 stopnie - wtedy pomiary robiłem dwoma termometrami i było wyraźnie widać o ile odstaje (a raczej nie odstaje) termometr alkoholowy.

 

O ile przy poprzednich pomiarach temperatura w pokoju mogła się wahać nawet o 2 stopnie, tak tym razem pilnowałem poziomu 25 stopni przy podłodze, sprawdzając w jednym stałym miejscu. Regulacja odbywała się poprzez przymykanie/uchylanie okna :D Sam test odbywał się w nocy.

 

Temperatura wody mierzona była w zbiorniczku pompki.

 

Podczas tej sesji sprawdziłem tylko konfigurację push-pull, w 3 konfiguracjach (dla każdej dwa warianty: 900 oraz max rpm):

1. GPU -> BWA 121 -> CPU -> BWA 122

2. GPU -> BWA 121 -> CPU

3. GPU -> BWA 122 -> BWA 121 -> CPU (tu w dwóch dodatkowych kombinacjach z zamiennymi rpm)

 

Teraz pora na trochę cyferek (jako ostatnia w wierszu podawana jest temp. wody) :)

 

1.

a) 900rpm:

Idle: 34 34 30 30 /<32

Stres: 63 63 58 57 /34,0

 

+GPU (36/40 [41/43]):

 

Idle: 37 42 42 38 / brak dokładnego pomiaru

Stres: 63 63 57 56 /35,3

 

b) max rpm:

Idle: 31 31 27 27 / brak dokładnego pomiaru

Stres: 59 59 54 54 / brak dokładnego pomiaru

 

+GPU (34/38 [38/40]):

 

Idle: 36 36 36 34 / brak dokładnego pomiaru

Stres: 60 60 54 54 /~32* (wtedy jeszcze temp. mierzyłem tylko temp. domowym i wywalał błąd, więc niby powinno być poniżej 32* ale przy testach z BWA 122->BWA121, gdzie już miałem drugi termometr, pokazywał on minimalnie poniżej 32*, dlatego finalnie podałem właśnie taką wartość).

 

 

2.

a) 900rpm:

Idle: 40 39 36 37 / 34

Stres: 78 78 72 72 / 47

 

+GPU (42/50 [55/60]):

 

Idle: 52 50 49 47 /40,5

Stres: 80 80 73 73 /50 (!!)

 

Heh, na tym etapie miałem frajdę patrzeć, jak rośnie temp. wody na termometrze, z 25 do tych 50* :)

Słupek rósł dosłownie w kilka sekund :D

 

b) max rpm:

Idle: 36 35 32 33 /31

Stres: 71 71 66 66 /42

 

+GPU (39/46 [50/53]):

 

Idle: 46 45 44 43 /35,8

Stres: 72 72 66 66 /~44

 

 

3.

a) 900rpm:

Idle: 33 32 28 28 /~28

Stres: 62 62 57 57 /34,0

 

+GPU (36/41 [42/44]):

 

Idle: 44 37 34 35 /~31

Stres: 61 61 57 57 /35,0

 

b) max rpm:

Idle: 32 32 28 28 /~27,5

Stres: 59 59 54 54 /~32

 

+GPU (35/39 [40/42]):

 

Idle: 43 36 37 37 /~29,5 (43 się pojawiało od czasu do czasu, natomiast zamiast obu 37 czasami wskakiwało 31/32)

Stres: 58 57 54 54 /~32,0

 

i jeszcze dwie wariacje (dla nich już nie mierzyłem temp. wody):

 

- BWA 121 @ max rpm, BWA 122 @ 900rpm

Idle: 33 32 28 28

Stres: 61 61 56 56

 

+GPU (35/39 [40/42]):

 

Idle: 37 37 37 36

Stres: 62 62 56 55

 

 

- BWA 121 @ 900 rpm, BWA 122 @ max rpm

Idle: 33 33 28 28

Stres: 60 60 55 55

 

+GPU (35/38 [38/40]):

 

Idle: 40 40 40 36

Stres: 60 60 52 52

 

...noc była długa, więc jeszcze zrobiłem "szybką" (jeśli tak można nazwać testy, w których na ustabilizowanie się temp. przy każdej zmianie czeka się około 20-25 minut :D ) rundkę w kilku konfiguracjach z wentylatorami z jednej strony a więc BWA 122 + 2xFander oraz BWA 121 + 1xFander (zawsze dmuchały na chłodnicę).

