Skocz do zawartości
Gi3r3k

Seria P7P55D Czyli P55 Od Asusa

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli używasz Load Line Calibration to z BIOS-owych 1.33 robi się od 1.38 V do 1.4 V dla CPU ;) w zależności od modelu płyty ASUS-a.

Może w msi jest tak duży skok. Skąd takie podejrzenia wkońcu masz msi. W asusie np dla napięcie 1.256v przy linx w cpuz jest skok napięcia do max 1.264v także nie ma tu mowy o tak dużym działaniu LLC przynajmniej w moim asusie . Msi ma popiepszonego dr Mosa który robi co chce stąd chyba twoje dziwne doświadczenia z tak dużym wzrostem vcore:)

 

A nie koniecznie. U mnie na P7P55D LE 1,25v BIOS = 1,24v real i dla przykładu 1,28125v bios to 1,272v real.

 

BTW: bo takie prawie 1,4v dla proca przy 4GHz to kiepa straszna. Mam obecnie dwa i5 750 i robią 4GHz @ 1,25v a 1,35v wystarcza im do 4200-4300MHz

Ładne te procki i to stabilne 4ghz w linx przy tym vcore? Zarzuc jakiegoś screena. Wkońcu jest się czym pochwalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczą róznicą w ASUA'ach z literką -E jest chyba dodanie obsługi USB3.0 i SATA3, podobnie jak w Gigabyte'ach P55A zamiast P55 . Pytanie tylko czy warto już teraz w to się pakować...

W USB 3 jak najbardziej warto.

Za to Sata 3 obecny tylko na dodatkowych kontrolerach działa słabo i gorzej od mostków Intela czy AMD.

Tym bardziej że HDD nie osiągnęły poziomu nawet sata II a testowane SSD na tych nowych Sata III wypadają kiepsko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem testy na zagranicznych forach, ale narazie nie ma urządzenia, które by wykorzystało potencjał SATA3, za to USB3.0 jak najbardziej. A w nadchodzących nowych chipset'ach Intela pod LGA1156 będzie zaimplementowane SATA3 i USB3.0 ?

Nie wiem jak jest na nowych ASUS'ach, ale Gigabyte, aby wykorzystać pełny dostepny transfer USB3.0 i/lub SATA3 podłączył kontrolery pod linie PCI-EX procesora, więc pełna przepustowość kosztem x16 dla grafiki, i brak możliwości SLI/CF na LGA1156 (wyłączony drugi port PCI-EX 2.0). Lub jeśli ktoś chce mieć pełną wydajność grafiki, włączenie SATA3/USB3.0 w tzw. tryb normalny (poprzez P55) z ograniczonym transferem do 2,5Gbps. Czy ktoś się orientuje jak jest w przypadku ASUS'a ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wiadomość dla obecnych i przyszłych użytkowników, do Panów z ASUSa poszła sugestia dotycząca wyłączenia dyskoteki podczas bootowania, (szybsze bootowanie) bez opcji testowania kompatybilności ramu. Czekam na nowy BIOS może wkońcu po licznych narzekaniach pójdą po rozum do głowy i umożliwią wyłączenie tej jakże lubianej (chorej) opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jednak zbieram na zasilacz :) A teraz mam pytania z innej bajki. A mianowicie o SLI na płycie asus p7p55d pro. Mam kartę gtx 275 i czy mogę podłączyć drugą taką kartę w SLI i czy jest sens robić SLI na tej płycie bo będzie działało x8 x8 czy będzie duży spadek wydajności jak bym podłączył w SLI te karty na X58?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica to dosłownie parę procent.

 

BTW - osobiście wolałbym kupić HD5870 niż 2xGTX275, które razem tworzą przecież GTX 295. Ewentualnie HD5850 i ostre kręcenie (ze zmianą napięcia) na ~900MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość majkel84

Kwestia gustu. SLI nie da 100% wzrostu wydajności, więc rzeczywiście chyba nie do końca warto.

 

@Shamtu - test na Freezerze 7 Pro :-D także zapas jeszcze jest

 

Tak po krótkiej chwili:

Dołączona grafika

 

A tak po 3 godzinach:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam problem z EPU-6.

Praktycznie za kazdym wlaczeniem komputera, gdy chce ustawic na auto musze dawac calibration bo niby zmienily sie napiecia (przy restartach bez wylaczania komputera jest ok).

