Skocz do zawartości
panzar

Samsung Spinpoint F3F3EG

Rekomendowane odpowiedzi

No to i ja sobie zakupiłem dwa dyski HD502HJ i połączyłem je w RAID 0 Stripe32k na płycie MSI Neo2 FR oto jak wygladają wyniki... ja jestem osobiście zadowolony bardzo...

 

 

najnowszy matrix storage manager 8.9.4.1004

write back cache włączony:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

dodam że dyski pracują bardzo cichutko i nie powodują wspomnianych wczesniej wibracji (dyski z datą 11.2009 na naklejce) oba kupione za 189zł/szt w Vobis.

Edytowane przez IbanezRG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam miałem na pająka i też ładnie wyglądał box. Wystarczy walnąć na froncie pasek maty tak aby było to jednolite a nie było widać poszczególnych warstw i jest super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam pecha. Kupiłem wczoraj wersję 1TB i okazała się od razu popsuta, jakikolwiek dostęp do dysku wywołuje "zamrożenie" Windows, a SMART pokazuje Spin-Up Time 1 (normalnie te dyski maja około 73) przy wartości granicznej 25.

Co ciekawe tydzień temu kupiłem ten sam dysk dla dziewczyny i działa bez zarzutu.

 

Marek

 

Dołączona grafika

 

 

Update: Właśnie odebrałem nowy wymieniony na gwarancji, działa bez problemu, tylko jednak nie jest taki cichy: słyszę miarowe niskie buczenie, nie jest ono jakieś wybitne głośne, ale wybija się z szumu wentylatorów.

 

m.

Edytowane przez Altair4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Spin up time = mozesz miec problem z kablami jesli nie stykaja poprawnie. Mam F1, u mnie spin time nie wynosi 25, a znacznie wiecej, mimo to dysk nie ma statusu na czerwono i dziala poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakupiłem 103SJ - no pod wrażeniem...

 

Słychac nieco wysokiego świstu i długo się rozpędza ale praktycznie bezwibracyjny - dawno takiego dysku nie miałem - dość już mam resorków(basuje) i gąbek(gotuje).Wreszcie coś co da się normalnie zamontować.

Transferki bardzo ładne - max 146 minimum 76 średnio 116.Czas dostępu 13.7ms.

Trochę spore obciążenie procka ale podpięty na szybko na czysto hotswapem pod sata działające w trybie IDE.Zobaczymy jak szybko bady wyskoczą - jadę mu właśnie skan powierzchni.Kiedy będą półtora i 2 TB ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde no i już pojawiły się jakieś problemy...w smarcie mam spin up time taki sam jak w dyskach: jeden po pół roku, drugi po półtora roku....

Do tego wyskoczyło mi 4 sztuki Raw Read error rate i ponad 280 write error rate(ten parametr stale rośnie - jak tylko coś robię na kompie)

Transfery ok, system działa(choć jakby czasem przymulał), eventy windowsa bezbłędnie także jakiś odczyt plików i sprawdzanie sum kontrolnych nic nie wskazuje....wyjeżdzać z nim na gwarę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zakupu nowego dysku w rozmiarze 500GB i tu pytanie czy nadal Samsung prowadzi w kategorii Jakość/Szybkość/Cisza? Czy któryś producent już go przebił?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dnia na dzień w jednym F3 pojawiła mi się 1 w parametrze BF G-Sense Error Rate.

Dysk ma tydzień, pracuje od 5 dni, nie upadł itd. Trochę grzebałem w komputerze, układałem kable itd., ale dysk był cały czas przykręcony i wyłączony.

 

Zaraz po kupnie skanowałem go MHDD, wczoraj parametr był 0, dzisiaj już 1, więc znowu zapuściłem mhdd.

Wyniki są identyczne, tj. licząc od początku dysku, 95% ma czas <3ms, ostatnie 5% <10ms, i kilka po <50ms, więc wszystko super.

Transfery też wporządku. Parametr 03 spadł z 5199 do 5099 (Spinup time), ale tu już różne rzeczy widziałem w hdd Samsunga.

