Skocz do zawartości
bagienny

[artykuł] Nec P221w

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie też brakuje czegoś. W recenzji: porównania jakości obrazu z innymi modelami z matrycą TN najpopularniejszych LCDeków. Inaczej niewiele osób przekona taki artykuł do zapłacenia 1800 zł za monitor.

Można by porównanie np do tych modeli dodać:

Samsung 240 24"

TFT Eizo S2202WH nie jest popularny ale z ciekawości, 22 cale z aktywną matrycą TFT

Samsung 260 HD no 26 cali dobra jakość i full HD. Ta sama cena jak ten 22". Róznica w jakości musiałaby być sporawa by dorównać pozostalym atutom tego monitora.

Monitor samsung z obrazem 3D

Ktoś kto kupuje monitor pokroju tego NEC a nie crapy na TN zwykle wie co robi ... ale porównanie ... hmmm można by zrobić kilka plansz i sfotografować ... ale to trzeba zobaczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu oczywiście widać ... ale jak to zobaczy jakiś "kowalski" to powie - ale ja siedzę na wprost. Można zrobić więc zdjęcie pomarańczowego ekranu fotografując z centrum idealnie na wprost z 65 cm (nie wiem jaka jest statystyczna średnia) ... na którym będzie widać że charakterystyka kątowa TN zniekształca barwy przy patrzeniu idealnie na wprost ... nie wiem jak bardzo to na zdjęciu wyjdzie ale można by spróbować ;)

 

Albo jakieś jednolite szare tło zamiast tej pomarańczy na cały ekran ... na wyświetlanych zdjęciach to się tak nie rzuca od razu w oczy choć barwy tam też są jak najbardziej przekłamane.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda na TN, słynne na wprost:

.......

 

to teraz prosze o screena z gry, screena z fimu, screena z worda/pulpitu

 

no chyba ze ktos lubi spedzac czas na ogladaniu jednolitych plansz by udowodnic innym jaki ma wspanialy monitor albo pomarańczowych kółek

 

od zawsze używam TN, widziałem SIPS i PVA i inne VA w zyciu bym tyle nie dopłacił to tych matryc, nie ma dla mnie znaczacej roznicy przy tym co robie.

 

Ale niektorzy takze kupuja komputery by sprawdzac punkty w 3DMARKu wiec co kto lubi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest Twoja opinia, przyjmuję ją do wiadomości, ale absolutnie się z nią nie zgadzam. A i w wordzie, filmach czy grach też to widać, ale to nie temat o matrycach.

skoro nie temat o matrycach to po co te porównania? Należało by już obiektywnie pokazać wszystko a nie jedną planszę która uwypukla wady, niech każdy ma pełny obraz i sam oceni czy warto dopłacać. Bo gdyby tu były screeny z filmów, zdjęć, internetu, gier to często różnicy nie było by widać żadnej i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie po to, bo ktoś chciał żeby zamieścić coś na ten styl, więc i jest. Zdjęcie to tylko pokazuje pewien % problemu. Na żywo jest gorzej, a filmy i gry nic tu nie zmieniają. Wystarczy parę cm ruchu głową ( bo chyba w gipsie wszyscy nie siedzą :wink: ) i to rzuca się w oczy. Ja nie wiem dlaczego wszyscy się upierają. TN ma słabe kąty i koniec i po to są te foty, żeby było widać o co chodzi. A czy IPS/PVA są super, nie są, ale są w pewnych aspektach lepsze. Dla mnie eot, bo to naprawdę nie odpowiedni wątek. Ale zawsze możemy pogadać w innym. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz prosze o screena z gry, screena z fimu, screena z worda/pulpitu

Widziałem to wyraźnie podczas grania (odpalałem GRiD-a) i oglądania filmów (Epoka lodowcowa 2 akurat) - i to na drogiej TN-ce (LG 227WT). I tak, przeszkadzało. Ty nie widzisz - twoje szczęście (pech?).

 

od zawsze używam TN, widziałem SIPS i PVA i inne VA w zyciu bym tyle nie dopłacił to tych matryc, nie ma dla mnie znaczacej roznicy przy tym co robie.

Są tacy, co nie czują różnicy między Coca Colą a jakąś colą z dyskontu 1,50 zł za 2,5 litra. I mam sugerować się ich, khem, ułomnością?

Edytowane przez Mike L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Są tacy, co nie czują różnicy między Coca Colą a jakąś colą z dyskontu 1,50 zł za 2,5 litra. I mam sugerować się ich, khem, ułomnością?