 

Podane temperatury są dla stresu GPU+CPU, w kolejności CPU/GPU; temp. wody.

 

1. BWA 122 Fander @ max, BWA 121 @ off: 60 60 57 57 / 44; 34,5

2. BWA 122 Fander @ 900rpm, BWA 121 @ off: 63 63 60 60 / 47; 37,0

 

3. BWA 122 Fander @ max, BWA 121 @ max: 59 59 55 55 / 43; 33,0

4. BWA 122 Fander @ 900rpm, BWA 121 @ 900rpm: 62 62 58 58 / 45; 35,5

 

...ciągle mało. Lecimy dalej:

5. BWA 122 push-pull @ 900rpm, BWA 121 @ off: 62 62 58 58 / 45; 36,0

6. BWA 122 push-pull @ 900rpm, BWA 121 @ 900rpm: 60 60 56 56 / 44; 34,0

 

Push-pull był trochę naciągany, bo z jednej strony były dwa Fandery a z drugiej (ssące) założyłem 2xXilence, ale lepszy rydz niż nic ;-)

Zapis "BWA 121 @ off" oznacza że chłodnica wprawdzie była wpięta do układu, ale wentylator na niej nie pracował (ale był założony).

 

Wniosek był jeden - układ sam w sobie ma ogromny potencjał. Trzeba go jednak jakoś zapakować do obudowy, tracąc przy tym jak najmniej na wydajności... Jako że nie miałem zbyt wielu pomysłów, postanowiłem spróbować czegoś innego - wywalić BWA 122 poza obudowę, na tył...ale zostawić jednocześnie BWA 121 w środku, w miejscu wyciągowego wentylatora:

 

Dołączona grafika

 

Do montażu wykorzystałem najdłuższe śrubki M3 (gwint w BWA), ciachnąłem im główki, przegwintowałem (pilnik, ręczne robótki i na koniec kilkukrotne poprawienie nakrętkami - nie mam niestety gwintownika :( ). Na takie coś nakręciłem nakrętki w roli wzmocnienia. Następnie wkręciłem do BWA 121, na drugą stronę nałożyłem gotowe BWA 122 z Fanderami i skręciłem nakrętkami (ciasno było z nimi i niewygodnie, ale dałem radę :) ):

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

I jak? No łatwo być nie mogło :D Okazało się bowiem, że trochę przeliczyłem się z powietrzem wylatującym z zasilacza. Było na tyle ciepłe, że odbiło się to bardzo wyraźnie na temp. WC (temp. wody już nie mierzyłem):

 

1. Bez bocznej ścianki:

a) wsio @ max rpm: 62 62 58 59 / 46

b) @ 900rpm: 70 70 67 67 / 52

 

2. z boczną ścianką (na niej 2xAkasa 92mm @ 1000rpm):

a) @max rpm: 66 66 61 61 / 48

b) @ 900rpm: 72 72 69 69 / 51

c) @ ~1100rpm (nie jest jeszcze głośno): 69 69 65 65 / 51

 

Były to najdłuższe śruby M3 jakie miałem pod ręką. Poza tym, nie chciałoby mi się obrabiać gwintu dla kolejnego zestawu śrub :P

Śrubokręt w ruch...i zasilacz powędrował brzuszkiem do góry, na górze obudowy :)

 

Dołączona grafika

 

Po takim zabiegu już było lepiej (z założoną ścianką):

1. zabijcie mnie, nie wiem czemu nie zmierzyłem temp. dla max rpm :)

2. @ 900rpm: 67 67 62 63 / 49

3. @ ~1100rpm: 65 65 61 61 / 47

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

To oczywiście nie był koniec. O takim ustawieniu, jak wyżej (zasilacz na wierzchu itp.) na stałe nie było mowy. Nadszedł czas by wstępne i mętne plany dot. zmiany obudowy wprowadzić w życie.

