Skocz do zawartości
Sopel

Amd Athlon II X2 | X3 | X4 | DDR2/DDR3 | AM2+/AM3 | Propus | Rana | Regor

Rekomendowane odpowiedzi

No tak... dzięki, przynajmniej szybciutko zweryfikowałem swoje plany.

Mam sentyment do mojego dziadka i tej starej platformy bo służy mi bezbłędnie jako X2 3.22GHz (11,5 x 280) już od połowy 2007 roku i miałem z tego dużo frajdy gdy go kiedyś szlifowałem do tej formy.

Jedyny mankament - przy dużym obciążeniu chłodzenie w budzie musi się wysilić aby utrzymać orthosa stabilnie. Jest jak skała ale w lecie czy pod dużym obciążeniem robi się jednak dosyć głośno. Patrzę, a dziś najtańszy proc ma na zegarku 3GHz więc przy standardowych ustawieniach z moim chłodzeniem miałbym absolutną ciszę i podobną wydajność.

Praktycznie już nie grywam więc nie zależy mi tak bardzo na tych kilku procentach wydajności, a z wiekiem doceniam ciszę :)

No może skręcę staruszka... chociaż żal ;)

 

Dzięki :)

 

------------edyta

 

skręciłem dziadka do 11,5 x 274 = 3.15GHz i...

post-879-059705600 1286988340_thumb.jpeg

wszystkie wentylatory na najmniejszych obrotach, cichutko i stabilnie - to wystarczy :)

 

swoją drogą ciekawe na ile poszedłby pełny pasyw.

może kiedyś sprawdzę ;)

Edytowane przez dymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie jakie OC osiagacie w swoich Athlonach2? moj poszedl na ponad 4ghz przy 1,45V ale byl niestabilny wiec skrecilem na 3,9. niestety nie moge odblokowac 4 rdzenia :/

 

nie sfajczy mi sie proc gdy bedzie na codzien chodzil na 1,45V ? temp w stresie nie przekracza 55st

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to cale odblokowywanie polegalo u mnie na przestawieniu w biose opcji Advanced Clock Calibration na AUTO. Komputer sie jednak sie uruchamia, dziala jedynie restart biosu zworka. nie mam pojecia jak odblokowac samo L3.

 

aha jeszcze pytanie odnosnie tego przyklejonego poradnika podkrecania athlonow

P: Co to jest ACC (Advanced Clock Calibration)?

O: ACC pozwala na ręczne dopasowanie tzw. "poziomów tolerancji" dla wszystkich rdzeni (lub dla każdego z osobna) w zakresie od -12 do +12%. W praktyce wykorzystuje się głównie ustawienia od -6 do +6% oraz Auto - pozostałe zwykle powodują problemy ze stabilnością. Obecnie wiadomo, że ACC może pracować w dwóch trybach: standardowym i hybrydowym. W przypadku ASRocków jest on najprawdopodobniej dobierany automatycznie, w zależności od zamonowanego procesora.

czy ten opis nie tyczy sie przypadkiem Advanced Core Control a nie Advanced Clock Calibration???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się na II x3 440. Szybkie pytania:

1) czy OC mocno spada po odblokowaniu x4/L6?

2) w poradniku zalecacie max ~3300mhz na boxowym chłodzeniu, ale po opisach widzę, że procki te latają na ~3900mhz. Aż takie cienkie jest to boxowe chłodzenie?

3) czy te nowsze edycje procków, w których teoretycznie nie da się unlockować kręcą się tak samo jak te starsze XACYC AC?

Proc ma być pod SC2 dlatego interesują mnie jak najwyższe taktowania, ewentualny unlock byłby tylko bonusem, wiec zastanawiam się, czy w ciemno mogę mogę brać dowolnego x3 440, bo i tak jest szansa wyciągnąć na nim >3500mhz czy rozglądać się np za phenomem II 555.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Kwestia sztuki proca. Oc może wcale nie spaść po unlocku.
  • Heh, jak można zalecać takie rzeczy ;). Generalnie BOX od biedy nadaje się do oc Athlonów X2. Oc X3 na BOX-ie, zwłaszcza po unlocku, to już trochę hardkor.
  • Kręcą się różnie, generalnie wśród Athlonów II X3 jest chyba największy rozrzut, jeśli chodzi o oc. Gorsze syfy chyba trafiały się już tylko w Phenomach 7x0 i 920/940 ;). Mogą się trafić i takie, którym trzeba będzie dać >= 1,45 V do ustabilizowania 3500 MHz.
Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety mój x3 425 CACYC AC 0938 FPMW nie chce sie odblokować.