Ekhem , a co powiesz na jogurt za 1zl i za 2.5 , gdzie ten pierwszy robiony jest przez np. Danona dla sieci taniej X , a ten drugi dla lokalnego sklepu , przy czym oba robione sa tak samo i z tego samego?

 

 

Nie mam zamiaru dywagowac nad katami bo to fakt , rzecz w tym , ze jak posadze tylek w fotel , czy na lozko to tego nie zauwazysz w takim stopniu jak przy benku w postaci tej fotografii , chyba ze masz wodne i lazisz na nim by zmieniac polozenie glowy wzgledem plaszczyzny matrycy :lol2: Wtedy wysokosc sie zmienia i to widac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w pracy mam Samsunga 203B na TN i mimo, że jest to tylko 20", to bardzo dobrze widać słabe kąty. Delikatny ruch głowy i widać ostre przejścia gradientowe. Czasem muszę delikatnie "obrobić" skany W PhotoShop i nieraz mam problem z identyfikacją koloru, ale to taka dygresja. TN ma kulawe kąty i tyle.

 

Na marginesie, czy Dell 2209WA dla zwykłego użytkowania - net, AutoCAD, filmy i od czasu jakaś gra będzie ok? Myślałem również nad Nec'em opisanym ostatnio na stronie, ale 1800zł to trochę dużo kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w pracy mam Samsunga 203B na TN i mimo, że jest to tylko 20", to bardzo dobrze widać słabe kąty. Delikatny ruch głowy i widać ostre przejścia gradientowe. Czasem muszę delikatnie "obrobić" skany W PhotoShop i nieraz mam problem z identyfikacją koloru, ale to taka dygresja. TN ma kulawe kąty i tyle.

 

Na marginesie, czy Dell 2209WA dla zwykłego użytkowania - net, AutoCAD, filmy i od czasu jakaś gra będzie ok? Myślałem również nad Nec'em opisanym ostatnio na stronie, ale 1800zł to trochę dużo kasy.

Ten DELL powinien się wpasować idealnie (jeszcze jest Samsung na PVA w podobnej cenie - większy kontrast i rozdzielczość ale większe smużenie).

 

Swoją drogą też w pracy czasem muszę coś obrobić ... na TN .... i jest tragedia ... równie dobrze mógłbym nie patrzyć na monitor bo i tak g.... widać. Wolę już wziąć coś do domu i zrobić to na >monitorze< a nie szroTN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten DELL powinien się wpasować idealnie (jeszcze jest Samsung na PVA w podobnej cenie - większy kontrast i rozdzielczość ale większe smużenie).

 

Swoją drogą też w pracy czasem muszę coś obrobić ... na TN .... i jest tragedia ... równie dobrze mógłbym nie patrzyć na monitor bo i tak g.... widać. Wolę już wziąć coś do domu i zrobić to na >monitorze< a nie szroTN.

Chyba łyknę tego Della. W Krakowie chyba tylko Reset ma te monitorki, bo nie ukrywam, że chciałbym zobaczyć go w akcji na żywo. Niestety w Saturnie i MM ich nie ma. Jeśli ktoś wie gdzie w innym sklepie w K-owie można go zakupić to proszę o info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ekhem , a co powiesz na jogurt za 1zl i za 2.5 , gdzie ten pierwszy robiony jest przez np. Danona dla sieci taniej X , a ten drugi dla lokalnego sklepu , przy czym oba robione sa tak samo i z tego samego?

Jeżeli nie czujesz różnicy pomiędzy pełnowartościowym jogurtem Danona za 2,5zł, a tym robionym dla Biedronki za 1zł to... ekhem :wink: Edytowane przez wahoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mi sie wydaje czy w calej recenzji ani razu nie pojawia sie slowo ghosting ? I nie jest napisane jak sie na takim monitorze gra ?

 

Ja wiem , ze niby to nie dla graczy sprzet , ale tanie xva/ips to jest sprzet czesto wybierany przez wymagajacych domowych uzytkownikow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie zabrakło najbardziej porównania do Eizo S2231 czyli monitora podobnego segmentu "tani z aspiracjami graficznymi". Prawie dałem się zwieść, choć NEC. wypada lepiej jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości.

