Skocz do zawartości
stichus

Przegrzewanie Się Karty Graficznej ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

(na początku chciałem przeprosić jeśli to nie ten dział)

 

Około 3 miesiące temu zauważyłem pewien problem, występujący podczas grania w dość wymagające gry ( te z shaderami 2.0 i 3.0), mianowicie podczas grania w te gry (pierwszy raz przy Splinter Cell: Chaos Theory na maksymalnych detalach i rozdzielczości) co jakiś czas z wnętrza komputera dochodzi ogłuszający pisk(duża częstotliwość, bardzo głośny). Prawdopodobnie pochodzi on z jakiegoś malutkiego brzęczyka/głośniczka. Jedyne co można wtedy zrobić to wcisnąć przycisk "pauza", zrobić "alt +tab" i zaczekać kilka sekund aż pisk ucichnie. Przez to gra staje się bardzo niekomfortowa, w Crysisa nie mogłem grać, bo pisk powtarzał się co około 1,5 minuty. ostatnio ów pisk występuje w "Wiedźminie" w różnych odstępach czasowych - czasem przez godzinę- dwie mam spokój, bywa tez, ze muszę "alttabowac" co 3 minuty

 

Podejrzewam, że to karta graficzna się przegrzewa, zauważyłem również, że w ciepłe dni "piszczy" o wiele częściej niż w te chłodniejsze. Proszę pomóżcie !

Konfiguracja mojego komputera :

-2 gb ram OCZ cl4 800 mhz

-procesor c2d E6550 2,33 ghz

-karta grafiki Galaxy 7900 gs 256 mb (niestety nie "Zalman Edition":( )

-dysk Seagate 320 gb

-płyta główna Asus P5k z chipsetem p35

-zasilacz Be Quiet e5- 450 W

Dodam też, że mam obudowę Thermaltake "Soprano Dx", z (podobno) bardzo dobrym chłodzeniem - wiatrak wiejący na dyski twarde i 1 z tyłu obudowy, otwór w ściance naprzeciwko procesora.

System operacyjny - Vista 64 bit Home premium.

 

Sterowniki do karty są najnowsze.

 

Proszę was, mistrzowie pomóżcie, powiedzcie czy iść do serwisu, czy to problem karty, czy może czegoś innego ?

 

p.s.zapomniałem dodać, że nic nie było nigdy podkręcane

p.s2. ten pisk raczej nie jest winą cewek zasilacza ani karty, pisk z cewek można usłyszeć z odległości 30 cm od obudowy a nie z sąsiedniego pokoju ! podejrzewam, że to coś w stylu alarmu o przegrzewaniu się karty ale nie wiem gdzie jest głośniczek w mojej obudowie :(.

nie wiem również jak i gdzie ustawić temperaturę przy której będzie ostrzeżenie- w biosie JMicron nie mogłem tego znaleźć :(. Jeśli ktoś wie gdzie jest ten głośniczek albo gdzie ustawia się ten próg ostrzegawczy w biosie to proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście zrobiło się ostatnio ciepło, mi temp. skoczyły średnio o 10-15C. Jednak, żeby mieć pewność ściągnij programy: 'Real Temp' i 'GpuZ', włącz jeden i drugi (w tym drugim, 'GpuZ', w zakładce sensors ustaw opcję 'Save to File'), następnie odpad Crysis'a (lub inną grę), pograj z pół godzinki i zobacz jakie były temperatury ('Real Temp' ma pole "Max temp" stamtąd odczytaj wynik, a przeglądając zapisany plik poszukaj najwyższej wartości temperatury z karty graficznej) i napisz czego się dowiedziałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1* JMicron to nie producent biosu.

2* ze względu na obciążenie rzeczywiście piszczeć mogą cewki

3* jeśli to nie cewki wg ciebie a brzęczek, to nie karta się przegrzewa, tylko procesor.

4* zainstaluj oprogramowanie monitujące parametry sprzętu (szczególnie temperatury) i zapisujące historię do log'a, następnie podaj uzyskane wyniki i konfigurację.

