Skocz do zawartości
nnn2007

Pechowa Transakcja Na Allegro.

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem kilka dni temu nieużywanego laptopa na aukcji Allegro. W treści aukcji było zaznaczone, że lapek posiada zainstalowany system operacyjny oraz że użytkownik sprzedaje cały komplet w oryginalnym opakowaniu. Odbiór osobisty miał miejsce w galerii handlowej. Sprawdziłem tam zawartość pudełka, włączyłem laptopa - Windows Vista Home Premium pojawił się na ekranie. Wszystko wydawało się być ok więc zapłaciłem gotówką kolesiowi i się pożegnaliśmy. Niestety, dopiero dwa dni później zorientowałem się, że na spodzie laptopa brakuje naklejki z kluczem do systemu operacyjnego zainstalowanego w komputerze. Zaniepokojony tym faktem skontaktowałem się ze sklepem komputerowym, w którym laptop był pierwotnie kupiony w celu weryfikacji faktury zakupu dołączonej do pudełka. Sklep poinformował mnie, że faktura i gwarancja są prawdziwe ale do całego zestawu powinna być dołączona nalepka na spodzie laptopa, płyta z systemem operacyjnym oraz krótki przewodnik do Windowsa. Tych elementów oczywiście brakowało. Jak się dobrze przyjrzeć to są na spodzie laptopa małe ślady po kleju od nalepki. Próbowałem się zatem skontaktować z kolesiem mailowo i telefonicznie ale nie odpowiada na wiadomości i ma wyłączony telefon. wiem, że skopałem sprawę ze sprawdzeniem na miejscu ale co wg was powinienem zrobić w tej sytuacji i czy gra jest w ogóle warta świeczki (lapek w sklepie kosztował 4199zł, ja go nabyłem za 3049zł)?

 

Dodam tylko, iż lapek przyszedł od producenta bez systemu operacyjnego, Windows został zainstalowany przez sklep i w takiej formie wystawiony do sprzedaży sklepowej (system nie był instalowany na życzenie). Niestety, dowiedziałem się od sklepu, że nie posiadają w swojej bazie danych który klucz systemu operacyjnego przypisany jest do którego laptopa (numeru seryjnego laptopa).

Windowsa aktywowałem pomyślnie wchodząc na WindowsUpdate i wykorzystując dodatek "Powiadamianie o oryginalności systemu operacyjnego".

Niestety ten Windows nie kwalifikuje się do darmowego upgrade do Windows 7.

Na 100% nie posiadam w tym laptopie partycji Recovery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Jesli w opisie aukcji allegro nie mial zapisu swiadczacego o tym , ze kolo sprzedaje lapka z oesem tak moze sie wypchac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na początek allegro, sprzedaż towaru niezgodnego z opisem aukcji(o ile rzeczywiście był niezgodny)

 

próbuj w miedzyczasie skontaktować sie z kolesiem(ładnie opisz co zrobisz gdy nie zechce odpowiadać na maile i zignoruje cie totalnie- tj. allegro/zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa/sprawa sądowa

 

nie pamietam dokladnie procedury allegro - ważne byś miał zachowane kopie wszelkiej korespondencji, dowodu wpłaty niestety nie ma...ale wiadomo że jeśli mu zapłaciłeś to raczej cene z aukcji nikt nie płaci więcej, a na mniej sprzedający się nie zgodzi

 

przeczytaj faq allegro i się z nimi skontaktuj

 

jeśli w opisie aukcji było że w oryginalnym opakowaniu jak z dnia sprzedazy lapka, to sprzedawcy psim obowiązkiem jest dostarczenie wyposażenia jakie tam sie powinno znajdować i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Masz pdstawe by walczyc. Kolo napisal - komplet , to raz. Dwa - nizej napisal , ze jest tam zainstalowany oes. Zglos to do Allegro. Sprobuj moze centrum sporow , opisz im to.

 

 

Swoja droga , kupiles lapa od typa , ktory mial 2 komentarze i mimo , ze odbior osobisty byl mozliwy tak nie robi sie takich transakcji przy takich kwotach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Więc kupiłeś to od osoby prywatnej? Oj, będzie ciężko... Myślałem, że kupiłeś w sklepie przez allegro. Kłóć się z facetem, bo najzwyczajniej w świecie Cię oszukał. Wal do allegro.