Procek i7 860@3.8, 8gb ram, 3 dyski, 260gtx zasilacz Antec 550. Napiecie ustawione na pamieci na stale i offset na cpu +0.10.

 

Zastanawiam sie czy to nie wina zasilacza, ale komputer chodzi stabilnie. Moze ten programik od asusa jest nieco przewrazliwiony i przy OC glupieje nieco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam problem z zainstalowaniem najnowszych sterowników i oprogramowania Intel Matrix Storage V8901023 do raida w Win7 Pro 64bit.

Oprogramowanie instaluje się, system wykonuje restart i po pojawieniu się loga startowego jest zwiecha. Nie ma znaczenia czy to normalne uruchomienie czy tryb awaryjny. Miał juz ktoś takie problemy?

 

Pozdrawiam

HawkEye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...czy mogę podłączyć drugą taką kartę w SLI i czy jest sens robić SLI na tej płycie bo będzie działało x8 x8 czy będzie duży spadek wydajności jak bym podłączył w SLI te karty na X58?

To jest PCiex 2.0 to oznacza że nawet x8 pracuje z prędkością x16 pcie 1.0. Pod tym względem nie będzie istotnej różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica to dosłownie parę procent.

 

BTW - osobiście wolałbym kupić HD5870 niż 2xGTX275, które razem tworzą przecież GTX 295. Ewentualnie HD5850 i ostre kręcenie (ze zmianą napięcia) na ~900MHz.

No tak ale jak mam już gtx 275 to lepiej kupić chyba taką drugą niż wydawać 1600 zł na HD 5870.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale jak mam już gtx 275 to lepiej kupić chyba taką drugą niż wydawać 1600 zł na HD 5870.

Lepiej? Raczej łatwiej... Chodziło o to, żeby sprzedać GTX 275 (~700 zł) i kupić HD5870.

 

SLI to jednak dodatkowe problemy (mikroprzycięcia, czasem wydajność jednej karty) i lepiej zainwestować w kartę z jednym GPU.

 

Najlepiej byś zrobił czekając do stycznia/lutego, bo teraz wysokie ceny są głównie efektem Świąt...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Czym najlepiej testować stabilność BCLK? Przez jaki czas?

 

Póki co zapodałem LinX na pół godziny przy BCLK 200 MHz i IMC 1.25 V, błędów nie było, ale nie wiem czy to o czymś świadczy.

 

Chciałbym mieć pewność stabilnego BCLK zanim zabiorę się za CPU i memki.

 

 

Czy jakiś soft pokazuje wam moc pobieraną przez CPU? Bo u mnie EVEREST niestety nie pokazuje, nie wiem czemu, bo mam zainstalowany sterownik od tego ATK0110. Na 775 nie miałem problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszy jest właśnie linx, umnie wywala się po 3-4 rundkach czyli jakaś 3 minuta. A prime przy tych ustawieniach leci ponad 2 godziny <_< .

Niebardzo wiem jak samo bclk może być stabilne :blink: Chyba że chcesz wiedzieć jak wysokie zrobi Twój proc.

Co do mocy to pokazuje ją HWMonitor ale napewno pokazuje źle bo po OC zawsze jest 95W. Chyba najwałaściwszym będzie program asus'a.

 

@artuditu

wg. mnie jest lepszy od 606 i poprzedniego chyba 1102 bo te miałem, procek chce mniej V do 4Ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

A który program ASUSa? Bo kilka zainstalowałem i w żadnym nie widzę. :/

 

A BCLK nie zależy tylko od taktowania Uncore/QPI i napięcia VTT/IMC?

 

Bo po prostu mam ustawione BCLK 200 MHz, procek bez OC a memki 1600 na luźnych timingach. Chciałbym znaleźć napięcie VTT żeby taki BCLK był w pełni stabilny, ale jeśli dobrze ciebie rozumiem to w miarę zwiększania taktowania proca (mnożnikiem) może być też potrzebne zwiększenie zwiększenie VTT?

 

EDIT. OK widze w EPU pokazuje moc proca, szkoda tylko że do 100 W.

 

W idle ustawiam sobie 1.8 GHz i 1.0 V, przy 4 fazach pokazuje 13.5 W, przy 12 fazach jest ok. 20 W. Nieźle jak na quada ze zintegrowanym NB, na E5200 pokazywało niecałe 4 W przy 2.1 GHz 1.0 V.

