Skocz do zawartości
RoDaro

Która platforma AMD czy Intel?

Rekomendowane odpowiedzi

Może to już było ale zwracam się do szanownych forumowiczów o pomoc przy wyborze nowej platformy. Obecnie jestem użytkownikiem sprzętu jak w podpisie. Proszę o wypowiedzi za i przeciw. Głównie chodzi mi o wydajność, łatwość konfiguracji, stabilność, typ płyt głównych, mniejsze znaczenie choć również się liczy ma podkręcanie. Nie do końca są ważne duże różnice w cenie. Która z układów Socket A czy 478 ma dłuższą przyszłość? Czy płyty z nForce 2 nie sprawiają zwykłym użytkownikom zbyt wielu kłopotów. Czy procki Intela np. PIV 1.8 dobrze się podkręcają, bo AMD to wiadomo? Proszę o przykładowe konfiguracje: procek + płyta i pamięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm powinnienem powiedzieć szukaj, ale że jesteś nowy więc pomogę:

 

Na AMD:

 

ABIT NF7-S rev 2.0

AMD 1700+ i OC lub 2400+ i tu nie jest narazie potrzebny OC

Pamieci np. 2 x 256MB DDR 466 TwinMos

 

Na Intelu:

 

P4 2,53 Ghz

ASUS P4PE lub jeżeli będziesz miał kasy jak lodu to w niedługiej przyszłości np. ABIT IC7-G :D

Pamięci j/w

 

To takie moje propozycje, ja obstaje za AMD bo tańszy i tak samo wydajny, ale Intel też dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz jeszcze spoko sprzet do krecenia :-D

 

ale jak forsy za duzo rodzice maja:

XP zalezy czy krecisz czy nie (z podpisu widze ze nie),wiec 2400+

plyta Abit i sam wybierz czy KD7 czy NF7 (i tak wezmiesz NF7 :-/ )

 

Socket A(juz 3 lata) jest solidniejszy i bedzie zyl conajmniej do konca Socketa 478

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie za chwilę każdy będzie chwalił to co ma...

P4 1.8A już nie kupisz, został wycofany, obecnie najbardziej opłaca się kupić P4 2.4 - jego cena detaliczna jest niewiele wyższa od dotychczasowej ceny 1.8A.

Jeśli nastawiasz się na Intela, proponuję Ci zainteresować się płytami opartymi na chipsecie 875P (Canterwood), w chwili obecnej jest to chyba najbardziej sensowne rozwiązanie, ew. trochę mniej wydajne rozwiązanie oparte o chipset 845PE. W obu przypadkach dobre pamięci PC333 (np. twinmos) wystarczą, nawet jeśli będziesz chciał trochę zakręcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Socket A(juz 3 lata) jest solidniejszy i bedzie zyl conajmniej do konca Socketa 478

Co z tego jeśli obecnie pod obie platformy i tak częściej zmieniają się chipsety niż podstawki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Socket A(juz 3 lata) jest solidniejszy i bedzie zyl conajmniej do konca Socketa 478

Co z tego jeśli obecnie pod obie platformy i tak częściej zmieniają się chipsety niż podstawki...
to z tego ze na najstarszym kt133 posadzilem XP 0.13 (jak by Barton poszedl to bym sie nie zdziwil)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bierz ABITa NF7 bo to najlepsza płyta na najlepszym chipsecie. na razie nie ma nic lepszego.

 

a dlaczego AMD ? proszę :

- cena (athlon w cenie celerona a wydajność razy dwa co namniej).

- długa przyszłość złącza, łatwa rozbudowa

- serial ata na abicie, przyszłościowa jak żadna inna.

- podkręcalność (A1700+) najlepsza jaką świat widział, około 80% !

- kilka chipsetów, kilku dobrych producentów.

- stabilność - jeśli A 1700+ chodzi jako 1600+ bez zmiany napięcia to jest stabilny aż szkoda niepodkręcać :)

- wydajność lepsza niż P4 i na razie nie było takich wpadek jak P4 3.0 GHz na FSB 800 - wstyd intelu, wstyd.

 

Konfiguracja :

A 1700+ @ 2600+ na ABIT NF7 i DDR 400 Twonmos.

super odjazd, full wypas i zajeboza ogólna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bierz AMD bo Intel za czesto podstawki zmienia :?

ale...

Co z tego jeśli obecnie pod obie platformy i tak częściej zmieniają się chipsety niż podstawki...

I taka jest prawda, i nawet jeśli...

to z tego ze na najstarszym kt133 posadzilem XP 0.13 (jak by Barton poszedl to bym sie nie zdziwil)

to i tak taki proc chodzi na fsb 100 (jeśli to 133 bez A) i ma może 50 - 60% mocy "pełnego" antka, do tego brak ddr, które coś tam dają i jaki sens jest takiej platformy? Już lepiej zostać przy Tunderbird'ie lub Duronie.

poza tym antki lepiej sie kreca, sa bardziej wydajne, tansze i lepiej wspolpracuja z DDR'ami :)

Co do kręcenia i wydajności to wiadomo że tak, ale z ddr to więcej wyciągnie p4 przez to chociaż że ma fsb 533.

