Skocz do zawartości
nrl

Wszystko o - ABIT NF7 (S) = Złote rady itp.

Rekomendowane odpowiedzi

tak apropo rosnocej temperatury za oknem i jej wplywem na oc ..

sprawdzal ktos keidys jak sie ma temperaturta spodu radiatroa do rzeczywistej temperatury proca?

 

juz tlumacze o co mi chodzi

 

uzywam biosu d10b4

jak wiadomo zawyza on mocno temperatury wiec posawowilem sobie dzis sprawdzic jak to miejweicje wyglada ... wzielem miernik kolegi z mozliwosc pomiaru temperatury .. po wepchnieciu koncowki pod sam dol radiatora moim oczom po paru minutach ukazalo sie 42* .. przy czym odczyt z mobo to 52* ...

ja ustawilem sobie w MBM5 zeby mi pokazywalo -5* wiec niby mam 47 w takim wypadku ...

 

i tu wlasnie moje pytanie .. czy temperatura spodu radiatora rozni sie duzo od rzeczywistej temp proca? np o te 5* ? czy sa one raczej rowne?

 

edit: podnioslem jeszcze napiecie do 1.74 i porownalem .. bios pokazuje 59 na mierniku 50 ..

wiec jak to jest? 9-10* zawyzone?

oczywiscie testowane przy stresie (seti)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem szczęśliwym posiadaczem NF7 od kilku dni - przeczytałem już prawie cały wątek o tej płycie ale ze względu na fakt, że większość tematów czytałem gdy płyty jeszcze nie miałem to nie mogłem ich testować na bierząco - więc mi się nie do końca utrwaliło.

 

Niestety to forum ma tragiczną wyszukiwarke 8O - powiem wam, że działam na wielu forach ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem :arrow: ogrodnicze forum mojego starszego ma bardziej profesjonalny kawalek kodu niz TO forum - notabene założone przez speców do sprzętu (najwyraźniej nie od softu ROTFL).

 

Ale do rzeczy. Byłbym bardzo wdzięczny za wytłumaczenie kilku kwesti które mnie nurtują. Na część tych pytań znalazłem już odp. raz na tym forum ale nie sposub znaleść je jeszcze raz a nie mam już siły czytać tego topicu od nowa.

 

1. Jak sprawdzić czy mam zainstalowane drivery IDE SW? i co to dokłądnie jest.

 

2. Czy nadal drv 2.45 są uważane za jedne z lepszych? czy może warto pujść w coś nowszego?

 

3. Są dwa pomiory dedykowane dla NF7 (o ile dobrze zrozumialme) ABIT EQ i ???

 

4. Narazie lece na domyślnych ustawieniach czyli B2500+ bo sprzet ma dwa dni i testuje stabilność przed podkręcanem (czekam na radiatory)

Raz na pewnien czas (raz na 10resów) po latającym pasku winxp wywala mi bluscreena (niesty miale wlaczne jszcze res po blue wiec nie wiem jaki dokladnie) i resi od nowa - za drugim razem sytem zawsze wstaje bez zadnych komunikatow o nie prawidłowym poprzednim ladownaiu systemu. Moze to ram? Mam Geil 2x256 cl2 400mhz nominalnie a chwilowo chodzą na 333 (2-3-3-8 ) ddrv to bios 2.7 Abit EQ 2.63.

prime stable 7h 7min temp 45*c przy 3000rpm - moze to IDE SW?

 

5. Z forum wyczytałem ze NF7 zaniza wartosći napięć - czyli tzreba dać troche wyższe niz nominalne? czy ona tylko pokazuje niższe niz sa w rzeczywistosći V-core na EQ 1.65-63

 

6. Opcja Therma-throtling... ona z tego co wiem nie ma wpływu na komp w trybie normalnej pracy a jedynie w suspend mode (czy sleep) wieć czy trzeba ją wylączyc? czy wplywa na stabilność skoro nie dotyczy kompa który pracuje?

 

7. Szukałem ale nie znalazlem CPU DISCONNECT - co to jest?

 

8. Mały problem z 3damrkiem2001SE nie odpala sie z komunikaem brak DX8.1 (mam DX9b) - podobny efekt miałem na poprzednim sprzecie, z którego została tylko grafa.

 

Zgóry dzięki za opd.

 

Sprzet jak w podpisie

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jak sprawdzić czy mam zainstalowane drivery IDE SW? i co to dokłądnie jest.

