Skocz do zawartości
nrl

Wszystko o - ABIT NF7 (S) = Złote rady itp.

Rekomendowane odpowiedzi

Moze ktos inny wie ?

 

Gdzie jest to load defaults ? Bo nie mam takiej opcji w biosie. Co innego mam wybrac ? Bo do biosu juz udalo mi sie wejsc tylko nie wiem co zaznaczyc i siedze tu i czekam na odpowiedz a czasu nie mam ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paolo: Wielkie dzieki za tamten opis. Pomogl i mi. Dolaczam do grona zadowolonych =]

 

Czekalem u kumpla do 00:00 i wrocilem do domu, poustawialem po swojemu i od razu odpalil.

 

Naprawde wielki dzieki !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie ma znaczenia...mozesz przelozyc zworke i tylko dotknąc...przez o,1 sek.....a mozesz trzymac i 20sek...to bez znaczenia...wazne aby tylko sie zwarło.......clear cmos...robisz na wylaczonym kompie ale wtyczka w zasilaczu.......jeszcze niektorzy .....kiedy przelożą zworke na clear....naciskają w obudowie guzik ON do startu kompa...ale on i tak nie wystartuje tak wiec sie nie stresuj.....pozniej przeloz na normalną pozycje i wlacz kompa.....mozesz jak juz wystartuje zrobic load defaults....powinno zadzialac

Mała korekta do resetowania tychże ustawień. Mówisz, że wystarcz 0.1s

aby CMOS nabrał wartości domyślnych. No nie do konca zgodzę się z

Tobą bo zarówno u mnie na NF7-S jak i u znajomego na płycie A7V8X

reset nie zawsze następował w tak krótkim momencie. Mało tego,

niektore płyty głowne reagują na to po kilku ładnych sekundach!!

 

Jako ciekawostkę dopowiem, że zdarzyło mi się kilka razy resetowanie

niepełne. To akie dziwne zjawisko, bo po urucomieniu kompa pojawił się

tylko kawałem Biosu (!) Zawsze zawieszał się w którymś tam momencie.

Zwarłem raz jeszcze piny i działało jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paolo: Wielkie dzieki za tamten opis. Pomogl i mi. Dolaczam do grona zadowolonych =]

Czekalem u kumpla do 00:00 i wrocilem do domu, poustawialem po swojemu i od razu odpalil.Naprawde wielki dzieki !!!

Ciesze sie ze moglem pomoć.....Pozdrawiam

 

u mnie wystarczy tylko styknąc i juz sie kasuje .,,....przeciez wiadomo ze jesli 0,1 sek bedzie zbyt krotko, tzreba przytrzymac dłużej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie bylo krecone - ledwo co zlozylem tego kompa. Mocowanie radiatora jest ok, wentyl dobrze pracuje. Sprobuje z tym zmniejszeniem taktowania.

Moze to wina zasilacza? Bo jest to zwykla zasilka dodawana do obudowy Tracera. Grafa to GF2mx400 (czekam na 9600xt, dlatego uzywam tej).

Sprawdzalem paluchem rozne miejsca na plycie glownej i strasznie gorace jest miejsce z napsialem "nforce2" - taki prostokacik czarny, nie wiem jak to sie nazywa.

Za to teraz dziwna rzecz - dzisiaj instalacja Windowsa 98 przeszla pomyslnie, ale przy instalce XP juz sie wysypuje. I na dodatek pozniej w ogole nie chce sie wlaczyc, nie dziala przycisk power, dopiero po odlaczeniu od zasilania i ponownym polaczeniu jest wszystko ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kozik

jeśli masz mozliwość to wypróbuj inną lepszą zasiłkę to podstawa

a u mojego kumpla był taki sam objaw - win xp stawał przed wyborem partycji na tym czarnym ekranie (tylko ze to było na jakimś ecs...) no i kombinowaliśmy ze wszystkim i wreszcie wyszło ze to płyta padła... ale u ciebie nie musi być to samo

sprawdź jeszcze pamięci - one mi tu wyglądają na podejrzanego #2 po zasilaczu przetestuj je na innym kompie progsem goldmemory albo memtest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kozik - u mnie było tak samo tylko na K7S8x i podkręcony sprzęt. Słaba zasilka - 98 instalował sie bez problemu, a XP nie. Prawdopodobnie start Xp bardziej obciąża procesor i jest wiekszy pobór prądu. Spróbowałem na lepszym zasilaczu i poszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

unckle,

u mnie staje od razu po zaladowaniu plikow ze sterownikami bodajze, wlasnie przed wyborem partycji jeszcze. U Twojego kolegi komputer sie wylaczal po tym?