 

Jest się czym martwić czy zostawić to?

 

Wiem wiem że przesadzam, ale płacę więc wymagam ;p Wszystko zaraz po kupnie testuje i sprawdzam na wszystkie możliwe sposoby :lol2:

Edytowane przez David523

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yogi

W czym ty ten SMART sprawdzałeś? Niemal wszędzie 0. Weź zarzuć jeszcze raz z Everesta. Ten pokazał 1 w relokach, więc jak będzie rosło, to masz się czym martwić.

w WD Diagnostics (mam do dysku zewnetrznego). z tego co zrozumialem, to te jedynki po prawej, wskazuja na punkty w SMART ktore podlegaja gwarancji (z tad nazwa tabeli Warranty).

Everest:

post-136314-1260360206_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w WD Diagnostics (mam do dysku zewnetrznego). z tego co zrozumialem, to te jedynki po prawej, wskazuja na punkty w SMART ktore podlegaja gwarancji (z tad nazwa tabeli Warranty).

Smart czysty. A te jedynki, to wątpię, że o to chodzi.

 

@Sciema

Ja bym czekał na rozwój wydarzeń, a w międzyczasie zrób sobie skana w MHDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytanie przed zakupem: na ile Samsung daje gwarancji jako producent? 3 lata jak to obwieszczają na alledrogo? 2 lata według proline? Czy może jak Seagate - 5 lat? Gdzie nie spojrzeć tam inna wersja.

 

Edit: 3 lata, słowem liczyłem na więcej.

Edytowane przez Konar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 miesięcy tyle że od daty produkcji -->źródło

 

@Sciema

Mam dokładnie taką samą zagwozdkę, parametry w SMART podskoczyły tylko podczas pierwszych 22 h testowania, gdy dysk był jeszcze luzem(leżał na blisterze) i jego wydajność też była gorsza(niski średni transfer, czas dostępu ponad 15ms, pewnie z powodu czujnika przeciążeń) po włożeniu do budy SMART bez zmian, ale też czekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie płaczcie bo nie macie o co.....co z tego że seagate daje 5 lat jak zdychaja jak muchy?wymieniałem tak co pół roku nagrywarke liteona az mi sie w koncu znudziło(a na każda wymieniona gwara od nowa).

 

mój F3 terabajcik ma 3 tygodnie - błędami wali od początku - stoi na nim system - gram, pracuje mielę nim na wszystkie strony - nigdy sie nie zamulił czy zwiesił - błędów przy zapisie/odczycie żadnych nie miałem - eventlog czyściutki a smart?

 

01 - raw read error rate - 36

03 - spin up time - 8422

04 - start stop count - 25

09 power on hours - 152

C8 - write error rate - 1194

 

 

i wszystko rośnie - miałem nadzieje że ktos pomoże ale tylko kazdy się chwali a nikt nic nie powie - więc to pierd... - działa?działa - czuję bubel gdzies indziej bo mam wciąż bardzo szybki dostęp do każdego sektora....nawet po zerowaniu które nic kompletnie nie wykazało

i jak do tego podejść?

 

seagate już bym wywalił na gware bo system by się chaczył9a smart mógłby byc czysty albo nagle by go zalało błędami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co ci ktoś pomoże? Dysk się sypie ale jeszcze tego nie odczuwasz. W końcu odczujesz bo czarów nie ma, i w pewnym momencie zaczną padać obszary na których masz system.

To najpewniejszy scenariusz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Niecały rok temu zakupiłem 2x F2 EG. Mam to spięte w MatrixRAID ale nie chodzi mi to tak jak powinno (czasem system dostaje zwiechy, pomaga tylko restart) Myślę, że to własnie wina tego nowego wynalazku intela zwanego MatrixRAID. Postanowiłem zainwestować w 4 dyski i spięcie ich w RAIDa.