 

Dla zainteresowanych podsumowania z Prad.de:

 

http://www.prad.de/en/monitore/review/2008...html#Conclusion

http://www.prad.de/en/monitore/review/2009...21w-part18.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NEC P221W to bardzo ciekawy monitor w tej cenie. Zdecydowanie przeznaczony dla foto amatora lub grafika który chce w miarę dobrze wyświetlać obraz. Posiada cechy który nie posiada konkurencja, np.: sprzętowa kalibracja kolorów dostępna po zainstalowaniu oprogramowania SpectraView II (USA) lub SpectraView Profiler 4.1 (EUROPA). Zdecydowanie największe zalety to szeroki gamut, 16 bitowa precyzja przy wyliczaniu 10 bitowych tablic LUT. Jeżeli chodzi o wady to niestety monitor kuleje pod względem dobrego i równomiernego podświetlenia ekranu. Liniowość tego monitora jest dobra ale po kalibracji, wówczas można osiągnąć względnie dobrą krzywą półtonów. Ogólnie dla fotoamatora dobry sprzęt, polecił bym to zamiast EIZO S2231W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NEC P221W to bardzo ciekawy monitor w tej cenie. Zdecydowanie przeznaczony dla foto amatora lub grafika który chce w miarę dobrze wyświetlać obraz. Posiada cechy który nie posiada konkurencja, np.: sprzętowa kalibracja kolorów dostępna po zainstalowaniu oprogramowania SpectraView II (USA) lub SpectraView Profiler 4.1 (EUROPA). Zdecydowanie największe zalety to szeroki gamut, 16 bitowa precyzja przy wyliczaniu 10 bitowych tablic LUT. Jeżeli chodzi o wady to niestety monitor kuleje pod względem dobrego i równomiernego podświetlenia ekranu. Liniowość tego monitora jest dobra ale po kalibracji, wówczas można osiągnąć względnie dobrą krzywą półtonów. Ogólnie dla fotoamatora dobry sprzęt, polecił bym to zamiast EIZO S2231W

Jak nie masz spektrofotometru kosztującego tyle co ten NEC to masz delikatnie mówiąc problem z poprawną kalibracją tego NEC ... , więc tu wolałbym na dzieńdobry dobrze zlinearyzowane EIZO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma mały, stary, niepotrzebny CRT to chętnie przyjmę :P

a owszem bywaja jeszcze takie 'kwiatki' po ludziach jak u mnie gdzies tam 14" daewoo. ale nie boj sie! jest Low Radiation. :lol:

swoja droga ciekawe czy jeszcze dziala...

 

teraz postaram sie tez merytoryczniej:

tak jest juz od dosc dawna: chcesz brac dobre lcd 'w ciemno' - tylko EIZO.

lecz gdy jest selekcja lub kalibracja : NEC robi sie bardzo atrakcyjny cenowo/jakosciowo.

 

osobiscie mnie bardzo boli ze takie rozrzuty sa z lcd NEC'a, bo cenie ta firme. i stac ich na znacznie wiecej. tak jak w czasach crt z Mitsubishi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich.

 

Nigdy nie miałem potrzeby rejestrować się na purepc.pl, ale po lekturze "testu" NEC P221W opadły mi ręce i uznałem że parę rzeczy wypadałoby sprostować. Po pierwsze i najważniejsze, radziłbym autorowi, skonsultować tekst przed publikacją z kimś kto ma jakieś pojęcie o monitorach, bo w obecnej postaci jest to wielki stek banialuków.

 

Najbardziej rażące nieścisłości:

- "Ponadto panel został wyposażony w (...) możliwość sprzętowej kalibracji ekranu." - Owa kalibracja nie jest możliwa do przeprowadzenia bez oprogramowania, którego w komplecie nie ma a zakupić go można wyłącznie w USA (100USD) oraz spektrofotometru za min 1800 zł. Dostępny w UE basICColor Display 4 (100EUR) nie pozwala na kalibrację sprzętową, a jego handlowa odmiana dla NEC (Spectraview Profiler) niczym się nie różni i na dodatek nie jest sprzedawany osobno bez monitora serii Spectraview. Chyba, że NEC coś w końcu z tym zrobi.

 

- "kalibracji monitora z użyciem sprzętowych spektrofotometrów (jak i1 Display 2, czy DataColor Spyder)" - Wymienione urządzenia nie są spektrofotometrami i nie można ich użyć do poprawnej regulacji ww monitora.