Pamięci są na bank dobre - u mojego brata na takiej samej konfiguracji chodzily bardzo dobrze, pozniej na moim ecs k7s5a+Duron 1200 rowniez chulaly.

Zasilke tez raczej nie mam jak sprawdzic, kazdy z moich kolegow ma standardowy z obudowy, wiec raczej lepszego nie zalatwie, co najwyzej bedzie po prostu inny. Mam dziwne przeczucie, a nawet prawie pewnosc, ze to plyta... ktora kupilem 2 dni temu :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak jak mówie, moze się również zdażyć ze to płyta...

u kumpla właśnie w tym momencie komp stawał i nic się nie działo tylko ten kursor na górze migał sobie ale komp sie nie wyłączał....

zasilacz spróbuj nawet jakiś bezfirmowy - poprostu będzie inny

a pamięci to mogą chulać na wszystkim shicie bez błędów ale abitek jest dość wymagający więc spróbuj zrobić w ten sposób ze weś te pamiątki włóż do innego kompa i testuj każdą kosc osobno przez ok 5~6h memtestem jak nie wywali błędów to bedzie można uznać je za ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz może pomóc jak piszesz inny, tak jest z tymi Mega.. i Code.. itp. Może trafi sie lepszy, w tym segmencie nie ma reguły. Ja akurat mam Megabajta 350 i za słaby jest do tej płyty, na poprzedniej D1800 popszedł na 2490.

Mi tez stawało coś po ładowaniu sterowników, zdaje sie po sterownikach IDE czy jakoś tak.

Czarny ekran z kursorem migajacym w lewym górnym rogu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

98 wczoraj podczas instalacji, a wlasciwie juz przy jej konczeniu tez sie wylaczyl. Dzisiaj zaisntalowal sie bez problemu. No i dodam, ze jakos dziwnie niestabilnie pracuje ten 98...

Sprobuje z innym zasilaczem, o ile jakis zalatwie, ale to raczej bedzie ciezkie... Sprawdzalem jednak napiecia w Aidzie32 i wszystko jest w normie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie te objawy w stylu raz stabilny a raz nie moze wskazywac na:

shitowy zasilacz - odczyt aidy nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością - miernik w łapę:)

rypnięte pamięci - to musisz sprawdzić

coś sie przegrzewa - to chyba wykluczasz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamieci chodzily na takm samym konfigu jak, czyli tez na abicie nf7-sl bez problemu, bez zadnego problemu. Dodam, ze zasilka to wlasnie Megabajt, chyba 300W.

latarnikmz, miales taki sam problem jak kolega unckle, ale powiedz mi czy po wymianie zasilacza bylo wszyskto w porzadku?

 

Tak jak mowie - jedyna goraca czesc to ten prostokac z napisalem "nforce2", temperatura procka nie przekracza 52 stopni.

Postaram sie jeszcze znalezc miernik i cos z tym podzialac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe ten prostokąt z napisem nforce2 to tzw sb - south bridge - mostek południowy - aby go schłodzić mozesz:

1)powyłączać w biosie takie rzeczy jak sieciówka, com1 i 2 , LPT czyli parallel dla drukary nie wiem czy masz s czy bez s ale mozesz wyłączyć także firewire, port podczerwieni, soundstrma itp...

ja nie miałem takiego problemu z zasiłką - wszystko chodziło na megabajcie 350w i potem na mercury 400w ale i tak zmieniłem na tego szefa z podpisu

pamięci mogły chodzić w normalnym urzytkowaniu i nie ujawniać błędów a kto wie czy w testach one nie wylezą? pozatym wtedy pamięci mogłybyć wporzo a tera się zrypały...

mówie Ci posprawdzaj rzeczy o których Ci mówię...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem na innym i było dobrze. Ale dalej mam M350W, bo nie stac mnie na lepszy. Więc ja musiałem zjechac z ustawieniami.

Ale nie stawiaj na pewnik zasilacz bo moze to coś innego, zasilacz jednak sprawdz inny.

A ten "prostokąt z napisem nForce" to mostek południowy. U mnie też jest gorący, jak bardzo Cię to martwi to możesz dac tam jakiś radiator. Nie wiem czy to konieczne, mam NF7 dopiero 5 dni i jeszcze nie znam jej za dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy mozliwe, ze wlasnie przez ten grzejacy sie mostek cos sie sypie?

sprawdze pamieci memtestem i sie rozegra... no i postaram sie jeszcze zalatwic inny zasilacz i grafe, posprawdzam wszystko od deski do deski.