Nie wiem co ma zasilacz do odblokowywania procesora, ale po zmianie mojego tagana 580W na OCZ Fatal1ty 550W udało mi sie odblokować AIIX3 na PII X4 :D

Wcześniej komputer przy próbie odblokowywania po prostu nie wstawał.

Edytowane przez KiMR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pudeleczko

mam athlona x3 440 odblokowanego na 4 rdzenie i mam pytanie czy na żywotność procesora ma wpływ temperatura 55stopni i np 35?

Na boxowym chłodeniu wiatraki 35% jest kompletnie nie słyszalny i max ma 57 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich, niedawno dołączyłem do grona athlonowo-amtrójkowców. Chciałbym podkręcić tenże procesorek (dokładniej A II X4 640) i mam kilka wątpliwości

 

- jakie napięcie jest w miarę bezpieczne dla tego procesora (mowa o pracy 24h/dobę)

- czy powinienem się martwić o mosfety i ich grzanie się przy podnoszeniu napięcia? (oczywiście w rozsądnych granicach - vide pytanie 1, ale płyta to budżetowy MSI na chipie 770, i ma gołą sekcję zasilania procesora).

 

Pozdro i z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz chłodzenie na procu? Jeśli jakieś porządne to może być nawet 1,5v. Jeśli masz dobrą wentylacje w obudowie powinno być ok. Sekcja zasilania z reguły jest przystosowana do pracy w wysokich temperaturach.

Tak na dobry początek : Jak podkręcić procesor - Poradnik | PurePC.pl

Edytowane przez GeMtin1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam athlona x3 440 odblokowanego na 4 rdzenie i mam pytanie czy na żywotność procesora ma wpływ temperatura 55stopni i np 35?

Na boxowym chłodeniu wiatraki 35% jest kompletnie nie słyszalny i max ma 57 stopni

 

Im niższa temperatura tym lepiej dla żywotności, ale wg mnie 57* to nie tragedia i spokojnie może taka być. Sprawdź tylko sekcje zasilania, czy się nie "gotuje".

 

PS. Jeżeli odblokowałeś rdzenie to jest możliwość, że źle odczytuje ci temperaturę, więc może być wyższa/niższa/taka sama temperatura.

PS2. Ja zaopatrzyłbym się w jakieś inne chłodzenie, chociażby w Katane 3 lub Spartana, jeżeli bawić się w OC chcesz.

 

- czy powinienem się martwić o mosfety i ich grzanie się przy podnoszeniu napięcia? (oczywiście w rozsądnych granicach - vide pytanie 1, ale płyta to budżetowy MSI na chipie 770, i ma gołą sekcję zasilania procesora). -> . Sekcja zasilania z reguły jest przystosowana do pracy w wysokich temperaturach.

 

Ale im wyższa temperatura tym szybciej może płyta paść. Ja dla świętego spokoju zamontowałbym jakieś radiatorki - jeżeli zamierzasz mocno kręcić sprzęt, bo dla 100mhz to sensu nie ma ;-)

Edytowane przez konkurs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale im wyższa temperatura tym szybciej może płyta paść. Ja dla świętego spokoju zamontowałbym jakieś radiatorki - jeżeli zamierzasz mocno kręcić sprzęt, bo dla 100mhz to sensu nie ma ;-)

 

Ano właśnie, tylko pytanie czy to skróci czas życia płyty z 3 lat do jednego roku, czy z 20 lat do 10 :wink:.

 

W sumie nie powinno się wiele dziać bo i tak nie odważę się wychyliż poza 1.45 v, a to jeszcze nie jest ektremum (zwłaszcza że płyta mimo że średniawa, to jest ta nowsza wersja, MSI 870-C34 czy jakoś tak), miała być budowana w technologii military class components, z trwalszymi układami zasilania.

 

Niemniej zawsze jak coś jest bez radiatora czuję pewien niepokój. :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, czym odczytujecie temperaturki w windzie(7 64bit)? coretemp, speedfan i cos tam jeszcze, kazdy mi pokazuje 20'C, w speedfanie widac 2 rdzenie po 30-34'C, 3 rdzen ma -120'C (!?!?!), a pokazuje jeszcze jedna temp 20'C.

za to w biosie wszystko jest ok, 30-34'C na kazdym rdzeniu

 

procek x3 445, chlodzony ninja2.

