Skocz do zawartości
Sopel

Amd Athlon II X2 | X3 | X4 | DDR2/DDR3 | AM2+/AM3 | Propus | Rana | Regor

Rekomendowane odpowiedzi

A w biosie jak pokazuje, bo wydaje mi się ,że jest to problem w systemie a nie w procku.

Poza tym ustaw w menedżerze zadań "widok" - "historia użycia procesora" oddzielny wykres dla każdego procesora.

Edytowane przez Gr3gory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek ma w standardzie bodaj 2.9GHz. Ten ma 3.1, a więc jest kręcony, ale po napięciu widać, że autor nie ma o tym pojęcia, więc hugo wie jakie napięcie uzyskał w stresie i co zrobiło to z prockiem oraz co mógł wyłączyć w BIOSie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przedmuchaniu socketu brak poprawy nie mam gdzie przetestować na innej płycie, a pudełka od procka też już niemam... Co powiecie o Phenomie II x4 965?? Może jest jakiś lepszy w podobnym przedziale cenowym?

A tak w ogóle dziękuję wszystkim za pomoc. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ;)

 

To była moja pierwsza styczność z OC i na początku zająłem się tylko podstawami ale najpierw konfiguracja mojego sprzętu:

 

CPU: AMD ATHLON X2 245

COOLER: BOX

MOBO: ASUS M4A785TD-V EVO

RAM: 2GB DDR3 1333MHZ OCZ CL9

ZASILACZ: TACENS RADIX IV 450W

 

A teraz co pozmieniałem w BIOSIE:

1) CPU Overclocking - Manual

2) CPU Reference Clock (MHz) - 230

3) PCIE Overclocking - Manual

4) PCIE Cloack - 100

5) Processor Frequency Multiplier - 14.5

6) HT Link - ustawiamy 1800

7) Memory Clock Mode - Manual

8) Memory Value - 533MHz

 

Wszystko ładnie się odpaliło. I teraz parę screenów:

CPU-Z:

http://img690.imageshack.us/img690/8272/cpuwg.png

http://img829.imageshack.us/img829/3056/memoryp.png

http://img545.imageshack.us/img545/3778/spdr.png

 

OCCT:

http://img585.imageshack.us/img585/1839/ciumak.png

 

I teraz w sumie jedno krótkie pytanie. Czy wszystko jest oki, czy coś pozmieniać ? Wyżej kręcić nie chcę ale jeśli macie jakieś uwagi, co jeszcze pozmieniać by wszystko było oki to czekam na rady. Jak pisałem to był mój pierwszy kontakt z jakimkolwiek kręcenie procesora

 

Pozdrawiam, ciumak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra przebrnąłem przez cały temat, ale nadal nie wiem jak do tego sie zabrać... Mnóstwo pytań chodzi mi po głowie. Posiadam PC jak w podpisie, chcę troche go pokręcić, gdyż nie mogę jeszcze wymienić całego sprzętu, a mam problem ze stabilnością FPS w jednej gierce.

[ WYCIĘTE - okularów potrzebuje chyba, bo tam wszystko było >.< ]

 

4. Czy jest jakiś program, który potrafi wskazać czy podzespoły ze sobą "współgrają"? Chodzi mi o to, aby sprawdzić czy np procesor nie spowalnia karty graficznej i odwrotnie - jeśli procek ma spowalniać grafe to nie ma sensu kręcić grafy... Chyba.

 

Dzięki za pomoc.

Edytowane przez Glaziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijam... Pogrzebałem w biosie i udało mi się dojśc do 3315MHz na standardowym napięciu. Początkowo było 2,6Ghz. Myślę, że ładnie poszło. Na 3380Mhz BSOD przy Prime, dałem napięcie wyżej ale znowu BSOD, temp poszła do 60" więc dałem sobie spokój i zbiłem napięcie na standardowe i obniżyłem do 3315 - trzyma się. Zostawie na noc Prime i zobaczymy do rana jak ze stabilnością. Na NB musiałem zmiejszyć mnożnik, aby nie przekraczało zalecanego taktowania wg poradnika, teraz jest na 2040MHz. Temperatura po godzinie prime wacha się 57"/58" i już tak została.

 

Trochę dziwi mnie ta temperatura, chłodzenie mam raczej dobre - SilentiumPC Spartan HE923 - zajmuje pół obudowy hehe ;-)

 

Dołączona grafika

 

Widywałem niektórch z lepszymi wynikami i niższą temperaturą. Chyba muszę pastę wymienić i wyczyścić radiator/wiatrak. Mam komputer położony na płasko (poziomo) z otwartą górną częścią obudowy więc ciepło wydostaje się raczej swobodnie.