 

Ogólnie platforma z gniazdka pobiera w idle 20 W więcej niż E5200/P43, uwzględniając sprawność to głównie tą różnicę robi proc. P55 pewnie też ciągnie troszkę więcej niż ICH10.

 

Szkoda tylko że C-State powoduje wyłączanie się kompa, a ta funkcja chyba odpowiedzialna za wyłączanie się rdzeni w idle? Nawet na stock ustawieniach nie ma stabilności.

Samo SpeedStep i C1E działają ok, ale wolę sobie ręcznie przestawiać mnożnik i napięcie w zależności od potrzeb. Do gier i tak zawsze robię restart.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu do low endowych CPU to wiadomo że pobiera trochę więcej.

Np porównując do mojej platformy i7-860 + 5770 pobiera 75W w Idle mniej a pod obciążeniem ponad 100 różnicy.

 

Problem stabilności musi tkwić w samych płytach asusa albo asus + i5, bo na platformie którą testuje ww procek na msi GD65 nie ma żadnych problemów ze stabilnością w idle.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A BCLK nie zależy tylko od taktowania Uncore/QPI i napięcia VTT/IMC?

 

Bo po prostu mam ustawione BCLK 200 MHz, procek bez OC a memki 1600 na luźnych timingach. Chciałbym znaleźć napięcie VTT żeby taki BCLK był w pełni stabilny, ale jeśli dobrze ciebie rozumiem to w miarę zwiększania taktowania proca (mnożnikiem) może być też potrzebne zwiększenie zwiększenie VTT?

 

W idle ustawiam sobie 1.8 GHz i 1.0 V, przy 4 fazach pokazuje 13.5 W, przy 12 fazach jest ok. 20 W. Nieźle jak na quada ze zintegrowanym NB, na E5200 pokazywało niecałe 4 W przy 2.1 GHz 1.0 V.

 

Ogólnie platforma z gniazdka pobiera w idle 20 W więcej niż E5200/P43, uwzględniając sprawność to głównie tą różnicę robi proc. P55 pewnie też ciągnie troszkę więcej niż ICH10.

 

Szkoda tylko że C-State powoduje wyłączanie się kompa, a ta funkcja chyba odpowiedzialna za wyłączanie się rdzeni w idle? Nawet na stock ustawieniach nie ma stabilności.

Samo SpeedStep i C1E działają ok, ale wolę sobie ręcznie przestawiać mnożnik i napięcie w zależności od potrzeb. Do gier i tak zawsze robię restart.

Dalej niewiem jak bclk może być stabilne... zwiększysz mnożnik proca lub memek i po Twojej "stabilności". I jakim cudem(no może czas świąt na to wpływa :wink: ) masz bclk na 200 a proc niepodkrecony :blink:

Dla mnie jest to logiczne zwiększasz bclk trzeba zwiekszyć Vcore bo ich takty też rosną. Chyba Gi3r3k(ale nie jestem pewnien) sprawdzał że proc na 191x21 potrzebuje mniej V niż 200x20.

 

Problem zawieszek był opisywany kilka stron temu.

Edytowane przez oliwer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Czyli jak mam stabilne 200x9 czy też 200x15 przy VTT 1.25 V, to przy każdej częstotliwości proca wystarczy takie VTT? Zauważ że ja nie pytam o Vcore tylko o VTT, czyli BCLK i Uncore/QPI będę już miał cały czas takie same, będę tylko zwiększał mnożnik proca i zmniejszał timingi.

 

Chodzi mi tu o analogię do FSB. Najpierw się zawsze ustalało max stabilne FSB bawiąc się vNB, VTT i GTL, a potem dobierało odpowiednie FSB i mnożnik żeby uztyskać najwyższe taktowanie CPU.

 

Pytanie jest takie czy dla 200x9 i 200x20 wystarczy takie samo VTT, bo Uncore/QPI będzie bez zmian, tak jak i taktowanie memek.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko że C-State powoduje wyłączanie się kompa, a ta funkcja chyba odpowiedzialna za wyłączanie się rdzeni w idle? Nawet na stock ustawieniach nie ma stabilności.

Samo SpeedStep i C1E działają ok, ale wolę sobie ręcznie przestawiać mnożnik i napięcie w zależności od potrzeb. Do gier i tak zawsze robię restart.

Wyłącznie nieużywanych rdzeni to dopiero poziom C6.