 

jak masz SW to masz tylko jeden "bajer" w menedzeze urzadzen tam gdzie dyski (nie ma osobno primary i secondary)

 

2. Czy nadal drv 2.45 są uważane za jedne z lepszych? czy może warto pujść w coś nowszego?

 

ta .. ewentualnei 3.13 ..

 

3. Są dwa pomiory dedykowane dla NF7 (o ile dobrze zrozumialme) ABIT EQ i ???

 

he?

 

4. Narazie lece na domyślnych ustawieniach czyli B2500+ bo sprzet ma dwa dni i testuje stabilność przed podkręcanem (czekam na radiatory)

Raz na pewnien czas (raz na 10resów) po latającym pasku winxp wywala mi bluscreena (niesty miale wlaczne jszcze res po blue wiec nie wiem jaki dokladnie) i resi od nowa - za drugim razem sytem zawsze wstaje bez zadnych komunikatow o nie prawidłowym poprzednim ladownaiu systemu. Moze to ram? Mam Geil 2x256 cl2 400mhz nominalnie a chwilowo chodzą na 333 (2-3-3-8 ) ddrv to bios 2.7 Abit EQ 2.63.

prime stable 7h 7min temp 45*c przy 3000rpm - moze to IDE SW?

 

a co ma jedno do drugiego?

 

5. Z forum wyczytałem ze NF7 zaniza wartosći napięć - czyli tzreba dać troche wyższe niz nominalne? czy ona tylko pokazuje niższe niz sa w rzeczywistosći V-core na EQ 1.65-63

 

sa nizsze naprawde

 

6. Opcja Therma-throtling... ona z tego co wiem nie ma wpływu na komp w trybie normalnej pracy a jedynie w suspend mode (czy sleep) wieć czy trzeba ją wylączyc? czy wplywa na stabilność skoro nie dotyczy kompa który pracuje?

 

wylacz najlepiej

 

7. Szukałem ale nie znalazlem CPU DISCONNECT - co to jest?

 

softowe (biosowe :) ) chlodzenie proca .. wbija cie IDLE STATE w procka co sprawia ze masz nizsza temperature w IDLE

 

8. Mały problem z 3damrkiem2001SE nie odpala sie z komunikaem brak DX8.1 (mam DX9b) - podobny efekt miałem na poprzednim sprzecie, z którego została tylko grafa.

 

a to nie problem plyty raczej nie? patcha potrzebujesz do 3dsmarka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak apropo rosnocej temperatury za oknem i jej wplywem na oc ..

sprawdzal ktos keidys jak sie ma temperaturta spodu radiatroa do rzeczywistej temperatury proca?

 

juz tlumacze o co mi chodzi

 

uzywam biosu d10b4

jak wiadomo zawyza on mocno temperatury wiec posawowilem sobie dzis sprawdzic jak to miejweicje wyglada ... wzielem miernik kolegi z mozliwosc pomiaru temperatury .. po wepchnieciu koncowki pod sam dol radiatora moim oczom po paru minutach ukazalo sie 42* .. przy czym odczyt z mobo to 52* ...

ja ustawilem sobie w MBM5 zeby mi pokazywalo -5* wiec niby mam 47 w takim wypadku ...

 

i tu wlasnie moje pytanie .. czy temperatura spodu radiatora rozni sie duzo od rzeczywistej temp proca? np o te 5* ? czy sa one raczej rowne?

 

edit: podnioslem jeszcze napiecie do 1.74 i porownalem .. bios pokazuje 59 na mierniku 50 ..  

wiec jak to jest? 9-10* zawyzone?

oczywiscie testowane przy stresie (seti)

Ja mam w tym momencie D23 SubZero, Zalmana 7000A AlCu i czujke od aerogata2 wetknieta miedzy procka a radiator (ale wlozylem ja tam juz po zalozeniu zalmana, takze rdzenia nie dotyka). Z moich obserwacji wynika ze roznica temperatur to ok. 2*C. W stresie max 3*. Wynika z tego ze jednak w miare dokladne sa te wskazania chyba.... Tylko z maim abitem jest tak ze przy pierwszym uruchomieniu kompa zawyza tem. o ~6*C! Restart rozwiazuje problem....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko z maim abitem jest tak ze przy pierwszym uruchomieniu kompa zawyza tem. o ~6*C! Restart rozwiazuje problem....

