Skocz do zawartości
CtrlAltDel

Pomoc W Wyborze Przedzespołów Am3/ddr3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym zasięgnąć porady w sprawie zakupu części (głównie te wyboldowane) do nowego komputera. Wstępnie skleciłem coś takiego:

 

Procesor : AMD Phenom II X3 720

Chłodzenie: HP-120 AlCu Karakorum leży i czeka

Pasta Termoprzewodząca : Arctic Silver 5

Płyta Główna : M3A790GXH/128M

RAM : Patriot DDR3 PC10666 2x2048MB 1333MHz CL7.0 EP LLK

lub OCZ DDR3 Dual Channel 2x2048MB 1600MHz CL7.0 BOX Reaper

Karta Graficzna : zostaje integra, za jakiś czas albo 4850/ddr5 albo poczekam na coś z nowym dx

Zasilacz: Pentagram 460W właśnie zasila

HDD : WD6400AAKS + stary Segate 200GB SATA1 już kupione i działają

Napęd : LG GH22NS30 nówka, dopiero z gwarancji odesłali ;)

Obudowa: Antec 300 czeka jeszcze zapakowana

 

 

W wyborze chciałbym zwrócić szczególną uwagę na współczynnik możliwości/ceny, jednak przy zachowaniu wg. mnie przyszłościowej platformy jaką jest am3. Wcześniej zastanawiałem się nad q9550 ale nie chcę pakować się w umierający socket, Phenom II 955 jest jeszcze zbyt drogi jak na wydajność którą oferuje. Główne zastosowanie komputera to programowanie, grafika komputerowa, do tego zawsze chodzi jakiś torrent, winamp, niektóre partycje na TrueCrypcie.

 

 

Bardzo ważna dla mnie jest płyta główna która powinna oferować:

- wygodną możliwość zmiany parametrów OC w windows (konkretnie Windows 7)

- możliwość odblokowania 4 rdzenia, obsługa BEMP (ale to chyba w każdej z nowym biosem będzie)

- miło by było gdyby nie było żadnych wentylatorków

- jak kupię grafę to będzie to najprawdopodobniej jedna karta więc nie musi mieć Crossfire

- dobrej jakości zintegrowany dźwięk (przynajmniej 5.1) to dodatkowy dość ważny atut

 

Pamięci - tu już czekam na rady bo nie mam co do nich pomysłu. Możliwe, że później dołożę drugie 2x2048.

 

Procesor - chciałbym BE ze względu na wygodę, choć jak zwykła 710 spełni moje oczekiwania (wygodna zmiana oc pod windows) to może być. Pewnie i tak pierwsze co wymienię to procesor.

 

 

Teraz czas na konkretne pytania:

1. wejdą mi Reapery na tej płycie pod karakorum?

2. straszą, że M3A790GXH/128M często się psują - ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii?

3. jeśli kupię do tego 4850/ddr5 wytrzyma Pentagram 460W przy umiarkowanym oc procka?

4. jako, że bardzo często robię wiele rzeczy na raz może jednak x4?

... jak mi się coś przypomni to dopiszę

 

z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie

Edytowane przez CtrlAltDel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o płytę to wszystkie twoje warunki spełnia Gigabyte MA770T-UD3P. Jest tańsza od Asrocka ma 10 faz zasilania, 3 letnią gwarancję i full kondensatorów aluminiowo-polimerowych. Można na niej odblokować 4 rdzeń. Link do producenta http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/g...0t-ud3p_10.html. Płyta nie ma integry oraz wielu bajerów ala jest solidna zwłaszcza do oc

RAM: tu masz test tej płyty http://pclab.pl/art36926.html podają tam zestaw testowy i ram który używali.

Edytowane przez teneo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. straszą, że M3A790GXH/128M często się psują - ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii?

Większość tutaj swoje porady opiera na domysłach. Nie ma siły. Trzeba czytać, analizować i ostatecznie samemu wysnuwać wnioski.

Na pewno kupno M3a790GHX to wyrzucenie pieniędzy w błoto, bo za 100zł mniej masz M3a7780GHX, który różni się tylko słabszą zintegrowaną kartą graficzną, ale w ostatecznym rozrachunki żadna nie nadaje się do grania :wink:

Na newegg znalazłem coś takiego:

3318190[/snapback]

Jeśli chodzi o płytę to wszystkie twoje warunki spełnia Gigabyte MA770T-UD3P

Nie spełnia, bo nie ma integry.

 

Karta Graficzna : zostaje integra, za jakiś czas albo 4850/ddr5 albo poczekam na coś z nowym dx

Sugerowałbym kupić zestaw trochę później, ale razem kartą graficzną. I tutaj nie ma znaczenia, czy wybierzesz płytę z integrą czy bez, bo nie ma sensu aby taki proc się marnował. Po prostu nic nie zyskasz na integrze, a jak sądze komputer ma być do gier?

Edytowane przez trymek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kiel797

Ten phenom jest moim względem mało wydajny i grzeje się, lepszym rozwiązaniem wypadało by Q9550, 12 MB L2 to jest coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o płytę to wszystkie twoje warunki spełnia Gigabyte MA770T-UD3P. Jest tańsza od Asrocka ma 10 faz zasilania, 3 letnią gwarancję i full kondensatorów aluminiowo-polimerowych.

