Skocz do zawartości
Tical

Zwiekszam Partycje C - Vista X64

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem ze zwiekszeniem rozmiaru partycji C kosztem D - nie ma mowy o formatowaniu ktorejkolwiek.

Jak sie okazuje w Viscie jest to bardziej problemowe :(

 

Vista x64 Ultimate - 2 partycje - C (podstawowa, system), D (rozszerzona, na ktorej cale miejsce wykorzystane jest na dysk logiczny D)

 

Co zrobilem?

Wiem, ze aby moc dodac wolne miejsce z D, trzeba je z D wyciac w taki sposob, aby pojawilo sie miedzy C a D, wiec zwykle narzedzie Vistowskie sie tutaj nie nadaje, bo miejsce po D wskakuje na prawo, za partycja D, wiec uzylem Geparted z LiveCD.

 

Zmniejszylem dysk D skracajac suwakiem z lewej strony dysku, wolnego miejsca na dysku 400GB mialem tyle co kot naplakal i minelo 15h zanim on to wszystko poprzerzucal, ale zrobil to i wolne miejsce pojawilo sie miedzy partycjami C i D.

W Viscie wyglada to tak:

Dołączona grafika

 

Pytanie teraz czemu nie moge sobie tego wolnego miejsca dokleic do partycji C?

Ani Vistowskim narzedzien ani Geparted tego nie chce dokleic, wogole nie mam opcji Resize C :(

Oczywiscie jak klikne D i Resize to moge to miejsce ponownie dokleic do D z lewej strony.

 

Cos mi sie kojarzy, ze te wolne miejsce nie powinno byc oznaczone kolorem zielonym tylko czarnym jako NIEPRZYDZIELONE?

Bo w Geparted to miejsce wyglada jakby to bylo caly czas polaczone z partycja rozszerzona, na ktorej jest dysk logiczny D (to miejsce i caly dysk D sa razem polaczone ta otoczka, podobnie jak dysk C jest otoczony taka sama otoczka, ale juz osobno wzgledem D).

 

Mam nadzieje, ze mnie rozumiecie i ze ktos mi pomoze, bo to jest troche bez sensu.

Fakt, ze uzywalem troche starszej wersji Geparted, ale czy to moze miec wplyw?

 

Dodam jeszcze, ze obojetnie czy Geparted'em utworze z tego miejsca partycje, czy nie, czy utworze i nie sformatuje to nic nie zmienia - miejsca nie moge dokleic do C.

 

 

Co robie zle do diabla?

 

Pozdro i dzieki za kazda pomoc :)

Edytowane przez Tical

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dwa tygodnie temu też rozszerzałem partycję, dla Visty 64, bo mało miejsca się zrobiło. Robiłem to programem Acronis Disk Director. Wszystko poszło ok. Windows-owskim się nie dało. Co do Geparted to nie pomogę, bo nie znam. Polecam Acronis Disk Director.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie teraz czemu nie moge sobie tego wolnego miejsca dokleic do partycji C?

Pytanie. Czemu miałoby sie niby dac to zrobić?

Przeciez wyraznie widac ze wolne miejsce znajduje się na partycji rozszerzonej, wiec trzeba ją zmniejszyc i przesunąc w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie. Czemu miałoby sie niby dac to zrobić?

Przeciez wyraznie widac ze wolne miejsce znajduje się na partycji rozszerzonej, wiec trzeba ją zmniejszyc i przesunąc w górę.

Ok, tez to zauwazylem, rozumiem, p[artycji rozszerzonej nie zmniejszylem, natomiast zmniejszylem tylko rozmiar dysku logicznego D, kosztem partycji przed nim, a sama partycja rozszerzona dalej ma ten sam rozmiar...

Powiedz zatem jak zmniejszyc owa rozszerzona partycje i przesunac w gore, tzn wyciagnac z partycji rozszerzonej wolne miejsce?

 

@AnoManiac

Czytalem o Acronis Disk Director, ze potrafi conieco dobrego, ale chcialem to zrobic Geparted'em, ale sprobuje, choc nie ukrywam, ze ciekawi mnie to o czym pisze SGJ, a ja z natury jestem dociekliwy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykleję się, bo mam podobny problem. Na lapku miałem wielką partycję C.