 

- "Temperatura kolorów" - Poprawnie, pisze się "temperatura barwowa", lub "skorelowana temperatura barwowa". Pomiary w tabelkach są błędne i do niczego nie potrzebne. Obecnie autor udowodnił, że nieprawidłowe wskazania czujnika są niezgodne z temperaturami nastawionymi w menu, czyli masło maślane. Nawiasem mówiąc temperaturę barwową na monitorze ustawia się z poziomu wysterowania kanałów RGB. Nastawa typu "gotowiec" w monitorach tej klasy, nadaje się wyłącznie do celów biurowo-rozrywkowych. No i oczywiście nie można poprawnie zmierzyć temperatury barwowej monitora szerokogamutowego kolorymetrem i tym bardziej pokazywać wyniku "pomiaru" jako kryterium oceny. Przyrząd taki jest strojony na inną charakterystykę widmową i w przypadku monitora P221W i pokrewnych, błąd pomiaru wynosi do 500K. Wbrew temu co ktoś napisał, jest to duży błąd, powodujący bezsensowność procedury regulacji.

 

- "Niektórym użytkownikom przeszkadzać może jasność ekranu przy ustawieniu minimalnej mocy lamp podświetleniowych. 104 nity mogą być zbyt wysoką wartością do pracy w całkowitej ciemności." - Wartość została błędnie zmierzona. Nowy P221W ma minimalną jaskrawość na poziomie 80 nitów. Całkowita ciemność jest niedopuszczalna przy pracy z kolorem. Proponuję zapoznać się z zasadami strojenia oświetlenia miejsca pracy, adaptacją wzroku do oświetlenia i zakresu dynamiki jaki może postrzegać człowiek.

 

- "Funkcja co prawda nie reguluje jasności lamp podświetlających, a jedynie obniża wartość kontrastu" - Kontrastu na monitorze LCD nie można regulować. Wynika to z zasady działania.

 

- "Linearyzacja, a co za tym idzie reprodukcja kolorów jest rewelacyjna. Wszystkie trzy barwy składowe reprodukowane są z bardzo dużą dokładnością. " - Linearyzacja ww monitora jest pod psem. Nie dysponując odpowiednim doświadczeniem nie jesteście Państwo w stanie tego stwierdzić. Wykres gamma z Mach3 nie ma żadnej wartości merytorycznej. Liniowość można poprawić sprzętowo, przy czym monitor ma akceptowalne błędy przy poziomie 100 nitów i więcej.

 

- "Równie dobrze wypada poziom czerni - 0,2 nita daje przy maksymalnej jasności lamp podświetleniowych kontrast statyczny na poziomie 1550:1. To o ponad połowę lepszy wynik niż deklarowane przez producenta 1000:1." - Pomiary wykonuje się przy nastawach roboczych, nie maksymalnych. Maksymalne zmieniają się przez cały okres eksploatacji monitora.

 

- "Od razu rzuca się w oczy szeroki gamut zainstalowanej matrycy. (..) Użytkownik będzie musiał się zadowolić wartościa na poziomie 98,5%, co wciąż jest niezłym wynikiem, jednak pozostawia pewien niedosyt. (...) 94,5% pokrycia z pewnością ucieszy użytkowników wykorzystujących komputer do powniejszych zastosowań graficznych." - Proszę się nie obrazić, ale jest to marketingowy bzdet, powielany bez namysłu przez ludzi nie mających zielonego pojęcia co oznacza.

 

- "Osoby pracujace z grafika z pewnością docenią również możliwość sprzętowej kalibracji ekranu poprzez programowalne tablice LUT." - LUT jest jedna. Tablica nie tablice. I niczego nie docenią, o ile ie dokupią sprzętu i oprogramowania za drugie tyle co monitor. Nie można pisać obietnic niemal niemożliwych do zrealizowania dla ambitnego, ale jednak przecietnego "Kowalskiego". Nie czarujmy się taka jest właśnie grupa docelowa. Zawodowcy nie powinni się nim interesować, a klient-amator o kalibracji i kalibratorach najczęściej czyta tylko w gazetach.

 

- "NEC P221W jest praktycznie pozbawiony większych wad." - Monitor ma poważne wady, jeśli rozpatrujemy go jako sprzęt do zastosowań związanych z kolorem. Można go doprowadzić do używalności, ale nie jest to proste ani tanie. Tego w artykule zabrakło i w wyniku właśnie takich hurra-optymistycznych opinii ludzie kupują monitor, a nieporozumienia wychodzą później. Etyka zawodowa nakazuje wskazanie tak samo silnych jak i słabych cech i to w kontekście konkretnych grup zastosowań. Bez przeprowadzonej linearyzacji, opisywane zalety nie istnieją, co jak wynika z mojej praktyki, jest przyczyną problemów posprzedażnych a nawet uprzedzenia do marki.

Edytowane przez Tom01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...