Kosa , czytales 1 posta? Jaki sklep umowilby sie...w galeriowcu na odbior.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale w czym masz problem wyciągnij sobie klucz jakimś programem z Windy zapisz na kartce ściągnij sobie iso Visty w wersji Untouched i będziesz miał koło ratunkowe w razie konieczności ponownej instalacji systemu. A twoja licencja pewnie poszła z innym lapkiem ;) ciekawe czy tamtemu gościowi udało się aktywować system :D czy został aktywowany loaderem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że w pewnym momencie MS moze mi zablokowac aktywacje jesli ta druga osoba bedzie rejestrowac naklejke.

Poza tym jakbym chcial w przyszlosci sprzedac tego lapka to bez naklejki, oryginej plyty i ksiazeczki jest mniej wartosciowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Pisz o tym do Allegro. Choc z drugiej strony masz imho male szanse , bo pewnikiem dostaniesz odopwiedz na zasadzie "widzialy galy co braly". Kontakt i odbior osobisty , niedopatrzyles. Kontaktuj sie z nimi , moze oni pod grozba blokady konta cos wywalcza , ale jesli kolesiowi zalezalo na 1 razowej sprzedazy za 3000 to pewnikiem nic mu nie zrobia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na otarcie łez - to tylko system za kilka stów - kupisz sobie i nie podniecaj się jeszcze v7

najważniejsze, że lapek jest legalny, sprawny i nowy - posprawdzaj czy nie był rozkręcany, nie ma podmienionych podzespołów, utraconej gwarancji.

niestety takie przypadki zdarzają się na Allegro - ludzie kupują samochody zespawane z dwóch, albo i trzech. Stracisz więcej nerwów i czasu niż to warte. Możesz zacząć od Allegro a a skończyć na rozprawie cywilno prawnej. Smutne, ale prawdziwe - jak to mówią zostałeś nabity w butelkę, oszukany . Bedziesz chiał - wygrasz, zaraz mi inni napiszą, że przez takie myślenie pozwalam rozwijać się ciemnej stronie mocy - na pewno, ale z drugiej strony - szara rzeczywistość.

Głowa do góry, nie przepłaciłeś - więc teoretycznie nawet stratny nie jesteś a że płaciłeś za coś innego to już inna bajka

podsumowując - mogło być gorzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

najważniejsze, że lapek jest legalny, sprawny i nowy - posprawdzaj czy nie był rozkręcany, nie ma podmienionych podzespołów, utraconej gwarancji.

Tutaj wasnie moze byc problem. Jesli on padnie tak klientowi zostanie albo oddanie na gware do sklepu , albo bezposrednio do Asusa. W obu przypadkach moga domagac sie calosci (np. w celu wymiany na inna sztuke) , a on nie ma plyty do niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wasnie moze byc problem. Jesli on padnie tak klientowi zostanie albo oddanie na gware do sklepu , albo bezposrednio do Asusa. W obu przypadkach moga domagac sie calosci (np. w celu wymiany na inna sztuke) , a on nie ma plyty do niego.

Po złożeniu requestu RMA przychodzi mail od ASUSa aby nie wysyłać im żadnych dodatków tylko samego notebooka, ewentualnie zasilacz jeżeli problem dotyczy zasilania.

 

nnn2007 Był odbiór osobisty więc koleś mieszka niedalego. Odwiedź go i grzecznie poproś o to, co Ci się należy zgodnie z opisem aukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz pdstawe by walczyc. Kolo napisal - komplet , to raz. Dwa - nizej napisal , ze jest tam zainstalowany oes. Zglos to do Allegro. Sprobuj moze centrum sporow , opisz im to.

Imo nie ma podstaw. Komplet dotyczyl lapka i jest. System byl dokupiony i w aukcji jest jasno napisane - "Zainstalowany system operacyjny Microsoft Windows Vista Home Premium PL (wersja 32-bitowa), Dołączone oprogramowanie, Sterowniki do systemu Windows Vista, Sterowniki do systemu Windows XP".

Takze to, ze gosciu nie dal klucza to juz jego osobista sprawa i pewnie nic nie da sie z tym zrobic i zadne urzedy nam nie pomoga. System zapewne sobie zostawi lub komus sprzeda.

Oczywiscie jak najbardziej nalezy sie skontaktowac z sprzedajacym i grzecznie upomniec sie o klucz, ale smiem watpic by prosba odniosla skutek, moim zdaniem bylo to przemyslane dzialanie sprzedajacego.

To tyle co mialem do dodania w tym temacie. Pozdrawiam.

