Skocz do zawartości
Rhaz

Sensowny Zestaw Do Gier

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

przyszedl czas na zakup drugiego kompa wiec zwracam sie po fachowa rade do ludzi siedzacych w temacie :)

Mam pewne typy ale nie chcialbym odrazu ich wystawiac na Wasza krytyke wiec jesli pozwolicie poczekam na propozycje :)

 

Budzet bez monitora to przedzial 1900-2400 (oczywiscie im mniej tym lepiej - jesli cos mialoby kosztowac sporo wiecej a w danym setupie nie przekladaloby sie znaczaco na wydajnosc dajcie znac).

 

Zakladam, ze padnie propozycja oparta o niesmiertelna na tym forum plyte Asrock'a i Phenoma 710 wiec uprzedzajac fakty chcialem zapytac czym konkretnie rozni sie od konkurencyjnych plyt. Co do OC, nie bawilem sie w to od czasow celerona 300 mhz @ 700 mhz :) wiec nie wiem czy jestem w stanie bezpiecznie podzialac z 710tka. Zalezy mi nie ukrywam na tym, zeby moc swobodnie pograc (nie mowie oczywiscie o full detalach w mega rozdzielczosciach bo i pieniadze na sprzet nie te, ale tak zeby miec jako taki komfort zabawy).

 

Z gory dzieki za rady i sugestie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor: Phenom II X3 710 - 439zł

Chłodzenie procesora: Pentagram Karakorum - 79zł

Pasta Termoprzewodząca: Arcitic Silver 5 - 25zł

Płyta Główna: AsRock A780GXH - 265zł

RAM: GoodRam 4GB (2x2GB) 1066MHz CL5 PRO - 230zł

Karta Graficzna: Asus Radeon HD4850 512MB DDR3 - 415zł

Zasilacz: Corsair 400W - 199zł

HDD: Western Digital 320GB AAKS - 180zł

Napęd: SH-S223Q SATA LightScribe (black) - 99zł

Obudowa: Tacens Signum - 149zł

 

Razem: 2080zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z koegą Megolem, dodając od siebie cztery sprawy:

- obudowę należy wybrać wedle gustu patrząc na wygląd (przy zachowaniu jakości oczywiście)

- 4850 DDR3 to bardzo dobra karta graficzna, ale jeśli dopłacimy do wersji z DDR5 to będzie jeszcze lepsza

- dysk 320 GB może dla niektórych okazać się za mały, wtedy należy kupić większy lub dwa takie same

- od wielkiej biedy można zrezygnować z Karakorum i zostać przy coolerze boxowym (nie polecam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HD 4850 DDR5 to ostatnio się coś psuły same uszkodzone te wersje były nie warto tego brać !!!

Kup lepiej HD4870 lub GTX 260 216sp jak chcesz mieć moc jak grasz w zwykłe gierki np.GTA IV,GRID,DIRT itp... to

weź HD 4850 DDR3 GTA IV na średnich pójdzie tak z 30-40 FPS GRID na full i DIRT też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

przyszedl czas na zakup drugiego kompa wiec zwracam sie po fachowa rade do ludzi siedzacych w temacie :)

Mam pewne typy ale nie chcialbym odrazu ich wystawiac na Wasza krytyke wiec jesli pozwolicie poczekam na propozycje :)

 

Budzet bez monitora to przedzial 1900-2400 (oczywiscie im mniej tym lepiej - jesli cos mialoby kosztowac sporo wiecej a w danym setupie nie przekladaloby sie znaczaco na wydajnosc dajcie znac).

 

Zakladam, ze padnie propozycja oparta o niesmiertelna na tym forum plyte Asrock'a i Phenoma 710 wiec uprzedzajac fakty chcialem zapytac czym konkretnie rozni sie od konkurencyjnych plyt. Co do OC, nie bawilem sie w to od czasow celerona 300 mhz @ 700 mhz :) wiec nie wiem czy jestem w stanie bezpiecznie podzialac z 710tka. Zalezy mi nie ukrywam na tym, zeby moc swobodnie pograc (nie mowie oczywiscie o full detalach w mega rozdzielczosciach bo i pieniadze na sprzet nie te, ale tak zeby miec jako taki komfort zabawy).

 

Z gory dzieki za rady i sugestie :)

AMd stosunkowo łatwo się podkręca, trzeba tylko pamiętać aby obniżać szynę HT jeżeli podnosi się główną magistralę HTT (FSB).