 

Nie kręciłem jeszcze pamięci bo mój bios jest jakiś dziwny i nie mogę znaleźć normalnych opcji do zmiany - wydaje się, że mogę zmieniać tylko DRAM Frequency ale wybierając jedną z czterech opcji - mam to zostawione na auto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spartan nie jest jakimś mega mocnym chłodzeniem. Oprócz tego standardowe napięcie na tych procach może być dość wysokie. Te na Propusie miały często 1,35 - 1,4 V.

Parametry pamięci ustawia się w Advanced -> Memory Configuration. I jest tego naprawdę sporo.

Próbowałeś odblokować cache L3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chłodzenie jest troche dziwne, w idlu mam na procku 34"-38", po 4h grania w APB Reloaded temp stanęła na 44", Prime wydaje się wyciskać siódme poty z proca i tylko na nim ta temp dochodzi do 58"-60". Co do napięcia to wg CPU-Z ono zmienia się samo - mimo tego, że w biosie mam ustawione stałą wartość. Wacha się ono od 1,432 do 1,7. Zauważyłem, że zmienia się w zależności od pracy wykonywanej przez procek.

 

Do tych pamięci muszę w takim razie dużo jeszcze doczytać bo prawda - jest tam z 2 strony różnych parametrów - wszystko opisane skrótami literowymi, więc myślałem, że to nie to.

 

Co do L3 to próbowałem, wydaje się jakbym go po prostu nie miał. Dziwna sprawa bo widywałem ludzi z moją płytą i nawet moim prockiem, którym to się udało. W Biosie jest opcja L3 Cache Allocation - była na Auto, ustawilem na All Cores - CPU-Z nadal nie pokazuje L3 Cache. Sprawdziłem wspomnianą opcje Advanced Clock Calibration - która była domyślnie na auto, zmieniłem na All Cores i pojawiła się opcja w % do wyboru: od -12% do +12%. Nie wiem co to za liczby... Po ustawieniu na 0% nadal brak Cache L3 w CPU-Z. Jest również CPU Core Control ale nie wydaje się mieć to wpływu - sprawdziłem nawet ustawiając na All Cores i zostawiając wszystkie rdzenie włączone, brak zmian.

 

EDIT: W poradniku napisano, aby ustawić PCIE Frequency na sztywno 33,33Mhz. Moja płyta ma domyślnie ustawione na 100Mhz, przy automatycznym ustawieniu wraz ze zwiększeniem taktowania, zwiększało się co jakiś czas PCIE Frequency. Na chwile obecną wynosi 127Mhz. Nie mogę ustawić tego na 33,33 ponieważ opcje możliwe to 75-500Mgz. Mam to zostawić na 127Mhz czy zmienić na domyślne 100Mhz w takim razie bo się lekko pogubiłem?

Edytowane przez Glaziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"EDIT: W poradniku napisano, aby ustawić PCIE Frequency na sztywno 33,33Mhz."

 

 

Doczytaj dokładnie - w poradniku na 100% jest mowa o PCI - złącze starego typu , już prawie na wymarciu . Ono właśnie było taktowane zegarem 33.33 MHz . PCIE to już inna liga . Jak na 127 MHz lata normalnie i nic się nie dzieje , to możesz zostawić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: W poradniku napisano, aby ustawić PCIE Frequency na sztywno 33,33Mhz. Moja płyta ma domyślnie ustawione na 100Mhz, przy automatycznym ustawieniu wraz ze zwiększeniem taktowania, zwiększało się co jakiś czas PCIE Frequency. Na chwile obecną wynosi 127Mhz. Nie mogę ustawić tego na 33,33 ponieważ opcje możliwe to 75-500Mgz. Mam to zostawić na 127Mhz czy zmienić na domyślne 100Mhz w takim razie bo się lekko pogubiłem?

 

Poczytaj Podkręcanie Phenomów, Athlonów II i Athlonów na rdzeniu Kuma - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne, a konkretnie ten fragment:

 

Taktowanie szyny HTT (Overclock Mode musi być na CPU, PCIE Async):

*Advanced -> CPU Configuration -> CPU Frequency (MHz)

*OC Tweaker -> CPU Frequency (MHz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, mam pewny problem od wczoraj trochę odkurzyłem swojego PC, i podkręciłem. Mam taki problem ze w CPU-Z skaczą mi wszystkie wartości, tak jakbym miał włączone oszczędzanie energii ale nie mam... Macie jakieś pomysły?

