Skocz do zawartości
Kinslayer

Windows 2003 Server / Podgląd Zdarzeń / Problem :(

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, podglad zdarzen w win 2003 server pokazuje blad NetBT:

 

W sieci TCP wykryto zduplikowaną nazwę. Adres IP komputera, który wysłał wiadomość, przedstawiono w danych. Użyj polecenia nbtstat -n w oknie wiersza polecenia, aby stwierdzić, która nazwa znajduje się w stanie konfliktu.

 

Po uzyciu nbtstat -n widze cos takiego :

 

Dołączona grafika

 

http://img187.imageshack.us/img187/2088/nbstat.jpg

 

I teraz jak to rozszyfrowac ?

Edytowane przez Kinslayer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo widzę, co wyświetla nbtstat, bo widzę tylko odstęp w tekście, ale zmień nazwę kompa i po sprawie.

 

Dodalem linka do fotki. Zmiana nazwy kompa raczej nie wchodzi w gre, gdyz na nim jest baza SQL i pewnie kilka innych elementow ktore odwoluja sie do nazwy serwera jaka jest: server1. Aplikacje kozystajace z bazy tez beda pewnie mialy problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej nie było ani linka, ani obrazka.

 

Wygląda na to, ze ktoś w sieci duplikuje nazwy kompów - pogadaj z innymi użytkownikami sieci. Ile jest kompów w sieci? To sieć firmowa czy prywatna? Ty jesteś administratorem?

 

Swoją drogą, to wydaje mi się, że połączenia z bazą danych (i ogólnie serwerami) wykonuje się w oparciu o IP lub nazwy oparte o DNS, a nie NetBIOS...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej nie było ani linka, ani obrazka.

 

Wygląda na to, ze ktoś w sieci duplikuje nazwy kompów - pogadaj z innymi użytkownikami sieci. Ile jest kompów w sieci? To sieć firmowa czy prywatna? Ty jesteś administratorem?

 

Swoją drogą, to wydaje mi się, że połączenia z bazą danych (i ogólnie serwerami) wykonuje się w oparciu o IP lub nazwy oparte o DNS, a nie NetBIOS...

W sieci jest jakies 40 PC. Siec firmowa. Doksztalcam sie :)

 

Czyli zmieniajac nazwe komputera powiedzmy z server1 na server1b. DNS pozostanie nienaruszony ? Czy jakies konsekwencji tej zmieny bedą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nazwy NetBIOS ustawia się z poziomu Windows. IP zapewne przydziela serwer DNS lub router. Nazwy DNS ustawiane są podczas uruchamiania usług serwera.

Jeśli aplikacje odwołują się do serwera przez nazwę 'server1', to może być problem. Powinny raczej odwoływać się przez IP lub nazwę DNS.

Swoją drogą, że jeśli ten serwer jest jedynie dla komputerów wewnątrz sieci, to nazwy DNS zapewne nie posiada.

 

Można jednak przekierować odpowiednio ruch przez plik \etc\hosts (lub lmhosts.sam) linijką w stylu:

192.168.0.4 server1 #tu jakis komentarz
gdzie mamy rzeczywiste IP tego serwera oraz nazwę, pod która była wcześniej używana. W takim wypadku nawet po zmianie nazwy serwera bazy na dowolną inną systemy z takim wpisem nazwę server1 będą kojarzyły z naszym serwerem bazy, a nie innym komputerem w sieci.

 

Generalnie jednak dowiedz się od administratora, kto używa tej nazwy, podejdź do gościa i poproś o zmianę nazwy.

Jeśli nie, to potrzebna będzie zapewne zmiana ustawieni wszelkich aplikacji odwołujących się do bazy przez 'server1'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nazwy NetBIOS ustawia się z poziomu Windows. IP zapewne przydziela serwer DNS lub router. Nazwy DNS ustawiane są podczas uruchamiania usług serwera.

Jeśli aplikacje odwołują się do serwera przez nazwę 'server1', to może być problem. Powinny raczej odwoływać się przez IP lub nazwę DNS.

Swoją drogą, że jeśli ten serwer jest jedynie dla komputerów wewnątrz sieci, to nazwy DNS zapewne nie posiada.

 

Można jednak przekierować odpowiednio ruch przez plik \etc\hosts (lub lmhosts.sam) linijką w stylu:

192.168.0.4 server1 #tu jakis komentarz
gdzie mamy rzeczywiste IP tego serwera oraz nazwę, pod która była wcześniej używana. W takim wypadku nawet po zmianie nazwy serwera bazy na dowolną inną systemy z takim wpisem nazwę server1 będą kojarzyły z naszym serwerem bazy, a nie innym komputerem w sieci.

 

Generalnie jednak dowiedz się od administratora, kto używa tej nazwy, podejdź do gościa i poproś o zmianę nazwy.

Jeśli nie, to potrzebna będzie zapewne zmiana ustawieni wszelkich aplikacji odwołujących się do bazy przez 'server1'.

