Skocz do zawartości
grzesiek811

Płyta Główna Do Quada Q9300

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, właśnie kupiłem Quada Q9300 i potrzebuję zakupić do niego płytę główną za niewielkie pieniądze. Używek na allegro nie ma ciekawych, więc pomyślałem o nowej jakiej na chipsecie P45 lub P43. Procesor na razie nie będzie podkręcany z uwagi na kiepskie pamięci Kingstone DDR2 667, ale w przyszłości to się może zmienić i mogę zalożyć jakieś kostki 1066 i spróbować OC.

 

Myślałem o płycie MSI P45-NEO2 FR, wygląda ciekawie ładne chłodzenie, podobno niexle się podkręca, ale słyszałem, że nie lubi Quadów i przekroczenie FSB 400 na z Quadem jest trudne do zrobienia.

 

Jaka inną płytę kupić pod ten procek, najlepiej w cenie do 350 zł?

 

Może ASUS P5QL-E, może Gigabyte GA-EP45-UD3, ASRock P45XE też wygląda ciekawie. Może któraś z płyt foxconn P43A lub P45A.

Mogę dołożyć ewentualnie do DFI Infinity Blood Iron P45-T2RS, 400 zł to absolutny MAX.

 

Już prawie zamówiłem MSI P45-NEO2 FR, ale słyszałem, że ludzie mają z nią dużo problemów i nie za bardzo ma ochotę podkręcać Quady. Foxconny są dość tanie, ale ich b iosy podobno nie są najlepsze. DFI Blood Iron najdroższy z wymienionych, ale chyba najlepszy. Co wybrać max do 400zł. A może Asus P5QTurbo - ma 8 faz zasilania + radiatory. Co prawda ma tylko jedno PCI-E, za 380 zł chyba dobry wybór.

 

MSI P45-NEo2, Asus P5QTurbo czy DFI Blood Iron?

Edytowane przez grzesiek811

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zły dział...

 

Odpowiem mimo to na Twoje pytania. Jako (były) posiadacz tej płyty mogę częściowo zdementować te plotki o FSB 400MHz - częściowo, bo faktycznie na nowych biosach nie da rady przekroczyć 400MHz, ale na starszej becie 326 jest to jak najbardziej możliwe - zrobi wtedy choćby i 500MHz. Co to za problem wgrać stary bios? Robiłem to wiele razy, testując kolejne wersje biosów i powracając ciągle do tego 326...

 

Dobrą alternatywą będzie EP45-UD3 - ale musiałbyś popytać w sklepach o nową rewizję tej płyty (bo na wszystkich zdjęciach w sklepach jest wersja 1.0):

 

http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-ep45-ud3_11.html

 

Jest te 20-30 zł droższa i ma ICH10, więc brak RAID i SLI/CF.

 

Na P43 nie przekroczysz 430MHz, niezależnie od płyty czy biosu, więc daruj sobie ten chipset.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to chyba nawet ty byłeś autorem tego wątku o MSI P45-NEO2 FR.

 

No nawet fajnie wygląda ten GA-EP45-UD3 w rewizji 1.1, raid ani SLI/CF nie potrzebuję, zresztą sli i tak nie ma oficjalnie na P45, a ja mam GTX9800+, więc nic mi z CF. W sklepach na zdjęciach jest model rev. 1.0, chyba trzeba trochę poczekać az pojawią się nowe, zresztą wyślę emaile do sklepów i zapytam.

 

Asus P5Q Turbo też wygląda nieźle, radiatory na .sekcji zasilania, 8 faz i mostek ICH10R, poniżej 400 zł, może warto nim się zainteresować?

 

A co do tego biosu MSI, to dziwna sprawa, kiedyś potrafili, a teraz nie, w końcu powinno im zależeć aby sprzedać jak najwięcej płyt, a może tu chodziło o osłabienie jej w stosunku do platinum. Wolałbym jednak płytę "bezproblemową".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ja :wink: .

 

Jeśli chodzi o cena/jakość to Neo2 wygrywa w tej chwili, mimo problemu z biosem. EP45-UD3 1.1 jest na razie ciężka do zdobycia, ale jeśli ją znajdziesz i nie przeszkadza Ci brak RAID i obecność tylko jednego slotu PCI-E x16, to możesz brać. Szczerze mówiąc, jeśli miałbym kupować tanią płytę na P45 w tej chwili, to byłaby to UD3 1.1, głównie ze względu na to, że MSI już miałem....

 

P5Q Turbo nie polecę - ma ładne chłodzenie, ale niezbyt wydajne... Grzeje się.

 

Też nie wiem, o co chodzi z tym biosem. Nie jest to raczej celowe ograniczenie, bo 2-rdzeniowce robią więcej niż 400MHz bez problemów na nowszych biosach. Po prostu MSI daje ciała...

 

Temat tak naprawdę do zamknięcia/przeniesienia, chyba, że moderatorzy uważają inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinienem napisać to w dziale "Co kupić"? Czy w jeszcze innym?

Wolałbym, żeby moderatorzy nie usuwali tematu do śmietnika tylko go przenieśli do odpowiedniego działu.

Co do Gigabyte to raid mi nie potrzebny, a jako, że mam GeForce, to Crossfire też mi się nie przyda.

 

A co myślisz o płycie BIOSTAR TP45 HP, tutaj E8400 podkręcili na 4,5GHz na FSB 566MHz. Tutaj Q8200 został podkręcony na 3,5GHz na fsb 500MHz, a więc "fsb wall" zostało pokanane.

 

Jest dostępna chyba tylko w sklepie bachcomp, ale patrząc po forach to ludzie cuda wyprawiają z tym biostarem. Też jest na ICH10, czyli bez raida, ale ja nie myślałem nigdy o raidzie, więc dla mnie to bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dział Co Kupić jest najbardziej odpowiedni.

 

Wiesz, za kilkadziesiąt złotych więcej masz P5Q-E i DFI P45 T2RS... Lepsze płyty niż ta Biostara.

 

http://www.skapiec.pl/site/cat/13/comp/339697

 

http://www.skapiec.pl/site/cat/13/comp/364901

 

Albo UD3 1.1, albo P5Q-E, skoro masz kasę.

 

Z Q8200 to nie taki cud znowu, taki wynik można osiągnąć poprzez regulację GTLi i napięcia PLL.

Edytowane przez Gi3r3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja chciałem wydać jak najmniej, a nie jak najwięcej i pomyślałem o tym Biostarze. E8400 zrobił na niej FSB 600, a więc wynik dobry i ogólnie ta płyta kręci się jak szatan. Choć w sumie P5Q-E nie jest wiele droższy. A co myślicie o GIGABYTE GA-EP45-DS3P.

 

EDIT:

Kupiłem GIGABYTE GA-EP45-DS3P w komputroniku za 319 zł i już chodzi u mnie.

Edytowane przez grzesiek811

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P5Q Turbo nie polecę - ma ładne chłodzenie, ale niezbyt wydajne... Grzeje się.

Akurat mam tą płyte i chłodzenie jest w zupełnosci wystarczające nawet do mocnego OC,a nie ma co ukrywac ze pasywne chłodzenia zawsze sie bedą grzac :razz: ,w kazdym razie płytka ma wszystko czego potrzeba,8faz,dopracowany bios,dobry dzwięk i jest dosyc tania w sam raz do Q9550.Trzeba dodac ze mozliwosci OC ma takie same jak p5Q pro turbo. Edytowane przez naxt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...