W tej szczerze mówiąc podoba mi się najbardziej sekcja zasilania która z tego co dojrzałem nie jest mocną stroną rozważanych przeze mnie Asrocków. Natomiast słabszy jest zestaw mostków 770/sb710 w porównaniu do 790/sb750 choć różnic dużych nie ma.

 

Większość tutaj swoje porady opiera na domysłach. Nie ma siły. Trzeba czytać, analizować i ostatecznie samemu wysnuwać wnioski.

Na pewno kupno M3a790GHX to wyrzucenie pieniędzy w błoto, bo za 100zł mniej masz M3a780GHX, który różni się tylko słabszą zintegrowaną kartą graficzną, ale w ostatecznym rozrachunki żadna nie nadaje się do grania :wink:

Właśnie zastanawiam się głównie nad tymi dwiema i czy zysk jest warty ceny. W sumie to tylko inna integra (która ma mi służyć w przyszłości tylko awaryjnie), RAID 5, NCQ i nowszy dźwięk ALC890

 

Sugerowałbym kupić zestaw trochę później, ale razem kartą graficzną. I tutaj nie ma znaczenia, czy wybierzesz płytę z integrą czy bez, bo nie ma sensu aby taki proc się marnował. Po prostu nic nie zyskasz na integrze, a jak sądze komputer ma być do gier?

Komputer potrzebny mi jest teraz, natomiast karty graficznej nie chcę mieć 'wypasionej' z dwóch powodów:

- nie mam za dużo czasu grać więc by się marnowała (za pół roku bym miał dużo lepszą za tą samą cenę)

- jak będę miał zbyt dobrą kartę to jest szansa, że jednak by się nie 'marnowała' - mam pisać magisterkę a nie grać ;)

Więc alternatywą dla płyty głównej z inegrą jest płyta główna z jakimś złomem na PCI-E (teraz mam AGP)

 

Komp ma być do programowania (hobby), grafiki (hobby + dorabianie sobie, nic bardzo zaawansowanego), internetu (no ale nie 'jedna karta w jednej przeglądarce'), słuchania muzyki, oglądania filmów (divx + SkyStar + SopCast), p2p ... a najczęściej tych wszystkich wymienionych czynności jednocześnie. Gry to powiedzmy 10% - obecnie mam Radosława 9800 i starcza. Duuuuużo bardziej brakuje mi RAMu (1GB) i mocy obliczeniowej (Athlon 2800+).

 

Ten phenom jest moim względem mało wydajny i grzeje się, lepszym rozwiązaniem wypadało by Q9550, 12 MB L2 to jest coś.

Tyle, że pod s775 nic już raczej ciekawego nie wyjdzie a na AM3 liczę w przyszłości na 6-rdzeniowe. Edytowane przez CtrlAltDel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten phenom jest moim względem mało wydajny i grzeje się, lepszym rozwiązaniem wypadało by Q9550, 12 MB L2 to jest coś.

Stary, porównujesz AMD za 420zł z Intelem za 900zł. Trochę umiarkowania. A ten intel też się grzeje jak coś. i7 jeszcze bardziej się grzeje.

To tak jak by przyszedł ktoś kupić Opla a ktoś mu doradza, panie, za drugie tyle może pan mieć mercedesa...

Wg mnie rada bez sensu.

 

Tym bardziej, że po OC na 3,3GHz i odblokowaniu rdzenia ten tani AMD dogania wypasionego Intela (na def) w grach.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o procesor to raczej zostanę przy 720

http://www.agito.pl/phenom-x3/amd-phenom-i...?external=ceneo

 

Płytę główną chyba rzeczywiście zmienię na M3A780GXH/128M

http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=19199

 

Natomiast z pamięci - które polecacie ? :

1. 320zł OCZ 1333MHz CL7 Platinium http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...oducts_id=11418

2. 349zł OCZ 1333MHz CL6 Reaper http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...oducts_id=13516

3. 380zł OCZ 1600MHz CL6 Reaper http://www.agito.pl/ddr-3/ocz-ddr3-dual-ch...?external=ceneo

4. 320zł Patriot 1333MHz CL7 LLK http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...oducts_id=18848

5. 340zł Patriot 1600MHz CL7 LLK http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...oducts_id=18850

6. inne?

Obecnie chyba najbliżej mi do Reaperków 1333

 

 

Przypomnę, że najprawdopodobniej wymienię procesor gdy 4 (lub 6 jak się pojawią) rdzeniowce od AMD będą bardziej opłacalne. Płyty i pamięci nie chciał bym zmieniać zbyt szybko (dołożę pewnie drugie identyczne 4GB gdy zajdzie potrzeba). Więc PG i RAM warto oceniać pod kątem 'czy nadają się do PII 955' (przynajmniej) a nie pod kątem PII 720

Edytowane przez CtrlAltDel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o płytę to wszystkie twoje warunki spełnia Gigabyte MA770T-UD3P. Jest tańsza od Asrocka ma 10 faz zasilania,

To nie do końca prawda z tymi fazami. Tak na prawdę jest ich 5 ale za to wyglądają trochę solidniej niż na ASRockach. Mimo to na żadnej z tej płyt nie będzie problemu z OC.

 

PS. Tak przynajmniej twierdzi znajomy elektronik, sam nie byłem pewny bo nie znam się na tym aż tak bardzo.

Edytowane przez NeoMagNeT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...