Skocz do zawartości
BuMeL

Amd Sempron 140

Rekomendowane odpowiedzi

Artykuł na PPC znajduje się tutaj.

 

Natomiast na Forum jakoś info przeszło bokiem, chyba, że nie zauważyłem. Z informacji wygooglowanych wychodzi, że jest to kolejny kastrat AMD, którego da się odblokować do pełnego X2 : ot pierwszy z brzegu link.

 

Sprawa wydaje się o tyle ciekawa, że procesor po odblokowaniu okazuje się Athlonem II X2 240 (identyfikowanym jako 440), kosztuje przy tym dwukrotnie mniej, całkiem nieźle się kręci i obsługuje oczywiście AM3 z DDR3. Jak dla mnie wydaje się wart polecenia do komputerów niskobudżetowych przynajmniej ze względu na cenę i pobór prądu jak również wyżej wspomniane możliwości o/c.

 

Zapraszam do dyskusji, dzielenia się testami i wrażeniami.

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale biorąc pod uwagę cenę oraz o/c na poziomie 3,6-3,7GHz i więcej jest według mnie dużo lepszą pozycją niż intelowski celeron. Testów nie robiłem ani nie widziałem ale przypuszczam, że C430 odpadnie w przedbiegach przy większej kaszy Sempa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I będzie, AMD zegar w zegar zazwyczaj wypadał słabiej od rywala ale patrząc na cenę, która kształtuje się na poziomie 130-150pln, wydaje się nie mieć lepszej alternatywy. Nawet gdyby odblokować dało się 10% to i tak jest duża szansa na powodzenie, szczególnie, że mały % produkcji trafi na polski rynek. Jeśli AMD nie zrezygnuje z "produkcji" tego cepa to szybko może zastąpić on tanie układy intela w nowych lowach. Jeśli uda mi się zdobyć chociaż sztukę to wrzucę jakieś testa na forum.

 

Przydałyby się testy porównania Sempa z Celeronem/Celeronem DC.

 

Porównując cepa do e2xxx trzeba jeszcze dorzucić względem intela niższy proces technologiczny, nowszą technologię wykonania, wysoką przepustowość pamięci, mniejsze zużycie prądu i wyższe fabryczne takty (jak już ktoś na PClolu napisał), poza tym uniwersalność podstawki i kontrolera pamięci DDR2+DDR3. Wydaje mi się, że S.775 + DDR3 delikatnie kuleje a dopiero i7 ma prawdziwą obsługę nowszych ramów.

Edytowane przez BuMeL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydałyby się testy porównania Sempa z Celeronem/Celeronem DC.

Podejrzewam, że amd bedzie lepsze w obu wypadkach - celki mają za mało kaszy ;) Po odblokowaniu będzie całkiem pozamiatane. Pytanie tylko jaki % się odblokowuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też stawiam, że niebiescy dostaną po niebieskim ale to chyba ta sama półka więc właśnie te platformy powinny stanąć w szranki a jeśli po odblokowaniu Semp będzie porównywalny do DC czy C2D to już taki bonus od AMD :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HyperTransport - w standardzie powinno być 2000. Obniż to w bisie, bo nadtaktowanie tej szyny nic nie daje (no może poza niestabilnością ;) ). Szukaj opcji HT Multiplieer i obniż wartość mnożnika.

W biosie mam tylko ustawienie 1Ghz 1,6 1,8, 2,0 (i poniżej 1Ghz), nie mam mnożnika, teraz mam ustawione na 1,6 i mam 2300...jak zejde na 1,0 to robi sie 1400 około...nie zaszkodzi to mocno wydanosci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka ;)

 

Byłby ktoś chętny z Warszawy / okolic na potestowanie Semprona na DI/LN2? :) Ew. mógłby pożyczyć mi takowego na dzień lub dwa?

Edytowane przez KonradGT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie

 

Ktos wie gdzie mozna znalezc serie procesorow ktore da sie odblokowac ? Szukam i szukam i wszystkie watki koncza sie na moim pytaniu... jakby nikt ich nie znal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra tak wiec zakupilem pierwszego lepszego sempka w skepie, co ciekawe udalo mi sie odblokowac rdzen ale... polowicznie poniewaz komputer sie wiesza podczas grania, przy prime95 drugi worker wywala errora gdy pierwszy dalej liczy, nie wiem gdzie popelniam blad... napiecia na procu podnioslem do 1,45 i dalej to samo prime wywala blad drugiego rdzenia a czasem poprostu wywala bluescreena, p wnikliwym przewertowaniu artykulu na temat podkrecania jedyne co udalo mi sie zrobic porzadnie to podkrecic tego sempka ale na jednym rdzeniu do 3,5 ghz, jednak fajnie by bylo miec taki wyniczek na 2 rdzeniach czyz nie ? moze komus sie to udalo i chcialby sie podzielic doswiadczeniem w tej kwestii ?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey

Zastanawia mnie czemu w cpu-z pokazuje mi napiecie 1,025 a nie 0,85 przy minimalnej częstotliwosci 800MHz.

Na stronie amd wyraźnie pisze że minimalne napięcie to 0,825.

Jak zmieniam napięcie na mniejsze to restaruje sie komputer.Jaka może być przyczyna?Czyżby amd robił ludzi w balona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć przekłamany czujnik albo płyta główna nie pozwala zejść niżej. Zaktualizuj Bios.

 

W biosie mam wybór napięć i jest nawet poniżej 0,85.U was pokazuje 0,85?Spróbuje zaktualizować bios.

Moja płyta to ASROCK N68C-S UCC.

 

Zmiana biosu nie pomogła.Mam nadzieje , że procesor sie nie zjara i że to tylko

czujnik pokazuje złe dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>A jak masz ustawione pamięci? ile kości? Spróbuj może obniżyć taktowanie pamięci i może wtedy cpu >pójdzie na niższym napięciu.

