Skocz do zawartości
wistler

[artykuł] Jak Powstają Procesory?

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafikaKoniec roku za pasem, kończą się ostatnie sesje na studiach, ludzie wyjeżdżają na upragnione urlopy. Jak co roku deszcz pada akurat wtedy, gdy mamy wolne. Nie o meteorologii będziemy się dziś rozwodzić. Załóżmy, że wraz z ukochaną osobą wybieramy się nad polskie wybrzeże, pogoda dopisuje jak nigdy. Co więcej – nikt nas nie okradł, ryba w pobliskiej smażalni okazała się nad wyraz dobra, a na suficie wynajmowanego pokoju nie rozpościera się grzyb. Po ciężkiej nocy z komarami wychodzimy ze snu lewą nogą, porządkujemy nasze sprawy życiowe i wybieramy się na plażę. Rozkładamy koc, okalamy go parawanem, otwieramy zimne p… napoje owocowe i rozkoszujemy się– jak to mawiają we wszelakich mediach – cudownie wpływającym na organizm morskim powietrzem.Z pochłoniętych przed wyjazdem informacji rodem z Przyjaciółki, wybieramy kolejną rzecz, która jak ręką odjął zabierze nasze wszelkie troski i zmartwienia do odległej krainy z furtką w jedną stronę.

Autor: wistler - Wojciech Patelka

Odnośnik do publikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość adinos

Ja pracowałem na dziale smd w fabryce telewizorów lcd i plazmy. Tez niezły sprzet i technologia ale normalne warunki tyle ze podłoga antystatyczna obuwie klima i odpowiednia wilgotnosc powietrza. Ale predkosc i precyzja maszyn smd przy malutkich chipach i układach bga lub układach z 256nózkami na 4cm kwadrotowych tez robi wrazenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to jest opis technologi KIK. Wadą tego jest to że nie wolno stosować zbyt dużych napięć bo może nastąpić przebicie (powszechne znane w 45nm). Oprócz tego produkuje sie przecież tez w technologi SOI.

 

Ale to jak ktoś chce sie bardziej zagłębić.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez dysan112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(zaczynając od E5200, na QX9650 kończąc)

przypadkiem QX9770 nie jest ostatnim.

 

Mam jeszcze pytanko

Dodajmy do tego jeszcze fakt, iż taki tranzystor potrafi w ciągu sekundy włączyć się i wyłączyć ok. 300 miliardów razy! W tym czasie (włączenie i wyłączenie)

Taki tranzystor włącza się i wyłącza czy badana jest różnica napięć? W końcu szybciej można zbadać spadek napięcia niż czekać aż tranzystor się włączy/wyłączy co trwa z punktu widzenia procesora dość długo.

 

Sam artykuł bardzo ciekawy z humorem, przyjemnie się czytało. Teraz przydałoby się podobny o produkcji procesorów do kart graficznych oraz co się z nimi dalej dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki tranzystor włącza się i wyłącza czy badana jest różnica napięć? W końcu szybciej można zbadać spadek napięcia niż czekać aż tranzystor się włączy/wyłączy co trwa z punktu widzenia procesora dość długo.

Ale o jaką różnicę napięć ci chodzi i co to ma wspólnego z szybkością z jaką można przełączać tranzystor, bo trochę to tak napisałeś że trudno zrozumieć o co ci chodzi. Z punktu widzenia procesora 300GHz to nie może być "długo". Ale niestety nie czas przełączania pojedynczego tranzystora ma tutaj jakieś wielkie znaczenie (z punktu widzenia częstotliwości z jaką może działać układ scalony) tylko przede wszystkim pojemności bramek tranzystorów oraz pojemności połączeń podłączonych do danego wyjścia oraz transkonduktancje stosowanych tranzystorów (te dwie rzeczy chyba najbardziej znaczące, prócz tego wpływa na to jeszcze wiele czynników).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale o jaką różnicę napięć ci chodzi i co to ma wspólnego z szybkością z jaką można przełączać tranzystor, bo trochę to tak napisałeś że trudno zrozumieć o co ci chodzi. Z punktu widzenia procesora 300GHz to nie może być "długo". Ale niestety nie czas przełączania pojedynczego tranzystora ma tutaj jakieś wielkie znaczenie (z punktu widzenia częstotliwości z jaką może działać układ scalony) tylko przede wszystkim pojemności bramek tranzystorów oraz pojemności połączeń podłączonych do danego wyjścia oraz transkonduktancje stosowanych tranzystorów (te dwie rzeczy chyba najbardziej znaczące, prócz tego wpływa na to jeszcze wiele czynników).

