Skocz do zawartości
truman20

Przetwornica + Akumulator żelowy + Notebook

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Nie wiedziałem czy do dobrego działu, ale w sumie dotyczy to elektroniki bardziej niż laptopa.

 

Mam zasilacz samochodowy (przetwornica) 12V/19V do notebooka. Gdy podłączę ją w aucie do zapalniczki i do lapka, to wszystko ładnie działa. Ostatnio w domu nie mamy prądu często, bo przerabiają sieć energetyczną i pomyślałem, że wykorzystam ten zasilacz samochodowy i akumulator żelowy 12V. Podłączam zasilacz do akumulatora mierzę miernikiem i idealnie 19V na wyjściu. Podłączam do lapka i zaczynają się schody. Coś w lapku zaczyna świszczeć, piszczeć i nie wiem co to jest. Druga próba, to zasilacz z kompa. Podłączyłem ten zasilacz samochodowy (przetwornicę) do 12V z zasilacza komputerowego i znowu to samo... piszczy świszczy itd... a nie ma chyba lepiej wyprostowanego i wolnego od zakłóceń prądu niż w zasilaczu komputerowym. Wziąłem zasilacz 12V z anteny TV i zrobiłem to samo - tutaj też świszczało, ale już mniej. Co może być przyczyną takiego zachowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba wszystko rozbija sie o wydajnosc prądowa zródła.

Akumulator żelowy pewnie 7Ah...z niego można pobierac ciagle 0.1Q pojemnosci czyli 700mA przez 10H.

Ty podłaczyłeś przetwornice i lapsa ( powiedzmy ze laptop pobiera około 50W czyli 2.63A dla 19V ) do tego nalezy doliczyc sprawnosc przetwornicy około 75% czyli prad pobierany przez układ przy 12V :

4.16A *0.25 (1.06A ) =5.24A czyli pobieramy za duzy prad z akumulatora ( zalezne w jakim on jest stanie ) bo ja mam 7.2Ah z 2007 roku i chwilowo bez problemu wytrzymuje obciazenie pradem 20A ale napiecie jest około 11V...

 

Akumulator samochodowy ma 40Ah i wiecej wiec tu prad nominalny nie jest przekroczony...

 

Podłączyłem ten zasilacz samochodowy (przetwornicę) do 12V z zasilacza komputerowego i znowu to samo... piszczy świszczy itd... a nie ma chyba lepiej wyprostowanego i wolnego od zakłóceń prądu niż w zasilaczu komputerowym

To byś się zdziwił... czasami niezłe smieci z niego ida... po 2 powinna byc rowniez linia 5V obciżona... inaczej czesto napiecie na lini 12V wynosi 11.6V...

 

Wziąłem zasilacz 12V z anteny TV i zrobiłem to samo - tutaj też świszczało, ale już mniej.

To co to za zasilacz ? Jesli antena siatkowa to zasilacz ma 100-200mA wydajnosci pradowej.... wiec nie ma prawa zadziałac...

 

Przyczyn moze byc klika :

Jesli przetwornica nie toleruje napiec nizszych niz 12V to moze bys to przyczyna niestabilnosci jej i fluktacji pradu na wyjsciu ( z 2 strony zasilacz od lapsa jest widziany jako obciazenie indukcyjno pojemnosciowe a nie czysto rezystancyjne i falownik który zajduje się w przetworce 12/220V moze głupiec... zwłacza jak napiecie IN ma mniejsze niz 12V ...)

 

Słychac to piszczenie w głosnikach czy tylko wyje w samym lapsie ? ( pewnie ktoraś przetworka w nim popiskuje... )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Podłączam zasilacz do akumulatora mierzę miernikiem i idealnie 19V na wyjściu. Podłączam do lapka i zaczynają się schody. Coś w lapku zaczyna świszczeć, piszczeć i nie wiem co to jest. Druga próba, to zasilacz z kompa. Podłączyłem ten zasilacz samochodowy (przetwornicę) do 12V z zasilacza komputerowego i znowu to samo... piszczy świszczy itd... a nie ma chyba lepiej wyprostowanego i wolnego od zakłóceń prądu niż w zasilaczu komputerowym. Wziąłem zasilacz 12V z anteny TV i zrobiłem to samo - tutaj też świszczało, ale już mniej. Co może być przyczyną takiego zachowania?

Imo przyczyną jest nieco inne zjawisko: przetwornica 12/19V przy zbyt niskim napięciu będzie miała bardzo niestabilny współczynnik PWM + prawdopodobnie ciągle się włącza i wyłącza (UVLO). Zasilacz komputerowy nie będzie dawał stabilnego napięcia w takiej konfiguracji - ponieważ przetwornica jest przystosowana do mocnego aku, to dla oszczędności ma zbyt mały kondensator na wejściu - zasilacz PC będzie szalał z powodu mocno niestabilnego obciążenia (pomógłby kondensator ze 4700uF+ ) Z kolei lap przełącza też w kółko układ zasilania bateryjnego na zasilacz i z powrotem - z tego również mogąbyć syfne odgłosy.

 

ps. Pomysł z zasilaczem antenowym baardzo mi się podoba :lol: - brylant...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps. Pomysł z zasilaczem antenowym baardzo mi się podoba :lol: - brylant...

Ten zasilacz to miał być tylko sprawdzenie czy przy każdym źródle zasilania tak się dzieje. Na tym zasilaczu, to ledwo wentylator z kompa się kręci :lol: , ale co dziwne na tym zasilaczu + przetwornica, komputer przełączył się na zasilanie zewnętrzne, bo zmieniła się ikonka w trayu, monitor się rozjaśnił i komputer zmienił tryb na pełną wydajność, przy czym prawie w ogóle nie piszczał...

 

To może spytam w ogóle inaczej: co polecilibyście do podtrzymania lapka jak nie ma prądu? Wydajniejszy akumulator + przetwornica czy zasilacz UPS + oryginalny zasilacz z lapka? Tylko przy drugiej opcji po co tyle razy transformować to napięcie skoro można od razu z 12 zrobić 19...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...