Skocz do zawartości
toms83

Hp Lp3065.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy.

 

Jako że ostatnio nic nie zamawiałem ( no... tzn. w tym miesiącu :wink: ) a dodatkowo miałem już prawie wszystkie wielkości i rozdzielczości, wybór padł na HP LP3065. W końcu trzeba zobaczyć, czym się ludzie z [H]ardforum tak zachwycają.

 

Pudło:

Karton standardowy, identyczny jak przy LP2475W, tylko większy. :wink: Cały zestaw sporo waży, trochę się namęczyłem tachając go na pięterko przez wąską klatkę schodową. Wyprodukowany w Czechach, Czerwiec 2009.

 

Dołączona grafika

 

 

Zawartość:

- kabel zasilający;

- 2 x DVI-D Dual Link;

- sznurek do USB;

- papierowe pierdółki + cd;

- podstawka + monitor; :lol:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Porównanie wielkości, z lewej 30" ( chyba wszyscy by się domyślili, no ale lepiej napisać :lol2: ) z prawej 24" limitowana wersja modelu HP LP2475W ze srebrną ramką. :lol:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Tak, tak, czerwony prostokąt to powierzchnia 1920x1200. :razz:

 

Dołączona grafika

 

 

Za wiele nie będę się rozpisywał, chętnych na profesjonalne recenzje zapraszam tutaj i tutaj.

 

Krótki opis z mojej strony oczywiście będzie, kto chce niech czyta, kto nie to bez łachy. :wink:

 

----------

Monitor nie posiada OSD ( menu z regulatorami ). Jedyna możliwość regulacji, to poziom jasności. Na standardzie świeci mocno ( jak wszystkie lcd ) ale nie tak radioaktywnie. Po zjechaniu z jasnością do min/max, dioda led mruga 3x.

Ja ustawiłem min. z jasność, a i tak świeci mocniej niż HP 24", ale nie ma zmęczenia oczu. Kolory, o dziwo bardzo dobrze ustawione fabrycznie, ale korekcja by się przydała, bo np. biel nie jest czysta, da się odczuć lekką żółć. Aby uzyskać precyzyjne kolory, byłby wymagany kalibrator. Zresztą, dla precyzyjnych nastaw zawsze jest potrzebna kalibracja, bo fabryczne nastawy mało kiedy są prawidłowe.

 

Podświetlenie jest bardzo dobre, na czarnej planszy lewa górna krawędź minimalnie jaśniejsza i to widoczne tylko przy braku światła zewnętrznego. Biała plansza z lewej strony lekko ciemniejsza niż prawa, no i biel jest lekko żółta. Można by lekko wyregulować. Fotek nie zrobię, bo aparat nie jest w stanie tego uchwycić. :sad: Przy następnym teście już coś lepszego może będę miał.

 

----------

Sprzęt jest całkowicie cichy, w całym zakresie regulacji jasnością. Nic a nic. Jako że nie ma kratek wentylacyjnych bezpośrednio nad panelem, ekran nagrzewa się dosyć mocno. Trochę czuć to ciepło na twarzy. :oops: Nie jest to uciążliwe.

 

----------

LP3065 jest na matrycy IPS, 8-bit na kanał. Dzięki matrycy IPS, kąty są świetne, praktycznie nie ma zmian w obrazie względem kąta patrzenia. Jedynie przy bardzo dużych odchyłkach, jest lekkie przyciemnienie obrazu. Monitor nie ma polaryzatora jaki jest w Nec 2490 i 2690 WUXI, dlatego jedyny minus to czerń pod kątem. Przykład.

Czerń jest minimalnie gorsza niż na LP2475W na min. nastawach jasności. Pkt. czerni ma w granicach 0.18-0.20 cd/m2 przy jasności około 90 nitów. Kontrast statyczny w granicach 550-600:1. Więcej info jest w recenzji na Anandtech. Słabszą czerń idzie zauważyć, ale bez oświetlenia, w normalnych warunkach przy lekkim oświetleniu różnice są marginalne. Matryca jest szeroko gamutowa ( 92 % ), dokładnie jest to model LM300WQ3.

 

 

Katy:

Dołączona grafika

 

 

Monitor nie posiada modułu Overdrive, ale czasy reakcji piksela są na tyle niskie, że smużenie jest minimalnie większe niż na LP2475 który to dopalacz już ma.

