Skocz do zawartości
panzar

Samsung Spinpoint F3F3EG

Rekomendowane odpowiedzi

Od 29.08.2011 również jestem posiadaczem chwalonego dysku :) firmy Samsung F3 jest szybki to fakt niski czas dostępu do plików ms to fakt. JEST GŁOŚNY I SKROBIE TO TEŻ FAKT :rolleyes: Miał być początkowo pod pliki tylko ale zaszła potrzeba postawienia na nim Windows XP i muszę stwierdzić że jako dysk pod system się nie nadaje jest za głośny ! i te skrobanie podczas uruchamiania systemu denerwujące jest. :] Zwłaszcza że przywykłem do ciszy i pracy win 7 na SSD. Ale ten sAmsujng jest głośniejszy od dysku Segate Baracuda z 2004 na którym wcześniej win xp chodził pod system nie polecam ! pod pliki Muzykę,Video i inne rzeczy tak !.

Samsung SpinPoint F3 HD103SJ (1TB, 7200RPM, 32MB, SATA/300)

Dołączona grafika

Edytowane przez Boguszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HEJKA.... :) TEZ TAK MIALEM w HDD tune 2.55 pod ->ŁIDOŁWS al'a SEWEN 32bitsyy !!!<- :00 :)))) TYLKO TROCHE MNIEJ SPADKOW niz Ty, NA SLAWNYM jednotalerzowcu SM SPINPOINCIE f3 500G, PRZEZSTRASZYLEM SIE WIEC NA DYSKU SEAGEATA BARAKCUDA :) 10 250gb (BACKUPOWYM) ZAINSTA. xp Z SP3 WSZYSTKIE STEROWNIKI potem HDD 2.55 potem SAMA F3 podlaczylem puscilem testa BENCZMARK i wykres byl oki :) UFFFFFFFF, wiec wydaje mi sie ze wina wina7. aha i jescze jedno w benchmarku jesli dysk pracowal na AHCI (system WIN7) byly o wiele wiekssze spady niz jak pracowal w trybie IDE ULTRA DMA ehhhhh.... dolaczam foto z testow na IDE z ahci juz mi sie nie chce przelaczac i testowac ale spadkow bylo wiecej i o wiele wieksze jak pisalem juz. -----dopis-----> sorka chyba zle konkluzje wynioslem....

jesli po dolaczeniu dysku SM F3 jako drugiego czyli nie z systemem O.P.E a jako powiedzmy DATA i bez swap file'a wykres jest w porzadku to oznaczac moze iż system cos przycina podczas testu, bo barakcuda 250gb 10ver. dzialajacy jako systemowy w tescie na XP 32 w hdd tune 2.55 tez miala nie liniowy odczyt a jak widzicie SM f3 ma liniowy prawie wzorocowy.

post-189886-0-54340600-1320527555_thumb.jpg

post-189886-0-22433100-1320527573_thumb.jpg

Edytowane przez OSTR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy ktoś może wrzucić gdzieś i podać link do firmware dla Samsunga HD502HJ F3 500GB ? Padł mi jeden , pozostały jeszcze dwa ogólnie dane się posypały, raid cały - katastrofa. Przestrzegam przed robieniem backupów!

 

Proszę o firmware. Bo nigdzie w necie nie ma po tej fuzjii Samsung<>Seagate . Dzięki

Edytowane przez luqasss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.samsung.com/global/system/business/hdd/faq/2010/5/27/104638F3.zip

This patch code is released in order to solve the compatibilty problem between some mainboard (AMD SB850 chipset and Intel P67/H67 chipset) and our HDD (F3 and F3EG model only).

This patch program works only to

F3 (HD323HJ / HD502HJ / HD503HI / HD103SJ / HD105SI)

F3EG (HD153WI / HD203WI)

Po aktualizacji firmware powinien być 1AJ10001

 

Jeśli pojawi się komunikat: "This program is not available for this drive" to znaczy, że wasz dysk ma najnowsze firmware i aktualizacja nie jest konieczna.

 

Pzdr,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj tutorial jak to zrobić z bootowalna plytka

 

Samsung firmware update for P67 and SB850

 

U mnie po zmianie platformy dysk zaczął głośno chodzić, stukać, chrupać itp.

 

Jest możliwość zrobic update spod windowsa ?(nie posiadam napędu). Jutro spróbuje z pendrivem, oby wreszcie się uspokoił 

Edytowane przez kaijitsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firmware Samsung F3 HD502HJ 1AJ100E5 , myślałem, że to 1AJ10001 ale po update okazało się że

 

 

Ponieważ rozpad mi się raid i tylko chkdsk nie pozostał na to obojętny, ale również zkrzaczył wszystko poszukuję jakiejś alternatywy.

