Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

1.Mam RAID 0+1 Matrix na dwóch dyskach.

Na raid 0 mam główny system. chciałbym mieć taki zapasowy na raid 1.

Jak należy go zainstalować aby po odłączeniu (padnięciu ) jednego z dysków system normalnie wstał?

Oraz czy można ten system tak zainstalować, aby wstawał z kontrolera IDE oraz RAID w zależności od wyboru w biosie?

 

 

2. Czy mój jeden dysk po odłączeniu będzie widoczny w innym kompie z kontrolerem IDE? Mam na myśli partycje z raid 1, bo raid 0 to wiadomo że nie będzie widoczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk z Raid 1 powinien byc widoczny.

 

Jak chcesz 0+1 to musisz to zrobić z 4 dysków wtedy macierz 0 jest kopiowana dla bezpieczeństwa.

Mam pytanie na temat, ale tez troche z niego zbaczjące - kontroler RAID na płycie trzyma ustawienia dysków. W przypadku awarii systemu/dysku, informacja o strukturze macierzy jest znana i da się postawić nowy system czy odtworzyć macierz ( w przypadku RAID 1 czy wyższych, nie 0 ). Co się dzieje w przypadku kontrolera RAID? Nie orientuje się ktoś czy kontroler Intel ICH9R ma jakieś wbudowane rozwiązanie redundandne? Czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem? I jeszcze ważna sprawa - co zrobic z macierzą RAID w przypadku wymiany płyty - mam RAID 0 ( przypadek BEZ awarii - po prostu wymiana płyty), to mnie zastanawia ;).

Pzdr,

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid 1 to jest mirroring czyli jak pada jeden z dysków to na drugim jest jego wierna kopia. Dokładasz drugi dysk w zamian za ten co miał awarię i synchronizujesz macież. Dane są kopiowane z działającego dysku na nowy i po tym procesie dalej macierz działa jako Raid 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze ważna sprawa - co zrobic z macierzą RAID w przypadku wymiany płyty - mam RAID 0 ( przypadek BEZ awarii - po prostu wymiana płyty), to mnie zastanawia ;).

Pzdr,

Nawet na tym forum czytałem wypowiedzi ludków, którzy przenosili RAID pomiędzy płytami, więc coś zbliżonego do opisywanej przez Ciebie awarii płyty. W przypadku gdy płyty był nawet różnych producentów ale miały ten sam lub zbliżony kontroler RAID (np. ICH8R --> ICH10R) macierz była widziana bez żadnych problemów, i to niezależnie od tego czy to była macierz RAID0 czy RAID1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem, a mianowicie była sobie macierz 1+0 (4 dyski) na kontrolerze PCI firmy I-Tec. W dniu dzisiejszym system przestał się podnosić (brak bootowania), w konfiguracji kontrolera brak konfiguracji macierzy. Próbowałem kilku programów typu Raid Restore ect. niestety one nie wykrywają żadnych podłączonych dysków. Jak najprościej skopiować dane z tak zdekonfigurowanej macierzy (dyski nie były ruszane read/write) ? Kontroler: http://www.comp4you.eu/pricelist/item.aspx...ontent=C6201175

Edytowane przez Megadeth666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Ten I-Tec jest na bazie SiI3114. Pierwsza rzecz do zrobienia: odpalenie menadżera macierzy. W tym celu będziesz potrzebował działającego systemu -> podłącz jakiś inny dysk pod ATA/SATA na mobo, zainstaluj windę (niekoniecznie z F6) wrzuć stery do SiI3114 oraz menadżera i zobacz co pokaże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczne bawić się z z ratowaniem danych opisze dokładniej problem:

Raid 0+1 (4dyski)

Windows Xp

 

Podczas ładowania windy komp się zresetował, po ponownym uruchomieniu komunikat no boot system.

Tak jak pisłaem w poprzednich postach w biosie kontrolera brak skonfigurowanej macierzy.

Po otworzeniu obudowy zauważyłem, że 2 z dysków ma krzywo wsunięty wtyk zasilania.

W biosie (info) karty sytuacja dysków wygląda tak

 

1. Reserved

2. not valid (lub coś podobnego) - jest to ten dysk, który miał krzywo wsunięty wtyk zasilania.

3. Reserved

4. Reserved

 

Czy jest możliwe, że dysk nr 2 padł ? Jeśli tak to dlaczego kontroler raid nie zgłosił problemu typu wymień dysk ?

Jak kontorler powinien zadziałać w podobnej sytuacji ?

Czy nie powinien zabootować systemu z mirrora

Może wymiana dysku na nowy sprawi, że kontroler wykryje ponownie raid ?

 

Za wszelkie odpowiedzi serdecznie dziękuję

Edytowane przez Megadeth666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Prawdopodobnie był to efekt domina, czyli awaria dysku spowodowała reset chipsetu i uszkodziły się metadane - dlatego kontroler pokazuje brak macierzy. Menadżer zazwyczaj jest bardziej inteligentny niż moduł biosu - potrafi prawidłowo określić położenie danych i konfigurację. Wątpię żeby dysk padł, ale oczywiście nie jest to wykluczone.

 

Można by zbootować kopię utworzoną w Raid1, gdyby moduł biosu potrafił odczytać konfig - nie potrafi (jak widać)

 

1. Przede wszystkim powinieneś zrobić obrazy wszystkich 4 dysków przed rozpoczęciem jakichkolwiek prób. Dlaczego 4 a nie 2? - bo nie wiadomo czy dane były zsynchronizowane - prawdopodobnie w większości były - ale tego nie wiesz.

 

2. Zadaj sobie pytanie czy na pewno musisz bawić się w odzysk - jeśli najważniejsze pliki masz gdzieś na DVD, to może nie warto.

 

Co można zrobić: (oprócz odpalenia menadżera):

- możesz powtórnie założyć macierz wpisując dokładnie te same ustawienia jakich wcześniej użyłeś przy takiej samej kolejności podłączenia dysków. Wiąże się z tym ryzyko - ponieważ nie wiadomo czy wszystkie hdd są sprawne. Jeśli są, to po założeniu macierzy przywrócisz wszystkie partycje np. testdiskiem, ew. problemy z bootowaniem rozwiąże fixboot.

- możesz też odzyskać dane korzystając z np. DMDE lub podobnego softu - pod windą

 

Ryzyko można znacznie zmniejszyć (w sensie uniknąć próby naprawiania macierzy na uszkodzonym hdd) skanując wszystkie dyski MHDD + podgląd SMART. W tym celu trzeba* przełączyć kontroler w tryb SATA (wyłączyć moduł/tryb Raid)

 

Wersja linuxowa: dmraid - pozwala uruchomić i zregenerować całkiem sporo formatów FakeRaid (w tym SiI3114)

 

*- wsumie nie trzeba, ale jest to wskazane.

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...