 

Mimo wszystko polecam i jestem za AMD + NF2 w tej chwili nie ma nic lepszego (cena, wydajność, oc i wszystko inne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ABIT NF7-S rev 2.0 

athon 1700 Xp+ JUIHB :)

i wsio co do szczescia potrzebne (no moze jeszczetwin mosy 466 i radek9800pro)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn przede wszystkim do pracy (cad), jednak wiadomo że do rozrywki też, gierki fpp, divx-y itp. Naważniejsze kryterium to stabilność. Jeżeli chodzi o kasę to kilka stówek (+/- 5) przeżyję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to z tego ze na najstarszym kt133 posadzilem XP 0.13 (jak by Barton poszedl to bym sie nie zdziwil)

to i tak taki proc chodzi na fsb 100 (jeśli to 133 bez A) i ma może 50 - 60% mocy "pełnego" antka, do tego brak ddr, które coś tam dają i jaki sens jest takiej platformy? Już lepiej zostać przy Tunderbird'ie lub Duronie.

 

z tym 50-60% to przegiales

jak ktos nie ma forsy na nowe mobo i zmiane pamieci to mysli inaczej

ddr az tyle nie daja (moj blad ze wydalem kupe kasy zeby przejsc na ddr,ale czlowiek uczy sie na bledach :? )

t-berd byl do 1400,a wiesz ile teraz kosztuje taki 1400 na fsb100??

jakies 250pln,czy ja sie myle czy to cena 1700+ ,ktorego na tym kt133 wykrecilem na 2200MHz i zapewniam cie ze duzo wolniej to nie chodzilo od mojego epoxa :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...).

poza tym antki lepiej sie kreca, sa bardziej wydajne, tansze i lepiej wspolpracuja z DDR'ami :)

Co do kręcenia i wydajności to wiadomo że tak, ale z ddr to więcej wyciągnie p4 przez to chociaż że ma fsb 533.

(...)

co z tego ze ma fsb 133 ("cudownie" pomnozona przez 4) skoro antki (np. 17+) bez problemu smigaja na 166mhz (czyli "cudowne" 333mhz) :P

poza tym np w nforce2 szyna miedzy mostkami ma przepustowosc ~800 MB/sekundę - z tego co wiem to Intelki maja ~533 MB/s :P

takze masz szczescie ze zes polecil AMD+Nforce2 bo by byly bencki (szczegolnie za te 60% spadki wydajnosci antkow na SDR'ach ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to uważam że ten topik jest nie potrzebny.Przeciez każdy wie ze teraz NAJLEPSZYM rozwiązaniem cena/wydajność jest kupno antka 1700+ JIUHB DLT3C i kupno płyty z NF2 tudzież EPOX lub ABIT.Z przewagą dla abita.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym 50-60% to przegiales

jak ktos nie ma forsy na nowe mobo i zmiane pamieci to mysli inaczej

ddr az tyle nie daja (moj blad ze wydalem kupe kasy zeby przejsc na ddr,ale czlowiek uczy sie na bledach :? )

t-berd byl do 1400,a wiesz ile teraz kosztuje taki 1400 na fsb100??

jakies 250pln,czy ja sie myle czy to cena 1700+ ,ktorego na tym kt133 wykrecilem na 2200MHz i zapewniam cie ze duzo wolniej to nie chodzilo od mojego epoxa :twisted:

To należy się tylko cieszyć, ale ja pisałem o sytuacji jak ktoś ma już takiego antaka tb. Mam rozumieć że mnożnik miałeś ~20x :roll: (skoro 2200Mhz?).

takze masz szczescie ze zes polecil AMD+Nforce2 bo by byly bencki (szczegolnie za te 60% spadki wydajnosci antkow na SDR'ach ;))

hehe to nie było do spadku na SDR ale sytacji o której pisał KGB, że, na mobo na KT133 (więc fsb 100mhz) pakujemy AXP1700 0,13 więc mamy "tylko" 1100mhz + niewielki spadek za brak ddr a to wszystko porównałem do "pełnej" konfigoracji czyli np. AXP1700 + NF2 +DDR333 dual :) różnica chyba bedze (no może nie 60% ale ok. 30 +/-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym 50-60% to przegiales

jak ktos nie ma forsy na nowe mobo i zmiane pamieci to mysli inaczej

ddr az tyle nie daja (moj blad ze wydalem kupe kasy zeby przejsc na ddr,ale czlowiek uczy sie na bledach :? )

t-berd byl do 1400,a wiesz ile teraz kosztuje taki 1400 na fsb100??