 

Mój komp AMD Athlon II 250 (3.81ghz) - MSI 770-G45 - GTX 260 - SEASONIC 600W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich zebranych, nie pisałem tu od... wieków :)

Zacznę konkretnie ;) Otóż bezproblemowo (prawie) udało mi się odblokować Athlona X3 440 na Phenoma X4 B40 4x3GHz. Owa operacja została przeprowadzona na płycie MSI 880GB-E40. Bios najnowszy z hmm 2011 około 03 (nie pamiętam). Przestawione opcje to:

Unlock CPU Core

Advanced Core Clock Calibration

Spread Spectrum

wszystko na Enable.

 

Wszystko grało pięknie ładnie. Rdzenie katowane przez godzinę, pobór prądu przez kompa bez zewnętrznej karty graficznej (bo oszczędzam energię ) to bagatela 170W gdzie na "luzie" jest 70W a przy 3 rdzeniach 50W :) bez monitora. Wszystko full stable.

 

Jakież było moje zdziwienie gdy podłączyłem pendrive, który mi zamroził system :/. To samo jest przy innych pamięciach i dyskach zewnętrznych pod USB na windows 7 :(. Ten problem absolutnie nie występuje pod win xp.

 

Po zablokowaniu 4 - go rdzenia pendrivy juz nie zamrażały systemu.

 

Any ideas ? ? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

 

Posiadam Athlona X3 440 z odblokowanym 4 rdzeniem którego używam na bez OC czyli na 3Ghz.

Niestety jakimś cudem ustawienia BIOSU w mobo mi sie wyczyściły i muszę wszystko ustawiać na nowo.

 

Jako że ustawiałem to ponad rok temu to nie pamiętam jak to wszystko było a w szczególności chodzi mi o napięcie procka.

 

Płyta ustawiła na auto i przez to dochodzi do prawie 1.5v a to chyba za dużo na co dzień w dodatku bez OC.

 

Ile więc ustawić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Athlona II x4 640 AM3 Propus C3 i z default'owych 3,00GHz (200x15) udało mi się bez wysiłku wycisnać 3,75GHz (250x15). Oczywiście Vcore poleciał z 1,35V na 1,55V. Temperatura procka na boxowym chłodzeniu w granicy przyzwoitości tzn. Idle :25-27'C Stress: 55-58'C.

Póki jest zima to temperatura ok, jednak gdy przyjdzie lato wymiana chłodzenia będzie konieczna. Na oku mam SPARTAN PRO HE924 lub trochę droższy ale lepszy Arctic Freezer 13 PRO. Płyta główna to ASRock M3A770DE, tania jednak bardzo dobra jakościowo z zadowalającą ilością opcji do OC.

Wracając do procka to ten model jest dość kapryśny. Bez przekroczenia Vcore 1,5 potrafił mi walić BSOD (000000x124) lub łapać freeza na kilka sekund w trybie 2d i 3d w róznych odstępach czasu przy ledwo 3,33 GHz (222x15). Oczywiście HT i NB zawsze poniżej 2000, PCI-E freq sztywno 100Mhz.

Pamięci poniżej natywnych 667Mhz (wolę się bawić timingami.)......Wracając do procka i jego kaprysów. Próbowałem już różnych kombinacji z szyną,mnożnikiem (oczywiscie w dół bo w góre blokada) i Vcore ale trzymając się poniżej 1,5V efekty były podobne jak opisałem.

Teraz nie ma najmniejszego problemu ze stabilnością, na forach polskich jak i zagranicznych czytałem właśnie, że bardzo duża liczba userów ma problem z jakimkolwiek przyzwoitym OC przy Vcore między 1,4-1,5V.

Ogólnie za tą cenę otrzymujemy bardzo fajny procesor 4 jajowy,TDP 95W, z przyzwoitą wydajnością jak za tą cenę (250PLN za 4 rdzenie to jest super oferta).Owszem brak pamięci L3 może być trochę dla niektórych zniechęcający,jednak nie traci się dużo na wydajności ok 10-13% jak do podobnie taktowanego Phenoma II x4 Black Edition,jednak phenomy są rochę bardziej prądożerne (TDP 125W) i o ok 100-150PLN droższe.

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z zakupu,nie spodziewałem się że za taką cene można dostać tak dobry i wydajny kawałek krzemu,oczywiście recenzje i testy tego procesora w pełni potwierdzają moje opinię.

post-165182-0-60721500-1358248878_thumb.jpg

Edytowane przez FeRu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to nie wiem, czy te chłodzenia, które podałeś, wystarczą na lato do tego, żeby pod pełnym obciążeniem (przy 1,55 V) nie mieć więcej niż 60*C. Athlony na Propusie co prawda aż tak bardzo się nie grzeją jak te na Denebie, ale do trzymania proca (w obudowie) będzie potrzebne raczej coś o wydajności Zalmana CNPS10X Performa czy Scythe Mugen 2.

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...