Skocz do zawartości
Sopel

Amd Athlon II X2 | X3 | X4 | DDR2/DDR3 | AM2+/AM3 | Propus | Rana | Regor

Rekomendowane odpowiedzi

dobra, jest sprawa, pogooglałem trochę i chyba wiem czemu mi OC nie poszło, ale narodziło sie kilka pytań.

 

- ponoć dobrze mieć CPU VDD nieznacznie wyższe niż CPU Voltage. Jajo polega na tym że maksymalne CPU VDD na moim mobo jakie mogę ustawić to 1.350 V (wygląda jakby było automatycznie dostosowane do mojego procka, a jego regulacja tylko wspomagała Cool'n'Quiet), podczas gdy do OC przydało by się pojechać na 1.42 - 1.45. W związku z tym powinienem ustawić VDD na maksa, czy w ogóle ustawić na auto i nie przejmować się tym napięciem?

 

- czy napięcie CPU-NB powinno być takie samo jak napięcie NB czy jakoś inaczej to zgrane? Czy raczej powinno zależeć od tego jak mocno kręcę RAM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję, ale znam ten poradnik, co więcej odważyłem się na krótką dyskusję na privie z Gi3rki3m.

 

Numer polega na tym że ustawienia mojego biosu nie pasują do treści poradnika - stąd pytanie pierwsze,

 

A drugi numer polega na tym że poradnik nie odpowiada na pytanie drugie, a co więcej promuje treści nieco sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i tym co przeczytałem w sieci - dlatego też je zadałem.

 

Poradnik nie odpowiada też na wiele innych pytań, ale dałem radę odszukać odpowiedzi w internecie na większość z nich - na dwa powyższe nie.

 

Ofkoz poradnik jest doskonałym punktem wyjścia żeby wiedzieć co wpisać w google'a, jednak w wielu przypadkach okazało się że w starciu z rzeczywistością pozostawia wiele niedomówień albo mocnych wątpliwości, a - zabawna sprawa - gdzie wyrażę te wątpliwości, to mnie ludzie odsyłają właśnie do tego poradnika B-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. ponoć dobrze mieć CPU VDD nieznacznie wyższe niż CPU Voltage. Jajo polega na tym że maksymalne CPU VDD na moim mobo jakie mogę ustawić to 1.350 V (wygląda jakby było automatycznie dostosowane do mojego procka, a jego regulacja tylko wspomagała Cool'n'Quiet), podczas gdy do OC przydało by się pojechać na 1.42 - 1.45. W związku z tym powinienem ustawić VDD na maksa, czy w ogóle ustawić na auto i nie przejmować się tym napięciem?

 

2. czy napięcie CPU-NB powinno być takie samo jak napięcie NB czy jakoś inaczej to zgrane? Czy raczej powinno zależeć od tego jak mocno kręcę RAM?

 

AD1. CPU VDD Voltage - przy wysokich częstotliwościach procesora (~4GHz) może mieć wpływ na stabilność, w innym przypadku można zostawić na auto. Rozsądne wartości to 1.3- 1.4V. Mała uwaga –podniesienie tego napięcia powoduje wzrost temperatur sekcji zasilania, więc zalecam taką czynność tylko w wypadku, gdy sekcja zasilania jest chłodzona przez solidny radiator.

 

AD2. CPU/NB Voltage –powinno być takie samo, jak napięcie CPU

 

Odpowiedzi z poradnika, chyba wystarczające. Dlatego ci podałem link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad1. zakres mojego CPU VDD rozciąga się od 1V do 1.35V, co więcej na auto ustawia się na 1.35V więc nie za bardzo jest jak w razie niestabilności je jeszcze podnosić. To poddaje w wątpliwość albo pomysł żeby w przyapdku niestabilności je podnosić (bo nie mam jak) albo zostawiać na auto (bo wtedy jest wypompowane na maksa). (Żeby nie było - nie mam jakiegoś biosu z tajlandii, tylko standardowy bios MSI). Stąd moje pytanie bo wytłumaczenie punktu 1 w poradniku w moim przypadku nie ma sensu.