Od dłuższego czasu bowiem po głowie mi chodził HAF-932 - prosty (aczkolwiek trochę "industrialny", co mi nie do końca pasiło) design oraz w miarę sensownie zorganizowane miejsce w środku kusiły, ale z drugiej strony blokadą była cena. Po wyłożeniu kasy na WC (jeszcze w międzyczasie kupiłem P5Q Deluxe) nie miałem ot, tak do wydania ~600zł a z używek tylko jedna osoba w owym czasie miała do sprzedania (i to nie od ręki, bo czekała na bok z szybą - mod również wpłynął na końcową cenę obudowy).

Z nieba jednak spadła mi oferta której do tej pory w ogóle nie brałem pod uwagę - CM Stacker STC-T01 :) Allegro, używka z dodatkowym wyposażeniem. Komplet, stan bdb... nie wahałem się - aukcja była moja :D

 

Po wstępnym zmontowaniu wyglądało to tak:

 

Dołączona grafika

 

Temperatury oscylowały w okolicach 78* dla zamkniętego boku i ~74 dla otwartego. Problem z ciepłym powietrzem dalej istnieje! Kombinowałem jeszcze z założeniem 23cm wentylatora (jak CM stosuje w niektórych obudowach, np. w HAF-932) ale in on za wiele nie pomagał.

Zwróćcie jednak uwagę że na BWA 122 Fandery były założone w konfiguracji ssącej! Jak się później okazało, ma to bardzo duży wpływ na wyniki (do tej pory myślałem że raczej niewielki).

 

Póki co, skończyło się na wypięciu BWA 121 z układu oraz postawieniu BWA 122 (tym razem dwa Fandery dmuchające) pionowo i z przodu obudowy:

 

Dołączona grafika

 

Wyniki testów (boczna ścianka założona, ale to nie powinno mieć teraz większego wpływu na temp. bo powietrze zasysane jest przecież spoza obudowy, przez front):

- max rpm: 62 62 60 60 / 44

- 900 rpm: 70 70 67 67 / 50

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

EDIT: Wpiąłem BWA 121 (1xFander) i.... nie poprawiło to wyników (albo inaczej - zmiany były w granicach błędu pomiarowego, bo nawet jeśli wskazania zmieniły się o 1 stopień to nie będziemy tego uznawać za sukces ;-) )

 

 

Dokupiłem również dwa dodatkowe Fandery i zrobiłem testy w "kanapce".

 

Przy 900rpm zanotowałem spadek temperatury procka o 3 stopnie (grafiki o 2 stopnie): 67 67 64 64 / 48

Z kolei przy maksymalnych obrotach (około 1450-1500)... zysku nie było (sprawdziłem dwa razy, dla pewności).

Wniosek z tego taki, że chłodnica nie jest na tyle gruba (i "gęsta"), by przy większych obrotach wentylatorów push-pull miał zastosowanie.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Kolejna rzecz - widać że chłodnice BWA czują się najlepiej przy średnioobrotowych wentylatorach (1100 i wzwyż). Z wysokoobrotowymi nie miałem do czynienia więc nie wiem jak mocno poprawiłyby ich wyniki.

Ciekawi mnie natomiast, ile (przy utrzymaniu 800-900rpm na wentylatorach) udałoby się zyskać zmieniając chłodnicę na coś grubszego, ale z rzadziej rozstawionymi finami (Thermochill PA, XSPC RX itp.). Kolejnym czynnikiem jest sam blok CPU oraz jego mocowanie. Kwestię pasty zostawiam z boku bo już tyle razy smarowałem procka sposobem z kartą telefoniczną/kredytową że uważam go za sprawdzony i raczej skuteczny.

 

Dwie sprawy dotyczące samych testów.

1. Niektórzy mogą zauważyć rozbieżność wyników dla CPU w stresie gdy grafika była w idle i w stresie (w pierwszym przypadku temp. potrafiły być minimalnie wyższe). Moim zdaniem wynika to z tego, że po obciążeniu karty procesor część mocy przerobowych musi poświęcić grafice, przez co niejako sam Orthos nie obciąża go tak mocno, jak to robi gdy grafika jest w idle.

