Skocz do zawartości
vENiZE

Czym Się Różni 'monitor Lcd' Od 'telewizora Lcd'

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję kupić jakiś większy monitorek (przyjmuję 27" za minimum) i gnębi mnie niezmiernie, dlaczego 'monitory' są droższe od 'telewizorów'.

Już za około 1600zł można kupić, albo monitor 27", albo telewizor 32". Oczywiście obydwie opcje w FullHD, z HDMI itp.

 

Na innych forach (konkretnie dobreprogramy, idg i chip) ludzie piszą, że telewizor jest przeznaczony do oglądania z większej odległości, a monitor z mniejszej. IMHO to stereotyp z czasów kineskopów, ale z braku pewności - proszę o wasze opinie.

 

Konkretnie myślę o 4 pierwszych pozycjach:

http://www.ceneo.pl/;004c303;0112-0;017P1-...3062-166408.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Telewizory mają przede wszystkim większy piksel o czym wspomniał kolega wyżej. A to że za monitory sprzedawcy żądają za wiele to już inna sprawa.

 

ps. za 1600 PLN monitor 27" to gniot nie monitor (matryca pewnie TN)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy to dobrze opisali, nie daj sobie wmowic (jest tu kilka osob co z 1m siedza przed 32"LCD TV i twierdza ze jest ok) ze TV sprawdzi sie w roli monitora..., no chyba ze mowisz o media center i ogladaniu z 2m obrazu...ale siedzenie przed TV i ogladanie forumt o katorga...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość doink

Telewizory mają przede wszystkim większy piksel o czym wspomniał kolega wyżej. A to że za monitory sprzedawcy żądają za wiele to już inna sprawa.

sorki, jedno być może naiwne pytanie,

 

mamy monitor i telewizor, oba w tym samym rozmiarze powiedzmy dla przykładu 26", oba w rozdzielczości FullHd czyli 1920x1080, to czy one przypadkiem nie będą miały dokładnie takiej samej wielkości piksela(plamki) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będą miały taką samą.

W pracy mam 22'' monitor LG oraz 22'' tv lcd LG i różnic w obrazie brak.

Na 40"" Sony FullHD i w natywnej rozdzielczości obraz jest krystaliczny bez widzocznych różnic w stosunku do monitora LCD.Oczywiście siedzenie metr od takiego ekranu wg mnie nie jest wskazane ale 1,5 do 2 już spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mamy monitor i telewizor, oba w tym samym rozmiarze powiedzmy dla przykładu 26", oba w rozdzielczości FullHd czyli 1920x1080, to czy one przypadkiem nie będą miały dokładnie takiej samej wielkości piksela(plamki) ?

Jak kolega wyżej napisał - przy tej samej rozdzielczości i wielkości matrycy rozmiar piksela będzie identyczny. Zwracaj uwagę na typ matrycy - przy małej odległości na TN zmiany barwne wywołane kiepskimi kątami TN są mocniej widoczne (oczywiście mówimy o normalnym patrzeniu na wprost monitora - to nie prawda że szerokie kąty są potrzebne tylko do oglądania ekranu "z boku").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak i ja jestem tą głupią osobą która siedzi ponad 1 metr przed ekranem 32" fullHD - i to jest istna przyjemność oglądać forum a nie katorga! :-P

Już ktoś kiedyś na tym forum wyliczył, że siedząc ponad metr od takiego TV będziemy mieć taką samą "wielkość widzianego ekranu" jak siedziąć bliżej przed odpowiednio mniejszym monitorem.

Po drugie, dlatego że telewizory służą do oglądania TV z całą familią, posiadają one b. porządne matryce - a nie jakieś [ciach!]iane TN'ki jak w monitorach o tej samej cenie. Dzięki temu posiadają idealne parametry jako monitor do komputera (świetne kąty, kolory itd.)

Widząc odmienne zdania na ten temat mam wrażenie, że albo część użytkowników nigdy nie widziała telewizroa 32" fullHD połączonego z PC(edit: pomyłka :-P), albo i też widziała tyle że bez odpalonego trybu PC, ze złymi ustawieniami itd ;-)

 

P.S. Akurat siedząc 2 metry przed ekranem to literki na forum stają się już dosyć małe. A po co męczyć wzrok? To jest oczywiste, że nim większa czcionka tym wzrok się mniej męczy. A stereotypy typu: "nim większy ekran tym wzrok się bardziej psuje" były dobre za czasów CRT, gdzie tam faktycznie promieniowanie drastycznie wzrastało wraz z wielkością ekranu ;-) W dzisiejszych czasach większy ekran to wygoda, a fullHD to nie jest mało jak na 32" (HDready co innego... przesada ;-))

Edytowane przez Popiół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawde wszystko zalezy od odleglosci z jakiej sie chce patrzec ;) sprobuj sobie postawic 32 calowy telewizor na biurku pol metra od siebie ;) monitor od osoby rozdziela zazwyczaj odleglosc klawiatury i myszki i to jest chyba najwygodniejsze do pracy. Z takiej odleglosci piksel 32 calowego tv o rozdzialce 1920x1080 imho jest juz zbyt duzy. Dedykowane monitory powyzej 26 cali maja juz w wiekszosci rozdzielczosc 2560x1600 ;)

Edytowane przez kkNd!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, jasne że wszystko zależy od odległości ;-) a 0,5m to przesada, zgadzam się. Jednakże, czy najwygodniejszą odległością od ekranu jest długość klawiatury - tego nie wiem :-P Każdy ma swoje gusta i guściki o których sie nie dyskutuje, a ja bardzo sobie cenie półkę dla TV i puste biurko przede mną, na którym moge mieć np. swoją sterte śmieci czy też w wygodny sposób moge zapisywać sobie notatki ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łącze kablem HDMI-DVI :-) Jasne, zdjęcie stanowiska moge zrobić, ale najpierw musze zrobić porządek ;-) postaram sie je jutro jakoś wstawić.

Dla mnie 32" jest idealne, 37" to już faktycznie może być zbyt dużo z takiej odległości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja siedzę na HD-ready około 1m i dla mnie jest ok i wole grać na TV, siedzieć na forum, czy filmy oglądać do roboty przynoszę sobie monitor bo większej rozdziałki potrzebuje ale to się skończy razem z kupnem fullHD.

Zgadzam się też do użytkowania 32 to max przy 37 czuje się już przytłoczony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzę na LG 5600 32` od ponad 8 miesięcy i jest rewelka, połączony przez kabel DVI-HDMI. Właściwie to szukałem monitora w granicach 1300 zł z tunerem TV z FullHD w Media Markt . Był to czas świąteczny, więc nie pozostało mi nic więcej aniżeli ostatnie sztuki. Z kolei obok wystawiony był właśnie TV LCD LG po dość przyzwoitej cenie 1599 zł, więc bez zastanowienia wybrałem go. Nie żałuje ani złotówki, początkowo może trzeba się przyzwyczaić do rozmiaru, ale oglądanie filmów oraz gry w HD to bajka. Nie przeszkadza także chodzenie po necie czy też codzienne korzystanie. Jeszcze jeden wielki plus- PRACA W OFFICE 2007. Widok dwóch stron i wszystko jak na dłoni. Jeżeli ktoś ma wątpliwości to z czystym sumieniem polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...