 

Tu moje pytania:

- czy w dalszym ciągu biorąc pod uwagę jakość/cenę F3 jest najlepszym wyborem ? Dodam, że zależy mi bardziej na szybkości ładowania programów itd (zatem dostęp możliwie najmniejszy) co nie oznacza, że kopiowania nie biorę pod uwagę.

- jaki raid ? Będę miał do dyspozycji 4 dyski 500GB. 1Tb mi w zupełności wystarczy zależy mi aby całość była szybka i przedewszystkim bezpieczna. Posiadam jak dotąd ok 100GB bardzo ważnych dla mnie danych. Oprócz backupów dodatkowych chciałbym to w jakiś sposób zabezpieczyć RAIDem. Wiem, że powiedzie raid to nie zabezpieczenie ale jakieś dodatkowe - zawsze.

 

Liczę, że ktoś pomoże mi w wyborze zarówno dysków jak i konfiguracji. Dziękuję

 

Łukasz

Edytowane przez luqasss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F3 jest dobry jeżeli chodzi o stosunek jakość/cena.

 

Ewentualnie można zrobić tak.

4x F3 wyjdzie około 800zł.

Za to można kupić 2x F3 lub F3 1TB na magazyn + SSD Kingstona 40GB za 350zł na system + HD322HJ ( ewentualnie dołożyć do F3) na backup. Wyjdzie ~100zł drożej, ale będzie o wiele szybciej, trochę ciszej, będziesz miał 1TB na magazyn i 320 (500gb) na backup.

Edytowane przez andrew777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim Raid 0 z czterech dysków nie ma sensu. Mozna by sie pokusić o Raid 10 wtedy będzie bezpiecznie i wystarczająco szybko ale dostępna będzie połowa pojemności macierzy.

Dodam, że nie zależy mi bardziej na szybkości ładowania programów itd zatem dostęp możliwie najmniejszy co nie oznacza, że kopiowania nie biorę pod uwagę

To na czym Ci zalezy bo nie bardzo rozumiem? Jeśli to błąd w zdaniu to żaden raid nie da ci niskiego czasu dostępu. Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błąd przepraszam. Zależy mi na szybkości ładowania programów, systemu itd. ale chciałbym by szybkość również była na niezłym poziomie. No i bezpieczeństwo. Może powiem jak jest w tech chwili.

 

Mam tego MatrixRaid. Mniej więcej 120GB to system i programy (RAID0), 200GB to instalki, wszelkie obrazy, RARy itd (RAID0). Reszta to "bezpieczne" 300GB na RAID1 tu mam ważne dane, backupy ogólne, backupy, które program automatycznie robi mi z RAID0 (duża większość). Mniej więcej taka konfiguracja jest dla mnie idealna. Ale jednak F2EG maja i trochę więcej ms w czasie dostępu, no i transfery mogłyby być lepsze, a co najważniejsze ten MATRIX nie chodzi jak powinien

 

Stąd pomysł na 4 dyski i właśnie coś bym pokombinował z RAID10 (albo inne 5,6 itd) Pomysł z ssd nie jest zły (win 7 sie zmieści) ale w takim razie programy (dobre 15gb) gry (15GB) musiałbym przenieść na RAID0 (bo dalej chciałbym tam to trzymać) a to co było na RAID1 chciałbym by dalej miło mirrorowane dla bezpieczeństwa.

 

Najlepszym rozwiązaniem byłoby SSD + 4 dyski w RAID10 ... ale to trochę dużo kasiory, trochę więcej prądu. Może ktoś ma jeszcze inna propozycje ?

Edytowane przez luqasss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nabyłem dysk, kultura pracy znacznie lepsza niż w przypadku poprzedniej Barki (ciszej i niezaprzeczalnie szybciej). Testów wrzucać nie będę, bo w temacie jest ich cała masa. Jednak mam pytanie związane ze SMARTEM, chodzi o zaznaczone parametry. Jak to odczytać? Najwyższą temperaturę widzi teraz 34 stopnie, a tej wartości rozszyfrować nie potrafię. Spin up time też nie za bardzo ogarniam.

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...