Ta płyta jest dość dobra do OC i w tej cenie faktycznie jest doskonałym wyborem stąd jej duża popularność w polecanych zestawach. Sam za AsRockiem nie przepadam, ale z uwagi na to, że potaniała od kiedy kupowałem teraz bym ją wybrał zamiast mojego też dość dobrego Biostara, ale droższego.

 

Ten procesor jeżeli uda się odblokowanie 4 rdzenia (bardzo proste, po prostu zmieniasz jedną opcję w biosie, oczywiście o ile proc pozwoli na odblokowanie bo to loteria (ok 50% szans)) i jeżeli podkręcisz go do 3,6GHz a tak większość z nich się kręci praktycznie osiągnie lepsze wyniki w grach niż niekręcony Q9550. Ja widzisz oszczędzić można nawet 500zł. Kwota nie do pogardzenia przy takiej samej wydajności. No pomijając fakt, że intel też dobrze się podkręca.

 

Do tego weź dysk samsunga 502HI (F2EG) 500GB ponieważ jest cichy, chłodny, dość szybki i mniej zużywa energii niż dyski 7200 rpm.

 

Do tego karta graficzna, polecił bym HD4770 ale jest problemy z dostępnością, a 4850 potaniały więc usze Ci polecić trochę starszego i tez dobrego radka.

Jeżeli udało by Ci się zakupić 4770 do 400zł to śmiało bierz tą kartę.

 

Zasilacz dobre 400W ja bym polecił fortrona ale w esc ich nie ma. Oczywiście przed zakupem fortrona trzeba sprawdzić, który model ma mocną linię 12V. Ogólnie fortrony są robione po niskich kosztach ale mają wysoką sprawność. Dlatego wyglądają na tanie kiepskie zasilacze

a jednak są dobre.

 

Ram polecił bym 2*2GB GoodRam Pro 1066 jeżeli starczy Ci kasy. Jak nie to jakieś dobre 800 tki.

==========

Podsumowując:

Proc 440zł

Płyta 265zł

Dysk 195zł

Karta 400zł

DVD 90zł

Ram 240zł

Zasilacz 170zł

==========

1800zł

 

Do tego dobra obudowa 260zł "Antec 300" + mysz + klawa - no cóż, ja na takich rzezach nie oszczędzam, bo częściej korzystasz z myszy niż z pełnej mocy procesora i oszczędzanie na gryzoniu psuje całą radość z zakupu nowego sprzętu. Podobnie klawiatura powinna chodzić cicho, dobrze odbijać, poczytaj więcej na ten temat. Ja używam klawiszy HP i myszy OCZ a do myszy mam zastrzeżenia, wolał bym Razera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

wiec co do tych dwoch podzespolow mamy jasnosc. Jak rozumiem w tym przedziale cenowym nie znajde nic bardziej sensownego zatem:

 

Proc: Phenom II X3 710,

MoBo: AsRock A780GXH

 

daje to kwote rzedu 700 zł.

 

Zalozmy, ze pobawilbym sie w krecenie tego procka biorac pod uwage, ze andrew proponuje pomoc. Zatem jakie w miare ciche i wydajne chlodzenie do niego?

 

Na zasilaczu napewno nie chcialbym oszczedzac wiec poleccie cos solidnego, nawet jezeli drozsze i ma wiecej mocy niz bedzie potrzebne to wole to niz jakis szmelc.

 

Co do pamieci, widze, ze zdania sa podzielone, moze ktos z uzytkownikow tej plyty powiedzialby jakie ma i czy jest z nich zadowolony? No i ta nieszczesna karta graficzna, moze jednak GF?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pentagram Karakorum + pasta AC 95zł + 25zł

lub

Arctic Cooling Xtreme 120zł (już z pastą)

Ten drugi cichszy a wydajnościowo bardzo podobne.

 

Na zasilaczu napewno nie chcialbym oszczedzac wiec poleccie cos solidnego, nawet jezeli drozsze i ma wiecej mocy niz bedzie potrzebne to wole to niz jakis szmelc.

 

3322932[/snapback]

Co do pamieci, widze, ze zdania sa podzielone, moze ktos z uzytkownikow tej plyty powiedzialby jakie ma i czy jest z nich zadowolony? No i ta nieszczesna karta graficzna, moze jednak GF?