Pod W7 x64 bez problemu zmniejszyłem o połowę i założyłem na wolnym miejscu rozszerzoną D.

No i teraz mam problem. Zmniejszyłem jeszcze C, ale nie mogę zwięszyć D. Mogę jedynie rozszerzyć spowrotem C.

Wydaje się, że pod systemem jedyna opcja do usunięcie D i założenie jeszcze raz.

Dołączona grafika

 

Oczywiście zewnętrzny soft nie robi takich problemów. Tylko problem, że darmowy obsługuje system 32bit, a do x64 już płatny.

Nie bardzo rozumiem co wersja systemu ma do rzeczy, jak operacja wykonywana jest poza systemem. Zainstalowałem ten trial i oczywiście nie mogę dokończyć operacji.

Dołączona grafika

Ten Gparted nie bedzie mi robił problemów, że W7 w wersji 64bit?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MariuszDW wyglada na to, ze u Ciebie w EASEUS partition Master Professional Edition Demo wybrales zmiane rozmiaru, ale ten rozkaz trafil do kolejki zadan (po lewej - 1 Operations Pending), ktora musisz wykonac klikajac Apply, wtedy zacznie to robic.

Geparted i tak odpalasz z LiveCD, wiec nie ma tu nic do rzeczy czy to 64bit czy nie, wazne, ze obsluguje ten system plikow, wiec wydaje mi sie, ze mozesz smialo nim dzialac, conajwyzej nie bedziesz mogl zwiekszyc C, ale nic zlego nie powinno sie stac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym problem, że to apply nie działa w demo. Ściągnałem Gparted i wyszło, że nie mam juz czystych płytek ;) Cóż, albo poraz n-ty sformatuję 16gb pendrive na bootowalny pod Gparted, albo poczekam, aż będę miał dostęp do kompa z W7 32bit. Wtedy zainstaluję ten pełny, darmowy EaseUs "32bit" i zrobię na nim bootowalną płytkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już odpaliłem z USB gparted i jest to samo. Nigdy się z tym nie spotkałem. Nie wiem co namodziłem. Nie siedziałem na tym długo, bo coś wentyl lapka zaczynał coraz głośniej chodzić (pewnie stery do ati się kłaniają). Zostaje mi zarchiwizowanie i usunięcie partycji. Dobra, nie mieszam tutaj, jakoś sobie poradzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SGJ wiec udzielisz odpowiedzi nt wczesniejszej rady?

Ale jakiej niby odpowiedzi? Bierze się pierwszy lepszy program który jest bardziej zaawansowany od narzedzia z Windows i się to robi bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złapałem się drugi raz za ten Gparted, bo jakimś absurdem wydał mi się mój problem i rzeczywiście, jakieś zaćmienie wcześniej miałem. Jakoś klikałem nie tam, gdzie trzeba i nie miałem odpowiednich opcji ;) Wszystko elgancko poszło, tylko strasznie długo (1,5 h).

 

Autor, praktycznie masz to samo, co ja. Tyle, że ja musiałem zwiększyć partycję rozszerzną, a Ty musisz ją zmniejszyć. Klikaj w Gparted na rozszrzoną na dole, na liście partycji, a nie na te klocki, wtedy ci się zaznaczy, co trzeba.

Edytowane przez MariuszDW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skorzystalem jednak z Acronis Disk Director, poniewaz jak zaczalem w nim prace nad partycjami, zmieniajac partycje na podstawowa, chcialem dokonczyc Geparted'em, jednak po jego uruchomieniu, pokazywal mi moj dysk jako 1 partycje unallocated, dziwne, moglem tylko utworzyc nowa partycje z teog miejsca, ale to bez sensu, poniewaz ja mialem partycje i funkcjonujacy dysk.

Wylaczylem Geparted'a, utruchomilem kompa i dokonczylem Acronisem...

 

Dzieki za pomoc :)

 

Problem rozwiazany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...