BTW - piszac "kolega uncle" mialem na mysli Twojego znajomego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

w koncu dziala mi mnoznik 11 :) winien byl copershim :evil: nie wiem co bylo ale jak dziada sciaglem to temp spadla, pewnie sie gryzl z x dreamem i nie dolegal do proca :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@latarnikmz i kozik hehe właśnie nie, bo ja jakoś nie wiem dlaczxego nie napisałem w mojej wyliczance pkt nr2 - a Ty go właśnie dopisałeś hehe - uzupełniamy się - chodzi mi tu o radiator na sb. Wiele ludzi go montuje. Ja osobiście na ustawieniach z podpisu mam goły sb i jest on bardzo chłodny. W biosie mam powyłączane rzeczy których nie używam: sieciówka, porty com 1 i 2, lpt, irda.

 

@linoge

nie wiem czy to możliwe ale moze masz jakiegoś dziwacznego cs'a co by ci mostki zwierał i mnożnik blokował... Pozatym jeśli miałeś srebrną pastę to moze jej trochę poszło w okolice mostków... i robiły jazdy z mnożnikiem

a najprawdopodobniej poprostu radiator nie dolegał do proca dokłądnie i dlatego te jazdy... ja jednak radziłbym założyć cs'a u mnie dzięki niemu temp obniżyła się trochę... zdejmij stickery z proca, tą śmieszną folijkę z cs'a ściągnąłeś? załóż wszystko jeszcze raz porządnie i wtedy chceknij tempy.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec wracam z nowymi nadziejami na naprawe komputera...

ram - zmienilem, sprawdzilem w kazdym banku i... nadal to samo

zasilacz - zmienilem, spradzilem i... nadal to samo

Za to mam inne podejrzenie - karta graficzna. Zauwazylem, ze sie strasznie grzeje... praktycznie mozna sie poparzyc. Jest to GF2mx400. No i pomyslalem, ze to wlasnie moze byc przyczyna, dlatego zamontowalem wiatrak, ktory by wial centralnie na nia. I... w instalacji dochodze Win Xp dochodze juz dalej - do wyboru partycji, ale pozniej jest to samo... A moze poprzez wlozenie wiatraka schlodzilem jedynie inny element plyty glownej i dlatego idzie... kto to wie. W kazdym razie na dzien dzisiejszy grafika jest glowna podejrzana. Tylko ze nie mam skad zalatwic innej, zeby to sprawdzic. A moze trzeba zmienic jakies ustawienia w biosie dla tych starszych kart?

 

No i spróbowałem z inna kartą graficzną... jakims badziewiem 2mb, ale Windows sie zainstalowal i chodzil bardzo dobrze przez pare pierwszy wlaczen... pozniej juz nie tak bardzo - wylaczyl sie dwa razy pod rzad, teraz znow dziala dobrze. Juz kompletnie nie mam pomyslow... poki co moge z netu korzystac u siebie, ale nie wiem jak dlugo... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KoZiK ---> Podejzewalem u ciebie zasilacz i grafike...ale jak mowisz po zmianie zasilki i grafy problem nadal nie znika....wiec te dwie rzeczy mozna śmialo wykluczyć........jedyne co w tej sytacji przychodzi mi do głowy to

1. Mozliwe ze coś ci sie przegrzewa...NorthBridge albo SouthBridge

2. Możesz miec zwalone kosci pamieci <zmiana banku nie pomoze, wymien kosc na inna>

3. Moze byc to ze masz ustawionego straznika temperatury na jakąś niska temp graniczną np 50 stopni.....w momencie kiedy windows ją uzyska komp sie resetuje

4. Możliwe ze to może być płyta.....moze poprostu coś jest na niej zwalone.....nie trzyma napiecia, robi sie jakies zwarcie albo cos takiego

 

moja rada jest taka....poszukaj kogos z podobnym sprzetem, przelóz wszystkie rzeczy....i zacznij powoli wykluczac......najpierw wszystkie jego czesci.....a tylko twoja plyta....potem mozesz dolozyc swoje pamieci....potem zasilke.....dysk......grafe....itp

jesli wywali ci od razu.......to znaczy ze to wina plyty

w momencie w ktorym ci wywali bedziesz wiedzial ktory to podzespol

PS. jeszcze jedno mozliwe ze mozesz miec tak jak moj kolega....poprostu zle zamocowal plyte w obudowie ...robilo sie zwarcie i komp sie resetowal

....... podczas pracy monitoruj temperatury i napiecia......niestety nic innego nie przychodzi juz mi do glowy....no może jeszcze zmiana biosu...na jakiś nowszy......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec tak - jak na razie chwilowo wszystko chodzi ok, znow zamontowalem dodatkowy wiatrak, co by wial troche na plyte glowna. jak juz powiedzialem - pamiec sprawdzalem INNNĄ i w kazdym z banków, wiec ja wykluczam. Musisz sie cos grzac, bo innej opcji nie widze. Ewentualnie moze wlasnie jakies spiecie, ale plyte glowna odkrece zapewne jutro. Powoli musze dojsc o co w tym biega. Cos musi miec zwiazek na pewno z karta graficzna, albo elementami grzejacymi sie wokol wejscia obok niej.

