Skocz do zawartości
bagienny

[artykuł] Cooler Master Gladiator 600

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafikaZ pewnością każdemu z nas marka Cooler Master kojarzy się z obudowami, wentylatorami, radiatorami i ogólnie rzecz biorąc chłodzeniem. W ofercie producenta znajdziemy produkty zarówno z półki najwyższej, jak i części dla przeciętnego zjadacza chleba z bułką lub bułki z chlebem. Owy wielbiciel tanich posiłków posiada jednak odrobinę gustu oraz krztę wybredności, tak więc szarego pudła sobie nie sprawi. Zastanawiając się nad losem tejże grupy społecznej, postanowiłem trochę im dopomóc. Po żmudnych poszukiwaniach moim oczom ukazał się ciekawy widok - bardzo ładna, na oko solidnie wykonana i przede wszystkim niedroga obudowa. Wiemy bowiem jak to bywa z tanimi blachami - ileż to się nacierpieliśmy, by wymienić grafikę, podłączyć dysk, czy wyrzucić pająki z wnętrza. Walka kończyła się poprzecinanymi palcami, połamanymi paznokciami oraz krwią na podłodze. Dodajmy do tego "niewielką" irytację i mamy przepis na cudowne, sobotnie przedpołudnie. Jakże wielkie było więc moje podniecenie, gdy ujrzałem obudowę Cooler Master 600 Gladiator. Radość w mym sercu urosła do granic możliwości, gdy zobaczyłem cenę tegoż urządzenia. Mniej niż 300 zł za tak ciekawy produkt jest ofertą co najmniej interesującą. Zakończę więc w tym miejscu biadolenie, a przejdę do konkretów i przeglądu pacjenta.

Zapraszamy do publikacji!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie podoba mi się że piszecie o możliwości montażu cooler'a z tyłu obudowy a na boku o wentylatorach. Myślałem że cooler jest z radiatorem ...

 

Można było zrobić porównanie z wentylami on / off w obudowie czy coś dają :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no na drugiej stronie są zdjęcia monitora który wyświetla [ciach!]ły o obudowie. cooler master nie zgodził się na publikację tych biuletynów czy co?

 

EDIT:

aha :unsure:

Edytowane przez prznar1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia zawsze u mnie leżały. :P O, zrobię konkurs na poradnik robienia zdjęć do publikacji. Do wygrania jest zaślepka 5.25" z recenzowanej obudowy, pusta paczka po chrupkach z Kauflandu i karma dla chomika. :)

 

Co do głośności i tak dalej - chciałem uniknąć testów, pomiarów, bo jeśli chodzi o obudowy, to jakoś to do mnie nie przemawia. Żeby takie porównanie miało sens, musiałbym posiadać sonometr, wuchtę coolerów i morze piwa. Słowem napomknąłem, jak to wygląda. Jeśli jednak domagacie się państwo takowych wykresów, uwzględnię następnym razem. ;)

Edytowane przez wistler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No obudowa bardzo fajna, sam mam CM i chwale. Miałem co nie miara problemów z zaślepką, ale jak się skapnąłem o co chodzi... to już byłą 24. Wielkie dzięki za pomysł ze sprajem, też mam biały napęd i dyskietko napęd białe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

- F/8 i więcej,

- aparat na statywie,

- światło z lampy nie bezpośrednio na obiekt lecz po odbiciu np. od sufitu,

- ogniskowa taka, na której obiektyw najlepiej rysuje,

- ISO takie, by jak najmniej szumiało,

- zdjęcia z samowyzwalacza/wężyka (unikasz drgań spowodowanych naciśnięciem spustu).

 

To tak z punktu widzenia amatora. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

300 zl za bude o wadze 8kg brt? Podziekowal , cienkie blachy - murowane. Wole swojego Szefa. Lecimy dalej :

 

Powyżej - ściągawka numer dwa. Do stawki dołączyły bezśrubkowy montaż napędów oraz kart w slotach plus szyny na dyski twarde.

Z tego co widze to po jednej stronie , jak w innych CMach - slabiutko , slabiutko. W ogole po co bezsrubkowy z 1 strony?

 

485mm? Mala buda , mala. Dluga grafa (cos pokroju GTXa) , zasilanie montowane od tylu na 2 wtyczkach (4870) i bedzie niefajnie.