 

To raczej czujnik temperatury bo jak zmienie napięcie na 0,85 to od razu sie resetuje.

Tania konstrukcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że wszystko wiesz na temat swojego sprzętu.

Pamiętaj że masz zintegrowany kontroler pamięci i procesor może (ale nie musi) inaczej skalować się napięciowo przy pamięciach ustawionych na 1600MHz a inaczej na 1066MHz.

 

 

PS jeśli chcesz na forum rozwiązać jakiś problem to współpracuj. Pytałem o ustawienie pamięci a Ty o du*ie Marynie. Nie chcesz współpracować, nie zakładaj tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>Pamiętaj że masz zintegrowany kontroler pamięci i procesor może (ale nie musi) inaczej skalować się napięciowo przy pamięciach >ustawionych na 1600MHz a inaczej na 1066MHz.

 

Zapomniałem napisać żę sprawdzałem przy innych taktowaniach pamięci i nic nie dało.Co to by zmieniło jak tu nikt nie współpracuje.

Uwazasz inaczej?ja nie skoro zapytałem sie czy u was chodzi na 0,85 i nikt nie odpisał tylko ty jakieś pretensje.

 

>Poza tym 0,85 V to na 99% nie jest VIDmin dla tego proca. Raczej koło 1 V, jak dla Athlonów II X2.

Na stronie amd pisze ze napiecie to 0.825-1.35V

http://products.amd.com/en-ca/DesktopCPUDetail.aspx?id=585

Pozatym to nie jest wersja zwykla athlon x2 tylko ta ekonomiczna wiec ma nizsze napięcie.

Po odblokowaniu 2 rdzenia pokazuje x2 4400e.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podane na stronie 0,825 V to jest raczej najniższe napięcie, przy którym proc ma szansę się uruchomić, a nie jego VIDmin. Tak jak już pisałem, VIDmin zwykle ma co najmniej 1 V i tyle właśnie jest ustawiane po ustawieniu mnożnika na 4x w trybie oszczędzania energii.

A na 0,8 V nie każdy proc w rewizji C2 musi działać poprawnie, nawet przy niskim taktowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podane na stronie 0,825 V to jest raczej najniższe napięcie, przy którym proc ma szansę się uruchomić, a nie jego VIDmin. Tak jak już pisałem, VIDmin zwykle ma co najmniej 1 V i tyle właśnie jest ustawiane po ustawieniu mnożnika na 4x w trybie oszczędzania energii.

A na 0,8 V nie każdy proc w rewizji C2 musi działać poprawnie, nawet przy niskim taktowaniu.

 

W przyszłości zmienie płyte to się przekonam.To , że procesor schodzi poniżej 1v to normalne , większość obecnych ekonomicznych procków tak ma więc nie rozumiem czemu ten sempron nie mial by tej opcji.Amd pisze raczej prawde , wyobraź sobie jak by pisał

że ten sempron ma szanse uruchomić sie na 2700Mhz :).Płyta ma raczej popsuty czujnik.Kiedyś miałem płyte ze pokazywała 100stopni

a procesor był zimny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat stary ale innego niestety nie znalazłem,a chciałem się podzielić moimi wrażeniami.Dostałem Sempronka i jestem bardziej niż zadowolony :D wymieniłem Phenoma 955 na tego procka bo po prostu PII się nudził u mnie.Do surfowania po necie,youtube,słuchania muzyki jest wyśmienity.Nawet brak 2 core nie boli.Niestety się nie odblokował,tzn pod obciążeniem wszystko wisi,mogę ruszać myszką ale nie reaguje na nic nawet po podaniu więcej papu.Teraz testuje undervolting i zjechałem 2 oczka w dół ze standardowych 1.35V.Pod 100% obciążeniem procesor nie przekracza 40 stopni na 25% obrotach wentylatora.Wstępne OC poszło na 3.4GHZ i więcej nie chciało mi się bawić bo wystarczy mi te standardowe 2.7:)

Ogólnie szczerze polecam,procek bardzo dobry.

BTW.można odblokować sam cache albo same jajko ? jeżeli tak to jak ? moja płyta to asrock 880g pro3

Edytowane przez Serekzolty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcanie Phenomów, Athlonów II i Athlonów na rdzeniu Kuma - PurePC.pl - Forum Dyskusyjne

P: Gdzie mogę wyłączyć rdzenie w BIOS-ie?

O:

ASRock:

 

Advanced -> CPU Configuration -> CPU Active Core Control

OC Tweaker -> CPU Active Core Control

 

edit:

luk1999, fakt.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Necro wykop. :D

 

Dostałem od kolegi płytkę MSI 870-G45 i procka Sempron 140. Twierdzi, że kiedyś miał odblokowany drugi rdzeń i działał stabilnie w testach obciążeniowych w windowsie.

Niestety ja nie mogę zmusić procka do współpracy, ustawiam (chyba) wszystko jak potrzeba:

 

unlock cpu core - enabled

advanced clock calibration - auto

cpu core control - auto, dawałem też na manual i obydwa rdzenie na enabled

oc genie lite - enabled chociaż nie wiem czy to konieczne

 

Wywala się od razu podczas startu windy, zastanawia mnie, że w biosie pokazuje podniesione fsb i w ogóle nie mogę tego ruszyć, opcja jest na szaro (249mhz a powinno być 200mhz).

Może ma ktoś pomysł co tam jeszcze poprzestawiać, moja przygoda z podobnymi prockami była tak dawno, że już w zasadzie nic nie pamiętam.

http://imgur.com/a/oKnGz

 

Ustawiłem podobne jak gościu z filmiku, który ma też płytę MSI i identyczny bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...