 

 

Dysk przeszedł wszelkie testy MHDD, Vivartem, jego smarty są bdb. Mimo wszystko przy kopiowaniu np 500zdjęć, co 3-5 jest uszkodzone (nie da się otworzyć XnView, lub otwiera się połowicznie)

 

 

Czy jest jakiś program , alternatywa dla chkdsk który w czasie rzeczywistym wyłapuje takie błedy i daje nam informację?

 

[EDIT] Znalazłem przypadkiem wersję 1AJ10002 próbował ktoś tego ?

Edytowane przez luqasss

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinię znawców.

Kupiłem używanego HD103SJ (z reguły nie kupuję używanego sprzętu, ale wiadomo jakie są obecnie ceny dysków...) i teoretycznie wydaje się być w porządku, ponieważ ma mały przebieg i nie ma bad sektorów, ale niepokoi mnie test wydajności

 

Dołączona grafika

 

Coś jest chyba nie tak, zbyt duży rozrzut tych kropeczek. Czy ten dysk jest "zdrowy" czy może jest w jakiś sposób walnięty?

W dodatku podczas robienia testu na prędkość odczytu pokazuje użycie CPU rzędu 8-9% - na moim drugim dysku (HD502HJ) jest to 0-1%

Dysk jest pusty więc chyba wyniki powinny być nawet lepsze niż na zapchanym? Mam na myśli tylko czas dostępu, bo transfery są w porządku.

Edytowane przez USB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk przykręcony na stałe do obudowy? Te dyski mają czujnik wstrząsów i potrafi naliczać w smarcie g-sense error rate (akurat masz 21) i podnosi czas dostępu jak dysk leży na gąbce albo w tych sankach w w obudowach zamiast standardowych zatokach 3,5

Edytowane przez sw1ssst

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk przykręcony na stałe do obudowy? Te dyski mają czujnik wstrząsów i potrafi naliczać w smarcie g-sense error rate (akurat masz 21) i podnosi czas dostępu jak dysk leży na gąbce albo w tych sankach w w obudowach zamiast standardowych zatokach 3,5

 

Dysk póki co leży na pudełku z podkładką filcową, docelowo ma być właśnie na gąbce. Mój 500GB od nowości leży na gąbce i nie ma z nim żadnych problemów. Nie wyobrażam sobie wkładać go do zatoki bo jest za głośny.

Nie za bardzo wiem jak mam użyć tego MHDD. Odpiąłem mój główny dysk, zostawiłem tylko tego nowego podpiętego oraz napęd, żeby odpalić ten program. Na początku pokazuje mi "select drive" i do wyboru nie wiedzieć czemu mam 3 pozycje, ale obojętnie którą wybiorę pokazuje "drive not supported by LBA or not found" czy coś w ten deseń...

Edytowane przez USB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem skan MHDD http://i.imgur.com/D5YVp.jpg

Spojrzałem akurat pod koniec testu i przy bodajże 99,7% tych bloków <10ms było około setki, dopiero później zaczęło nimi tak sypać jak widać na screenie i doszło do prawie 1900.

 

A tym "mechanical shock" mam się nie przejmować? W moim drugim dysku mam tą wartość zerową. Spinup time też wydaję się dosyć wysoki.

Edytowane przez USB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk zdrowy jak ryba,, tą "sieczką" 3 i 10ms na koncu dysku wcale sie nie przejmuj.. spin up time to :czas rozkrecenia talerzy jedynie jak byłby baardzo wysoki to wtedy są problemy z mechaniką dysku,,,

 

Wsio ok i spokojnie dysku używaj.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem system, przeniosłem wszystkie dane na dysk i położyłem go na gąbce i wyniki poprawiły się http://i.imgur.com/Aw0Ch.png

Tylko nadal jest wysokie użycie CPU. Nie wiem dlaczego niektórzy mają bliskie zeru, a niektórzy bliskie 10 ms.

Edytowane przez USB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam, bo mam jeszcze jedno pytanie. Wartość odpowiedzialna za wstrząsy wzrosła mi do 25 (na początku było 20) podczas gdy w drugim dysku cały czas mam zero. Czy powinienem się tym przejmować? Czy może czujnik jest walnięty albo zbyt wrażliwy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujnik jest dość wrażliwy, ja mam go przykręconego na sztywno i mi podskoczyło na 1, Ty masz na gąbce więc się nie dziw że rośnie. Z resztą zależy od sztuki.

Edytowane przez sw1ssst

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli tak jak podejrzewałem. Chociaż dziwi mnie to, bo przecież gąbka bardziej amortyzuje niż obudowa, więc teoretycznie nie powinno być żadnych wstrząsów.

Tylko gdyby coś się stało z dyskiem (odpukać) to serwis nie będzie robił problemów z powodu tej wartości? Mogą stwierdzić, że kopałem komputer i z mojej winy dysk się uszkodził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebuję gruchota.