 

Cos jeszcze :

Jak już wspomniałem wyżej, domek dla peceta prezentuje się naprawdę przyzwoicie. Czarny kolor, to jedyna opcja zakupu Gladiatora. Obudowa została obita blachami SECC - żadne szczotkowane tudzież anodyzowane aluminium czy pseudo metal o plastyczności gumy do żucia, stosowany w tanich produktach. Solidny, dobrze prezentujący się kawał metalu.

O wadze 8kg brt? Zart. Moja poprzednia buda , to jest starusienki Meesh , ktory jest obudowa typu mini-midi wazl cos okolo 13:

http://www.chieftec.eu/index.php?option=co...&Itemid=252

(przy czym mial ledwo 465mm , czyli o 2 cm mniej niz ten CM - kapaaa)

 

Zerknijmy teraz na płytę główną. Tutaj również nie będzie nam potrzebny żaden śrubokręt. Urządzenie wkładamy jak gdyby nigdy nic do odpowiedniego slotu i... zaciskami zapinkę. Skomplikowane?

A co na o ciezkie , dwuslotowe grafy? Nie wierze w stabilnosc , dlatego sa miejsca na sruby.

 

Jaki jest ostateczny werdykt dla dzisiejszego Gladiatora ze stajni Cooler Mastera? Z pewnością jest to produkt warty uwagi. Wielu początkujących "składaczy" komputerów i nie tylko powinni zwrócić wzrok w tę stronę. Za niewielką kwotę dostajemy produkt, który w pełni spełni nasze oczekiwania.

Kwestia wzgledna , za okolo 250 zl jest to :

http://www.chieftec.eu/index.php?option=co...&Itemid=243

(16kg...blacha stalowa secc 1mm , buda cieeeeezka i bardzo sztywna. 2x ciezsza niz ten CM)

 

Dla mnie CM i ich budy to przerost formy nad trescia - cena do jakosci.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem dziś w gral.pl za jedyne 268zł (!!) Wg mnie obudowa ma wszystko czego wymagający użytkownik potrzebuje, a dodatkowo ta cena przebija niejeden konkurencyjny produkt.

 

Firekage pisze, że na pewno ma cienkie blachy skoro jest lekka - ja się pytam - co Ty chcesz obudowę czy czołg ? Ja raczej po wsadzeniu w biurko jej nie ruszam chyba, że coś w środku grzebie i do tego nie potrzebny mi kloc z półcalowej grubości ścianami. A i długie grafy (mam Asus 9800gtx+ DK) nawet z wtykami zasilania równoległymi do karty spokojnie mieszczą się w obudowach tego rozmiaru - z tego co pamiętam to sam miałeś identyczną kartę, więc powinieneś to wiedzieć (jeśli jesteś tym samym Firekagem, o którym myśle). Ja obecnie mam mniejszą budę i mniej miejsca w środku a jakoś spokojnie wszystko weszło bez problemu. A wygląd zaproponowanego przez ciebie Szefa (jak i reszty ich obudów)... cóż, o gustach się nie dyskutuje :P

 

Co do głośności wentylatorów to jestem fanem ciszy, więc z pewnością pierwsze na co zwrócę uwagę po odpaleniu to właśnie wentyle. Nie mam co prawda miernika, ale mam za to kilka wentylatorów Noctua (2x120 i 2x92), które uznaję za bardzo dobre - zarówno pod względem wydajności jak i głośności - wraz z nimi komplet przejściówek do spowolnienia obrotów, także zobaczymy co potrafią te w obudowie. Jeżeli na 7v nie będą odstawać od wentyli Noctui, to z pewnością ocena CM 600 wzrośnie. Odbiór osobisty więc myślę, że za 2-3 dni powinna już być po testach :)

Edytowane przez Algeroth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budka całkiem fajna, ale jeszcze niedawno Dominator kosztował 250 PLNów, i zastanawiam się czy nie lepiej dorzucić kilka zł właśnie do niego albo do Antka 300.

Wentylatory Standardowe CM, więc bez rewelacji. Składając dla kogoś kompa w CR690 podpiąłem dwa takie szeregowo pod 12V i chodziły znośnie, bo normalnie są deczko za głośne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Firekage pisze, że na pewno ma cienkie blachy skoro jest lekka - ja się pytam - co Ty chcesz obudowę czy czołg ?

Zartujesz. Za 250-300 zl mozna wymagac na prawde sporo od obudowy , przede wszystkim grubosci blach.

