Jump to content
Sign in to follow this  
Sto

Dysk Nie Chce Pracować Jako Sata. Gdzie Szukać Przyczyny?

Recommended Posts

Na wstępie witam wszystkich! To mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość :wink: Sam też postaram się robić wszystko jak należy.

Na początek może podam swoją konfigurację:

-

- AMD Athlon 64 X2 4800+ Brisbane

- Gigabyte GA-MA69VM-S2

- DDR2 2x1GB PC6400 800MHz Patriot LLK CL4

- EVGA 8800GTS 320MB 320bit

- WD Caviar Black 500GB WD5001AALS 32MB cache SATA-II

- ModeCom MC-350

-

Przejdę do sedna sprawy... Otóż mam problem... ale nie mam pojęcia z czym :wink: Już tłumaczę o co chodzi.

Kilka dni temu kupiłem dysk, konkretnie ten:

http://www.komputronik.pl/index.php/produc...he_SATA-II.html

Przed podłączeniem dokładnie przeczytałem manuala od mobo i myślałem, że wszystko pójdzie ok. W pierwszej kolejności stworzyłem dyskietkę ze sterownikami do kontrolera SATA. Później podłączyłem wszystko i odpaliłem instalkę XP. Wszystko poszło ładnie (mam na myśli F6,S i ENTER - wiadomo o co chodzi :) )

Gdy system był już zainstalowany i gotowy do użycia zorientowałem się, że dysk pracuje jako ATA 133 ponieważ przed instalacją XP zapomniałem zmienić w BIOS'ie opcję "Native IDE" na "SATA->AHCI". Zrobiłem więc to i zainstalowałem system ponownie (dla pewności :wink: ) Myślałem, że w tym tkwi problem. Okazało się jednak, że to najprawdopodobniej nie to... W menadzerze urządzeń wyświetla mi się coś takiego jak w załączniku na screenie. Do tego przy trybie "SATA->AHCI" żaden program diagnostyczny nie pokazuje mi temperatur dysku (Przy "Native IDE" temperatury był widoczne)

Wracając do screena w załączniku... dlaczego w pozycji "Kontrolery IDE ATA/ATAPI" nie mam nic o kontrolerze SATA gdzie u innych osób to widziałem właśnie tam? Z tego co widzę sterowniki, które kazał zainstalować producent są tylko do RAID. Dokładna nazwa sterownika, który instalowałem: "ATI AHCI Compatibile RAID Controller-x86 platform"

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże bo nie chcę aby dysk pracował jako zwykły ATA... nie po to kupiłem taki dysk...

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź :wink:

post-175097-1249646294_thumb.jpg

Edited by Sto

Nie wiem w czym widzisz problem. Kontroler się nazywa RAID i do RAID są sterowniki. Dysk zapewne jest pośród tych wyświetlonych w gałęzi "stacje dysków" To że nie zczytuje temperatur w trybie SATA AHCI to może być spowodowane działaniem sterowników. Jesli obawiasz się o spadek transferu w trybie Native IDE, to przetestuj dysk benchmarkiem. Osobiście uważam, że róznicy nie powinno być.

Chodzi o to, że to mój pierwszy dysk SATA i nie wiem co i jak. Trochę uspokoiłeś mnie w sprawie sterowników ale została jeszcze kwestia wydajności dysku. Jak rozumiem opcja "Native IDE" to max ATA133 ? Czy może się mylę?

Edit:

Tu testy z HD Tune i HD Tach w trybie SATA-AHCI. Następne screeny to testy w trybie "Native IDE". Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego w trybie "Native IDE" Burst Speed ma większe wartości i dysk w ogóle wypada lepiej w testach ?

post-175097-1249731593_thumb.jpg

post-175097-1249731600_thumb.jpg

post-175097-1249731607_thumb.jpg

post-175097-1249734720_thumb.jpg

post-175097-1249734727_thumb.jpg

post-175097-1249734734_thumb.jpg

post-175097-1249734739_thumb.jpg

Edited by Sto

Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego w trybie "Native IDE" Burst Speed ma większe wartości i dysk w ogóle wypada lepiej w testach ?

...bo AHCI to przereklamowany syf, który nic nie daje, za to często stwarza problemy - jak zresztą wiele innych przereklamowanych "features".

...najprościej mówiąc ;)

...poza tym stery do "klawisza F6" czasem występują w wersji RAID i SATA - na pewno użyłeś SATA?

Użyłem jedynych dostępnych sterów (na płycie jak i na stronie producenta to samo) Nawet w manualu napisali, że jeżeli chcę podłączyć jakikolwiek dysk SATA muszę zainstalować dokładnie te stery więc chyba są ok :)

Co do samych testów, które robiłem... czy z tych screenów wynika, że mój dysk pracuje na SATAII (mam na myśli 3GB/s) ? I czy dysk wypadł w nich dobrze ?

Nienormalny. Dysk zachowuję się jak by miał jeden talerz 500GB, a takie jak wiemy WD produkuję w wersji GP. Może cichaczem zaczęli sprzedawać coś takiego :)

Możesz jeszcze napisać kiedy kupiłeś ten dysk? Pzdr

Dysk kupiłem na dniach w komputroniku.

Dysk z serii Black (na naklejce dokładnie to co w opisie dysku na stronie sklepu)

Czy mam zacząć się bać, że coś nie tak z dyskiem? :sad:

Nie bać tylko się cieszyć, bo wydajność jest ponad przeciętna. Zwykłe Black'i osiągają średnio ok. 100MB/s (333GB/talerz) u Ciebie jest zdecydowanie szybciej przy zachowanym niskim czasie dostępu. Nic tylko się cieszyć :wink: pzdr

... to jest WDWD500AALS-00L3B2 - 1x500GB ;)

...dwa mam takie :)

To dlaczego jeszcze nie załozyłeś nowego wątku o WD 500GB na talerz? :)