Co do karty graficznej nie ma sensu ładować GF chyba, że 260@216, ale ona jest o 300zł droższa i zestaw + dobra klawa obudowa i mycha wyjdzie ci 2600 a nie 2300. 700 zamiast 400zł ale wydajność lepsza o jakieś 25% więc sam widzisz że rewelacyjnie GF nie wypada. To jedyny w ogóle jakkolwiek opłacalny zakup nVidii no jeszcze 9600GSO ale to 250zł inna półka, do 4850 nie się co równać.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jak wyglada sprawa z firma TAGAN ? Obecnie mam w jednym kompie taki zasilacz i w sumie bylem zadowolony. Firmy, ktora podal kolega wyzej wogole nie znam (co nie znaczy, ze nie jest dobra) ale juz bardziej przemawia do mnie OCZ :)

Edytowane przez Rhaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jak wyglada sprawa z firma TAGAN ? Obecnie mam w jednym kompie taki zasilacz i w sumie bylem zadowolony. Firmy, ktora podal kolega wyzej wogole nie znam (co nie znaczy, ze nie jest dobra) ale juz bardziej przemawia do mnie OCZ :)

Dobre i tanie zasilacze robi Fortron, ale nie wszystkie. Trzeba sporo poczytać, aby kupić odpowiedni. 400W z mocną linią 12V od Fortrona będzie na pewno dobrze służyć i wystarczy, może tez kosztować ok 100-140zł.

 

Są wykonane jak by tandetnie, takie sprawiają wrażenie, ale pozory mylą (w tym przypadku). Mają bardzo wysoką sprawność dzięki czemu nie grzeją się i tony złomu nie potrzebują by rozprowadzić ciepło. Wystarczy mały aluminiowy raditor. Do tego dzięki niskiej emisji energii są ciche. Fortron jest podwykonawcą wielu znanych marek, jest prawdziwym producentem zasilaczy, a nie tylko nakleja naklejki jak modecom czy OCZ.

 

Co do Tacens'a. No cóż. Genialny nie jest ale w tej cenie taki cichy zasilacz należy uznać za dobry. ma 2*15A na liniach 12V i odłączane kable.

Główna wada to dość duże wahania napięcia na 12V. Ale do twojego zestawu wystarczą z zapasem.

tutaj masz testy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym proponował taki zestaw:

Dołączona grafika

+

Do tego zasilacz Cooler Master eXtreme+ 460W 190zł

http://www.morele.net/zasilacz-cooler-mast...lus-460w-157708

+

Obudowa tracer/I-BOX za ok. 80-90zł

http://www.morele.net/komputery/podzespoly...-33/,,,,,,,p,0/

 

Razem: ok 2400 zł

 

Lub taki:

Dołączona grafika

+

Do tego zasilacz Cooler Master eXtreme+ 460W 195zł

http://www.morele.net/zasilacz-cooler-mast...lus-460w-157708

+

Obudowa tracer/I-BOX za ok. 80-90zł

http://www.morele.net/komputery/podzespoly...-33/,,,,,,,p,0/

 

Razem: ok. 2450 zł

 

Punkty odbioru osobistego:

http://www.morele.net/info/netpunkt/

http://proline.pl/sklep.php?id=kontakt

Jeśli nie jest możliwy to za wysyłke trzeba dodać + 30zł.

 

Oba zestawy są bardzo dobre, jednak do większości gier lepszym zestawem będzie z Core 2 duo, ale gorszy w aplikacjach które wykorzystują 4 rdzenie. Wybór zależy od zastosowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa tracer/I-BOX za ok. 80-90zł

http://www.morele.net/komputery/podzespoly...-33/,,,,,,,p,0/

 

Razem: ok 2400 zł

W życiu nie bierz takiej obudowy. Zmień tez dysk a poza tym dobry zestaw o ile ta płyta da radę Quadowi, ja bym wybrał AsRocka na P45 za 300zł.

2300 bez obudowy... trzeba spojrzeć na zestawy i chyba x3 za 2400 odpada z gry. Jedynie za 1800 ma sens.

 

Aha i Quady są bardziej energochłonne. Dobre 550W to minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W życiu nie bierz takiej obudowy. Zmień tez dysk a poza tym dobry zestaw o ile ta płyta da radę Quadowi, ja bym wybrał AsRocka na P45 za 300zł.

2300 bez obudowy... trzeba spojrzeć na zestawy i chyba x3 za 2400 odpada z gry. Jedynie za 1800 ma sens.

 

Aha i Quady są bardziej energochłonne. Dobre 550W to minimum.

