Skocz do zawartości
Sto

Dysk Nie Chce Pracować Jako Sata. Gdzie Szukać Przyczyny?

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie witam wszystkich! To mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość :wink: Sam też postaram się robić wszystko jak należy.

 

Na początek może podam swoją konfigurację:

 

-

- AMD Athlon 64 X2 4800+ Brisbane

- Gigabyte GA-MA69VM-S2

- DDR2 2x1GB PC6400 800MHz Patriot LLK CL4

- EVGA 8800GTS 320MB 320bit

- WD Caviar Black 500GB WD5001AALS 32MB cache SATA-II

- ModeCom MC-350

-

 

Przejdę do sedna sprawy... Otóż mam problem... ale nie mam pojęcia z czym :wink: Już tłumaczę o co chodzi.

Kilka dni temu kupiłem dysk, konkretnie ten:

 

http://www.komputronik.pl/index.php/produc...he_SATA-II.html

 

Przed podłączeniem dokładnie przeczytałem manuala od mobo i myślałem, że wszystko pójdzie ok. W pierwszej kolejności stworzyłem dyskietkę ze sterownikami do kontrolera SATA. Później podłączyłem wszystko i odpaliłem instalkę XP. Wszystko poszło ładnie (mam na myśli F6,S i ENTER - wiadomo o co chodzi :) )

Gdy system był już zainstalowany i gotowy do użycia zorientowałem się, że dysk pracuje jako ATA 133 ponieważ przed instalacją XP zapomniałem zmienić w BIOS'ie opcję "Native IDE" na "SATA->AHCI". Zrobiłem więc to i zainstalowałem system ponownie (dla pewności :wink: ) Myślałem, że w tym tkwi problem. Okazało się jednak, że to najprawdopodobniej nie to... W menadzerze urządzeń wyświetla mi się coś takiego jak w załączniku na screenie. Do tego przy trybie "SATA->AHCI" żaden program diagnostyczny nie pokazuje mi temperatur dysku (Przy "Native IDE" temperatury był widoczne)

 

Wracając do screena w załączniku... dlaczego w pozycji "Kontrolery IDE ATA/ATAPI" nie mam nic o kontrolerze SATA gdzie u innych osób to widziałem właśnie tam? Z tego co widzę sterowniki, które kazał zainstalować producent są tylko do RAID. Dokładna nazwa sterownika, który instalowałem: "ATI AHCI Compatibile RAID Controller-x86 platform"

 

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże bo nie chcę aby dysk pracował jako zwykły ATA... nie po to kupiłem taki dysk...

 

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź :wink:

post-175097-1249646294_thumb.jpg

Edytowane przez Sto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w czym widzisz problem. Kontroler się nazywa RAID i do RAID są sterowniki. Dysk zapewne jest pośród tych wyświetlonych w gałęzi "stacje dysków" To że nie zczytuje temperatur w trybie SATA AHCI to może być spowodowane działaniem sterowników. Jesli obawiasz się o spadek transferu w trybie Native IDE, to przetestuj dysk benchmarkiem. Osobiście uważam, że róznicy nie powinno być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że to mój pierwszy dysk SATA i nie wiem co i jak. Trochę uspokoiłeś mnie w sprawie sterowników ale została jeszcze kwestia wydajności dysku. Jak rozumiem opcja "Native IDE" to max ATA133 ? Czy może się mylę?

 

Edit:

 

Tu testy z HD Tune i HD Tach w trybie SATA-AHCI. Następne screeny to testy w trybie "Native IDE". Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego w trybie "Native IDE" Burst Speed ma większe wartości i dysk w ogóle wypada lepiej w testach ?

post-175097-1249731593_thumb.jpg

post-175097-1249731600_thumb.jpg

post-175097-1249731607_thumb.jpg

post-175097-1249734720_thumb.jpg

post-175097-1249734727_thumb.jpg

post-175097-1249734734_thumb.jpg

post-175097-1249734739_thumb.jpg

Edytowane przez Sto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego w trybie "Native IDE" Burst Speed ma większe wartości i dysk w ogóle wypada lepiej w testach ?

...bo AHCI to przereklamowany syf, który nic nie daje, za to często stwarza problemy - jak zresztą wiele innych przereklamowanych "features".

...najprościej mówiąc ;)

 

...poza tym stery do "klawisza F6" czasem występują w wersji RAID i SATA - na pewno użyłeś SATA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyłem jedynych dostępnych sterów (na płycie jak i na stronie producenta to samo) Nawet w manualu napisali, że jeżeli chcę podłączyć jakikolwiek dysk SATA muszę zainstalować dokładnie te stery więc chyba są ok :)

 

 

Co do samych testów, które robiłem... czy z tych screenów wynika, że mój dysk pracuje na SATAII (mam na myśli 3GB/s) ? I czy dysk wypadł w nich dobrze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Nienormalny. Dysk zachowuję się jak by miał jeden talerz 500GB, a takie jak wiemy WD produkuję w wersji GP.

... to jest WDWD500AALS-00L3B2 - 1x500GB ;)

...dwa mam takie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Nie rozumiem... Czyli mam się cieszyć czy martwić? xD

Nieświadomie kupiłeś jeden z najlepszych dysków WD (na obecną chwilę) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...