jakies 250pln,czy ja sie myle czy to cena 1700+ ,ktorego na tym kt133 wykrecilem na 2200MHz i zapewniam cie ze duzo wolniej to nie chodzilo od mojego epoxa :twisted:

To należy się tylko cieszyć, ale ja pisałem o sytuacji jak ktoś ma już takiego antaka tb. Mam rozumieć że mnożnik miałeś ~20x :roll: (skoro 2200Mhz?).

takze masz szczescie ze zes polecil AMD+Nforce2 bo by byly bencki (szczegolnie za te 60% spadki wydajnosci antkow na SDR'ach ;))

hehe to nie było do spadku na SDR ale sytacji o której pisał KGB, że, na mobo na KT133 (więc fsb 100mhz) pakujemy AXP1700 0,13 więc mamy "tylko" 1100mhz + niewielki spadek za brak ddr a to wszystko porównałem do "pełnej" konfigoracji czyli np. AXP1700 + NF2 +DDR333 dual :) różnica chyba bedze (no może nie 60% ale ok. 30 +/-).

A skąd teoria, że na KT133 nie da się wyciągnąć większej FSB??? Zgodnie z tym co mówisz to mój proc na KT133A powinien chodzić najwyżej na FSB133, a u mnie lata nawet na 164MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

takze masz szczescie ze zes polecil AMD+Nforce2 bo by byly bencki (szczegolnie za te 60% spadki wydajnosci antkow na SDR'ach ;))

hehe to nie było do spadku na SDR ale sytacji o której pisał KGB, że, na mobo na KT133 (więc fsb 100mhz) pakujemy AXP1700 0,13 więc mamy "tylko" 1100mhz + niewielki spadek za brak ddr a to wszystko porównałem do "pełnej" konfigoracji czyli np. AXP1700 + NF2 +DDR333 dual :) różnica chyba bedze (no może nie 60% ale ok. 30 +/-).
wiesz roznica bedzie nawet 200% jak tego antka puscisz tak jak ja (ew jak ten szaleniec benkrut ;) na fsb=250mhz) :P :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd teoria, że na KT133 nie da się wyciągnąć większej FSB??? Zgodnie z tym co mówisz to mój proc na KT133A powinien chodzić najwyżej na FSB133, a u mnie lata nawet na 164MHz.

Na chipsecie KT133 (bez A) max FSB to 112 mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd teoria, że na KT133 nie da się wyciągnąć większej FSB??? Zgodnie z tym co mówisz to mój proc na KT133A powinien chodzić najwyżej na FSB133, a u mnie lata nawet na 164MHz.

Na chipsecie KT133 (bez A) max FSB to 112 mhz

najnowszy bios do Abita to zmienil jak wyzej pisalem (na starym mialem max 115)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd teoria, że na KT133 nie da się wyciągnąć większej FSB??? Zgodnie z tym co mówisz to mój proc na KT133A powinien chodzić najwyżej na FSB133, a u mnie lata nawet na 164MHz.

A stąd ze KT133 to nie KT133A i na większości płyt na KT133 wyciągnięcie "czegoś" powyżej standardowych 100Mhz może być trudne, właściwie max to 115.

 

PS. Ja nie mam nic naprzeciwko takim konfigom, zwłaszcza że sam mam teraz KT133A i nie bardzo uśmiecha mi się zmieniać to na ddr, więc wszelkie opinie że "to"(AXP +KT133/A) działa i to dobrze a różnica nie jest taka wielka tylko mnie cieszą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Która z układów Socket A czy 478 ma dłuższą przyszłość? Czy płyty z nForce 2 nie sprawiają zwykłym użytkownikom zbyt wielu kłopotów. Czy procki Intela np. PIV 1.8 dobrze się podkręcają, bo AMD to wiadomo? Proszę o przykładowe konfiguracje: procek + płyta i pamięć.

Nie chce mi się namawiać cię do brania Intela - załaduj sobie rzeczywiście jakiegoś 1700+ (poszukaj jakiego - było o tym na forum) i płytę na Nfoce2. Będziesz miał chociaż radość z podkręcania. Co do przyszłości - nie ma jej żaden 8) . Wszystko się kiedyś zmieni - czas na 64bit. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd teoria, że na KT133 nie da się wyciągnąć większej FSB??? Zgodnie z tym co mówisz to mój proc na KT133A powinien chodzić najwyżej na FSB133, a u mnie lata nawet na 164MHz.

Na chipsecie KT133 (bez A) max FSB to 112 mhz

najnowszy bios do Abita to zmienil jak wyzej pisalem (na starym mialem max 115)

No cóż, ja tez miałem płytkę na KT133 - Abita KT7 i FSB 120

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecyduj się, najpierw piszesz :

 

Zgodnie z tym co mówisz to mój proc na KT133A powinien chodzić najwyżej na FSB133, a u mnie lata nawet na 164MHz

A potem:

 

No cóż, ja tez miałem płytkę na KT133 - Abita KT7 i FSB 120

O co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...