Nie tylko z Twoim -u mnie zawyza o ~5'C -dopiero po nagrzaniu proca (czujnika) i restarcie wszystko sie normuje.

 

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko z maim abitem jest tak ze przy pierwszym uruchomieniu kompa zawyza tem. o ~6*C! Restart rozwiazuje problem....

Nie tylko z Twoim -u mnie zawyza o ~5'C -dopiero po nagrzaniu proca (czujnika) i restarcie wszystko sie normuje.

 

pozdr.

U siebie zauważyłem tą samą prawidłowość ... po restarcie około 5C mniej :zonk:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko z maim abitem jest tak ze przy pierwszym uruchomieniu kompa zawyza tem. o ~6*C! Restart rozwiazuje problem....

Nie tylko z Twoim -u mnie zawyza o ~5'C -dopiero po nagrzaniu proca (czujnika) i restarcie wszystko sie normuje.

 

pozdr.

U siebie zauważyłem tą samą prawidłowość ... po restarcie około 5C mniej :zonk:

Powiem wam że nie jesteście sami u mnie też ten bug występuje 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiecie co ja zawuzaylem ostatnio? :)

jak dam FSB 250 (obojetnie jakie timingi i mnoznik) to jesli nie dam VDD 1.7 zamiast 1.6 to nie moge odpalic Winampa :)

WTF? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może procesor lub pamięć nie lubi wysokich napięć :)

 

Przynajmniej u mnie jest coś takiego, że jak ustawię vdimm

na ~3.12V to system pracuje bardziej niestabilnie niż w przypadku

2.9V

 

No nic, muszę zapolować na BH-5.. lubią wysokie napięcia i są

podatne na ostre timingi, tylko szkoda, że są droższe od hynix'ów,

a na razie nie chcę na tym tracić pieniędzy

 

pozdro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam właśnie 5 dni temu zakupiłem to mobo nf7-s v2.0 i mam pytanie ile czujników temperatury ma ta płyta bo mi w speedfanie działają tylko dwa i tak samo jest w programie abit EQ czyli cpu i płyta( system ). W tym abit EQ programie jest jeszcze jakiś jeden odczyt sie nazywa PWM mam wypisane że Off czyli wyłączone? i teraz nie wiem czy cos nie tak czy poprostu to jest nie obsługiwane. W instrukcji programu jest napisane: PWM Temp:

This device allows the system to monitor the temperature around the CPU power supplying circuit on motherboard.

Czyli tu chodzi o temperature, tylko czego i dlaczego mi to nie działa?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wie ktośczemu mi nei działa abit eq ????

 

jak próbuje wejsc to mi pisze "bad namespace" a nastepnie pojawia sie komunikat ze "wystapił problem z aplikacja i zostanie ona zamknieta "

 

dziwna sprawa..bo przedtem mi chodzi ł.....

myslicie ze jest to zalezne od biosu ???

bo ja niewiem...reinstalowałem z 10 raz y juz :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Na początek THX chaos za szybką i żeczową odp. ale muszę Cię zmartwić bo mam dalsze problemy.

 

Mianowicie namierzyłem tego blue screena, który mi wyskakuje okazyjnie przy ładownaiu windy i brzmi on mniej więcej tak:

 

----------------------------------------------------------------------------

-ble ble ble-

 

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

STOP: 0x000000D1 (0xC1E69F72, 0x00000002, 0x00000000, 0xF8501822)

 

-ble ble ble-

 

xmasbus.sys - adress 0xF8501822 base at F84F1000, DATASTAMP 3FE564D2

 

-----------------------------------------------------------------------------

Jeżeli kotś wie co ten błąd oznacza to bardzo prosze o jakieś info w tej sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek THX chaos za szybką i żeczową

spoko :)) staram sie byc żeczowym czlowiekiem :) :ploom:

 

no widac wine ponosc plik xmasbus.sys

tyle ze u mnie naprzyklad takeigo plika w sysie nie ma.. moze cos nieporzadanego ci sie zainstalowalo?