 

ad2. tutaj akurat zarzuciłbym wręcz wątpliwość merytoryczną, jako że CPU-NB steruje układami do transmisji z NB, i nie wiem czemu miałby być zrównany z CPU V. Nie jest to specjalnie też możliwe, bo CPU-NB mam od 1.1 V do 1.4 V, a CPU V od 1.35 V do 2.0 V, przy czym z OC spokojnie spodziewam się dojechać do 1.45V . Z tego co wyczytałem żyłowanie CPU NB ma sens jeśli podkręca się coś co wymaga wzmożonej transmisji z NB czyli RAM albo sam mostek. I chciałem to potwierdzić, ew uzyskac informacje jaka powinna być zaleznośc między napięciem NB a CPU-NB.

 

Więc jeśli posiadasz szersze informacje niż ja, to prosze podziel sie nimi, bardzo mi to pomoże. A jeśli nie to po prostu uwierz mi na słowo że zapoznałem się z tym poradnikiem i informacje w nim nie są dla mnie wystarczające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że twoja płyta nie ma możliwości dowolnego podbijania V to nie znaczy, że poradnik w jakiś sposób wprowadza w błąd.

 

AD1. czyli, twoje rozumowanie wygląda tak: bios nie pozwala mi dać 1.4v na CPU VDD, czyli jest to nie potrzebne. oO

 

Ad2. Tutaj jest to fajnie opisane, ale po angielsku. Dolk's Guide to the Phenom II - Overclockers Forums

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AD2. dziękuję, poczytam

 

AD1. nie, moje rozumowanie jest takie: bios domyślnie ustawia mi 1.35V, czyli jedną z górnych "rozsądnych" granic wg poradnika. Oznacza to że albo jest coś nie halo z poradnikiem, który zdaje się mówić że tym napięciem bawimy się w ostateczności i przy taktowaniach w okolicach 4 Ghz (których nawet na oczy nie widziałem), albo mam naprawdę nietypowy BIOS. Obie rzeczy uznałem że warto wyjaśnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wiem że takich tematów jest dużo ale nie mogę znaleźć odpowiedniego rozwiązania.

Z góry mówię że próbowałem już wiele możliwości ale może ktoś coś na to poradzi.

Mam Athlona II x3 425 i płytę Gigabyte GA-770TA-UD3 z biosem F4b.

Mój problem polega oczywiście na odblokowaniu rdzenia, a więc tak wchodzę do biosu włączam potrzebne opcje - zapisuje ustawienia, reset i jest Phenom B25, jednak zaraz po zniknięciu POST w momencie gdy powinna ładować się Winda jest reset...

Wyłączałem już C'n'Q i C1E state. Podbijałem napięcie procka nawet do 1.4V. Próbowałem wszystkich kombinacji z wyłączaniem poszczególnych rdzeni i to samo.

Czy są jeszcze jakieś możliwości? Słyszałem żeby podbić napięcie na NB ale nie wiem jaka wartość jest bezpieczna to samo w przypadku napięcia CPU czy podnieść jeszcze jemu napięcie np. do 1.5V?

Proszę o rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

podkręciłem swojego Athlona II X4 640 z 3,0ghz na 3.5GHZ, jest stabilny w testach OCCT wypada OK.

 

Ale mam pytanie.. czy da rade się z niego wycisnąć więcej...? Chciałem podkręcić do 3,6 GHZ nawet napięcie dałem 1,45V i... w testach OCCT BSOD.

 

Tak więc co źle robie?

 

Podam konfigurację komputera...

 

Amd Athlon II X4 640 3,0GHZ

 

Gigabyte GA-770T USB 3.0

 

GoodRam DDR3 2x2GB (4GB) 1333mhz

 

Palit Sonic GTX 460 1 GB

 

Zasilacz: Be Quiet! 530W

 

 

Taktowanie pamięci zniżyłem do 1200MHZ, timingi dałem mniejsze.

 

Mnożnik HT obniżyłem ... Jest 1920MHZ

 

Przy 3,5GHZ dałem napięcie na 1.4V

 

Cool&Quiet - wyłączone

 

c1e support - wyłączone

 

 

 

jeszcze mam pytanie...czytałem na necie że podczas podkręcania procka trzeba też trochę zwiększyć napięcie dla CPU NB VID i DRAM VOLTAGE

 

Czy to prawda..? O ile je mam zwiększyć?

