Skocz do zawartości
panzar

Samsung Spinpoint F3F3EG

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnie mojego pytania. Po zakupie dysku było tak:

 

Dołączona grafika

 

a teraz tak to wygląda:

 

Dołączona grafika

 

Co mogło to spowodować? Czas dostępu czasem jest jeszcze większy, a losowe "punkty" sięgają nawet do 100ms" Dysk nawala i powoli się kończy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to moze cokolwiek oznaczac, ale tak u mnie wygladal 503HI tuz przed tym jak oddalem go na gwarancje... cale szczescie dane dalo sie odzyskac.

 

post-2275-1269290378,11_thumb.jpg

Zamiast niego kupilem 103SI i na razie dziala OK - demonem predkosci nie jest, ale jest zaj***scie cichy - a na tym mi najbardziej zalezy

 

post-2275-1269290488,31_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu zauważam dziwne przestoje podczas oglądania filmu czy też zwykłej pracy w systemie.

Sprawdziłem pod kątem wirusów i czysto, system także w miarę zadbany.

Działam pod XP z AHCI więc info ze smarta nie ma, ale mam wykres.

W tle nie pracuje dosłownie żaden program, nawet antywir, sprawdziłem kilka razy , zawsze podobnie.

 

Bardzo proszę o pomoc doświadczonych w temacie.

 

Sprawdziłem smart mhdd w DOSie, badów 0, potwierdza to scandisk systemowy.

Anomalie to:

Raw Read Error Rate - 8588

Ultra Ata CRC error rate - 64

Write Error Rate - 78972

 

Spisałem sobie te wartości, popracowałem i sprawdziłem znowu. Wszystkie trzy poszły do góry :/

Wymieniłem kabelek sata, zmieniłem gniazdo na pł.głównej. Nic nie pomaga :(

 

Czy to znaczy że lada dzień mogę się spodziewać braku danych na tym hdd? Archiwizować?

Ehh a taki fajny dysk był.

 

Chipset AMD

post-100792-127002943693_thumb.jpg

Edytowane przez GLen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie mojego pytania. Po zakupie dysku było tak:

 

Obrazek

 

a teraz tak to wygląda:

 

Obrazek

 

Co mogło to spowodować? Czas dostępu czasem jest jeszcze większy, a losowe "punkty" sięgają nawet do 100ms" Dysk nawala i powoli się kończy?

 

Wlasnie mam podobne pytanie. Czy w ogole na wykresy HD Tune ma wplyw to czy na dysku sa jakies dane, czy moze on to jakos inaczej sprawdza ? Bo sprawdzilem dysk zaraz po zakupie, byl wpiety jako drugi, danych na nim jeszcze nie bylo, no i wykres byl idealny, zadnych spadkow itp. czasy dostepu idealne. A po skopiowaniu danych ze starego dysku, wstawieniu Windowsa i ustawieniu jako dysk glowny (z niego juz system byl uruchamiany), mam na wykresie dwa duze spadki do nawet 10mb/s i czasy dostepu sie nieco pogorszyly (pare punktow siega prawie 45ms, reszta w sumie ok). SMART dysku idealny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak sam powiedziałeś, działa na nim system, więc takie spadki chwilowe są w normie. I tak samo przekłada się to na czasy dostępu. Podczas testu system żąda dostępu do jakiegoś pliku w tym samym czasie, i dlatego ten czas się wydłuża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupiłem F3EG 2TB (hd203wi). Służy jako magazyn na dane (jedna wielka partycja). Trzymam na nim rowniez muzyke, jednak podczas odtwarzania raz na jakis czas jest lekka scinka (przestaje odtwarzac i za 2-3s wznawia), tak jakby doczytywal dane. Czy to normalne? Rozumiem ze dysk ma 5,4k obrotow ale chyba takie rzeczy nie powinny sie dziac? Tak samo wydaje mi sie ze podczas odtwarzania filmow cos przymula.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem reinstalke systemu i nadal to wystepuje. Jedynie mam zainstalowany W7 x64, Kaspersky, Office i jakies programy od asusa. Co jakis czas mam lekka przycinke w odtwarzaniu w winampie :/

 

A moze to wina tego ze mam 1 ogromna partycje (2TB)?