Plusem braku dopalacza jest to, że zazwyczaj jest źle wyregulowany i są przez to

. W LP3065 tego nie ma.

 

Przeglądając testy tego Hp na różnych stronach, znalazłem fajne pomiary czasu reakcji piksela:

 

Biały - Czarny

Dołączona grafika

 

Zielony - Niebieski (0,128,0)

Dołączona grafika

 

Ciemny Szary (63) - Biały (127)

Dołączona grafika

 

Ciemny Szary (63) - Jasny Szary (191)

Dołączona grafika

 

 

Input lag jest minimalnie mniejszy niż na HP LP2475W, który ma około 25ms. LP3065 jest w testach szybszy o 5-8 ms. Czyli IL w 30" jest w granicach 20 ms. Do grania nada się bez problemów.

 

Interpolacja jest dobra, głównie ze względu na mały piksel w monitorze ( 0.250 mm ). Mimo wszystko, spadek jakości jest widoczny nawet w grach, w windzie tekst jest raczej brzydki, lekko rozmazany. Bez powiększenia czytanie tak małego tekstu jest na dłuższą metę uciążliwe, trzeba zmienić DPI w systemie na jakieś 125% i wtedy jest ok. W przeglądarkach też trzeba sobie zwiększyć tekst, ale na dzień dzisiejszy taka opcja jest dostępna już chyba wszędzie, więc nie stanowi to problemu. Nie muszę chyba mówić, że taki powiększony tekst jest świetnej jakości, gładki, ostry bardzo czytelny. Malinka dla oczu. :wink:

Tradycyjnie jak to w matrycach IPS, powłoka rozprasza podświetlenie w dziwny sposób, tak że widać jakby obraz się mienił, był za lekkim śniegiem. Nie jest to jakoś bardzo przeszkadzające. Najłatwiej to zauważyć na białym tle.

 

Co do video, to do oglądania lepiej kupić sobie TV. :wink: Żeby stracić jak najmniej na doznaniach, materiał musi być co najmniej 720p i to z dobrym bitrate. Oglądanie z około 140 cm jest wtedy najbardziej optymalne. Przy Full Hd jest jeszcze lepiej i można być spokojnym. Divix to raczej tylko dla bardzo wytrwałych, z trudem ujdzie z tych 1.5 m. Ale są ludzie co oglądają rvmb i im pasuje, a ja staram się poniżej 720p nie schodzić. Co kto woli.

 

IMO, stwierdzenie które panuje na [H]ardforum, że jak tylko wsiąknie się w 30" to nie ma powrotu, jest mocno przesadzone. Szczerze mówiąc, szoku doznałem jak przechodziłem z 19" ( 1280x1024 ) na 24" ( 1920x1200 ) a tutaj jakoś nie za bardzo. :rolleyes:

 

+ 6" więcej przekątnej;

+ 78% więcej pikseli - większa powierzchnia do zagospodarowania;

+ mały piksel, zbawienny dla jakości tekstu;

+ sprzęt świetny dla osób które potrzebuję możliwie jak najwięcej przestrzeni;

 

- gorzej z jakością niż w mniejszych modelach, łatwiej "wylosować" dobrej jakości 24-26 niż 30";

- wszystko poza Nec i Eizo, to sprzęt do zabawy; 8-bit, brak osd, średnia jakość;

- do filmów gorzej się nadaje niż modele 24-26 ze względu na konieczność interpolacji obrazu ( zawsze tracimy na jakości );

- do gier to i tak i nie:

-> jak jest kasa i ochota na regularną wymianę sprzętu to jak najbardziej, w końcu większa powierzchnia = większe doznania;

-> jak nie, to bez sensu interpolować mniejszą rozdzielczość na cały ekran bo wtedy z jakości obrazu robi się śmietnik :lol: a z kolei granie 1:1 np. w 1920x1200 to fizyczna wielkość będzie jak przy 22" ( z powodu wielkości piksela ) czyli znowu sporo mniej;

 

1920x1200

Dołączona grafika

 

2560x1600

Dołączona grafika

 

 

Kilka fotek porównawczych i nie tylko:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Jak macie jakieś pytania lub chcecie żebym coś jeszcze sprawdził to dawajcie znać.