 

Lata temu (rok 2010/2011) postowałem tutaj (na stronie 23) problem, który obecnie przy wymianie płyty znów się powtórzył. Dysk został ten sam. Problem podobny jak 3 lata temu, czyli znów w HDTune wykrywa pod "supported" UDMA 6 i pod "Active" UDMA 5. Wówczas pomogła zmiana kabelka SATA z takiego, który miał obydwie końcówki płaskie na taki, który ma jedną płaską i jedną katową. Wtedy końcówką kątową do dysku (jak w instrukcji) i magicznym sposobem w HDTune w "Active" z UDMA 5 zrobiło się UDMA 7 i automatycznie w teście transfer skoczył do góry do wartości które ma większość osób. Czyli przed Maximum 136,8MB/sec. po 141,6MB/sec.

 

 

Obecny stan:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Stan z 2010r. (przed rozwiązaniem problemu)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Stan z 2010r. (po rozwiązaniu problemu):

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

I obecnie ten sam scenariusz, czyli wynik ok 136MB/sec, UDMA 5. Z różnic względem tamtego przypadku to obecnie w menadrzerze urządzeń pokazuje UDMA 6 (wtedy UDMA 5). Co do kabelków SATA obecnie mam inne - te które były z płytą główną, obydwa takie same z jednej strony zakrzywione z drugiej płaskie. Próbowałem zamieniać je miejscami, wpinać do innych portów SATA. Tym razem magia nie działa i nie mam pomysłu na rozwiązanie tego problemu. A wziąłem się za to bo zauwazylem ze od czasu zmiany mobo wyraźnie bardziej zaczal mi mulić dysk.

 

Zainteresowanych po szczegóły odsyłam do strony 23 w tym temacie.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz AHCI to proponuję reinstalke sterów, ew. sprawdzenie poprawności ich wersji, spróbowanie z innymi, różnice marginalne więc nie sądze żebyś je zauważył w realnym użyciu.

Dodatkowo HDTune różne rzeczy lubi pokazywać i też wszystkiego bym na powaznie nie brał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o sterach do chipsetu płyty głównej ? Czy o zmianie sterowników AHCI. Z tego co wiem sa one w systemie ale jak je zmienić nie za bardzo wiem. Sterowniki chipsetu mam zainstalowane z płytki dołączonej do mobo. Była ona kupowana jakieś 2mc temu więc powinny być w miarę aktualne. Czy upgrade Firmaware do dysku by coś dało ? Moja wersja to 1AJ10001.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się tym nie przejmował - z jednej strony HD Tune wywala Ci wyniki na poziomie średniego odczytu 136MB/s i Burst 167MB/s, a z drugiej podaje, że aktywny jest tryb ATA/100 (UDMA 5). Problem ten zresztą wielokrotnie się ludziom pojawia i niewiele osób się tym przejmuje. A ta drobna różnica w benchmarku pewnie jest nawet niezauważalna przy normalnej pracy w systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z jednej strony HD Tune wywala Ci wyniki na poziomie średniego odczytu 136MB/s i Burst 167MB/s, a z drugiej podaje, że aktywny jest tryb ATA/100 (UDMA 5).

Czyli chodzi Ci o to , że tryb  ATA 100 ma przepustowość 100MB/s a ATA 133 - 133MB/s czyli w zasadzie nie możliwym by było uzyskanie wyniku 136MB/s przy trybie ATA 100 (UDMA 5) ?

 

Różnica w wydajnośći myślę, że jest zauważalna skoro odczułem ją niemal od razu po zmianie mobo nie wiedząc jeszcze o tym, że pracuje w trybie UDMA 5 zamiast UDMA 7 jak na starej płycie. Według tego co widzę dysk sobie słabiej radzi nawet w zwykłych zadaniach jak przeglądanie netu czy proste operacje w windowsie. Łatwiej jest go zamulić. Nie jest to może wielka różnica ale skoro od początku zwracałem uwagę na pracę dysku, że coś jest nie tak to musi cos w tym być. Tłumaczyłem sobie to tym, że dysk ma już te parę lat i wydłużył mu się nieco czas dostępu do danych.

Edytowane przez Włodi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiek dysku nie powinien mieć tu nic do rzeczy, on tylko sprawia, że mogą zacząć się pojawiać problemy np. z badami. Szybkość dysku zależy od tego, jak bardzo rozłożone są na talerzu zapisane dane - im dalej od siebie, tym większą drogę musi pokonać głowica w celu odczytu, ważna jest też tu fragmentacja tych danych. Jak masz np. plik rozbity na 4 fragmenty umieszczone w różnych miejscach talerza to nic dziwnego, że twardziel potrzebuje chwili, aby taki plik odczytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...