 

przy okazji: dodam ze seria cacac ac 1019apmw, i w biosie wszystko ladnie sie odblokowuje, 4 rdzen i l3, ale niestety nawet sie loading windy nie zaczyna, wyskakuje blad: Hyper Transport Sync Flood Error czy cos takiego. probowalem wylaczac pokolei rdzenie, ale zawsze ten sam blad. ma ktos moze jakas rade? plyta msi 770-g45, najnowszy bios

pzd, mrt57

 

 

Kurcze, naprawde nikt na tym forum nie jest w stanie nic poradzic? Kiedys to forum ciagle zylo, ciagle sie cos dzialo, teraz cisza i tyle...

Edytowane przez mrt57

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema, znowu wam będę gitarę zawracał,.

 

Wziałem sie w końcu za kręcenie procka (przypomnę Athlon II 4 640 @ 770+710). I mam taki problem.

 

Postanowiłem go ustabilizować na 3600 MHz (czyli krótko mówiąc ustalić napięcie CPU Vcore do takiej pracy - wcześniej sprawdziłem że HTT może pracować na nominalnych napięciach nawet do 270 MHz, więc innych napięć nie ruszałem).

 

No i mam problem, bo ustawiam CPU Vcore w biosie na 1.429 V, włączam winde a tam:

- w idlu cpuZ pokazuje 1.415

- w stresie (OCCT) za to szaleje od 1.440 do 1.490.

 

Chciałbym sie zatem spytać o następujące rzeczy:

- da się mierzyć to napięcie czymś programowo, tak żeby mieć w miarę rozsądną dokładność, czy też

- pomiary CPU-Z są prawidłowe a moje mobo po prostu nie potrafi utrzymać napięcia w ryzach?

- czy jeśli stwierdziałem że HTT 270MHz działa na luzie bez pstrykania napięciami, to czy przy podkręcaniu procesora do tej wartości HTT muszę się martwić czymkolwiek poza CPU V-core? CZy i tak wskazane jest machanie napięciami NB,HT itd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to programowo odczyty masz tylko podglądowe, prędzej w biosie dokładniejsze wartości uzyskasz. A skoki są zawsze, u mnie niezależnie od kompa zawsze to napięcie sie troszkę wahało, normalna sprawa :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItka.

joorvishoon mam prośbę. Napisz jak masz ustawione htt i ht do tych 3600 bo ja nie mogę na takim samym procku przekroczyć 3400 na htt 227. Nie chce mi się wierzyć że mam aż taka słabą sztukę, może po prostu robię coś źle. No chyba że aż taki pech, ale popytać i posprawdzać przecież nie zaszkodzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi Ci o nowy socket AM3+. Jak zwykle bywa w takich sytuacjach nowe procki AM3+ beda niekompatybilne z AM3, ale procki AM3 bedziesz mogl odpalic na plycie AM3+.

Czyli krotko mowiac, jesli te nowe procki sa na AM3+, to nie odpalisz ich na swojej plycie.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItka.

joorvishoon mam prośbę. Napisz jak masz ustawione htt i ht do tych 3600 bo ja nie mogę na takim samym procku przekroczyć 3400 na htt 227. Nie chce mi się wierzyć że mam aż taka słabą sztukę, może po prostu robię coś źle. No chyba że aż taki pech, ale popytać i posprawdzać przecież nie zaszkodzi ;)

 

Właśnie chodzi o to że nie mogę ustabilizować procesora. HT i NB mam opuszczone najniżej jak się da na razie, badam sam procesor, i samego proca nie mogę ustawić na takim tatkowaniu. Może to jest kwestia np tego że nie ustawiam jakieś napięcia? W którymś z poradników np była mowa że trzeba napięcie CPU-NB Voltage ustawić tak samo jak napięcie CPU, ale zobaczyłem że to napięcie startuje z wartościami od 1 V (a nie jak procesor od 1.35 V) i się trochę obawiałem je przestawiać i zostawiłem domyślne. Może więc kwestia jest taka że na AM3 trzeba się bawić większą ilością napięć niż tylko CPU Vcore? bo też mi się nie chce wierzyć żebym trafił na takiego kalosza, że nie da się go ustabilizować na 3.6 Ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj athlon II x2 chodzil swego czasu 3640 mhz na 1.3750v ( jeszcze go mam) 3752 to byl max na 1.45 v. Mowimy tu o napieciu cpu. Jak krecisz proca to ustaw napiecie nb na 1.2v i w granicach 2000 mhz. Wtedy masz stabilne htt. Ram tez ustaw tak defaultowo jesli chodzi o mhz, timingi na auto. Chociaz jezeli masz spore htt wtedy przy ramie ustawionym w okolicahc default timingi na auto moga powodowac niestabilnosc. Jakim programem testuje? NP OCCt small test to test samego procak, medium to mix miedzy small i large a large testuje wszystko tj ram nb i cpu. Jesli testujesz x4 to lepiej occt niz orthosem.