 

2. Wszystkie temperatury CPU odczytywane były w Real Temp. z Tjmax ustawionym na 100*.

Podkreślam to, gdyż jest to bardzo ważne dla innych posiadaczy Quadów 65nm a chcących porównać swoje wyniki do moich. Najnowszy Real Temp. Tjmax dla tych procesorów ma ustawione na 90*, przez co i odczyty będą inne (chyba że ktoś patrzy na "Dist. to Tj max", ale raczej większość posługuje się już przeliczonymi wartościami).

 

Dlatego też osoby których wyniki bazują na Tjmax = 90*, chcąc porównać je z moimi powinny od moich wartości odjąć 10*.

 

Poza tym, wszystkie wyniki (temp. wody również) należy traktować z uwzględnieniem błędu pomiaru na poziomie 1* (dla wody można trochę mniej, z 0,5*).

 

Nasuwa się też pewien wniosek. Niewiele brakuje by "zepsuć" dobre osiągi WC poprzez nieprzemyślany montaż w obudowie (wzajemne podgrzewanie się chłodnic, bliskość innych źródeł silnego ciepła, brak dobrego nawiewu czy ogólnie obiegu powietrza w obudowie itp.). Z drugiej strony bardzo ciężko jest uzyskać wydajność układu zamontowanego w obudowie do tego, co tak na prawdę potrafi zaoferować nam układ przy idealnej wentylacji (zmontowany "na pająka", gdzie nic nie ogranicza wentylacji chłodnic).

 

Jeszcze uwaga na koniec. Proszę nie komentować grubości węży, koloru kabli, płynu w układzie itp.

Mój komputer nie pojawia się na wystawach, nie jest wystawiony na pokaz a boczna ścianka nie ma szyby by w ogóle można było oglądać wnętrze bez jej zdejmowania.

Sprzęt, gdy nie robię nic w środku, stoi z założoną ścianką, pod blatem biurka i nikt go stamtąd nie rusza (oprócz mnie ;-) ). Ogólnie, bling, bling mnie nie pociąga i o ile lubię sobie pooglądać galerie Forumowiczów bo ich dzieła na prawdę robią wrażenie, tak priorytetem u mnie było zbicie temperatur oraz ogólny porządek w budzie (to ostatnie jest u mnie zawsze, chyba że jestem w połowie jakichś modyfikacji, jak podczas przesiadki na WC), jednak nic ponad to :P

 

Poza powyższym, wszelkie komentarze są mile widziane :D

Edytowane przez m_lesiu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

!!!!!

 

Ogromna ilość danych , opisów , temperatur - idealne dla poczatkujacych uzytkownikow :)

 

 

gz , napracowales sie.

no niby tak, ale ja wręcz BŁAGAM o wykrsy...nawe zwykłe exelowskie, słupkowe...za dużo danych...przebrnąłem do połowy ide po piwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczerze, sam ledwo ogarnąłem całość podczas pisania posta :) Postaram się to zebrać do kupy i porobić sensowne wykresy... ale w tym momencie nie jestem powiedzieć, kiedy to nastąpi (sesja przede mną).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieźle jak na początkującego watercoolowca. Twoje dane dowiodły po raz n-ty tego o czym od dawna wiele osób mówiło. Niemniej miło, ze tak "profesjonalnie" podszedłeś do tematu. Dane na pewno przydadzą się jeszcze nie jednemu z nas.

Mnie na początku przeraziła Twoja karta graficzna! Była tak wygięta, ze śmiem się zapytać czy ona w ogóle jeszcze działa? Slot cały?

 

Życzę powodzenia w rozbudowie kompa i ewentualne nowe wnioski "z wykresami" :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydatny temat, ale z wykresami byłby wypas ;]

 

 

Musisz wziąć też pod uwagę, że pompka też nie jest najlepsza i po wymianie jej na coś lepszego temperatury mogą sporo spaść. Sprawdzałeś czy masz prostą czapę na procesorze?