5* przyszło mi do głowy, że jak masz jakąś wypasioną obudowę marki tracer/modecom to tam moze być przy "panelu regulującym" własny czujnik i brzęczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta karta ma "głośniczek". Znajduje się on w rejonie gniazda tv-out, złącza na mostek sli. Karta będzie napewno zakurzona, nie wiadomo jak z kondycją wentylatorka, czy wogóle się kręci. Jeśli masz dwa gniazda na płytce do podłączenia wentylatora, to może przełączenie do drugiego gniazda zwiększy obroty wentylatora. Stawiam jednak na kurz. A więc sprężone powietrze lub odkurzacz i pędzelek i do dzieła.

Posiłkowałem się Tym zdjęciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crysis na mojej karce też miejscami powoduje piszczenie (tzn. konkretnie w jednym miejscu podczas tych filmików z reklamami na początku). Temperatury są racze w po rządku, trochę wysoka na GPU w stressie, ale ujdzie (nie jest masakrycznie wysoka ;)). Zrób jeszcze jedną rzecz, włącz benchamark'a w Crysis'ie, otwórz obudowę, najlepiej ściągnij z biurka, tak, żeby mieć do niej łatwy dostęp i postaraj się organoleptycznie (za pomocą zmysłów, a konkretnie słuchu) ustalić co tak naprawdę piszczy. W istocie to może być cewka, czasami lubią wpadać w taki rezonans, że słychać je w drugim pokoju (szczególnie stare telewizory kineskopowe cierpiały na tę dolegliwość).

Zobacz też czy da się ten bzyczek odpiąć (czy są podpięte jakieś przewody od niego), jak tak to zrób to i zobacz czy piszczenie ustanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh właśnie przed chwila znów oglądałem temp w Crysisie - tym razem gpu była masakrycznie wysoka 89 stopni :(

 

wiele razy próbowałem i nadal nie mogę określić źródła pisku bo jest bardzo głośny ( może nawet 100 decybeli +)

 

Zobacz też czy da się ten bzyczek odpiąć (czy są podpięte jakieś przewody od niego), jak tak to zrób to i zobacz czy piszczenie ustanie.

Napisałem, że nie wiem gdzie ten głośniczek jest w mojej obudowie :( nie mogłem go znaleźć

Edytowane przez stichus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh właśnie przed chwila znów oglądałem temp w Crysisie - tym razem gpu była masakrycznie wysoka 89 stopni :(

 

wiele razy próbowałem i nadal nie mogę określić źródła pisku bo jest bardzo głośny ( może nawet 100 decybeli +)

Czytałeś moj post w tym temacie oznaczony jako post nr 4???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Klaus, nie zauważyłem twojego posta spróbuję wyczyścić wszystko, jednak kiedy problem się pojawił kilka miesięcy temu po wyczyszczeniu odkurzaczem całego kompa dalej piszczało.

Teraz spróbuję tym powietrzem :) jeszcze raz dzięki

 

p.s. moja karta nie jest niestety z "Zalman Edition" :( ale jest rzeczywiście ten kabelek :)

Chciałem się tylko jeszcze zapytać czy po przełożeniu kabelka karta będzie działać ok ? czy się nie zepsuje?:mellow:

Edytowane przez stichus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się tylko jeszcze zapytać czy po przełożeniu kabelka karta będzie działać ok ? czy się nie zepsuje?:mellow:

Tego to ja Ci już nie powiem :) Jeśli masz instrukcję to może tam są opisane te gniazda. Wygląda, że oba są do wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Miodnyj

Nie musi być Zalman Edition i tak korzystają z tego samego PCB.

Pewnie się syfem zakleiła i piszczy bzyk na grafie :D

Ostatnio wymieniałem klientce grafę microshita,bo smigło z radiatora wypadło i wisiało pod kartą :D no i chodziła jako passiv :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje śmigło jeszcze się kręci :)

Także mogę bezpiecznie przełożyć tą wtyczkę ? Czy wtedy wiatraczek będzie pracował lepiej ? Szybciej?

 

edit: Ho ho ho, czyszczenie dało świetne rezultaty :damage_wall: :) temperatura karty przy zwyklej pracy spadła o 10 stopni :> zobacze jeszcze jak będzie w grach.

 

Wielkie dzięki :D B-) B-)

Edytowane przez stichus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...