Chodzi mi o to że samo wyłączenie tranzystora nie będzie natychmiastowe (nie da się wyłączyć prądu w czasie t=0)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że samo wyłączenie tranzystora nie będzie natychmiastowe (nie da się wyłączyć prądu w czasie t=0)

Ale to ma mało do rzeczy, i tak pojedynczy tranzystor wg tego artykułu przełącza się dwa rzędy wielkości szybciej niż częstotliwość działania procesora, więc nie to tutaj jest ograniczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przypadkiem QX9770 nie jest ostatnim.

Są jeszcze Xeony. Nie o dokładne wymienianie jednak chodziło. ;)

 

Sam artykuł bardzo ciekawy z humorem, przyjemnie się czytało. Teraz przydałoby się podobny o produkcji procesorów do kart graficznych oraz co się z nimi dalej dzieje.

Dzięki. O grafikach pomyślimy. :smoke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to się wszystko jednakowo produkuje, więc nie ma nawet sensu nad tym myśleć :)

Tyle to chyba każdy wie. Tytuł byłby: jak powstają karty graficzne?, więc nie o samym rdzeniu by się produkowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Jak ktoś chce zobaczyć jak powstają karty graficzne to polecam zajrzeć na Guru3D. Jest tam rewelacyjny artykuł o fabryce Gigabyte, masa fotek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art fajny dla laika jak znalazł ale....

 

1. Brakuję mi tutaj wspomnienia chociażby o tym że Polak wymyślił metode produkcji monokryształów. 

 

2. Autor wydaję mi się że małego babola strzelił. 

 

Same jony osiągają prędkość ponad 300 000 km / godzinę

O ile wiem to swiatło osiąga taką prędkość, cząstki muszą mieć mniejsza prędkość niż światło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art fajny dla laika jak znalazł ale....

 

1. Brakuję mi tutaj wspomnienia chociażby o tym że Polak wymyślił metode produkcji monokryształów. 

No fakt, można było napomknąć. Powiedzmy, że zostawiłem sobie furtkę na przyszłość i kolejne arty. :P

 

 

O ile wiem to swiatło osiąga taką prędkość, cząstki muszą mieć mniejsza prędkość niż światło. 

Światło osiąga prędkość 300 000, ale metrów na sekundę. I to jest prędkość graniczna. 300 000 km na godzinę, to jakieś ~80 000 metrów na sekundę.

 

EDIT: I ja się kopnąłem. :P 300 000 000 metrów na sekundę lub 300 000 km/s.

Edytowane przez wistler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt, można było napomknąć. Powiedzmy, że zostawiłem sobie furtkę na przyszłość i kolejne arty. :P

Spoko ogólnie to taki cykl artów o produkcji właśnie wafli i innych może elementów elektronicznych + troszkę teori jak to działa i byloby git. 

 

Światło osiąga prędkość 300 000, ale metrów na sekundę. I to jest prędkość graniczna. 300 000 km na godzinę, to jakieś ~80 000 metrów na sekundę.

No tak zadziałał u mnie "automat". Ehhh te jednostki  najprościej babola strzelić :] 

 

 

Za dużo liczenia ostatnio jednostek typu g/kWh i kg/kWh kJ/kgK l/min, l/h itp bilanse i taki inne tam. 

Edytowane przez mib

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...