 

 

 

btw, z tym stackerem udało ci się, gdybym siedział na kompie (a nie w szkole licytując podczas klasówki telefonem) buda była by moja :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Melampus

Karta nie była jakoś specjalnie wygięta - nie siedziała idealnie prosto, równolegle w slocie (blaszka trzymająca śledzie nie ma takiego docisku jak dobrze przykręcona śruba). Dodatkowo radiator na karcie też lekko opadł przez co całość sprawiała wrażenie mocno wygiętej - na prawdę, z kartą wszystko było i jest OK :)

 

@Marecki306

Z tą pompką nie byłbym taki pewien. Z tego arta: http://www.realitynet.pl/e107_plugins/cont...?content.341.11

wynika że różnice są niewielkie, rzędu 2 stopni. Planuję zakupić któregoś z Laingów/Swiftechów, ale tylko dla testów - w grę więc wchodzi używka z gwarancją (na wypadek gdyby coś się stało), jednak ludzie sprzedają ostatnio bez gwarancji, dlatego na razie sobie dałem spokój.

Co do obudowy...nie wiesz jaką dałem cenę maksymalną :P

Edytowane przez m_lesiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe uaktualnienie:

 

Wpiąłem (już jakiś czas temu) BWA 121 (1xFander) i.... nie poprawiła wyników, co tylko potwierdza wcześniejsze wnioski (ciepłym powietrzem ciepłej chłodnicy nie schłodzisz ;-) ).

 

Niedawno dokupiłem dwa dodatkowe Fandery i zrobiłem testy w "kanapce".

 

Przy 900rpm zanotowałem spadek temperatury procka o 3 stopnie (grafiki o 2 stopnie): 67 67 64 64 / 48

Z kolei przy maksymalnych obrotach (około 1450-1500)... zysku nie było (sprawdziłem dwa razy, dla pewności).

Wniosek z tego taki, że chłodnica nie jest na tyle gruba (i "gęsta"), by przy większych obrotach wentylatorów push-pull miał zastosowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadałeś sobie dużo trudu, zbudowałeś wiele konfiguracji chłodzenia, zaprojektowałeś testy zarejestrowałeś bardzo rzetelne wyniki. Naprawdę praca godna podziwu.

Oczywiście lepiej byłoby gdyby Twoje wnioski były potwierdzone na bardziej profesjonalnym stanowisku pomiarowym ale i tak przydadzą się rozpoczynającym zabawą z LC.

Dla mnie najlepszą konfiguracją jest jedna chłodnica na dachu obudowy z wentylatorami wyciągającymi powietrze z wewnątrz. Jak potrzebna jest duża zdolność chłodzenia to lekarstwem jest gruba 480.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Precello

Jak wspomniałem na wstępie - celem było zbudowanie w miarę sensownego układu WC po najniższych kosztach. Wszystkie elementy są używane, więc i ceny są znacznie niższe niż sklepowe (zwykle około 50-60% tego co zapłaciłbyś w sklepie).

No ale wiadomo - tu 50, tam 100....i się w sumie trochę uzbierało: 550zł, wliczając 4 Fandery, złączki itp. Wychodzi ponad 2 razy więcej niż na topowe chłodzenie AC... a prezentowane WC to zdecydowanie "budżetówka". Inna sprawa - chyba żadne AC przy zachowaniu ciszy nie zapewni takiej wydajności jak nawet takie "tanie" WC

 

@Atomel

Montaż chłodnicy na górze obudowy jest chyba najlepszym rozwiązaniem, ale niestety u mnie nie ma racji bytu - obudowa znajduje się bezpośrednio pod blatem, przez co ciepłe powietrze nie byłoby skutecznie odprowadzane.

Jeśli chodzi o testy, to tutaj niestety jest kiepsko. Większe portale zwykle skupiają się na porównaniach hi-endu, ewentualnie podając wyniki niezbyt umożliwiające odniesienie się z nimi do innych testów (mogę przeliczyć C/W , tylko co taka liczba sama w sobie nam powie, jeśli się nie zna energii cieplnej wydzielanej przez procesor? ).

Edytowane przez m_lesiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje WC tez jest budżetówką, ale wydałem 2 razy więcej (bo zwodowałem i cpu, nb, ram i gpu :P:P:P:P:P i jednoczesnie wyciszylem dyski i pompke :P) :P Ale i tak uważam, że starałem się też po najniższych kosztach :D

Gratuluje wuceta ;) Bardzo ładnie opisane wszystko - tak jak lubie ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo pracy i jeszcze więcej czasu. Gratulacje, jednak żeby porównywać chłodzenie powietrzem z WC musisz znać jeden ważny parametr - temperaturę otoczenia. Jeśli takowej nie znasz, wyniki można traktować jedynie poglądowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test świetny, gratz.