Obudowa jak obudowa, przeszkadzać mu w niczym nie będzie, jeśli tracer/I-BOX nie pasuje to można kupić jakaś tanią z allegro za ok. 60zł, moim zdaniem nie ma sensu inwestować w droższą obudowe kosztem słabszych częsci. Zmienić dysk? A co masz uraz do seagatów? sorry ale barracuda 12 wyzbyla się problemów poprzednich wersji z firmwarem i napewno to nie jest awaryjny dysk, mało tego jest szybszy niż wszystkie inne w podobnej cenie. Płyta ma 8 faz zasilania i niby ma nie dać rady z Quadem? i zamiast tego proponujesz średnią płyte asrocka z 4 fazami, zarty sobie robisz?

 

Quady pobierają więcej energii, ale do Q9550 markowy 450W spokojnie wystarczy nawet do o/c. Sprawdź sobei testy poboru energii jeśli niewierzysz...

Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta ma 8 faz zasilania i niby ma nie dać rady z Quadem? i zamiast tego proponujesz średnią płyte asrocka z 4 fazami, zarty sobie robisz?

Poczytaj sobie najpierw, jakie FSB robi P5QL-E (i ogólnie wszystkie P43), a jakie Asrock P45XE(-R), zanim coś takiego napiszesz...

 

Tu masz coś o Asrocku:

 

http://www.blazingpc.com/forum/showthread....index.html?amp;

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa jak obudowa, przeszkadzać mu w niczym nie będzie, jeśli tracer/I-BOX nie pasuje to można kupić jakaś tanią z allegro za ok. 60zł, moim zdaniem nie ma sensu inwestować w droższą obudowe kosztem słabszych częsci. Zmienić dysk? A co masz uraz do seagatów? sorry ale barracuda 12 wyzbyla się problemów poprzednich wersji z firmwarem i napewno to nie jest awaryjny dysk, mało tego jest szybszy niż wszystkie inne w podobnej cenie. Płyta ma 8 faz zasilania i niby ma nie dać rady z Quadem? i zamiast tego proponujesz średnią płyte asrocka z 4 fazami, zarty sobie robisz?

Lepsze 4 dobre fazy niż 8 marnych czego dowodem są wyniki OC.

Quady pobierają więcej energii, ale do Q9550 markowy 450W spokojnie wystarczy nawet do o/c. Sprawdź sobei testy poboru energii jeśli niewierzysz...

Tak, i potem nagle przeciążenie i pufff leci proc, płyta, nawet dysk i karta graficzna, zasilacz oczywiście też. Myślisz, że sklep uzna Ci wtedy gwarancję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, i potem nagle przeciążenie i pufff leci proc, płyta, nawet dysk i karta graficzna, zasilacz oczywiście też. Myślisz, że sklep uzna Ci wtedy gwarancję?

... e9550 @4.0Ghz i hd4850 w obciążeniu (Gra + Prime95) pobiera maksymalnie z ok. 360w, więc o jakim ty przeciążeniu mówisz... sprawdź dokładniej testy bo widać nadal ich nie przeczytałęś -_-...

 

Co do płyty głównej to macie racje, nie jest ona najlepsza do o/c dlatego też wybrałem taki zestaw, ale już w agito.pl:

Dołączona grafika

Cena wyszła niewiele większa dlatego wybrałem lepszy zasilacz.

+ Do tego tania obudowa z allegro za ok. 60-70zł.

 

Jakoś czytałem ten temat o bar. 12 i nadal uważam, że 500GB 418AS to najlepszy dysk w tej cenie i to, że nie jest awaryjny.

Edytowane przez r4zen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie AsRock jak ta płyta jest dobra, przecież w Agito jest? Zasilacz Ocza wg mnie powinien mieć 550W ale niech wybiera ten, kto kupuje.

Sam zestaw tak jak pisałem podoba mi się. Fajnie zauważyłeś, że z Q9550 da się złożyć coś tańszego niż za 3k.

Co do dysku to mylisz się. To znaczy trochę racji masz. Dysk seagate będzie ciut szybszy. Tylko że sigejty mają kila wad i są bardzo awaryjne.

DVD NECa stanowczo odradza, ten szajs potrafi narobić takiego hałasu, że się odechciewa.

Pamięć polecił bym goodram pro 1066. Są lepsze i polskie, mało kiedy Polacy robią w elektronice coś dobrego a te ramy są na prawdę super. Warto je mieć.

Idea aby w 2400 zmieścić zestaw na Q9550 jest ok.