 

Zalezy jak krecisz czy przez szyne czy przez mnoznik ( chociaz Athlonow chyba nie ma BE :) ). Jesli przez szyne to mobo moze potrzbowac wiecej v , tak samo ram. Wiec obnizanie napiecie nie jest madre. 3400 to rzeczywiscie malo. Przewaznie rboia 3600 chociaz roznie bywa, znajomy tez nie mogl przekroczyc 3500 na 1.45 v ale to stara sztuka byla i to byl Phenom.

Edytowane przez Krydor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj athlon II x2 chodzil swego czasu 3640 mhz na 1.3750v ( jeszcze go mam) 3752 to byl max na 1.45 v. Mowimy tu o napieciu cpu. Jak krecisz proca to ustaw napiecie nb na 1.2v i w granicach 2000 mhz. Wtedy masz stabilne htt. Ram tez ustaw tak defaultowo jesli chodzi o mhz, timingi na auto. Chociaz jezeli masz spore htt wtedy przy ramie ustawionym w okolicahc default timingi na auto moga powodowac niestabilnosc. Jakim programem testuje? NP OCCt small test to test samego procak, medium to mix miedzy small i large a large testuje wszystko tj ram nb i cpu. Jesli testujesz x4 to lepiej occt niz orthosem.

 

Zalezy jak krecisz czy przez szyne czy przez mnoznik ( chociaz Athlonow chyba nie ma BE :) ). Jesli przez szyne to mobo moze potrzbowac wiecej v , tak samo ram. Wiec obnizanie napiecie nie jest madre. 3400 to rzeczywiscie malo. Przewaznie rboia 3600 chociaz roznie bywa, znajomy tez nie mogl przekroczyc 3500 na 1.45 v ale to stara sztuka byla i to byl Phenom.

 

czyli powiadasz że zaniżone takty na HT i NB mogą powodować też niestabilność? Bo ja ogólnie miałem takie pojęcie o wyobrażeniu, że procka kręci się przy maksymalnie obniżonych NB i HT żeby nieprzeszkadzały, stąd też nieprzejmowałem sie ich napięciami i puściłem mnożniki jak najniżej. Jeśli to błąd to faktycznie może to być powód tego że nie mogłem z prockiem ruszyć w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to zeby nie obnizac napiecia na NB, trzymac defaultowa czestotliwosc w okolicach 2000 mhz. Na NB daj 1.2v, bedzie pewnosc ze bledy nie wyskakuja tobie przez mobo, zwlaszcza jak robisz large data w OCCT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra jeszcze jedna sprawa

 

przypomnę - mobo msi 870-c45 (nb 770 i sb 710).

 

Jak się ma CPU VDD do zwykłego CPU Voltage? Mianowicie jak ustawię minimalne CPU VDD to bios wymusza niższe napięcie na procesorze od nominalnego. Jak podnoszę VDD to bios podnosi mi też napięcie samego CPU. Te napięcia są ze sobą jakoś sprzężone? Jaka jest zależność między nimi? I czym ogólnie jest to napięcie VDD, o czym decyduje? W necie trafiłem na kilka opisów ale żaden nie był dostatecznie klarowny dla mnie.

 

EDIT:

 

tymczasem chciałbym się pochwalić że dzięki wszechobecnej pomocy rąbnąłem na procku 3,53 GHz @ 1,42 V (athlon II 640). (te biedne napięcia VDD na razie na auto, nic mądrego mi nie wnoszą, poza tym że przez to głupie sprzężenie przypadkiem procesor pochodził 2 minuty w OCCT z napięciem 1,6 V :lol2: ). Tymczasem wygląda na to że mam stabilnie 525 MHz gratis, zobaczę czy da się coś dalej uwalczyć bo wyżej procesorek mi się buntował.

 

PS. czy temperatura 52 stopnie dla NB to temperatura akceptowalna?

PS2. czy przy podkręcaniu przez FSB warto w ogóle próbować włączać c'n'q?

 

EDIT 2:

 

za wczesnie odtrąbiłem zwycięstwo, dłuuuuuuższe testowanie OCCT wykazało że procek ani nie jest stabilny na 3,5 G ani na 3,4 ani też na 3,3 więc ogólnie obrażam się na cały świat i nie będę go podkręcał a za jakiś czas może nabędę phenoma II jakiegoś. :mur:

Edytowane przez joorvishoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...