Skocz do zawartości
dammmmian

Czy Ten Zasilacz Będzie Dobry?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałem zmienić zasilacz na nowy. Poprzednio miałem CODEGENa 300W, chciałem

zamienić na Chieftec GPS-400AA-101A. Tylko ten chieftec nie posiada napięcia -5V, a codegen posiadał [to jest napisane na codegenie: http://www.webx.dk/oz2cpu/pcmod/psu300-06.jpg]. Dlatego nie wiem czy będzie odpowiedni dla mojej płyty głównej [takiej: http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-k8vt800-rh.html]. Proszę o odpowiedź czy chieftec będzie odpowiednim zasilaczem?

 

PS W opisie pinów gniazda zasilania na płycie głównej jest -5V [18sty pin]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie mam dostępu do tego komputera, ale z głowy piszę (dlatego proszę się nie śmiać jak coś źle)

 

GeForce 6200

Sempron 3000+ 1.8

płyta jak wyżej

384 MB RAM (400)

Seagate 60GB

Western Digital 250GB

CD-ROM Samsung

CD-RW Lite On

 

Po prostu chciałem wiedzieć czy jakoś negatywnie nie wpłynie ten brak -5V z zasilacza, słyszałem, że nie będzie działał głośniczek w komputerze. Czy to prawda i co jeszcze może nie działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie ze standardem ATX 2.0 (obecnie ATX12V 2.0 ze względu na 2-3 osobne linie 12V) napięcie -5V nie jest potrzebne. Zresztą wydajność prądowa tychże była nikła, można pokusić się nawet stwierdzenie że w większości zasilaczy z linią -5V napięcie to uzyskiwane było z -12V dzięki stabilizatorowi 7905 wartemu około złotówki w detalu. Linia -5V od zasilacza wymagana była chyba tylko w niektórych płytach i to tych pierwszych w standardzie ATX. Nie jestem pewien, ale jakaś płyta Gigabyte na Socket 7 (max 5,5*66MHz) którą kiedyś używałem, nie jestem pewien, ale zdaje się że działała na jakimś Codeshicie bez -5V.

 

Jeśli chodzi o potrzebną moc, to jest gdzieś specjalny kalkulator do tego. Mój poprzedni zestaw działał na Fortronie 350W. Miał chyba 2 HDD, jeden napęd optyczny, Athlona XP 1700+ Tbd-B 1,6V (ale szedł na 2058MHz przy 1,728V), graficzną 6200@6600, i inny osprzęt pobierający już niewiele prądu. Podłączyłem kiedyś z ciekawości amperomierz na zasilaniu 230V i ze zdziwieniem patrzyłem na wyniki pomiarów kiedy nie mogłem dojść do 180W mimo OC i pełnego obciążenia wszystkich urządzeń... Tym niemniej, mam nadzieję że wszyscy wiedzą że moc prawdziwą liczymy ze wzoru:

(moc napisana / 2) * współczynnik marki. Dla Codegena współczynnik marki wynosi zależnie od sztuki - od 0,5 do 0,8. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę dzięki Wszystkim za odpowiedzi. Już się nie martwię, że coś mi nie tak pójdzie. Jutro po tego chiefteca biegnę. A 'poczciwy' CODEGEN służył dość długo, postanowiłem wymienić bo, jak każdy wie, jeżeli chodzi o ten 'sprzęt' to... nie znasz dnia ani godziny. :D Jeszcze raz dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...