Skocz do zawartości
KamilGrzbiecik

Pierwszy Ss By Kamil Grzbiecik

Rekomendowane odpowiedzi

Poczytaj tematy przylepione w tym dziale. Ogoleni potrzebne do FC są.

Sprężarka, skraplacz, evap, kapilara, filtr, czynnik chłodniczy, olej do sprężarki, wentyl na skraplacz, jakieś rurki, zaworki serwisowe, lut twardy, izolacja, wąż na ssącą. Do singla starczy, do tego narzędzie palnik przynajmniej Propan-Butan, serwisówka (na to się ten kompresor raczej nadaje) i inne podstawowe jak butla. Ideał to stacja manometrów giętarka itp.

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Sprężarka- za słaba

-skraplacz- słaby ale chyba styknie

-evap- nie masz

-kapilara- nie masz

-filtr- Njest ale do wymiany

-czynnik chłodniczy- To bym pojechał i by mi nabili gaz

-olej do sprężarki- jest ale sprezarka sie nie nadaje

-wentyl na skraplacz- Też już jest

-jakieś rurki- do łaczenia

-zaworki serwisowe- w celu nabicia układu

-lut twardy- to już by fachowiec miał co mi gaz by nabijał to by mi zlutował wszystko

-izolacja- musiał byś kupić

-wąż na ssącą- nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mania po czym poznajesz ze ten kompresor jest za słaby ? ( podał ci konfig ? )

Lepiej niech nauczy sie na słabym układzie do tego z odzysku a nie kupuje NL9F itd...

Skraplacz nie jest zły ja jakos mam 2x mniejszy i spokojnie sobie daje rade przy 120mm wentylatorze.Kompresor 1/6 nie jest zły zalezne jaki ma przebieg ale by nauczyc sie jak działa FC spokojnie.

Kamil ten palnik bedzie mały ( zwłaszcza jak miałbys spawac parownik) ale do spawania rurek sie nada.

 

http://www.allegro.pl/item696544913_palnik...ncowki_neo.html

Juz lepiej...

Zawsze najlepszy jest acetylen... ale nie kazdy ma dostep..

Mozna spawac Rolot 607 ( obi castorama itd.. ) ładnie idze palnikiem na propan-but...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stację manometrów za 200 zł na allegro też znajdziesz. Ja swoją kupiłem za 80 zł + musiałem dokupić komplet węzy Refco za 90 zł :/ Jeśli chodzi o drobne części typu zaworki i filtry to tutaj http://www.abc-hurt.pl/sklep2008/index.php...5c95071a39a18b4 są tanie, osobiście tam nie kupowałem, ale jest taniej niż w innych sklepach. Kapilarę musisz od kogoś kupić, bo wszędzie sprzedają w kręgach 15/30m. Przyda się jeszcze obcinarka do rurek za 30-40 zł, mała giętarka za 40 zł też nie zawadzi (sam muszę kupić). Jeśli kupujesz palnik i cały osprzęt, to kup lepiej propan + tlen (sam taki kompletuje w tej chwili) - jednym palnikiem na propan butan jest ciężko, dwoma daje rade, ale mają strasznie duży płomień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Palnik się nie nadaje, mam dwa podobne (tylko firmy Perun), niby dawały radę, ale odkąd odpaliłem propan + tlen to już innego nie chce. Mam tez możliwość napełnienia butli Mapp gazem 80zł/10kg co jest imo śmiesznie tanio (butla na propan butan, do kuchenek) i można to używać albo z tlenem, albo z powietrzem. Dobry sprzęt do lutowania trochę kosztuje, ale zwiększa komfort niesamowicie. Zaworki i filtr ok, sprężarkę lepiej zmień na inną, bo ta nie wygląda dobrze.

Edytowane przez BArt_X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie co mam teraz kupić ;)

Całą linię ssącą z parownikiem naturalnie, mam już załatwioną.