Jak chodzi o wc to mam prawie identyczny config tylko zamiast prisona mam d-teka i E8400, bwa 122 na froncie a 121 na tyle, właśnie zamierzam zwodować 4870 priosonem gpu. Martwi mnie jedynie jak to wpłynie na temp proca ale z twoich testów wynika że nie mam się zbytnio czym przejmować ;D

Jeżeli miałbyś możliwość przetestowania na mocniejszej pompce byłbym wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak zwodowałem swojego HD4850 full blokiem od HD3850 kupionym za grosze (bo aluminiowy i wycofany z produkcji) to temperatury karty spadły srednio o 15C w IDLE i 30C w stresie :) i bardzo to nie wpływa wydajność układu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skad jestes ?

jak okolice wawi i dalej chce Ci sie bawic w testy moge mase sprzetu udostepnic, bedzie tego na prawde duuuuuzo...

od miasiaca komp rozgrzebany i jakos nie zapowiada sie ze bedzie mi sie go w najblizszym czasie chcialo skladac, zwlaszcza ze chcialem wczesniej wreszcie wziąć sie za oploty i malowanie budy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej mała porada. rozgrzana pompka też nagrzewa wodę dlatego z pompki woda powinna trafić najpierw do chłodnicy :) powinno zbyć kilka stopni :)

Black Water Silent pump 12V.

 

Napięcie: 12V

Moc: 3W

 

 

Ta pompka to istny piekarnik. Dziwne że jeszcze rezerwuaru od ciśnienia pary nie rozerwało...

No normalnie elektrownie można wybudowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas odświeżyć wątek :)

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

XSPC RX 240 - ma chyba najrzadziej rozstawione finy w stosunku do reszty chłodnic dostępnych na rynku (Thermochill jest minimalnie "gęstsza"). Zaprojektowana pod niskoobrotowe wentylatory... zobaczymy jak sobie poradzi :) Wyniki zostaną porównane do osiągów BWA 122.

 

1. XSPC RX 240

 

a) 2x Fander (push):

- @ 650rpm:

Idle/Idle: 38 37 34 35 / 38 (woda 30,2*)

Stres/Stres: 71 71 65 66 / 50 (woda 41,4)

 

- @ 900rpm

Idle/Idle: 37 36 33 34 / 37 (woda 29,3*)

Stres/Stres: 68 67 60 61 / 47 (woda 37,0)

 

- @ max rpm

Idle/Idle: 36 34 32 33 / 36 (woda 29,4*)

Stres/Stres: 63 63 57 58 / 43 (woda 33,2)

 

b) 4x Fander (push-pull):

- @ 650rpm

Idle/Idle: 38 36 34 34 / 38 (woda 29,2*)

Stres/Stres: 69 69 62 62 / 48 (woda 37,3)

 

- @ 900rpm

Idle/Idle: 36 35 33 33 / 37 (woda 28,2*)

Stres/Stres: 66 66 59 59 / 45 (woda 35,3)

 

- @ max rpm

Idle/Idle: 34 33 31 32 / 35 (woda 26,5*)

Stres/Stres: 61 61 55 55 / 41 (woda 32,0)

 

2. BWA 122:

 

a) 2x Fander (push):

- @ 650rpm

Idle/Idle: 40 38 36 37 / 40 (woda 31,2)

Stres/Stres: 74 74 69 68 / 53 (woda 43,9)

 

- @ 900rpm

Idle/Idle: 39 38 36 36 / 39 (woda 30,4)

Stres/Stres: 70 70 63 64 / 49 (woda 39,0)

 

- @ max rpm

Idle/Idle: 36 34 32 33 / 36 (woda 27,9)

Stres/Stres: 63 63 58 56 / 43 (woda 33,4)

 

b) 4x Fander (push-pull):

- @ 650rpm

Idle/Idle: / (woda ) (dzisiaj uzupełnię)

Stres/Stres: 72 72 66 67 / 52 (woda 41,2)

 

- @ 900rpm

Idle/Idle: / (woda ) (dzisiaj uzupełnię)

Stres/Stres: 67 67 61 61 / 47 (woda 37,1)

 

