Skocz do zawartości
bagienny

[artykuł] Nec P221w

Rekomendowane odpowiedzi

Monitor cieklokrystaliczny jest jednym z tych komponentów komputerowych (innym przykładem są karty dźwiękowe), których jakość przy zakupie jest najczęściej traktowna po macoszemu - czego jasnym dowodem jest bicie rekordów sprzedaży przez monitory wykonane w technologii TN. Zakup panelu wykonanego w innej technologii to z reguly wydatek ponad dwukrotnie większy. Zapraszamy do testu monitora NEC P221W, jednego z tańszych, 22" monitorów z ekranem S-PVA. Czas przekonać się, czy niska cena musi łączyć się bezpośrednio ze słabszą jakością.

Zapraszamy do publikacji!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol2: Fajna tapetka! Zwłaszcza przy zdjęciach menu monitora. :wink: Ta Pani chyba jest częściowo rozebrana. :twisted:

 

----------

 

Fakt, na dużym rozmiarze widać że jest komplet. Co prawda baaaardzono prześwitujący, ale jest. :wink:

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol2: Fajna tapetka! Zwłaszcza przy zdjęciach menu monitora. :wink: Ta Pani chyba jest częściowo rozebrana. :twisted:

Przeciwnie! Pani ma strój jak najbardziej kompletny!

http://boli.blog.pl/archiwum/index.php?nid=14317683

Edytowane przez bagienny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dane technicze sa niepełne :

 

Pobór pradu : praca uspienie ...

Pobór prądu dopisany.

 

Autorowi recki polecam udać się na prad.de i zobaczyć jak powinna wyglądać recenzja monitora...

A czego z sensownych testów najbardziej brakuje?

 

Wiem, że brakuje input laga, ale CRT co ciekawe trudniej załatwić niż spektrofotometr.

Edytowane przez bagienny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jaki sposób mierzyliście temperaturę kolorów? - jeśli można wiedzieć

 

szkoda że zabrakło informacji jak monitor się spisuje w grach FPS

W identyczny sposób jak luminancję. Hint: i1 Display 2

 

Co do drugiego postutalu to owszem, ale to byłby bardzo subiektywny test. Nie jestem żadnym pr0graczem i dla mnie na przykład 40fps to aż nadto, więc obawiam się, że i 20 ms ze sporym input lagiem mogłoby mi nie przeszkadzać. A ktoś inny już przy 10 ms dostałby jakiejś pr0 odmiany nerwicy.

 

Możemy wynająć fata1ity do testowania przydatności monitorów do gier fpp :P

Edytowane przez bagienny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja to od czego jestem? :D

No to chonotu :D

 

1800 vs 1000-1200 za Della 2209? Nec imho odpada.

Nie wiem, nie widziałem na oczy, nie macałem spektrofotometrem. Jak będzie okazja to sprawdzimy ;>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W recenzji nie ma zupełnie poruszonej kalibracji sprzętowej tego monitora - a to jego podstawowa zaleta. Pomiar lagu też by się przydał ... CRT można z alledrogo kupić za półdarmo ew. poszukać na strychu/poprosić kolegę by nie złomował tylko oddał ;)

 

1800 vs 1000-1200 za Della 2209? Nec imho odpada.

No to powodzenia w kalibracji sprzętowej tego DELL'a do wewn LUT :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

No to powodzenia w kalibracji sprzętowej tego DELL'a do wewn LUT :]

W recenzji jest o pokrywaniu "kolorow" Watpie w to , ze kupia go osoby zajmujace sie profesjonalna obrobka grafiki , zas przecietny uzytkownik chcacy lepsza matryce od tn kupi Della , tanszego do 600 zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W recenzji nie ma zupełnie poruszonej kalibracji sprzętowej tego monitora - a to jego podstawowa zaleta. Pomiar lagu też by się przydał ... CRT można z alledrogo kupić za półdarmo ew. poszukać na strychu/poprosić kolegę by nie złomował tylko oddał ;)

Były niestety pewne problemy z dostaniem SpectraView. Może będzie jakaś akutlizacja albo przy następnej okazji opiszę dokładnie co i jak. Dopiszę jeszcze do P221W krótka notkę o programowalnym LUT.

 

W recenzji jest o pokrywaniu "kolorow" Watpie w to , ze kupia go osoby zajmujace sie profesjonalna obrobka grafiki , zas przecietny uzytkownik chcacy lepsza matryce od tn kupi Della , tanszego do 600 zl.

Zajmujący się profesjonalną obróbką grafiki a nie posiadający dużego budżetu może spokojnie go kupić. Gamut jest porządny, linearyzacja bardzo dobra, szkoda to wszystko psuć programową kalibracją, która potrafi zrobić naprawdę brzydkie rzeczy z wyświetlanym obrazem. Ale jak komuś dynda sprzętowa kalibracja to jasne, proszę, Dell powinien być akuratny ;> Edytowane przez bagienny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt jest bardzo dobry dla amatorów zajmujących się grafiką. Taka tańsza alternatywa dla Eizo, z wielkim bonusem jakim jest programowalny LUT ( Eizo tego nie ma, dopiero w serii CG ). Dla profesjonalistów, zarówno Dell jak i ten Nec to badziewie, pro grafik kupuje SX/CG lub WUXi.

 

Brakuje jedynie testów IL, ale faktycznych pomiarów z CRT. Subiektywne opinie są nie wiele znaczące, tak jak pisał bagienny, dla kogoś 10ms będzie dużo, a inny 50ms nie zauważy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki kalibrator trzeba by kupić by sprzętowo skalibrować ten monitor ? Chodzi mi o to by przy możliwie "niskiej" cenie był już wystarczająco dobry.

