Skocz do zawartości
Frasier

Wentylatory W Laptopie Padły? Jak Sprawdzić.

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem.

Od bodajże 3 lat posiadam HP nx7400, z dwurdzeniowym 2250. Nie mam prawa na niego narzekać, tyle, że robił się coraz bardziej głośny. Speedfan pokazywał STAŁE 85 stopnie (remote temp, to chyba temp CPU, na koniec dam screen). Ponadto wentylator strasznie głośno chodził. Podobno 85 stopni to największa temperatura w jakiej ten procesor może pracować, problem w tym, że on ją łapał i nie schodził. Zdecydowałem się go mocno odkurzyć bez otwierania (trzeba zdejmowaćklawiaturę, nie podejmuję się tego), kupiłem też podkładkę chłodzącą i jakie było moje zdziwienie, kiedy to wszystko pomogło. Zbiło temperaturę do 65-75 stopni (na stronie Asusa wyczytałem, ze 75 to stałe maksimum…), a najgłośniejsze obroty wentylatora właczały się dopiero przy 75, zatem miód malina.

 

Zachęcony powodezenim i lekturom różnych for, nabyłem sprężone powietrze., chcąc go jeszcze bardziej doczyścić. Przedmuchałem wloty – masa syfu wyleciała, ale kiedy zabrałem się za klawiaturę, zauważyłem że ten gaz schładza powierzchnie (WTF?), no i robi się wilgotno… Dokończyłem czyszczenie+odkurzanie, będąc raczej pewny, ze zalałem wnętrze, ale komp się elegancko włączył (uff). Działał BARDZO cicho, za cicho myślę sobie. _Wydaje_ mi się, że jedyny szum który słychać to dysk twardy… On zawsze miałsłąby ‘wyrzut’ powietrza, ale teraz kiedy przykładam rękę do wylotu to praktycznie nic nie czuję, żadnego podmuchu conajwyżej promieniujące ciepło, które czuć też na klawiaturze….

 

Podsumowując – podejrzewam że wentylator padł ,ale przecież gdyby tak było, to po zapuszczeniu super pi powinien się komp spalić/albo wyłaczyć. A on trzymał równą temp 85-86 stopni… Co ciekawe, nie ważne czy obciążam rdzenie czy nie, teraz ZNÓW trzyma ciągle 85 stopni – jakby nie potrafił (nie chciał?) jej zbić.

 

Czy jest może jakaś komenda (BIOS?) która odpaliłąby wiatraki na pełnych obrotach nie zważając na wykrywaną temperaturę? Chciałbym po protsu przekonać się czy jeszcze działają. Speedfan na stacjonarce spokojnie widzi ile witrak ma obrotów, tutaj nie.

 

Dzieki za uwagi, mój grzejnik tutaj (po co było się bawić z powietrzem, heh – o spadło do 75 ale naprawdę, zwyczajnie w systemie też potrafi być 85…):

 

Gdyby załacznik nie zadziałał:

http://img8.imageshack.us/img8/9194/grzejnik.png

post-175114-1251110999_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, odważyłem się i otworzyłem go. Bez odpowiedniego śrubokręta było ciężko, śruby chyba spiłowałem i ddrugi raz może nie być lekko go otwierać. Trochę wyczyściłem wentylator, wydaje się, że kurz był mocno nabity u góry (pod klawiaturą) i blokował łopatki. Nie rozkręcałem głębiej, nie mam odpowiedniego sprzętu ani zapasowych śrubek. Pomogło to słabe czyszczenie, w normalnym używaniu 55 stopni no i słychać, że wentylator działa.

 

PYTANIE

Mam instrukcję 'konserwacji' lapka, z firmowym oznaczenim śrub części itd. Gdzie można w rozsądnej cenie kupić je na zapas? Na pewno brałbym śruby, moze nowy/zapasowy wentylator... Próbować w samym HP? Tam pewnie będą się mocno cenić ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość adas123

Ok, odważyłem się i otworzyłem go. Bez odpowiedniego śrubokręta było ciężko, śruby chyba spiłowałem i ddrugi raz może nie być lekko go otwierać. Trochę wyczyściłem wentylator, wydaje się, że kurz był mocno nabity u góry (pod klawiaturą) i blokował łopatki. Nie rozkręcałem głębiej, nie mam odpowiedniego sprzętu ani zapasowych śrubek. Pomogło to słabe czyszczenie, w normalnym używaniu 55 stopni no i słychać, że wentylator działa.

 

PYTANIE

Mam instrukcję 'konserwacji' lapka, z firmowym oznaczenim śrub części itd. Gdzie można w rozsądnej cenie kupić je na zapas? Na pewno brałbym śruby, moze nowy/zapasowy wentylator... Próbować w samym HP? Tam pewnie będą się mocno cenić ;-).

Po co masz kupowac srobki za grube pieniadze? Idz do pierwszego lepszego sklepu z takimi rzeczami ze srobka z lapka, niech sprzedawca zmierzy ja suwmiarka i da taka sama ale na zwykly krzyzak :)

 

Wentylator tak samo - sklep lub allegro co kto woli...zawsze mozesz kupic troche drozszy ale cichszy (o ile to nie 40x40) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co masz kupowac srobki za grube pieniadze? Idz do pierwszego lepszego sklepu z takimi rzeczami ze srobka z lapka, niech sprzedawca zmierzy ja suwmiarka i da taka sama ale na zwykly krzyzak :)

 

Wentylator tak samo - sklep lub allegro co kto woli...zawsze mozesz kupic troche drozszy ale cichszy (o ile to nie 40x40) :D

co do 1 kwestii to masz 100% racji - od siebie dodam, że jeżeli masz instrukcję serwisową to obok nr śrub masz oznaczenia śrubokrętów jakimi trzeba je odkręcać - taki śrubokręt to wydatek 2-5zł lub 150zł ;)(żarcik, albo i nie) i masz pewność, że nie uszkodzisz śruby. Nie używamy noża obiadowego, pilniczka żony czy przecinaka bo później efekt jest taki jak u Ciebie. a dlaczego warto ? Bo Polska to taki piękny kraj gdzie jest sklep, który ma 10 000 śrub do kibla, ściany sufitu, ale 10 001 już nie ma - bo to np bardzo popularne w Malaysia i pan w serwisie HP z ładnym usmiechem powie 50zł za szt. poproszę :damage_wall: :lol:

 

abstraciach!ąc

 

druga odpowiedź jest już bzdurna - chłodzenie w laptopach to już przeważnie konstrukcja własna i bez zaczarowanego ołówka nic nie dopasujesz - żadne zwykłe od stacjonarnych w 90% nie pasują - dlatego najtańszym rozwiązaniem jest demobil na Allegro - PS. taki wentyl w laptopie, żyje kilka dobrych lat - Ciekawe czy np po 4 latach serwis ma jeszcze części - szczerze wątpię i co wtedy zrobić z super zadbanym laptopem? Mam nadzieję, że nie będzie trzeba sprzeać na śrubki

 

ach... to sobie pogdybałem

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym laptopie wystarczy odkręcić 2 śrubki i 4 zatrzaski od klawiatury przestawić i ma się pełny dostęp... Manual

Jaki masz schemat zasilania ustawiony, zmienia Ci się mnożnik pod obciążeniem.

Zainstaluj sobie program NHC Pro lub RightMark CPU Clock Utility i pozmieniaj V dla poszczególnych mnożników.

Edytowane przez RoKFoR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...