Skocz do zawartości
Grucela

Dysk Zewnętrzny - Esata - Problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

komputer do ktorego podlaczam dysk to laptop: hp nx7400, system to windows xp home

 

stałem sie posiadaczem następującego zestawu:

- kieszeń usb/esata Welland 740J

- WD 10EADS /1TB GP/

- Kontroler 2 x eSata na PCMCIA

 

na poczatku czekalem na kontroler wiec podpialem kieszen do laptopa za posrednictwem usb,

wszystko ladnie dzialalo, sformatowalem dysk w ntfs wrzucilem troche danych, transfery nie za szybkie ale wiadomo usb.

 

kiedy nabylem kontroler, wlozylem karte zaintalowalem stery z plytki... podlaczylem kieszen i... nic nie wykrywa...

kiedy probuje odpalic kompa z wlozona pcmcia i podpietym wlaczanym dyskiem system nie startuje, ma jakies takie dziwne zawiasy przy ladowaniu i tak jakby sie zapetla przy ladowaniu... czekalem z 10 min i nic...

kiedy wloze pcmcia w trakcie pracy systemu podobne dysk i pare razy powyciagam i po wkladam kable to po chwili zamulenia (freez) wykrywa dobrze karte jednak w menadzerze widze ze nie moze sobie poradzic z dyskiem ktory wykrywa (jest nieznany [zolty wykrzyknik])

 

kiedy podlaczam pod usb, wszystko dziala jak wczesniej czyli ok...

 

spotkal sie ktos kiedys z podobnym problemem ?

narazie nie moge sprawdzic elementow osobno bo nie mam drugiego komputera...

 

z gory dziekuje za pomoc, mam nadzieje ze nie wywalilem kasy w blota ladujac sie w esata...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką masz katę ale sprawdź, czy obsługuje SATA2. Jeśli nie, to zworką można zlimitować tego WD do SATA1. Wyczytałem, że WD można zlimitować zworką tutaj:

http://forum.purepc.pl/Dyski-twarde-cdromy...;hl=wd%2Bzworka

 

Jeśli ci system nie startuje przy włączonym dysku pod ESATA, możliwe, że próbuje startować z niego. Sprawdź w Biosie, albo podczas startu manualnie wybierz z czego ma startować - po wciśnięciu dobrego klawisza (zazwyczaj po włączeniu od razu na ekranie pisze, który należy wcisnąć)

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dokladnie ten kontroler...

 

ale skoro kieszen obsluguje sata 2 i komunikuje sie z kontrolerem przez esata to ma znaczenie jak dysk sie komunikuje z kieszenia ?

 

a system bootuje z dysku wewnetrzengo tylko w trakcie ladowania systemu /logo windy i pasek/ sie zapetla...

 

EDIT: sprawdzilem z ta zworka, bylo jeszcze gorzej caly czas freezy systemu po wlozeniu po zaladowaniu, kiedy byl podpiety w trakcie ladowania tak jak przedtem zapetlenie przy ladowaniu windy...

Edytowane przez Grucela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pcmcia musi byc włożone juz od startu kompa - dysku nie podpinaj - esata MUSI obsługiwac hotswap inaczej kibel

oczywiscie podpiales zasilanie do dysku czy moze zapomniales o tym?

Edytowane przez pkomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kieszeń nie jest odpowiedzialna za nawiązywanie połączeń z kontrolerem, bo jeśli podpinasz poprzez port ESATA to jest to tj. połączenie bezpośrednie. Układ kieszeni nie ma wtedy nic do gadania. Wykrywaniem dysku zajmuje się kontroler pcmcia. Układ w kieszeni ewentualnie zajmuje się odcięciem prądu przy wyłączaniu komputera - taki dodatek. Nie zajmuje się bezpośrednio obsługą samego dysku. Gdyby tak było ESATA najprawdopodobniej nie rozwijałaby dużej prędkości z powodu zazwyczaj kiepskich kontrolerów w takich kieszonkach. Kieszeń zajmuje się dyskiem przy podpięciu przez USB - konwertuje sygnały.

 

Skoro pasek się zapętla, to jest to wina tylko i wyłącznie tego, że system nie może rozpoznać, co jest podpięte, czy to dysku, czy samego kontrolera.

Wg mnie jeśli masz podpięty kontroler i podłączony dysk, to w biosie powinieneś mieć możliwość wyboru bootowania właśnie z tego dodatkowego dysku.

 

Gdy podpinasz przy włączonym systemie freezy są spowodowane tym samym - czyli niemożliwością rozpoznania tego, co zostało podłączone. Jeśli kontroler nie obsługuje trybu AHCI, w co wątpię, to tak jak pisał pkomp "kibel" nie podłączysz dysku przy włączonym systemie.

Jedyna możliwość wtedy to uruchamiać system z włączonym dyskiem i wpiętym kontrolerem. Jeśli się zapętla pasek, to masz coś zwalne ze sterownikami i musisz szukać rozwiązania właśnie tutaj.

 

Ściągnij najnowsze sterowniki od obsługi portu pcmcia i samego kontrolera (tutaj masz kontrolera http://www.4world.pl/categories/product/29/381/3/ ). Przy włączonym systemie zobacz, czy kontroler widnieje w MU i czy możesz przestawić jakieś funkcje - tryb. A tę zworkę zostaw, bo kontroler wyciąga 150MB/s więc obsługuje tylko SATA I. Jak coś ma działać, to tylko z wsadzoną zworką.

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Podłączę się pod temat, bo napotkałem ostatnio podobny problem z freezami.

Kieszeń Welland ME-750J z dyskiem WD6400AAKS mam podłączony przez eSATA bezpośrednio do portu w laptopie HP Pavilion dv5 1040ew.

Ostatnio coraz częściej podczas pracy zdarzają się freezy tzn,. kontrolka z dysku stale świeci jakby był zajęty, a program który korzysta w danym momencie z dysku zacina się - komunikat Visty - 'Program nie odpowiada'.

Taka sytuacja trwa czasem nawet kilka minut, potem się samo odblokowuje i działa dalej jakby nigdy nic.

Jak brakuje mi cierpliwości to na chwilę wyłączam dysk i załączam i też pomaga.

Dysku używam głównie na magazyn multimediów i do obróbki filmów w Pinnacle Studio. Freeze zdarzył się nawet kiedyś podczas wypalania DVD z filmem i jak się odblokowało to płyta nagrała się poprawnie do końca.

Jak dysk załącze przed uruchomieniem kompa, to czasami Vista podczas startu potrafi sie zaciąć, pomaga jedynie wyłaczenie dysku i reset. Hot plug działa bez zarzutu.

Wczoraj podłączyłem dysk przez USB i nie miałem takich problemów. Spróbuję jeszcze w innej obudowie, ale myślę że to chyba będzie problem po stronie kontrolera eSATA w lapku, lub problem z jakimś sterownikiem Visty.

A może wina kabla? Jest bardzo sztywny - czasem przy lekkim poruszeniu kompa wtyczka potrafi się wysunąć z gniazda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...