Skocz do zawartości
Consi Pit

Downclocking Gpu - Zabieg Bezpieczny ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie w sprawie dowclockingu zegarów karty graficznej w celu obniżenia temperatury pracy .

Wiem , że istnieje wiele innych sposbów , ale interesuje mnie konkretnie wspomniane zagadnienie .

Czy mogę zatem bezpiecznie pracować /grać przy zaniżonych taktach na grafice ?

Z góry dziękuję za ew opinie :smile2:

Pozdrawiam

Pit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jaka karta z jakim chlodzeniem?

2. Sens downclockingu czyli mniejsze zuzycie energii ergo mniejsze wydzielanie ciepla - wszystko w swoich granicach. Bo zjezdzanie z taktowania w pewnym momencie staje sie bezcelowe gdy mozna miec jeszcze wydajnosc [;

 

Obniżanie zegarów niewiele daje. U mnie zaledwie jakieś 2 stopnie na 9600gt 200/400 niewielki spadek.

To ze u Ciebie nic nie daje swiadczyc moze jedynie o dupnym chlodzeniu i temperaturach w obudowie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Consi Pit, mozesz jeszcze podac model karty jaka posiadasz?

8800GTX w SLI w notebooku Dell XPS M1730 . Obniżenie zegarów do poziomu 384 rdzeń , 301 pamięci , 950 shadery / same się ustawiają / powoduje , że mam od 10 do 15 stopni mniej w grach na grafice . Wydajność jest dla mnie dalej zadowalająca / ponad 9k w 3dm06 / . Na razie nie potrzebuję , żeby mi grafa klepała na maxa /500-800-1250/ w takiej Fifie 09 czy Oblivionie . Gieki bardziej wymagające / Gird , Mass Effect , Fallout 3 / też chodzą nieźle w niższych taktach . Generalnie zależy mi na w miarę niskiej temperaturze grafy . Downclocking GPU mi to zapewnia ale nie jestem / jeszcze ? :lol: / mocarnym fachurą w temacie - dlatego proszę o opinię czy nie zrobię sobie przez to jakiegoś kuku .

Edytowane przez Consi Pit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba chodzi Ci o undervolting, bo samo zmniejszenie zegarow nie zmniejsza tak duzo ciepla wydzielanego przez procek. Sprobuj osiagnac w miare sensowne taktowanie przy jak najnizszym napieciu na procu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba chodzi Ci o undervolting, bo samo zmniejszenie zegarow nie zmniejsza tak duzo ciepla wydzielanego przez procek. Sprobuj osiagnac w miare sensowne taktowanie przy jak najnizszym napieciu na procu.

Zdecydowanie chodzi mi o kwestię obniżenia taktowania GPU . Procesor mam o w miarę niskim zapotrzebowaniu na energię / T8300 / i jego temperatura nie przekracza raczej 50 c . Jak napisałem wyżej - wiem że jest wiele sposobów na obiżenie teperatury pracy podzespołów ale obecnie imteresuje mnie jedynie kwestia obniżenia zegarów grafiki i jak wnoszę z waszych wypowiedzi / za które bardzo dziękuję / - przeciwskazań brak ?

Edytowane przez Consi Pit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Nvidia zablokowała tryb 2D w swoich kartach z chipem G92 czy G80 ? Skoro idzie to odblokować i karta działa ok to dlaczego blokować ten tryb na stracie ?

Może zablokowała w kartach deskop . Dlaczego zablokowała ? - nie wiem . Mogę się tylko domyślać , że może chodzić o problem z gwałtowną amplitudą temparatur , która występuje np zaraz po wyjściu z gierki do pulpitu . Chipy G84 i G86 tego nie tolerują i padają . Są również podejrzenia , że G92 też mogą być zainfekowane tym problemem . W moich kartach z powermizerem on tryb 2d działa bez zarzutu / rdzeń 200 pamięci 100 / . Najnowsze stery nVidii dodają funkcje zarządzania energią ale tylko dla kart od "9" w górę ...

 

@Gi3r3k - dzięki przeczytałem , tylko nie o to mi chodzi :lol:

Edytowane przez Consi Pit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...