Skocz do zawartości
goliath

Ga-945plm-s2 Nie Widzi Dysku Sata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na poczatek garstka danych:

Mobo: GA-945PLM-S2

Procek: E2160 @ 2.7GHz

RAM: GoodRAM 2GB DDR2-800

Dyski: Seagate Barracuda ST380011A ATA (stary dysk 80GB) i ST3500418AS (wczoraj kupiony 500GB).

Grafika: 8600GT Sonic+

Zasilacz: Thermaltake TR2 RX-450PP

System operacyjny: Windows 7 Ultimate RC1

 

Nie mialem nigdy do czynienia z dyskami SATA. W ziwazku z tym ze kable od zasilacza przez przypadek sa 140km ode mnie, kupilem przelotke z molexa na wtyczke zasilania SATA. Dysk pracuje bo czuje w rece.

 

W BIOSie wlaczylem SATA i probowalem roznych kombinacji ustawienia, ale w zadnym wypadku nie widze dysku. Ani z poziomu Windowsa, ani fdiska (ze 3 rozne wersje) ani Partition Magica. Moze cos poprostu zle robie?

Dla ulatwienia lokalizacji problemow czy tez naprowadzenia na prawidlowa konfiguracje BIOSu wrzucam fragment manuala do plyty dotyczacy ustawien SATA.

Dołączona grafika

 

Docelowo chce na 500ke wrzucic obraz systemu, ktory mam na 80ce, bo jej sie pozbywam w najblizszym czasie.

Edytowane przez goliath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows potrzebuje sterowników SATA.

Fdisk to piekielnie stare narzędzie - nie obsługuje SATA (podobnie jak wszystko pod DOS).

Partition Magic to niebezpieczne narzędzie.

 

Ergo:

Zainstaluj sterowniki SATA dla Windows i wtedy możesz zakładać partycje z poziomu Windows.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam plytke Hiren's BootCD i odpalilem poprostu kazde narzedzie do partycjonowania jakie tam bylo (z 10pozycji) i zadne nie wykrylo dysku.

Co do sterow to moze byc tak ze Windows go wykryje a w BIOSie go nei bedzie?

 

Problem znaleziony i ominiety. W opisie nowej wersji BIOSu (jak sie okazalo wyszla nowsza) jest napisane:

Improve SATA HDD compatibility when system over clock

wiec zdjalem O/C i zaskoczyl od kopa, nawet Winda go widzi. Teraz pozostalo mi zrobienie aktualki biosu w wolnej chwili. Edytowane przez goliath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Miodnyj

... (podobnie jak wszystko pod DOS).

To je kurde dobre,Walduś :D

HUTIL też jest z pod DOS'a i widzi SATA bezproblemowo-czyli nie wszystko gwoli ścisłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To je kurde dobre,Walduś :D

HUTIL też jest z pod DOS'a i widzi SATA bezproblemowo-czyli nie wszystko gwoli ścisłości.

Zależy od kontrolera a nie aplikacji.

 

Źle, wróć. Zaraz mnie SGJ poprawi, więc piszę wcześniej.

To Windows XP (i 2K/Vista?) ma problemy z SATA. DOS widzi dyski bez problemu. Inna bajka, że większość aplikacji pod DOS jest starych i nie obsługują takich dużych dysków...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...