Ewentualnie moze ustawienia biosu powinny byc inne dla mojego gf2mx400 - agp cos tam (2x ; 4x ; lub auto) i fast write (enable ; disable).

temperatury i napiecia kontroluje - sa w normie

bios probowalem znalezc nowy, ale dziwnym trafem nie dzialaly mi zadne linki podane w tematach o biosach do nf7:( jak pech, to pech...

temperatura graniczna ustawiona jest bodajze na 90 stopni, wiec to nie wchodzi w gre...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@unckle

Folie sciaglem a pasty próbowalem rózne najpierw biale-silikon potem titan srebro i to samo no nie wiem moze go zle zalozylem po zatym gdzies czytalem ze nie którzy ludzie do tego coolera nie zakladaja cs'a bo miedziany rdzen jest troszeczke wlgębiony :/ i tak musze go zmienic wiem ze to nie na tym forum pytanie na jaki wiec go nie zadaje bede poszukiwal czegos do 200zl moze macie jakies propozycje to prosze na priv linoge@o2.pl miedz + cisza :) narazie pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wyciszylem wszytskko w kompie ile sie da i teraz dopiero slysze jak "wyje" ten wiatrak na NB. Chce go zmienic. Kupilem juz radiator Zalmana wszytko przygotowalem i bylem gotow do wymiany, ale tu maly ZONK. W jaki sposob wyciagnac kołki mocujace tego wiatraka? Nie chce mi sie wyjmowac plyty z budy zeby je sciskac z drugiej strony. Jest jakis sposob zeby je wyciagnac od strony "głównej" :) mobo?

Prosze o jakies wskazowki.

Dzieki

PS. Apropo flashowania pod dosem komenda ma wygladac tak?

A:>adwflash nazwabiosu.bin/py/sn/cd/cp/cc/cks/R

Spacja ma byc tylko pomiedzy adwflash a nazwa biosu czy jeszcze gdzies?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposob wyciagnac kołki mocujace tego wiatraka? Nie chce mi sie wyjmowac plyty z budy zeby je sciskac z drugiej strony. Jest jakis sposob zeby je wyciagnac od strony "głównej" :) mobo?  

Prosze o jakies wskazowki.

Dzieki

PS. Apropo flashowania pod dosem komenda ma wygladac tak?

A:>adwflash nazwabiosu.bin/py/sn/cd/cp/cc/cks/R

Spacja ma byc tylko pomiedzy adwflash a nazwa biosu czy jeszcze gdzies?

Jedyne co ...to aby wyjac te kolki bez odkrecania plyty to musisz je odciąc.......to jedyny sposob,,,,,,,albo mozesz tesz starac sie wyciagnąc te mocno......do siebie.....jesli puszczą po drugiej stronie to sie z tym uporasz.......ale nie sadze aby tak sie dalo.......ja musialem wyciagac...bo u mnie niechcialy puscic

 

ja flasciach!e tak

awdflash.exe nazwabiosu.bin /py /sn /cd /cp /cc /cks /r /f

spacja ma byc po awdflash i nazwą pliku, oraz po nazwie pliku i komendzie /py

 

gdybys nie wiedzial co oznaczają podane komendy to podaje opis

/PY = program flash memory

/SN = don't save existing bios

/CD = clear dmi data after programming

/CP = clear pnp (escd) data after programming

/CC = clear cmos data after programming

/R = reset after programming

/F = use flash routines in the BIOS for programming (force flash)

/WB = Always write boot block

/E = Exit to dos after programming

/LD = Destroy Checksum and no system halt for first reboot

/TINY = Occupy less memory (not necessary if using a BLANK chip)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak jak pisze paolowawa - jedyny sposób zeby zdjąć wiatrak z nb nie wyjmując płyty to odciąc te kołeczki mocujące - wtedy je zniszczysz a jakby niedajboże gwara to bedzie cięzko z nałożeniem spowrotem tego wiatraka. ja jak zakładałem na nb zalmana nb47j to wyjąłem płytę i jeszcze wtedy miałem problem zeby zdjąć ten wiatraczek... męczyłem się pół godziny i jeden kołeczek wyciągnąłem ściskając go z jednej strony palcami a z drugiej ciągnąc, nie mogąc ruszyć drugiego wkurzony wreszcie ścisnąłem go kombinerkami i wyciągnąłem skubanego... Kombinerki to ostateczność bo tam bardzo blisko ścieżki idą...

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...