Skocz do zawartości
Michnik

Wszystko o Soltek SL-75FRN-2

Rekomendowane odpowiedzi

no bardzo mi przykro, ale temperatury ABSII są prawdziwe (też kiedyś myślałem że nie), widocznie masz dosyć słabe chłodzonko (tzn za wolno odprowadza ciepło), posiadając aluminiowego titana d5tb też miałem takie temperatury (albo wyższe - rekord 127*C :lol: - oczywiście po uprzednim przełączeniu zworki na płycie, bo mi sie non-stop zwieszał, tzn. ABSII odłączał mi zasilanie...)

rada: zmienić chłodzenie (przesmarować obecne dobrą pastą, może pomoże)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm... chlodzenie to falconRock II, pasta - zwykly, przezroczysty silicon, chlodzenie - 1 wentyl 8x8 wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>acy, 1 92x92 wydmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>acy, 120x120 w zasilaczu - wydmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>acy i 8x8 na grafie... kurcze... myslelm ze to wystarczy :) aha... buda to chieftec midi - mam jeszcze miejsce na bocznej sciance na wentyl - sprobuje tam wsadzic jeszcze jakiegos 8x8 - mzoe pomoze... albo... poszukam pasty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R_I_P_

Zmień paste - najlepiej na coś ze srebrem, ja mam arctic ceramique ALE nie mogę jej polecić, jestem nią rozczarowany - muszę na nowo smarować procka co jakieś 6 tyg. bo temp. rośnie.

Wyszlifuj spód radiatora - w spire fr2/wrIV jest tragiczny - przejedź paznokciem, istna tartka. Papierek 300 - 500 - 800.

 

To z własnego doświadczenia. Też mam Spire fr2. Bez szlifowania i z dołączoną pastą ujrzałem 78st. Teraz nie przekracza 60 !!! (10x200)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisze w imieniu kumpla, ktory ma FRN2-L rev.E

 

Problem jest z pamieciami, kosc twinmos 512Mb 400(mtec50B 2.5 3 3 8 ) dziala stabilnie przy swojej czestotliwosci tylko w 3 slocie, procek barton 2500@(11x200) prime stable, w pierwszym lub drugim slocie max to 333(11x166). I tu jest problem, poniewaz po zakupie drugiej kosci 512 400 (rowniez twinny, mtec50D) nijak nie da sie "puscic" procka na FSB 200 synchro z pamieciami w konfiguracji 2x512:/, zarowno 1 jak i 2 kosc dziala stabilnie na 400 TYLKO w 3 slocie:/

 

mial ktos podobny problem? z gory thx za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisze w imieniu kumpla, ktory ma FRN2-L rev.E

 

Problem jest z pamieciami, kosc twinmos 512Mb 400(mtec50B 2.5 3 3 8 ) dziala stabilnie przy swojej czestotliwosci tylko w 3 slocie, procek barton 2500@(11x200) prime stable, w pierwszym lub drugim slocie max to 333(11x166). I tu jest problem, poniewaz po zakupie drugiej kosci 512 400 (rowniez twinny, mtec50D) nijak nie da sie "puscic" procka na FSB 200 synchro z pamieciami w konfiguracji 2x512:/, zarowno 1 jak i 2 kosc dziala stabilnie na 400 TYLKO w 3 slocie:/

 

mial ktos podobny problem? z gory thx za odpowiedzi.

No już mam dostęp do sieci, ( THX Raklez :-).

 

Wszystko się zgadza jak jest napisaen powyżej z tym że udało mi się puścić pamięci na 11 x 182 jak na razie stabilnie, zaraz ide tłuc w BFV - zobaczymy. Ale próbowałem 11 x 189 to już wywala z 3DMarków i gier na Pulpit, będę próbował znaleść kompromis między 11 x182 a 11x189. Niemniej jednak problem zostaje aktualny, jeżeli ktoś wie co to może być to niech da znać. Ja stawiam na wadliwą płytę główną bo skoro działa stabilnie 11 x 200 na 3 slocie to czemu jak przeloze pamieć do 1 lub 2 to się sypie,hmmm choć niekoniecznie to może być wadliwa płyta, sam już nie wiem.

 

P.S. A czy jakbym zmienił płyte na ABIT NF-7 to pójdzie mi 2 x 512MB DDR TwinMos 400 na 11 x 200 ? Jednak proszę o jakieś rady odpowiedzi co z tym SOltekiem.... :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. RustyNail z płytą na pewno jest wszystko ok. też tak miałem z pamięciami tyle, że to były pc 333. zakładałem w dualu i d... blada max do ok 169, ale znalazłem sposób, najpierw włożyłem jedną pamiątkę i ustawiłem ją na 400 2.5,3,3,7 w biosie, czywiście zatwierdziłem zmiany i po tym wszystkim wsadziłem drugą pamiątkę (nie wprowadzając żadnych zmian w biosie) i o dziwo komputer normalnie wstał i żeby było śmiesznie od tamtego czasu nie ma żadnych problemów (różne testy przeszedł bez problemowo). mało tego pamiątki infineona pojechały na 333@420. RustyNail pobaw się, a nóż się uda. pzdrow mariuszkasp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. RustyNail z płytą na pewno jest wszystko ok. też tak miałem z pamięciami tyle, że to były pc 333. zakładałem w dualu i d... blada max do ok 169, ale znalazłem sposób, najpierw włożyłem jedną pamiątkę i ustawiłem ją na 400 2.5,3,3,7 w biosie, czywiście zatwierdziłem zmiany i po tym wszystkim wsadziłem drugą pamiątkę (nie wprowadzając żadnych zmian w biosie)  i o dziwo komputer normalnie wstał i żeby było śmiesznie od tamtego czasu nie ma żadnych problemów (różne testy przeszedł bez problemowo). mało tego pamiątki infineona pojechały na 333@420. RustyNail pobaw się, a nóż się uda. pzdrow mariuszkasp.