 

Jeśli chodzi o palnik to z wypowiedzi BArt X rozumiem to że tylko jest mniej wygodniej takim palnikiem na propan-butan i schodzi z tym więcej czasu więc chyba taki za ok 50zł mi wystarczy bo będzie służył jedynie do zlutowania paru rurek.

 

Zaworki i filtr naturalnie zamówię.

 

A i jeszcze bardzo ważna rzecz przypomniało mi się że mam prawie nowy agregat tzn: był kupiony nowy i popracował ok pół roku i nie jest używany jest on zamontowany w lodówce która nie jest używana więc sprawdzę jaki to agregat i może będzie odpowiedni.

 

Jeszcze jedno pytanko czy będę musiał robić desub coś ;) nie wiem jak to się nazywa chodzi o zwoje rurek przed skraplaczem to ma za zadanie odciążyć skraplacz chyba bo tak wnioskuję z tego co przeczytałem w innych tematach.

 

Chciał bym juz zacząć wszystko kompletować żeby jak najszybciej to SS powstało i zaczęło pracować.

Edytowane przez KamilGrzbiecik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa takie palniki http://www.technika.krakow.pl/index.php?p2...kiego-pl-002ppa

 

Do tej pory ich używałem, ale tak jak mówię nie są najlepsze. Miałem problemy żeby to dobrze polutować wszystko, trzeba długo grzać, płomień jest duży i stosunkowo "zimny". Jak masz dobrze polutowane to odchodzi szukanie wycieków, a to jest najgorsza robota z możliwych. Tymi na propan butan musisz długo grzać i grzejesz duży obszar, potem lut rozpływa się nie tam gdzie powinien, a czasem praktycznie nie na się nagrzać w ogóle.

 

Większość zaczynała z palnikiem na Mapp Gas - popytaj na forum, może ktoś ma na sprzedaż. Trochę droga zabawka, ale podobno dobra. http://www.allegro.pl/item762577554_palnik..._mie_tward.html

 

Jeśli chodzi o kompresor, to bez sensu jest dawać jakiegoś starocia, który ma 1/4 hp albo i mniej, tym bardziej jak sporo zapłacisz za ssącą i evap. To od kompresora zależy wydajność układu (odpowiednio dobrany skraplacz i gaz też się oczywiście liczą). Na allegro widziałem coś takiego: http://www.allegro.pl/item760354666_spreza...215z_r134a.html Dość mocne, bo 5/8HP ale nie mam pojęcia w jakim stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, MAPP jest bardzo dobry. Najlepiej jest propanem zagrzać, a później MAPPem dop...olić.

 

Przypadkiem mam na sprzedaż większość części które by cie interesowały. Zaggadaj do mnie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam to mój 1 post ;]

jeżeli chodzi o lutowanie rur to rylko propan - b + tlen

palnik - 40 zł prymityw perun KILKA razy droższy

jak nie potrafisz lutować to na początek lepiej lut o większej ilości srebra - lepiej płynie ale kilka razy droższy

kapilara do kupienia na metry , nie wiem skąd jesteście ale w Kielcach i Krakowie na 100 %

acetylen zupełnie zbędny i nieporęczny, no może do parownika

butla acetylenu 6Kg - 205 zł bez dzierżawy butli

sprężarka ta na foto - raczej na 100 % R12 - nie do kupienia legalnie , ale po wymianie oleju można 134 a

z kapilara bedziesz miał problem z doborem , ja bym proponował zawór rozpr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda tak:

Całą linie ssącą mam już zamówioną czyli jak przyjdzie to tylko przylutować dwa przewody.

Co do sprężarki to mam nową używana tylko pół roku kupiona jako nowa używana była w lodówce więc do niej spokojnie R134a załaduje a o R404a pomyślę.

Manometry muszę wybrać które kupić jeszcze nie wiem.

Palnik kupię z allegro taki za ok 50zł i pod propan-butan.