- @ max rpm

Idle/Idle: 35 34 31 32 / 36 (woda 27,2)

Stres/Stres: 62 62 56 57 / 42 (woda 32,3)

 

 

Na koniec zrobiłem jeszcze jeden test - obie chłodnice wpięte do układu w konfiguracji: pompka -> BWA 122 -> GPU -> CPU -> RX 240 -> rez -> pompka

- RX, tak jak w teście z jedną chłodnicą, stoi tuż za frontem obudowy (2 Fandery dmuchają przez chłodnicę, w stronę do obudowy)

- BWA położona na dnie (zdjęta siatka ochronna). 2 Fandery dmuchają przez chłodnicę, w górę (do obudowy).

 

Wyniki:

- @ 650rpm

Idle/Idle: 38 36 34 35 / 38 (woda 30,2)

Stres/Stres: 67 67 60 61 / 46 (woda 37,2)

 

- @ 900rpm

Idle/Idle: 36 35 33 34 / 37 (woda 29,3)

Stres/Stres: 64 64 58 59 / 44 (woda 34,7)

 

- @ max rpm

Idle/Idle: 35 34 31 32 / 36 (woda 28,2)

Stres/Stres: 60 60 54 55 / 41 (woda 32,3)

 

 

Prowizoryczne (sorry!) podsumowanie wyników pod obciążeniem dla konfiguracji:

 

1. 2x Fander na chłodnicy

 

| @ 650 | @ 900 | @ max |

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RX 240 | 71 71 65 66 / 50 (41,4) | 68 67 60 61 / 47 (37,0) | 63 63 57 58 / 43 (33,2) |

 

BWA 122 | 74 74 69 68 / 53 (43,9) | 70 70 63 64 / 49 (39,0) | 63 63 58 56 / 43 (33,4) |

 

RX 240 + BWA 122 | 67 67 60 61 / 46 (37,2) | 64 64 58 59 / 44 (34,7) | 60 60 54 55 / 41 (32,3) |

 

 

2. 4x Fander na chłodnicy

 

| @ 650 | @ 900 | @ max |

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RX 240 | 69 69 62 62 / 48 (37,3) | 66 66 59 59 / 45 (35,3) | 61 61 55 55 / 41 (32,0) |

 

BWA 122 | 72 72 66 67 / 52 (41,2) | 67 67 61 61 / 47 (37,1) | 62 62 56 57 / 42 (32,3) |

 

 

Widać 3 rzeczy:

- RX faktycznie się super sprawdza przy niskich obrotach wentylatorów i śmiem twierdzić że nie ma sobie równych (co najwyżej Thermochill...ale musiałbym go mieć i przetestować by to potwierdzić)

- cudów nie ma - BWA to też mosiężno-miedziana chłodnica stworzona do WC dla PC więc "jakoś" radzić sobie musi i gdy komuś nie zależy na bezgłośnej/bardzo cichej pracy (Fandery @900rpm są ciche...ale dopiero poniżej około 750rpm stają się wręcz bezgłośne) to BWA w zupełności wystarczy :)

- co dwie chłodnice to nie jedna, przy czym obie muszą mieć dostęp do świeżego, chłodnego powietrza!

 

Czemu RX kopie tyłek przy 650rpm a przy max rpm już nie? Odpowiedź jest wg mnie prosta.

Przy niskich rpm bardzo duże znaczenie ma przepływ powietrza przez chłodnicę, natomiast przy wyższych obrotach to przestaje być problemem, z kolei wpływ zaczyna mieć powierzchnia oddawania ciepła.

Bez wdawania się szczegóły, XSPC RX ma dwa razy rzadziej rozstawione finy, ale jej grubość jest tylko niecałe 2 razy większa, więc finalnie powierzchnia finów będzie jednak mniejsza względem BWA.

 

 

EDIT: Formatowanie spacjami nie wyszło tak jak to poustawiałem, więc chyba się bez Excela nie obejdzie :)

Edytowane przez m_lesiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy te wykresy ? ;)

ogólnie to od dawna wiadomo że przy wolnych obrotach ilość finów ma duże znaczenie -mimo że chłodnica gruba to przewiew przez nią będzie przyzwoity a przy gęstych finach ciężko wychwycić że coś się kręci za chodnicą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...