Edytowane przez Santi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Firekage

Imo nie ma podstaw. Komplet dotyczyl lapka i jest. System byl dokupiony i w aukcji jest jasno napisane - "Zainstalowany system operacyjny Microsoft Windows Vista Home Premium PL (wersja 32-bitowa), Dołączone oprogramowanie, Sterowniki do systemu Windows Vista, Sterowniki do systemu Windows XP".

Takze to, ze gosciu nie dal klucza to juz jego osobista sprawa i pewnie nic nie da sie z tym zrobic i zadne urzedy nam nie pomoga. System zapewne sobie zostawi lub komus sprzeda.

Oczywiscie jak najbardziej nalezy sie skontaktowac z sprzedajacym i grzecznie upomniec sie o klucz, ale smiem watpic by tak sie stalo, moim zdaniem bylo to przemyslane dzialanie sprzedajacego.

To tyle co mialem do dodania w tym temacie. Pozdrawiam.

Popatrz :

Sklep poinformował mnie, że faktura i gwarancja są prawdziwe ale do całego zestawu powinna być dołączona nalepka na spodzie laptopa, płyta z systemem operacyjnym oraz krótki przewodnik do Windowsa.

W aukcji zas napisal : "komplet". Z tego dosc jasno wynika , ze ten lap w wersji fabrycznej ma oesa dodawanego.

Edytowane przez Firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj blad. Z jednej strony komplet powinnien byc (czyli lapek + licencja wraz z systemem), za to z drugiej strony w aukcji nie wspomnial nic o licencji, a chyba powinien. Warto byloby zasiegnac pomocy prawnej od osoby co takimi sprawami sie zajmuje.

Mam nadzieje, ze uzytkownikowi nnn2007 uda sie zalatwic sprawe pomyslnie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Miodnyj

Tylko że podobno laptop był sprzedawany golas,a sysa gość oddzielnie dokupił-ta dlaczego sklep pisze że powinna być nalepka?

Jeśli sys był dokupiony jako oddzielna pozycja na fakturze,to gościu nie musiał go dołączać.

A że sys był zainstalowany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do kolesia że jeżeli nie dostaniesz naklejki, płyty i innych rzeczy potwierdzających legalność systemu zainstalowanego przez niego, zgłaszasz jutro na policję że wgrał nielegalną kopię systemu na laptopa którego Ci sprzedał i wprowadził w błąd twierdząc że to oryginał. Masz też jego adres. Jeżeli jesteś sam niewielki, bierzesz dużych kolegów, odwiedzasz go i grzecznie prosisz o system.

 

Edit.

 

Jak mnie ktoś oszuka na allegro to nigdy się nie poddaję. Zawsze cisnę ile się da i jak się da byle by odzyskać kasę. Na szczęście nie zdarzyło mi się jeszcze tak wtopić żebym nie odzyskał pieniędzy.

Najśmieszniejszą sytuację miałem gdy kupiłem koło do roweru - miało być super ekstra, jak nowe, zdjęcia na aukcji niby przedstawiały to koło, a na zdjęciach nówka. (później się okazało że zostały ukradzione z innej aukcji).

 

Koło doszło - szrot nad szroty :). Koleś miał może 3 komenty, nie odpowiadał na maila, wyłączył telefon, zmienił numer gg. Dodatkowo mieszkał na drugim krańcu polski.

Wpisując jego maila w google, znalazłem jakieś info o nim, między innymi na jednym forum się chwalił że należy do jakiegoś sportowego klubu kolarskiego.

Zadzwoniłem do tego klubu, opisałem sprawę i dostałem numer do rodziców delikwenta. Okazało się zresztą że jest jeszcze niepełnoletni.

 

Krótka rozmowa z matką gnojka, akurat był w domu - słyszałem jeszcze przez telefon jak dostaje opier... ;) i odzyskałem pieniądze ;).

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nnn2007 > zrób screnshota,wydrukuj itp abyś mógł potem udowodnić co było na tej aukcji.

Koleś Ci zrobił wała ? to jemu też zrób wała za piractwo - zgłoś to MS polska i przedstaw jaka jest sytuacja. Może wywalczysz licencje ale w ostatecznym efekcie ten nr który jest przypisany do niego zostanie zablokowany :) Potem ze wszystkimi dowodami idziesz na policje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firekage, zrozumiałem, że sprzedał mu to sklep, który miał siedzibę w galerii.

 

Właśnie, dzwoń do MS i przedstaw sytuację. Może zablokują stary klucz, a Tobie dadzą naklejkę z nowym kluczem :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...