Oczywiście nowy filtr i zaworki serwisowe też zamówię a lut to jak ty napisałeś z dużą ilością srebra ponieważ będę robił to pierwszy raz http://elgracool.pl/pl,product,159561,lut,...cd,otulony.html tylko jak sztuka 25zł to trochę sporo a ile trzeba do zlutowania?

 

A co myślicie o tych jak się nimi lutuje?

http://elgracool.pl/pl,product,159741,lut,...owy,l,ag5p.html

http://elgracool.pl/pl,product,159560,lut,...owy,l,ag2p.html

 

Bo 25zł za sztukę ze srebrem to lekka przesada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten lut srebrny, w otulinie, z cynkiem to najgorsze co może być jak się ma palnik na propan butan. Cynk paruje w 880C bodajże, palnikiem na propan butan się to długo grzeje, a to powoduje odparowanie cynku i powstają takie mikro pory. Wiem, z doświadczenia, bo nie umiałem tego uszczelnić. Ogólnie wszystkie luty, które są w sprzedaży nie nadają się długiego grzania - w wypadku tych z brązu mamy pełno tlenków i lut po chwili już nie chce płynąć.

 

Od siebie polecam lut srebrny LS70 - 70% srebra, 30% miedzi. Temperatura 800-900c i to jest duży minus, ale można grzać ile razy się chce i jak długo się chce. Do zlutowania rurek starczy, gorzej ze skraplaczem i innymi większymi elementami. Kiedyś był na allegro w paskach, teraz go nie widzę.

 

Albo mapp gas + tanie luty z brązu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z Kwazorem podjąłem decyzję że kupuję ten palnik http://www.allegro.pl/item787111357_palnik...tis_okazja.html ponieważ jest nim dużo lepiej lutować niż tym za 50zł i mniej wycieków będzie.

 

Tylko czekam na wasze zdanie na temat tego palnika i lutowania nim bo Kwazor już się wypowiedział.

Edytowane przez KamilGrzbiecik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny palnik tylko ze Predomu (te same materiały ten sam wygląd, tylko rączka nie z gumy), identyczny zestaw akcesoriów też z mosiądzu. Topione było na nim srebro, lutowana rynna i nagrzewnica w moim obecnym WC i inne drobiazgi nie narzekam. Jak do składania Fc to da rade pod warunkiem ze lut nie będzie miął strasznie wysokiej temperatury topnienia. Jedyne co się uszkodziło to o-ring na łączeniu dysza->rekojesc, miał z 10 lat i ja mu dałem rady (za długo grzałem). B-) Tak czy inaczej nie narzekam i polecam.

Edytowane przez Sobota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 90% gdy będziesz nabijał butle z propanem butane jak jest zimno, to masz tam ~95% propanu. Jak ostatnio nabijałem mój agregat to miałem -40C @ 0 bar. Czysty propan ma -43C, R404A -46C a R134A -26C. Jak masz płacić 150 zł za niecałe kg gazu to się nie opłaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Manometry i Palnik już mam, teraz czas na zamówienie:

-Filtr 3x http://elgracool.pl/pl,product,159558,odwa...ny,40g,xh9.html

-Zaworki 5x http://elgracool.pl/pl,product,159612,zawo...,schredera.html

-twardy lut 2x http://elgracool.pl/pl,product,159560,lut,...owy,l,ag2p.html

2xhttp://elgracool.pl/pl,product,159741,lut,...owy,l,ag5p.html

-Nóż do cięcia rur miedzianych z gradownikiem http://elgracool.pl/pl,product,159452,noz,...ych,ch,274.html

-Giętarka http://elgracool.pl/pl,product,159453,giet...ur,ch,639m.html

 

A cała linia ssąca jest już zamówiona i powinna być tak na początek listopada.