 

 

Oto zdjęcia z biosu:

 

 

http://img524.imageshack.us/i/29122010184.jpg/

 

http://img232.imageshack.us/i/29122010185.jpg/

 

 

Chłodzenie to PENTAGRAM FREEZONE HP-90 AlCu Alpaya

 

Timingi na 3.5GHZ dałem standardowe czyli ... 9-9-9-24-2T ale... już aby podbic procek do 3,6 musiałem znowu je zmienic do 11-11-11-29-2T Jak podbiłem procka na 3,6 GHZ ze standardowymi timingami 9-9-9-24-2T to był BSOD...

 

Nie wiem o co tu chodzi..? To co mam czyli zrobić..?

Edytowane przez Damiano1412

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale mu doradziłeś .... pisze że ma x3 i chce odblokować 4 rdzeń a Ty mu radzisz wyłącz 4 rdzeń ...... nauczcie się czytać ze zrozumieniem tekstu.

Ja mam phenoma II x3 720 BE (2,8ghz) i u mnie odblokował się 4 rdzeń bez problemu, trzeba było tylko włączyć opcję ACC na płycie Asrock.

Próbowałem też proca podkręcać i bez zmiany napięć chodzi na 3,3 ghz, pójdzie też na 3,5 ghz ale trzeba mu już dać 1,42v, na 3,6 się wywala.

Z tego co czytałem nie każdy proc da się odblokować, to jest loteria, jednym wyjdzie innym nie. Pewnie u Ciebie ten dodatkowy rdzeń jest uwalony i w chwili odblokowania w biosie go widać, ale jak już zaczyna "pracować" w windzie to jest error i kicha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat to że L3 jest uwalone też brałem pod uwagę, ale jeszcze nie składam broni.

Może pomoże podniesienie napięcia na NB?

Napewno jest na rdzeniu Deneba - CACYC AC posiadam.

Edytowane przez mazuroo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aż tak wysoko można mu dać?

myślałem że w granicach 1.2V.

CPU-NB ma być takie jak napięcie CPU ale jakie ma być napięcie samego NB bo mam taką opcję w biosie?

Edytowane przez mazuroo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

podkręciłem swojego Athlona II X4 640 z 3,0ghz na 3.5GHZ, jest stabilny w testach OCCT wypada OK.

 

Ale mam pytanie.. czy da rade się z niego wycisnąć więcej...? Chciałem podkręcić do 3,6 GHZ nawet napięcie dałem 1,45V i... w testach OCCT BSOD.

 

Tak więc co źle robie?

 

Podam konfigurację komputera...

 

Amd Athlon II X4 640 3,0GHZ

 

Gigabyte GA-770T USB 3.0

 

GoodRam DDR3 2x2GB (4GB) 1333mhz

 

Palit Sonic GTX 460 1 GB

 

Zasilacz: Be Quiet! 530W

 

 

Taktowanie pamięci zniżyłem do 1200MHZ, timingi dałem mniejsze.

 

Mnożnik HT obniżyłem ... Jest 1920MHZ

 

Przy 3,5GHZ dałem napięcie na 1.4V

 

Cool&Quiet - wyłączone

 

c1e support - wyłączone

 

 

 

jeszcze mam pytanie...czytałem na necie że podczas podkręcania procka trzeba też trochę zwiększyć napięcie dla CPU NB VID i DRAM VOLTAGE

 

Czy to prawda..? O ile je mam zwiększyć?

 

 

Oto zdjęcia z biosu:

 

 

http://img524.imageshack.us/i/29122010184.jpg/

 

http://img232.imageshack.us/i/29122010185.jpg/

 

Chłodzenie to PENTAGRAM FREEZONE HP-90 AlCu Alpaya

 

Timingi na 3.5GHZ dałem standardowe czyli ... 9-9-9-24-2T ale... już aby podbic procek do 3,6 musiałem znowu je zmienic do 11-11-11-29-2T Jak podbiłem procka na 3,6 GHZ ze standardowymi timingami 9-9-9-24-2T to był BSOD...