 

A i długie grafy (mam Asus 9800gtx+ DK) nawet z wtykami zasilania równoległymi do karty spokojnie mieszczą się w obudowach tego rozmiaru - z tego co pamiętam to sam miałeś identyczną kartę, więc powinieneś to wiedzieć (jeśli jesteś tym samym Firekagem, o którym myśle). Ja obecnie mam mniejszą budę i mniej miejsca w środku a jakoś spokojnie wszystko weszło bez problemu. A wygląd zaproponowanego przez ciebie Szefa (jak i reszty ich obudów)... cóż, o gustach się nie dyskutuje :P

Zapomniales dopisac , ze wtedy majac mala bude mialem 1 dysk twardy , a karta graficzna w postaci Asusa z chlodzeniem DK miala kable prowadzone przez koszyk dyskow twardych bo inaczje nie dalo sie tego podpiac ze wzgledu na wtyczi dane na koniec karty. Wsadzilbys 3 dyski w koszyk i nie zasililbys tej grafiki.

 

Ta buda jest mala , tutaj nie chodzi o gusta , a o wygode przy manipulacji. Mala jak na towar za 250-300 zl. Piszesz mi o czolgu , idac od "tylka" strony to moge kupic bude i za 80 zl...bo po co mi czolg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zartujesz. Za 250-300 zl mozna wymagac na prawde sporo od obudowy , przede wszystkim grubosci blach.

 

Zapomniales dopisac , ze wtedy majac mala bude mialem 1 dysk twardy , a karta graficzna w postaci Asusa z chlodzeniem DK miala kable prowadzone przez koszyk dyskow twardych bo inaczje nie dalo sie tego podpiac ze wzgledu na wtyczi dane na koniec karty. Wsadzilbys 3 dyski w koszyk i nie zasililbys tej grafiki.

 

Ta buda jest mala , tutaj nie chodzi o gusta , a o wygode przy manipulacji. Mala jak na towar za 250-300 zl. Piszesz mi o czolgu , idac od "tylka" strony to moge kupic bude i za 80 zl...bo po co mi czolg.

Nie moja wina że miałeś małą budę z wysuniętym koszykiem w prawo - ja w obudowie za 80zł mieszczę tę kartę bez problemu, nie zależnie od zamontowanych dysków.

 

Na szczęście w CM 600 główny slot PCI-E jest na wysokości ostatniego slotu 5.25, więc nie wiem skąd w ogóle pomysł, że grafika nie wejdzie.

 

A 268zł płacę za możliwości wentylacji, wygodę instalacji podzespołów i wygląd - a grube blachy i waga mi do niczego nie potrzebne, bo ja kompa na plecach nie nosze i nie rzucam nim po podłodze - także grubość blach, to ostatnie na co zwracam uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300 zl za bude o wadze 8kg brt? Podziekowal , cienkie blachy - murowane. Wole swojego Szefa. Lecimy dalej

Miałem za tydzień kupować chiefteca bravo tego jednodrzwiowego. No i znalazłem glaciatora za 229zł więc zmieniłem zdanie.

Zalety Glacjatora:

Zasilacz na dole,

bez śrubowy montaż,

dyski odwrócone w bok,

duża ilość slotów na dysk, to szczególnie w porównaniu z cm centurion 534 i sileo,

dobra wentylacja w standardzie i dobre wyposażenie,

na koniec przyzwoity wygląd i takie szczegóły jak filtry powietrza na wiatraki.

To wszystko czyni z glacjatora obudowę bardziej użyteczną, na pewno lżejszą od chiefteca, ale bez przesady, 15kg sama buda to można na serwer dać ;) a do domu jakiś umiar by się przydał.

A 268zł płacę za możliwości wentylacji, wygodę instalacji podzespołów i wygląd - a grube blachy i waga mi do niczego nie potrzebne, bo ja kompa na plecach nie nosze i nie rzucam nim po podłodze - także grubość blach, to ostatnie na co zwracam uwagę.

Dla mnie grubość blachy miała znaczenie ale w tej cenie znalazłem jedynie chiefteca DG-01B-D-U a on nie ma takiego standard, nie ma tylu dysków, nie waży też 15kg jak na przykład dużo droższy aegis nie ma dysków w bok. Podsumowując w tej cenie chief daje niższy standard i to wszystko. Za trzysta złotych wybrał bym aegis a nie dominatora jednak. Edytowane przez maxymili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem i posprawdzałem.

 

Blachy, jak się okazało, są naprawdę solidne i można śmiało oprzeć się całym ciężarem (ważę 80kg) o kompa bez obawy, że coś się wgniecie.