 

Problem z C-statem to poważna wada w asusie, ale możesz go ograniczyć do C1 i hula, według EPU jest wtedy z 11W w idle. Obecnie z nowym biosem testuje działanie z ograniczeniem do C3 i wydaje się że również działa bez problemu w idle (bez freezów). Po zejściu speedstepu na 9x BCLK 200 włączonym C1E i i C-state ograniczonym do C3 w EPU jest 8W (defultowo mam 1.25625V (offset 0.81V) 19x200MHz).

 

Co do napięcie IMC to z mojego doświadczenia wynika niestety że wyższe taktowanie wymaga więcej papu pomimo stałego BCLK (200MHz). Ale może to kwestia procka tego nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanko, może trochę głupawe ale czy przy mojej konfiguracji(patrz niżej) powinienem wymienić zasilacz na więcej watów czy ten jest ok ?

Edytowane przez GaRRnek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam sie do zakupu plyty z tej serii ale chicalbym miec spokojny sen i wiedziec,ze i5 750 podkrecony do 4 GHz po dluzszym czasie nie bedzies odrobine przypalony.

 

Stad pytanie do uzytkownikow Asus P7P55D-E Deluxe i Premium.

Jakiej firmy gniazda i zapinki zostaly zamontowane na waszych plytach (Foxconn lub Lotes czy ich kombinacja) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanko, może trochę głupawe ale czy przy mojej konfiguracji(patrz niżej) powinienem wymienić zasilacz na więcej watów czy ten jest ok ?

Zasilacz uciągnie nawet z OC jednak będzie pracował dość blisko max możliwości. 550-600W byłoby z zapasem i bez obaw że kilka lat takie obciążenie pociągnie.

Bez OC można nie martwić się o zmiane zasilacza. Ważny też jest wiek zasilacza, czy nie jest zbyt stary bo wtedy może nie mieć juz swoich parametrów.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

A mam pytanko - czy fakt podłączenia tylko wtyczki 4-pin do gniazda EPS12V może mieć wpływ na OC do poziomu 3.6-3.8 GHz? W sensie czy niestabilność może wynikać z tego faktu, czy raczej tylko z napięć?

 

Póki co nie próbowałem wyżej niż 3 GHz bo nie wiem czy identyczny wynik uzyskam na innej zasiłce, a póki mam tą grafę (z niskim poborem prądu, szczególnie w idle) tą bym chciał sobie ustalić OC platformy zanim zmienie zasiłke, bo zapas mocy na tej jeszcze jest (z gniazdka komp ciągnie niecałe 150 W w LinX przy 3 GHz 1.2 V).

 

 

A C6 szkoda że nie działa, bo daje to ponad 15 W mniejszy pobór prądu z gniazdka w idle, co jakąs tam wartością jest jak u kogoś komp często chodzi 24/7.

Edytowane przez Harry Lloyd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to całkiem możliwe, 8pinowe gniazdko jest poto by dostarczyć odpowiednią ilość amperów do sekcji zasilania na płycie. W szczególności do takiego potwora z 4 jajami:) który podczas OC połyka mnóstwo prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma to tylko wpływ na długotrwałą prace w ekstremalnym obciążeniu i bardzo ostrym OC. Zapobiega wtedy zbytniemu obciążeniu i rozkłada je na więcej kabli i obwodów/ścieżek.

 

4 pin dostarczą odpowiednią ilość prądu do tego OC i spokojnie możesz ustalić poziom możliwości platformy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to logiczne zwiększasz bclk trzeba zwiekszyć Vcore bo ich takty też rosną. Chyba Gi3r3k(ale nie jestem pewnien) sprawdzał że proc na 191x21 potrzebuje mniej V niż 200x20.

Heh, nie pamiętam, żebym się tym dzielił na forum... ale to prawda, przy identycznych ustawieniach napięć ~190*21 jest stabilne, a 200*20 - nie jest.

 

Wiesz co, oliwer21? Zachęciłeś mnie wcześniejszym postem na temat najnowszego biosu, chyba go wgram i potestuję :wink: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym problemem z bootowaniem na 115 to mi się wydaje że lepszy bo wtedy niechciał przejść prima a teraz przechodzi linx'a niby tylko 20 rundek ale linx to linx :wink:

 

Tego chyba zostawię sobie na dłużej...

Edytowane przez oliwer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...