 

Nie wiem o co tu chodzi..? To co mam czyli zrobić..?

Edytowane przez Damiano1412

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy możliwe jest, że po odblokowaniu jednego rdzenia (Athlon II X3 445) temperatury w stanie spoczynku zwiększyły się o ponad 20*C? Sprawdzane w AMD OverDrive, w innych programach odczyt temperatur szwankuje. Nawet nie sprawdzałem jeszcze stabilności, bo temp idzie zaraz ostro w górę. Czytałem, że często po odblokowaniu czujnik szwankuje, prawda to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie czujnik jest walnięty w odblokowanym rdzeniu. ale najlepiej sprawdź temp. radiatora na procku czy czasem nie pokazuje realnej temp.

Edytowane przez KiMR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy możliwe jest, że po odblokowaniu jednego rdzenia (Athlon II X3 445) temperatury w stanie spoczynku zwiększyły się o ponad 20*C? Sprawdzane w AMD OverDrive, w innych programach odczyt temperatur szwankuje. Nawet nie sprawdzałem jeszcze stabilności, bo temp idzie zaraz ostro w górę. Czytałem, że często po odblokowaniu czujnik szwankuje, prawda to?

 

po odblokowaniu jest błędna temperatura rdzeni lub wskazuje 0. Edytowane przez mazuroo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo temperatury po ~30 min Prime95 kształtują się na poziomie: CPU ~ 47*C, CORE (każdy) ~41*C. Po odblokowaniu rdzenia (standardowe napięcie): CPU ~ 57*C, CORE ~72*C. Wygląda na to, że dla całego procesora temperatura jest poprawna, a dla rdzeni czujnik szaleje. Dodam, że pamięci L3 nie ma.

 

Tylko problem jest taki, że pod Windowsem Prime64 (95 działa) i OCCT wysypują się zanim zdążą się uruchomić. Pod X3 działają normalnie. Próbowałem podnieść napięcie do 1,4V, ale brak efektów. Wnioskuję, że rdzeń uwalony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem ze sprawdzeniem możliwości odblokowania mojego procesora Athlona II X3 435 na ASRock M3A770DE. Swego czasu włączyłem odpowiednią opcję i wszystko dobrze długo działało [na boxowym chłodzeniu bez podkręcania]. Po kilku miesiącach i kilku zwiechach przy włączaniu prostej gry cofnąłem to ustawienie i było ok [zwiechy są ale przypadkowe chyba z winy dysku ale to co innego]. Teraz chciałem sprawdzić co będzie się działo przy chłodzeniu Mugenem. Jednak polecane przez was programy do testu w stresie nie działają :) Prime95 w basic i na 4 rdzenie obciąża tylko 1 rdzeń, i po test stop ciągle tam jest 100%, OCCT w ogóle niczego nie obciążał, orthos nie chciał działać [win7 64bit]. Temp oczywiście nie pokazuje żaden program więc nie wiem czy to wina przegrzewania.

 

Ma ktoś jakąś radę jak się upewnić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Miał ktoś styczność z tym procem - Procesor AMD Athlon 64 X2 5200 Socket AM3 tray 65W,1MB, 2,3GHz, bulk (AD5200OCK22GM) w Morele.net ?

 

Rdzeń Deneb, zależnie od oznaczenia na czapie proca można odblokować na pełnego Phenoma, czyli wszystkie rdzenie plus cache L3.

 

Więcej info - AMDZone.com • View topic - 45nm Athlon X2 5200+ Unlock

 

Ciekawe czy u nas dostanie takiego co sie odblokuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

No przecież ten 5200+ to jest C3. Poczytajcie temat który zalinkowałem. Dwóch ludzi tam odblokowało i ładnie podkręciło, a w ostatnim poście gość pisze jakie oznaczenia się odblokowują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od serii procesora. 440 C3 miały po 1,3 - 1,375 V, więc w sumie 1,45 V jest w miarę realne dla 450.

Zresztą sprawdź sobie VID w K10STAT.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...