 

w kazdym razie to XMAS brzmi podejrzanie zabawnie :) X-mas :)) swieta? :) :D 8) :twisted:

 

 

----------------------------------------------------------------------------------

edit: co by nie pisac nowego posta :D

z cyklu CHAOSA WALKI Z HYNIXAMI O FSB 250

tak mi sie dzis nudzilo i pomyslalem ze pobawie sie jeszcze fsb .. a ze prawie wszystkeigo jzu probowalem to przelzoylem pamiatke w 2 slot i zaczelem od nowa kombinacje :)

 

8x250 // vdd 1.6 // memorki 2.5-3-4-11 2.7v

 

co sie okazalo ? prime smigal 40 minut .. hehe no ale jak jzu wczesniej pisalem przy vdd 1.6 nie dziala mi winamp po prostu sie wylacza :)

na 1.7 dziala ale jak testowalem na d23 SubZero .. na d10b4 wogole :)

 

.. wiec lecialem na 1.6 i muza z WMP 9.0 :) ..

 

no ale teraz screen: 8x250

 

fajnie nie? no dobra ale kto mi wytlumaczy ten motyw .. jest to screen z prime po zatrzymaniu i odpaleniu go jesio raz w tej samej sekundzie ... wogole co oznacze blad Reading from temp file ??

jakies pomysly? bo fajnie jest miec stabilnie niestabilnego proca :)

Winamp wyznacznikiem stabilnosci? :D :twisted:

 

a tak OT wyszedl WCPUID 3.3 i CPU-Z 1.22 .. to tak jakby ktos nie mial :>

 

Update: sprawdzalem w zwiekszajac fsb w windzie fsb przez 8rdavcore i winamp uruchamia mi sie do fsb 247.6 (czyli max stable moich memorek w GoldMem) .. cio wy na to? :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

wie ktoś moze ile db generuje ten wiatraczek na NB NF7v2.0? (oprócz tego ze dużo)... chodzi mi o ten zwykły z nf7 a nie taki z tych nowszych jakie są montowane np. na AN7...

Chciałbym go wymienić na zalmana nb32j(ten złoty) albo nb47j(niebieski) i teraz podstawowe pytanko: czy taki radiator wystarczy? Ale chodzi mi zeby starczał w zupełności a nie tak na styk... No i jeszcze na który z tych dwóch sie zdecdyować, chyba nie ma między nimi większej różnicy to bym brał tego złotego... a może jakieś inne propozycje

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

wie ktoś moze ile db generuje ten wiatraczek na NB NF7v2.0? (oprócz tego ze dużo)... chodzi mi o ten zwykły z nf7 a nie taki z tych nowszych jakie są montowane np. na AN7...

Chciałbym go wymienić na zalmana nb32j(ten złoty) albo nb47j(niebieski) i teraz podstawowe pytanko: czy taki radiator wystarczy? Ale chodzi mi zeby starczał w zupełności a nie tak na styk... No i jeszcze na który z tych dwóch sie zdecdyować, chyba nie ma między nimi większej różnicy to bym brał tego złotego... a może jakieś inne propozycje

pzdr

U mnie niebieski styka, a biegam na 220. Ogolnie to pasywy Zalmana przestaja starczac przy wysokich FSB rzedu 240-250, wiec nie zastanawiaj sie tylko bierz Zalmanka, jesli chcesz leciec na max 230.

 

Chaos >> u mnie prime kladzie sie dopiero po ok 1,5 h jesli ramy nie wyrabiaja, a np explorer prawie od razu :D. Wiec nigdy nie wiadomo. Sprobuj poprawic u siebie jeszcze chlodzenie NB, bo z tego co wiem masz tylko Zalmanka, a np Vip mowil ze on na 250 nie mogl zalapac stabilnosci na pasywie i wrzucil ponownie standardowy cooler od Abit, tyle ze na 7V i wszystko chodzilo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzic mozna .. ino ze moj nb jest w miare zimny .. :/ nie grzeje sie kosmicznie .. 40*

no i robie na tym fsb 247 .. wiec nie wydaje mi sie ze to wina źle schlodzonego NB. Tym bardziej ze ja mam AC i zawsze mi troche dmucha na tego zm47 na nb

.. wydaje mi sie ze to memorki .. ale coz .. nie sprawdze tego :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to docelowo tak fsb220 przynajmniej teraz tak myśle ale jak mówicie panowie ze do 230 spokojnie styka...

"nie mogl zalapac stabilnosci na pasywie i wrzucil ponownie standardowy cooler od Abit, tyle ze na 7V i wszystko chodzilo." - tzn że ten coolerek od abita lepiej chłodzi nb?