Edit:

No dobra, ten OCZ 500W powinien styknąć.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz czy żartujesz, że Asrock P45XE będzie lepszy od p35 ds4?

Nie dosyć, że droższa to po prostu gorsza pod każdym względem tj. chłodzenie, sekcja zasilania, konstrukcja, brak raid, krótsza gwarancja itd.

Tutaj nie ma co porównywac, bo to jest imo róznica klas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do płyty nie mam właściwie nic do powiedzenia , obie są jak dla mnie niezłe.

 

Odnośnie dysku , na pewno nie brałbym barki , albo samsung HD502HI (F2EG) albo WD 640 AACS/AAKS/AALS

Edytowane przez BLiT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.xbitlabs.com/articles/mainboard...ep35-ds4_9.html

 

Gigabyte GA-EP35-DS4 also didn’t impress us with overclocking results for the youngest quad-core 45nm CPU - Intel Core 2 Quad Q9300 (2.5GHz, FSB 333MHz, 6MB, Yorkfield, rev. M1). We could only achieve stability at 455MHz FSB. This is not bad of course, but still pretty average. Frankly speaking, we expected Gigabyte GA-EP35-DS4 to do much better than that.

 

[...] Take, for example, abit IP35 pro mainboard that is great for CPU overclocking. We only had to increase this voltage setting to 1.47V on abit board to ensure that our Intel Core 2 Quad Q9300 would run stably at 475MHz bus frequency.

Więc tak - ja sugeruję, że P45XE będzie lepszy od EP35-DS4.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz czy żartujesz, że Asrock P45XE będzie lepszy od p35 ds4?

Nie dosyć, że droższa to po prostu gorsza pod każdym względem tj. chłodzenie, sekcja zasilania, konstrukcja, brak raid, krótsza gwarancja itd.

Tutaj nie ma co porównywac, bo to jest imo róznica klas.

Chłodzenie sekcji na asrocku nie jest niezbędne bo testy wykazały, że te kondziołki dają radę w tych warunkach jakie mają. Cena Asrocka była niższa bo ostatnio chodził po 295 w agito a taki sklep wybrał r4zen.

Swoją drogą Firekage pisał wczoraj, że Agito jest na skraju bankructwa. Ja bym się wstrzymał z zakupami u nich do wyjaśnienia tego problemu, potem z gwarancją do ABC daty jeździć to porażka.

Konstrukcja, albo Ci pasuje, albo nie, tu akurat masz rację.

Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście w tym wypadku jestem za ASRockiem. Poza tym nie brałbym HDD od Seagate ze względu na awaryjność. RAM GoodRam PRO i kartę Asus Glaciator, jeżeli jest tańsza. Przypominam, że ten OCZ SXS, to nie jest taka sama konstrukcja, jak OCZ MXS PRO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie sekcji na asrocku nie jest niezbędne bo testy wykazały, że te kondziołki dają radę w tych warunkach jakie mają.

A to od kiedy kondensatory się grzeją? :blink: Ja zawsze myśłałem, że w elektronice to się grzeją tranzystory.

Płytka tak jak trymek napisał oczywiście Gigabyte ten Asrock nie ma startu bo dzieli je różnica klas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytka tak jak trymek napisał oczywiście Gigabyte ten Asrock nie ma startu bo dzieli je różnica klas.

:mur:

 

Poczytaj sobie może najpierw o OC obu płyt... A konkretniej przeczytaj cały temat, bo bzdury gadasz.

 

Oczywiście, że EP35-DS4 jest lepsza, bo to górna półka płyt głównych, a P45XE to raczej budżetowy mid-end. Jest lepsza jednak bez ambitnego OC...

 

Góra miedzi i świetna sekcja zasilania to nie wszystko, niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem wyżej wynika, że płyta kończy swoje FSB na 450Mhz c w połączeniu z mnożnikiem 8,5 daje 3,8Ghz, według mnie taki poziom OC dla kolegi bedzię co najmniej zadowalający. Jeżeli zabraknie jescze to można dołożyć do

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=1...oducts_id=18069

według mnie to lepszy wybór od Asrocka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś śmieszny bobrasie. Znowu te p... stereotypy na temat ASRocka. Jeszcze rozumiem proponować DFI ze względu na różnicę klas, ale ludzie - nie Gigabyte...

 

Mam radę dla autora tematu. Jak chcesz dobrze na tym wyjść, nie słuchaj bobrasa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...