 

Pozdrówy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki kalibrator trzeba by kupić by sprzętowo skalibrować ten monitor ? Chodzi mi o to by przy możliwie "niskiej" cenie był już wystarczająco dobry.

 

Pozdrówy

O ile wiem to oprogramowanie do kalibracji (NEC SpectraView Profiler) wspólpracuje ze zdecydowaną większością sensorów dostępnych na rynku.

Lista kompatybilnego sprzętu znajduje się na http://www.necdisplay.com/supportcenter/mo...ity_Information

Nie wiem tylko na ile dobrze sprawdzają się tańsze kalibratory. Tu niech się może kto inny wypowie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By uzyskać najlepsze rezultaty, monitory szerokogamutowe powinno kalibrować się spektrofotometrem a nie zwykłym kalibratorem ( kolorymetrem ).

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

By uzyskać najlepsze rezultaty, monitory szerokogamutowe powinno kalibrować się spektrofotometrem a nie zwykłym kalibratorem ( kolorymetrem ).

Hm, z testu na PCArena wynika, że Spyder3 i i1 Display 2 sprawdzają się bardziej niż poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że się sprawdzają, ale dla bardzo wymagających/potrzebujących najwyższej precyzji powinien być spektrofotometr. Zwykły kolorymetr może się walnąć nawet o 500K. Zwykły użytkownik takiej precyzji nie potrzebuje, ale grafik itp. już tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że się sprawdzają, ale dla bardzo wymagających/potrzebujących najwyższej precyzji powinien być spektrofotometr. Zwykły kolorymetr może się walnąć nawet o 500K. Zwykły użytkownik takiej precyzji nie potrzebuje, ale grafik itp. już tak.

W sumie racja - sam nie doczytałem. Tylko i1 się sprawdził, bo Spyder rozjechał gamut ;>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja - sam nie doczytałem. Tylko i1 się sprawdził, bo Spyder rozjechał gamut ;>

Czyli "Eye-One Display 2" w cenie ok. 900 zł. z dołączonym oprogramowaniem wystarczy ?

 

Pozdrówy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie potrzebujesz super/pro dokładności to obleci. :wink:

Z drugiej strony to nie jest super pro dokładny monitor ;) ... więc kupno monitora za ~1800 i spektro za ~2K jest takim średnim pomysłem.

 

Ale można zrobić numer i skorygować go na spektro a samemu kupić tani kolorymetr ... kalibrujemy na spektro do 6500K .... nasz tani kolorymetr pokazuje np. 6000K zamiast prawdziwe 6500, więc aby uzyskać faktyczne 6500K wiemy że musimy korygować do 6000K na naszym konkretnym monitorze i konkretnym tańszym kolorymetrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony to nie jest super pro dokładny monitor ;) ... więc kupno monitora za ~1800 i spektro za ~2K jest takim średnim pomysłem.

 

Ale można zrobić numer i skorygować go na spektro a samemu kupić tani kolorymetr ... kalibrujemy na spektro do 6500K .... nasz tani kolorymetr pokazuje np. 6000K zamiast prawdziwe 6500, więc aby uzyskać faktyczne 6500K wiemy że musimy korygować do 6000K na naszym konkretnym monitorze i konkretnym tańszym kolorymetrze.

Pomysł dobry, tylko wykonanie kosztowne. Ze dwa lata temu próbowałem znaleźć fachowców od kalibracji - gdy usłyszeli, że jestem amatorem, to kategorycznie mi odradzali swoją usługę twierdząc, że jest za droga. Nie udało mi się z nich wydusić jaka jest cena takiej usługi :o(

 

P.S. Może ktoś zna tańszych fachowców ?

 

Pozdrówy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony to nie jest super pro dokładny monitor ;) ... więc kupno monitora za ~1800 i spektro za ~2K jest takim średnim pomysłem.

 

Ale można zrobić numer i skorygować go na spektro a samemu kupić tani kolorymetr ... kalibrujemy na spektro do 6500K .... nasz tani kolorymetr pokazuje np. 6000K zamiast prawdziwe 6500, więc aby uzyskać faktyczne 6500K wiemy że musimy korygować do 6000K na naszym konkretnym monitorze i konkretnym tańszym kolorymetrze.

Racja, to jest raczej średni sprzęt, dobry na początki z fotografią/grafiką. Oczywiście o kupowaniu spektro za 2 ( bo tyle niestety kosztuje ta zabawka ) to w ogóle nie myślałem. Miałem na myśli raczej kwestię pożyczenia, zamówienia kalibracji.

 

Ta metoda jest jak najbardziej w porządku, omijamy problem pomyłki kolorymetru na szerokogamutowym monitorze.

 

Virtus PM poszła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie też brakuje czegoś. W recenzji: porównania jakości obrazu z innymi modelami z matrycą TN najpopularniejszych LCDeków. Inaczej niewiele osób przekona taki artykuł do zapłacenia 1800 zł za monitor.

Można by porównanie np do tych modeli dodać:

Samsung 240 24"

TFT Eizo S2202WH nie jest popularny ale z ciekawości, 22 cale z aktywną matrycą TFT

Samsung 260 HD no 26 cali dobra jakość i full HD. Ta sama cena jak ten 22". Róznica w jakości musiałaby być sporawa by dorównać pozostalym atutom tego monitora.

Monitor samsung z obrazem 3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...