Skocz do zawartości
Hubis

Zabili Mi Dysk

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy Toshibę M30.

Ekran 15,4

2x512 ram

celeron 1,5 ?

64mb fx440?

120gb hdd

 

 

Padł w niej układ BGA. Koszt przelutowania to 500zł. Ten laptop nie jest tyle wart!

 

Namówiłem tatę, bo była okazja, Toshiba m30 pro (praktycznie to samo) ze zbitą matrycą. Wylicytowaliśmy do 300zł. Sama obudowa i płyta,modem itd.

 

W zeszłym tygodniu przyszła. Przełożyłem matrycę. Zonk, żadnej reakcji po podpięciu zasilacza. Rozbierałem lapy obydwa, znam na pamięć rozkład wszystkich śrubek.

 

Wczoraj sprawdzałem. Padł zasilacz... I to przed sprawdzaniem nowego lapka. Nowy 140 zł.

 

Jako że sam mam 12+40 gb na moim sprzęcie, to zamówiłem przejściówkę i od kilku miesięcy śmigam na tym dysku 2.5 120gb. Albo raczej śmigałem. Dzisiaj przełączałem dyski. Ze zmęczenia źle podłączyłem przejściówkę, o jeden bolec w bok. Po starcie w biosie się dziwiłem co nie widzi 1 dysku. Tak poczułem zapach zużytej elektroniki. Dobrą minutę katowałem dysk. Jestem zmasakrowany. Spaliła się przejściówka, na niej zamknął się obwód. A dysk... Nie mam pojęcia. Wiem, że nowy na ide to 200 zł.

Edytowane przez Hubis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie

Dysk nie musiał paść. Dostałem od kolegi taką przejściówkę z zjaraną ścieżką (wyparowała) do naprawy + dysk który tego dokonał do sprawdzenia - przyznał się że własnie źle podłączył i poleciał dym i koniec.

Dysk przeżył.

Okazało się że w dysku bolce w które pomyłkowo wpiął napięcie były ze sobą połączone co spowodowało zwarcie na przelotce.

Po poprowadzeniu kabelka w miejscu ścieżki przelotka działała, dysk też, więc nie panikuj i sprawdź najpierw czy dysk na 100 % padł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o zasilacz na testy popytaj znajomych - toshiby są popularne, więc jak nie bezpośrednio to może chociaż jakiś pociotek będzie miał.

 

Co więcej, kupowanie oryginalnego zasilacza dla starszej maszynki słabo się kalkuluje, więc może coś z Alledroggo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja zapytam się tak - jesteś hobbystą?

przecież ten laptop nadaje się już tylko na tacę do herbaty, albo do nauki młodego pokolenia, śrubek na pamięć

i nie piszcie mi tu zaraz, jakie to serwery można na nim postawić bo nie o to mi chodzi tylko o to, że nie reanimuje się czegoś co sypie się z każdej strony

poćwiczyłeś, pobawiłeś się, zdobyłeś doświadczenie i wystarczy...

Przyjemności

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o parametry to dla zwykłego wyjadacza do przeglądania neta jest aż nadto.

Jeżeli chodzi o sypanie się masz rację - miałem t42 i naprawiałem dwa razy, później skończył na allegro w częściach :).

Żeby było śmiesznie za same części bez płyty głównej, obudowy, baterii, klawiatury wziąłem jakieś 600 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Padła tylko płyciocha. Reszta bdb+. Dlatego mówię, że fatum bo padło jak kupiłem płytę którą miałem tylko zamienić. ;/.

 

Hobbystą jestem, rozwiń myśl, że można na nim stawiać serwery. Zabawy i przyjemności nie wystarczy, nadal muszę go poskładać i mieć spokój.

Edytowane przez Hubis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj oddałem dwa laptopy do serwisu wraz z wszystkimi częściami. Myślałem, że będą mogli na miejscu sprawdzić dysk, no słabo współpracowali, więc kupiłem u nich taką samą przejściówkę za 25zł. I zabrałem dzisiaj dysk do siebie.

 

Ku mojemu zdziwieniu działa :). Smart nic nie pokazuje, może znacie jakiś program który by mógł mi powiedzieć coś konkretniejszego ?

 

A i czy 50 zł za diagnozę - poskładanie do kupy to dużo ? Coś się obawiam, że mnie naciągną na więcej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w obecnych czasach banknocik 50zł to jak kiedyś 20 - nie naciągają Cię - to bardzo tanio - każdy za coś żyć musi :wink:

 

do testów w domu:

 

"hirens boot cd"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj Pan do mnie zadzwonił i powiedział, że nie działa sekcja zasilania i że 100zł naprawa. Zgodziłem się.

 

Czy sekcja zasilania jest na płycie? Czy mnie naciąga. Bo jest jeszcze drugi laptop, w którym też jest taki sam panel i wydaje mi się, że ta sekcja zasilania to oddzielna płytka pcb. ;/ Tłumaczyłem, mu żeby wziął z drugiego laptopa - po to mu dałem dwa. A on że to na płycie głównej i że tak się nie da. To się zapytałem co on za 100zł będzie robił, czy coś lutował jakieś kondensatory a on, że nie będzie zagłębiał się w szczegóły.

 

Jak naprawi sekcję to będzie sprawdzał resztę ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dysk, jak już pisałem nie pękaj, powinien działać bez problemu. Skoro zjarało ścieżkę na przejściówce, znaczy że piny które to spowodowały w dysku były ze sobą połączone, i były najprawdopodobniej masą. Dyskowi nic nie powinno być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...