 

Grafika weszła bez problemu - zostało jakieś 1.5cm odstępu, także wejdzie tam nawet najnowszy Asus Matrix GTX285, który ma 10.5 cala długości (dla porównania moja ma 10 cali, a radki 4870 z chłodzeniem DK 9.5 cala).

 

Wentylatory:

 

Przód 120mm - rewelacja nie słychać go w ogóle przy 800-1000obr - dopiero powyżej daje się zanotować szum powietrza.

 

Góra 140mm - tu niestety bez rewelacji - jak większość 140'ek, generuje dźwięk o niższym paśmie, przez co wyróżnia się spośród reszty wentyli, jego na pewno wymienię na porządną 120mm.

 

A tak btw. to w artykule jest błąd rzeczowy - na bocznej ścianie nie ma opcji wentyli 120/92mm tylko 140/120mm.

 

Bezśrubkowy montaż - no cóż... urządzenia takie jak karta dźwiękowa, czy inne małych rozmiarów, trzymają się dobrze, jednak sporą grafikę poleciłbym przykręcić na śrubki (ze względu na ciężar, jak dla mnie trochę za luźno siedzi). Za to napędy optyczne i dyski montuje się super wygodnie. Ja montując dysk, wyciąłem dodatkowo centymetrowej grubości paski z gąbki - przylegają bezpośrednio do dysku - na to szyny i wtedy dopiero do kosza - zdecydowanie mniej denerwujących wibracji podczas pracy dysku.

 

Przedni panel ściąga się naprawdę wygodnie - wystarczy wypychać zaciski parami, odskakują bez problemu. Możliwość wyłączenia podświetlenia wentyla sprawdza się doskonale.

 

Zasilacz poszedł na dół i wreszcie nie podgrzewa mi proca. No i nareszcie nie mam pałętających się wszędzie kabli - wszystko upchnąłem na sam spód - między zasilacz a koszyk na dyski. Jak ktoś ma zasilacz z cienkimi kablami, to bez problemu zmieści je między płytą główną a tylną ścianką - z moim Antec'iem takie rozwiązanie nie owocowało oczekiwanymi rezultatami. Dołączone paski zaciskowe okazały się niezmiernie przydatne, przy porządkowaniu kabli.

 

Wady:

 

Do tej pory znalazłem dwie - pierwsza, to wspomniany wcześniej górny wentyl 140mm. Druga, to brak możliwości ściągnięcia górnej pokrywy (jest zanitowana na stałe) - to niby się do niczego nie przydaje, ale jak będę wymieniać wentyl 140 na 120mm, to niestety nie obejdzie się bez zdjęcia coolera, ew. wyjęcia całej płyty. Ten problem znika jednak w przypadku innych coolerów - np stock'owych lub typu "tower".

 

Z obudowy jestem bardzo zadowolony. Ma wszystko, czego potrzebowałem.

 

Dlaczego CM 600 a nie Dominator, Antec 300, Aplus Seenium, oraz inne?

 

Są to produkty oferujące podobne możliwości i spełniające moje wstępne kryteria - czyli zasilacz montowany na dole, żadnego zamykania na klapkę, oczywiście cena i ostatecznie wygląd. A teraz reszta:

 

Chieftec'i w ogóle nie wchodziły w grę - brzydkie i do tego zamykane.

 

Dominator odpadł w przedbiegach, bo ma front panel na górze i jak ktoś ma kompa wsuniętego we wnękę biurkową, to nie podłączy ani słuchawek, ani nic pod USB.

 

Antec 300 - niby wszystko fajnie, ale ma tylko jeden wentyl na boku, na wysokości grafiki - moja Noctua NH-C12P nie miałaby skąd brać powietrza.

 

Aplus Seenium - byłaby dobra gdyby nie wyjścia USB i Audio zamykane na klapkę - ja mam słuchawki non stop podłączone i lipnie by wyglądało z wiecznie otwartą klapką.

 

Sami widzicie, że wszystko zależy od sprzętu, jaki posiadamy i czego od obudowy oczekujemy - nie można mówić, że jedna jest lepsza od drugiej, bo każdy dobiera ją do własnych potrzeb.

 

Niebawem dorzucę jakieś foty.

Edytowane przez Algeroth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież one się odpinają, jakie znowu jednorazowe? Widzę, że są identyczne jak w Elite 300 a niejedną taką miałem w rękach.

 

Będę w domu, to sprawdzę, jak to wygląda dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...