Edytowane przez Quave

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

caly czas drgania, w ktore wprawiana jest obudowa :/

 

edit: wyjalem dysk, polozylem na zeszycie z twarda oprawa i nie slyszalem nic..

wiec co to moze byc? mam obudowe z takimi zaczepami (montaz bez srub), ale one sa tylko z jednej strony :)

Edytowane przez kszychooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie. Mając hd502hi w tej chwili, chciałbym zrobić RAID 0. Zastanawiam się, czy dokupić drugi hi, czy może hj? Była by duża poprawa wydajności, biorąc pod uwagę cenę/wydajność, gdybym oba dyski zamienił na hj?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość pkomp

co do obudowy kszychoo to różnie bywa...mi wibrowałai szumiało więc wyciszyłem...przestało szumiec ale wibracje pozostały no i szum zmienił sie w basowy pomruk...kupiłem resorki scythe i zamiast poprawy było znacznie gorzej !!!! te delikatne wibrqacje zostały tak spowolnione że basowy pomruk stał się skandalicznie głośny - aż biurko wibrowało

niestety podstawa to masywna sztywna obudowa i zawieszenie dysku na gumkach a nie resorkach czy listwach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam obecnie Maxtora stm3500630as(500gb) sata na system i dane + stary Samsung sv1203n 120gb ata na dane. Od poczatku maxtorek chodzil glosniej niz samsung, ostatnio cos zaczal jeszcze bardziej chrupac, zastanawiac sie nad nie wiadomo czym itd. co gorsza robi to tragicznie glosno:p badow nie widac, wyniki hd tune: czas dost. ~13ms sredni odczyt bylo ladnie ponizej 80mb/s. Pora na wymiane, nie daj Boze padnie i bedzie problem. Do wyboru Samsung HD103SJ za 280zl vs. Samsung HD154UI za 360zl. I tu pytanie: dysk bedzie na system i na dane. Czy warto doplacac(wyzszy koszt gb/zl) do HD103SJ, czy wydajnosc bedzie duzo lepsza niz HD154UI? Za 80zl wiecej dostaje 50% wieksza pojemnosc dysku, nie ukrywam ze wiecej znaczy lepiej, przynajmniej w tym konkretnym przypadku :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowieku... HD154UI, to jest dysk magazynowy - 5400RPM. To nie nadaje się do niczego innego, niż zarzucenie tego dużymi plikami. Przy wczytywaniu sysa miałbyś trzęsienie ziemi w kompie i czekałbyś rok na załadowanie. Jeśli chcesz coś wydajniejszego, a zarazem mającego lepszy stosunek gb/zł w porównaniu do 1TB, czy 500GB, to Seagate ST31500341AS.

Tu masz porównanie (nie chciałbyś słyszeć tej orkiestry samsunga)

post-20519-127442841095_thumb.png http://dyski.cdrinfo...18oQelIJuQ3.png - Zwykły test

post-20519-127442843336_thumb.png http://dyski.cdrinfo...1WF7fykPy26.png - Zwykły test

i jeszcze Samsung 1TB - jeden z najlepszych dysiorów, jeśli idzie o speed.

http://www.alphaq.or...UNG_HD103SJ.png

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://4stopnie.com/znaku/ss/2010-05-21_1415.png

 

http://4stopnie.com/znaku/ss/2010-05-21_1429.png

 

Dopiero co podpięty, sformatowany. Czemu taki duży czas dostępu? Da się coś z tym zrobić?

 

 

smart: http://4stopnie.com/znaku/ss/2010-05-21_1631.png

Edytowane przez tth_style

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wai. Podpięty tak samo jak HD322HJ. W dolnym koszyku w Antcu P180, na silikonowych podkładkach.

Ale wyjmę go, położę na blacie i wtedy sprawdzę jeszcze!

 

-----------

 

O kurde, szwagier, wygląda na to, że masz rację!

http://4stopnie.com/znaku/ss/2010-05-22_1240.png

 

A takie pytanie, ten koszyk w obudowie na dyski mam taki, że dyski mocowane są pionowo, na dłuższym boku. Czy to zawadza w jakiś sposób dyskom?

 

-----------

 

I jeszcze: czy pozostawienie go w takim stanie, że będzie to ~19ms, wpłynie na niego jakoś negatywnie? Bo chcę go używać jako magazyn danych dla filmów, muzyki. Czy przy takim użytkowaniu odczuję te 19ms?

Edytowane przez tth_style

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowieku... HD154UI, to jest dysk magazynowy - 5400RPM. To nie nadaje się do niczego innego, niż zarzucenie tego dużymi plikami. Przy wczytywaniu sysa miałbyś trzęsienie ziemi w kompie i czekałbyś rok na załadowanie.

 

A co to ma do wydajności? Dalej powielamy miejskie legendy?

 

 

Seagate ST31500341AS.

 

Niespodziewana puenta:lol: :lol: :lol: Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tth_style

Jeśli to magazyn na spore pliki, to 19ms nie powinno być problemem. Mocowanie na boku także.

 

@Grobel

Jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia, to się nie wypowiadaj. Nie powielam legend, bo w odróżnieniu od ciebie mam oba dyski i widzę jak jeden i drugi pracują i na co je stać. Na dysk systemowy nigdy w życiu nie wybrałbym tego Samsunga, skoro za 35zł więcej można dostać tego Seagate'a. Naprawdę 5400RPM nie ma wpływu na wydajność? Gdzieś ty się chował człowieku?