Glowna aplikacja odwolywala sie do bazy przez server1, zmienielem jej jednak w pliku ini, aby przez IP sie laczyla. Nie wiem co z innymi bo z tej bazy kozysta jeszcze jakis program. Ip jest przydzielone przez server dhcp na stojacy na debianie.

 

Wstawie fotki z servera DNS, moze cos podpowie wiecej: (glownie gdzie znajdowaly sie IP tego servera ... 1.251)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to kolega ma na serwerze dwie karty sieciowe w tej samej podsieci?. Po prostu winda rozgłasza na obu ip że ma taką samą nazwę netbios i zgłasza potem to jako błąd :P Mam to samo na jednym z serwerów w pracy... Myślałem że Windows będzie trochę mądrzejszy. Można to obejść (chyba) przez wyłączenie NETbios na danej karcie sieciowej. U mnie pozostawiłem tak jak jest - poza tymi idiotycznymi komunikatami nie zauważyłem żadnych innych problemów.

 

Podstawowa rzecz - dla serwera IP ustawia się stałe....

Edytowane przez Aquarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to kolega ma na serwerze dwie karty sieciowe w tej samej podsieci?. Po prostu winda rozgłasza na obu ip że ma taką samą nazwę netbios i zgłasza potem to jako błąd :P Mam to samo na jednym z serwerów w pracy... Myślałem że Windows będzie trochę mądrzejszy. Można to obejść (chyba) przez wyłączenie NETbios na danej karcie sieciowej. U mnie pozostawiłem tak jak jest - poza tymi idiotycznymi komunikatami nie zauważyłem żadnych innych problemów.

 

Podstawowa rzecz - dla serwera IP ustawia się stałe....

Wlasnie tez tak myslalem ze przez te 2 karty on sie gubi. Co do IP to wszystkie PC w biurach maja stale IP przypisane przez dhcp.

 

Ogolnie szukam przyczyny zamulania sie bazy w momencie jak panie zaczynaja raporty robic czy fakturowac. Wtedy wszystko staje. Program komunikujacy sie z baza mialw ini sciezki po prostu ...server1... Zmienilem mu na konkretne IP karty 1gbitowej i bylo lekkie przyspieszenie. Ale ostatnio znowu cos sie posypalo chyba. Za 2 tygodnie beda staly u nas nowe serwery takze bedzie mam nadzieje wszystko szlo duzo sprawniej niz teraz, no ale przez te 2 tyg trzeba pracowac i mam nadzieje, ze z wasza pomoca cos sie uda zrobic :) Pytal wyzej kolega czy jestem adminem, w sumie to tak. Glownie jestem od sprzetu, drukarek i oprogramowania w firmie. Ale powoli ucze sie administracji i czasem moge walnac gafe, ale badzcie tolerancyjni :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nauczka dla nas - wrzucanie dwóch kart LAN do jednej sieci nie ma sensu w przypadku korzystania z nazw netbios windowsa, więcej z tym potem problemu niż pożytku.

 

Jak możesz to w ogóle wyłącz drugą kartę, a w programach poustawiaj żeby się łączyły po nazwie serwera. I nie będzie problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nauczka dla nas - wrzucanie dwóch kart LAN do jednej sieci nie ma sensu w przypadku korzystania z nazw netbios windowsa, więcej z tym potem problemu niż pożytku.

 

Jak możesz to w ogóle wyłącz drugą kartę, a w programach poustawiaj żeby się łączyły po nazwie serwera. I nie będzie problemu.

Drugi serwer gdzie jest na nim DNS, serwer wydruku i poczty tez ma 2 karty 100mbit i 1000mbit. Wylaczylem ta wolniejsza wczesniej, ale poczta przestala dzialac :) Takze wlaczylem ja ponownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczta nie może działać na 2 kartach (IP), bo obsługuje ją DNS. Odłącz od sieci obie karty, zamień im numery MAC i podłącz tylko szybszą. Powinna dostać IP (i nazwę) tej drugiej i powinna poczta działać.

 

Tak samo możesz zrobić w pozostałych przypadkach, gdzie podłączone są 2 karty w jedną podsieć. Wyłączasz wolniejszą i sprawdzasz, czy wszystko działa. Jeśli jest ok, to zostawiasz, jeśli nie, to zamieniasz numery MAC między nimi i wolniejszą wyłączasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Tez w sumie nie rozumiem jakby byl sens dawania 2 kart.

A szczególnie wpychania 1Gbit karty na jedną magistralę z grafiką - chyba żeby wolniej było ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn napisałeś, że po wyłączeniu wolniejszej przestała działać poczta. Oznacza to, że poczta działa na tej wolniejsze. Trzeba więc zmienić MAC tych kart, aby poczta działała na szybszej. Jeśli natomiast część usług działa na szybszej, a część na wolniejszej, to trzeba zostawić tak jak jest, albo pobawić się w przestawianie aplikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...