Edytowane przez KamilGrzbiecik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mu wczoraj napisałem, co jest konieczne, bo miał tego trochę więcej na liście niż teraz. Obcinarka to takie minimum, jak robiłem kiedyś unit tnąc rurki piłką do metalu, miałem potem pełno opiłków przy zaworku na tłoczeniu - blokowało go jak upuszczałem gaz = cały gaz schodził :)

 

Zamiast giętarki mają takie sprężyny fajne po parę zł. Na początek wystarcza. Chociaż giętarki nie zastąpi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obcinarka to takie minimum, jak robiłem kiedyś unit tnąc rurki piłką do metalu, miałem potem pełno opiłków przy zaworku na tłoczeniu - blokowało go jak upuszczałem gaz = cały gaz schodził :)

 

Zamiast giętarki mają takie sprężyny fajne po parę zł. Na początek wystarcza. Chociaż giętarki nie zastąpi.

Za moich czasów to był rarytas, nie posiadałem takich narzędzi i dawało rade, nie miałem opiłków, jeżeli potrzebowałem coś giać o dużej średnicy to nabijałem np piaskiem na mocno twardo i kawałek kija o grubym przekroju i robiły się piękne kolanka ;), o kielicharce tez mogłem zapomnieć ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na jakich podzespolach oparte bedzie ostatecznie fc? glownie chodzi mi tu o sprezarke i skraplacz

ps. jakies zalozenia przed jego tworzeniem? czy poprostu budujesz go czysto 4fun?

Skraplacz taki jak na zdjęciach w pierwszym poście.

Sprężarka też jak na zdjęciach ale zostanie z czasem wymieniona na lepszą.

 

Teraz czekam na jeszcze jedną paczuszkę z:

-Dummy Load 150W

-Redukcję na butlę Propan-Butan do podpięcia manometrów

-Trochę taśmy armaflexowej

 

I te trzy rzeczy od miłego użytkownika u nicku BArt_X

 

Edit: No i teraz czas na prezentacje narzędzi które zgromadziłem.

 

Dwa rodzaje lutów.

Jeden z zawartością 2% a drugi 5% srebra

Dołączona grafika

 

Zaworki 5szt

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Filtr/Odwadniacz 3szt 40g 6x2.2mm

Dołączona grafika

 

Obcinarka do rur z gradownikiem

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Giętarka

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Manometry

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Paczuszka z Palnikiem

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Niestety nie porobiłem palnikowi i końcówkom dokładnie zdjęć bo padła bateria ale na pewno porobię i wrzucę fotki

 

 

I paczuszka od BArt_X'a

Dołączona grafika

 

A w niej ;)

Dołączona grafika

 

Dummy Load 150W

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Reduktor do butli Propan-Butan

Dołączona grafika

 

Taśma armaflexowa

Dołączona grafika

 

Armaflex samo przylepny (Nie wiem czy dobrze go nazwałem ;))

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Nie długo następne zdjęcia ;)

Jak dojdzie do mnie linia ssąca.

Edytowane przez KamilGrzbiecik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linia ssąca już u mnie:

Zdjęcia Piotresa

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

A tu już u mnie:

Zamontowane na Dummy Load 150W

Dołączona grafika

 

Układ już polutowany i działał ale niestety przez moje zapominalstwo zapomniałem dokręcić tych zaślepek na zaworki i mi gaz trochę uciekł i muszę dobić.

Ale i tak było do dobicia bo nie miałem czasu wykalibrować dobrze układu.

Zdjęcia całego sprzętu na podstawie już niebawem.

Edytowane przez KamilGrzbiecik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luty to chyba nie w g zawartosci a w % :lol: .

 

Fajne masz zaworki serwisowe (gruba rurka a to sie zadko zdarza) . mozesz mi powiedziec ile za nie placiles ? (na pw)

 

Dobry masz takze obcinacz choc to chinczyk to bardzo dobry (mam taki od poczatku i jeszcze tnie wiec jest naprawde git :D).

 

Gietarka takze wyglada na solidna .

 

Kto Ci zrobil to dummy ?

 

powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...