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, że w 30' takch nie ma opcji regulacji. Identycznie jest z Dellem. Obawiam się, że przy zgaszonym świetle jasność może dokuczać. No i ten problem chłodzenia elektroniki. Mój HP 23' ma identycznie, sporo się nagrzewa. Dzwine tylko że czujesz ciepło na twarzy, czyżbyś aż tak blisko siedział?

 

Edyta. Ale chyba nie odwazysz się go postawić na środku biurka? :D

Edytowane przez toman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, pierwsze 30" nie miały żadnych regulacji poza jasnością i ewentualnie wyborem źródła. Z sprzętów które już obecnie mają OSD jest Eizo SX/CG3031, Nec 3090WUXI, Dell 3008.

 

Minimalna jasność około 90 nitów ( jedna recka mówi 80, inna zaś 110 ). Przy braku oświetlenia nie jest źle, acz minimalnie mniej mogłoby być. Panel nagrzewa się dosyć zauważalnie, mocniej niż 24" ( wielkość + brak kratki bezpośrednio nad matrycą ). Odległość od monitora to +/- 85 cm. Biurko mam wzmacniane w miejscu gdzie stoi 24", także raczej bez obaw można go montować. :wink:

 

Radier, nie znasz się. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

b. fajny monitor - tylko szkoda, ze ramka ciemna, ale mozna zakleic :)

 

btw1: nie sprzedajesz moze tej 24'' ;)?

btw2: moglbys dac na priva jakies namiary na to biurko (gdzie mozna takie kupic/gdzie je kupiles i za ile)? jestem na kupnie biurka i to mi sie podoba w sumie..

Edytowane przez sliza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rameczka nie problem, można przerobić. :wink:

Jakoś lepiej mi pasuje jasna, wygląda mniej atrakcyjnie, ale swoje zadanie spełnia.

 

24" nie sprzedaję, a 30" raczej na stałe nie zostanie.

 

PW poszła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow ogromna bestia toms :D Strasznie mala sie ta 24 zdaje, nie wiem czy by mi sie dobrze pracowalo na tak dwoch roznych monitorach, napisz jak odczucia ? 24 nie stala sie tylko dodatkiem ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kawał bydlaka jest, nie ma co zaprzeczać. :wink: Ale człowiek to jest strasznie adaptacyjna bestia i bardzo szybko się przyzwyczaja zarówno do samej fizycznej wielkości jaki i do powierzchni roboczej. Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że po tym krótkim czasie użytkowania ( w tym momencie są to 2 dni ) nie ma problemu ze zbyt dużą wielkością. Wydaje mi się, że część osób która z góry zakłada że byłoby to za dużo, to faktycznie przestawiłaby się szybciej niż im się wydaje.

 

Co do dwóch różnych wielkości, to tak jak pisałem w temacie o 22" lub 24" ( nie pamiętam dokładnie ) jeszcze wtedy co sam wybierałeś monitorki, to najlepsza opcja to dwa takie same, zarówno przekątne jaki i rozdzielczości. Szczerze mówiąc, to od momentu jak przyszła 30" to 24" nie włączałem :lol2: , ale to ze względu na to, że chcę mocno podziałać i wszystko sobie posprawdzać. Po tych 2 dniach mogę stwierdzić, że najlepszym dla mnie rozwiązaniem byłby jakiś monitorek 27" z rozdzielczością coś w okolicach 2240x1440. Głównie dlatego, że cały czas skłaniam się do rozwiązanie dwu monitorowego. Zresztą sam wiesz, jak wypada praca na takim dual zestawie. :razz:

Puki co, takich monitorów nie ma, to zostanę przy 24", ewentualnie 26" ( chociaż tutaj to nie wielkiego wyboru ) i zobaczymy co rynek przyniesie. Boli ta dziura w segmencie 26"-28" no i szkoda że rozdzielczość tam jest taka sama. <_<

 

----------

 

Aaa, niesamowita wygoda dzięki dodatkowym 400 pikselom w pionie. W poziomie już takiego kopa nie ma, bo strony są tak śmiesznie zrobione, że i tak zajmują 1/3 ekranu, ale za to ciągną się od góry do dołu. Czyli tak jak pisałem, pikselki w pionie na wagę złota. :razz:

Edytowane przez toms83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...