Za Samsungiem może przemawiać tylko cena za 1GB, bo ani wydajnością, ani ciszą przy 5400RPM nie może się pochwalić. No ale wszystko jasne... jak ma się Samsunga F2, to od razu wszystkie F2 (mimo że to F2EG) muszą być boskie.

Edytowane przez Elektronek
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, troszkę obiektywizmu, ok? Jak się porównuje model sprzed 3 lat z nowym 5400RPM na 2x pojemniejszych talerzach, to ja się nie dziwię, że nie ma "niesamowitej różnicy w wydajności czy cokolwiek". Rozmawiamy o 1,5TB Samsung F2EG 5400RPM vs Seaagte Barka 11 7200RPM... a nie F3EG vs Barka 10. Może podrzucicie posty... gdzie zostało pokazane, że 5400 vs 7200 to niemal to samo. Chętnię się dokształcę... ale powtarzam. Wszystko zależy od tego co i z czym porównujemy. Tutaj są dyski w bardzo podobnych cenach - mające jedne z najlepszych stosunków GB/ZŁ.

Dla mnie jest różnica, gdy plik idzie (ładuje się do czegoś) mi na inny dysk z prędkością średnią 108MB/s, zamiast 88MB/s.

Seagate to stary dziadek z talerzami 375GB, a Samsung 500GB. Więc jeśli Seagate miałby 500GB, to oczywiście różnica nie byłaby w ogóle widoczna (sarkazm - dla leniwych) Doszłoby do ponad 30MB/s... czyli rzeczywiście mit. Nie wspominając o wynikach w innych programach. W PCmarkuV teraz jest 500pkt byłoby 1000?... no ale to przecież cyferki w granicach błędu pomiarowego.

Dzięki Samsungowi nie zyskujemy żadnej ciszy (ani nawet porównywalnej wydajności do dziadka z mniejszymi talerzami) i ja upatruję sens zakupu takiego dysku tylko w postaci magazynu... dlatego mam takie 2. Możecie się nie zgadzać, ale dla mnie 5400RPM w tym wykonaniu do niczego innego się nie nadaje.

Senkju.

Edytowane przez Elektronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę 5400RPM nie ma wpływu na wydajność? Gdzieś ty się chował człowieku?

Hmm, bo różnica między 5400rpm a 7200 jest niewielka? Bo prawie jej nie czułem w codziennym użytkowaniu? *

 

No ale wszystko jasne... jak ma się Samsunga F2, to od razu wszystkie F2 (mimo że to F2EG) muszą być boskie.

 

Wspomniałem tylko, że rpm ma się nijak do wydajności. Ty dopowiadasz sobie resztę.

 

* gwoli wyjaśnień - system mam obecnie postawiony na ssd i dopiero tutaj czuć różnice.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, bo różnica między 5400rpm a 7200 jest niewielka? Bo prawie jej nie czułem w codziennym użytkowaniu?

 

To, że nie poczułeś przyspieszenia nie znaczy, że inni go nie poczują. Nie ma to jak wypowiadać się w tej kwestii mając takie argumenty... czizas! Ja też nie poczułbym różnicy przy uruchamianiu np: Tlena (lub GG) i przeglądarki... no ale wiesz, że komputer może służyć do czegoś innego? Wystarczy, że zainteresowany wykonywałby jakieś czynności, gdzie transfer liniowy byłby ważny albo przerzucałby sporo danych między partycjami i już skierowałbyś go w kierunku produktu robiącego to dłużej.

Powiedz jeszcze jaki dysk 7200 miałeś i na jakiego 5400 go wymieniłeś... będzie ciekawiej.

BTW: Idąc podobnym tokiem rozumowania można powiedzieć, że połowa osób wymieniających procki, grafę itp. robi to niepotrzebnie, bo w codziennym użytkowaniu tak naprawdę i tak nie widać różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wiedze, ze sie troszke dyskusja rozkrecila;) obecne wyniki z hdtune: maxtorek odczyt 62mb/s, czas dostepu 13ms- tu akurat b. przyzwoicie. Stary samsung odczyt 25mb/s- pogrom. Mysle jednak, ze nawet zmieniajac dysk na obecnie wolniejszy, ale jednak ciagle z odczytem <90mb/s, powinienem odczuc roznice- co by nie bylo teoretyczny przyrost 50% w odczycie. Musze przemyslec sprawe i sprawdzic jeszcze raz fundusze, cos sie wymysli :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zgadzam z Elektronkiem. Miałem wcześniej F2EG i przesiadłem się na F3, ponieważ po kilku miesiącach użytkowania 5400 rpm stwierdziłem, że to jednak nie to. Dysk miał skłonności do "dławienia się" przy operacjach na wielku plikach, np podczas otwierania folderów z dużą ilością zdjęć czy podczas dodawania dużych ilości mp3 do playlisty foobara. Także nawet jako magazyn jest wg mnie słaby. Dysk nie miał żadnych błędów fizycznych a także był często defragmentowany, także stwierdzam, że po prostu był zbyt powolny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...