No i jeszcze który brać 32j czy 47j, czy jest międzynimi wogóle różnica, czy brać ten który mi sie pardziej podoba :P (złoty)

A jak z założeniem tego - chodzi mi o tą pastę termoprzewodzcą co jest w standardzie - co o niej, nadaje się? czy koniecznie trzeba by zakupić np arctic ceramique? Z zamontowaniem na nb to chyba nie będzie problemu, ale sb - jak to zrobić - sama asta wystarczy czy moze należało by zapodać jakiś klej czy cuś... i jak potem z oderwaniem tego?

a i jeszcze wracam to hałasu tego standardowego coolerka jak myślicie ile on daje 25? 28db?

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to docelowo tak fsb220 przynajmniej teraz tak myśle ale jak mówicie panowie ze do 230 spokojnie styka...

"nie mogl zalapac stabilnosci na pasywie i wrzucil ponownie standardowy cooler od Abit, tyle ze na 7V i wszystko chodzilo." - tzn że ten coolerek od abita lepiej chłodzi nb? 

No i jeszcze który brać 32j czy 47j, czy jest międzynimi wogóle różnica, czy brać ten który mi sie pardziej podoba :P (złoty)

A jak z założeniem tego - chodzi mi o tą pastę termoprzewodzcą co jest w standardzie - co o niej, nadaje się? czy koniecznie trzeba by zakupić np arctic ceramique? Z zamontowaniem na nb to chyba nie będzie problemu, ale sb - jak to zrobić - sama asta wystarczy czy moze należało by zapodać jakiś klej czy cuś... i jak potem z oderwaniem tego?

a i jeszcze wracam to hałasu tego standardowego coolerka jak myślicie ile on daje 25? 28db?

pzdr

Z tym ze Vip musial zmieniac na zwykly cooler to chodzilo o to ze jesli nie masz dobrego przeplywu w budzie (jak mial Vip w koncu ma WC :D) to po prostu pasywnie ciezko oddac cieplo, wiec jak wrzucil ten coolerek ktory daje minimalny chocby przeplyw powietrza to chlodzenie znacznie sie poprawilo.

 

Pasta ta od Zalmana to nic specjalnego, nie jest tez panicznie zla, ale zawsze zarobiszze 2-3 stopnie po wymianie na Ceramique (poza tym zawsze na inne rzeczy sie przyda :wink:

 

Na SB najlepiej przylepiac na tasme termoprzewodzaca - latwo odderwac i nie zostawia sladow - wiec nie tracisz gwary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten teges mam problem z wejsciem na fsb powyzej 200. Barton 2500+@11x200 1.8v 2 x 256 Kingston HyperX PC 3500 200mhz 2-3-3-8 1.6V, Najnowszy bios Abita z ich stronki. Mosfety nie chlodzone, Mostki standardowe chlodzenie - na jednym swiszczacy standard na 2 nic - $$#%$ ciepły :evil:. Czy mozliwe, ze procka mam do tyłka? Jest to zwykły z zablokowanym mnożnikiem. Na tych ustawieniach co podałem jeszcze stabilnie chodzi po zmianie na "lepiej" :wink: coopa. THX za odpowiedzi i nie zagryzcie mnie jak cos juz takiego bylo ale przeczytałem połowę tego tematu i wymiękłem. Monitor strasznie spawa po oczach. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze mi ktos powiedziec gdzie sie wylacza Plug & Play w BIOSie :?:  W instrukcji znalazlem cos na temat ACPI ale co ja mam z tym zrobic?  :oops:

mnie tam sie obilo o uszy ze acpi mozna wylaczyc ale trzeba zainstalowac winde z tą opjca wyłaczona od samego poczatku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich ;)

 

Mam takiego pytania czy dziala wszystkim suspend to ram ?

bo mnie dziala za pierwszym razem ale potem juz wentyli nie zalacza :/..

czy "cpu fan detected" tez dziala u Was poprawnie bo moje mobo wstaje i bez obrotow na wentylu ...

 

nie wiem co jest moze to wina tego zmodowanego biosa 3dfire 23 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe a ja zauważyłem że jesli komp pochodzi np 30 minut i go zresetujemy czy wyjdziemy gdzieś na krótki okres czasu i dobrze nie wychłodzimy to temp będzie wyższa o jakieś 4 stopnie od tej kiedy włączy sie kompa całkiem wychłodzonego i używa non-stop nawet przez 24h.... czym to jest spowodowane :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...