Hmmm sproboje, tylko ze mi nawet nie chcą chodzić normalnie to jak bez DUAL-a .... sprawdze i dam znać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem i niestety nie działa :/ Totalny bezsens, czemu akurat w slocie 3 wszytko chodzi normlanei stabilnie na 200MHz, a w 1 i 2 lipa tylko cos okolo 182MHz :/ hmmm, probowalem rozne bisoy i nic to samo, kombinacje napieć nic nie dają, usatwienia timingów też nic, już naprawde opadam z sił... może ktoś coś poradzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RustyNail- właśnie pamięci i nforce to chyba najwieksza wada tego chipu jak zanim kupiłem pamiatki to sprawdziłem jakie Soltek zaleca i były tam KINGMAXY co prawda 400 ale kupiłem 433 bo były tanie i co się okazały samotnie na 2.8V do 455 stabilnie przy cl 2,5 a teraz jak mam dwie do czy w dualu czy bez to max 440 osiagam co mnie wkurza nawet chciałem wymienić na TwinMosy te z kościami mtek bo one niby do 466 lecą luzik ale pewnie nie wszystkie a krótką gwarę maja. Wracając do twojego problemu to ja mam coś takiego że mi nie chce chodzić więcej niż (166)333 ale tylko i wyłącznie gdy odłączę kąpa zupełnie od źródła zasilania więc podłączyłem go bezpośrednio do gniazdka a nie do listwy zasilającej i mam spokój odpala zawsze powyżej 333. Jeżeli nie to jest przyczyną u ciebie to ja bym zrobił jeszcze parę rzeczy tj.

- na pewno należy ustawić zworkę przy Procku w położenie 133/166

- pamięci w biosie na optimal i 2.8V

- i resztę opcji w biosie też na optimal!!!

i oczywiście wtyczka w gniazdku bezpośrednio jeżeli to nie pomoże to bym podejrzewał płytę że coś ma walnięte może tylko na slot 3 daje odpowiednie napięcie a na pozostałe za niskie wiec płyta wtedy do wymiany, oczywiście możesz spróbować z innymi pamiątkami bo może akurat z tymi płytka się gryzie???? :roll: :lol:

 

Pozdrawiam Piotr_the

:wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spawdziłem jak radziłeś, ale wszystko na nic, efekt ten sam - nie idze na 200 MHz :/ ,tzn system sawsze sie uruchamia i mozna pracowac w Windowsie ale jak włącze 3DMarki to po chwili albo wywala to pulpitu albo resetuje kompa :/ , a testy chodzą różnie raz dłużej raz krucej. Napięcie pamięci na 2.8 to wogóle do Windowsa nie wchodzi. Aha nie wiem czy to coś da ale czasami zanim wywali do pulpitu to słychać takie jakby "syczenie" gdzieś w okolicach CPU, może kondenstaroki , nie wiem. Ale to w sumie nic bo jak w 3 slocie jest pamięć to też czsami słychcać syczenie i nie wywala i wszytko chodzi na 200Mhz stabilnie. Bardzo dziwny przypadek, czy moge liczyć na wymiane płyty jak mam na nią gwarancje jescze? Bo nie wiem czy podstawa jest dobra, a nie mam jak sprawdzić czy inne pamięci też mają problemy z 200MHz w 1 i 2 slocie. I astanawiałem się nad wymianą płyty głównej właśnie pod te pamięci TwinMosa 2 x 512MB i nie ważne czy miały by chodzić w dualu bo to i tak lipa, no ale nie wiem czy to wina pamięci czy płyta jest uszkodzona a może po prstu te TwinMosy nie lubią się z SOltekiem, hmm. Co myslicie o czipssecie VIA KT 600 ? lub po prstu tez czipset nForce2 Ultra 400 ale innej firmy., np. Gigabyte, Abit, Asus, MSI, Epox ? i czy na VIA KT 400 podkrece be problemow swojego bartka 2500 na 3200 ? Krócej mówiąc to jaką płytę byście mi radzili (nie mając możliwości sprawdzenia czy pamięci jakie posiadam czyli TwinMosy 2 x 512 MB 400 by działały bez problemu na 400MHz przy nowej płycie) w mojej sytuacji? kwota tak max 400 zł, ale jednak prosiłbym o jeszcze jakieś rady co do tego Solteka bo i tak nie mam teraz kasy na nową płytę (musiałbym sprzedać starą...) :-(.

Wracajać do płyty to nic się nie przegrzewa, temp w normie napięcia też, hmmm, ale czemu działa na 200MHz w 3 slocie a w 1 i 2 nie to jakaś magia wciąż jest, hmm aha pamięci mam tej samej firmy TwinMOS i na tych samych kościach ale z innych seri:

- MTec 0342D TTD7608F8E50B 512MB DDR 400MHz CL 2.5

- Mtec 0406D TTD7608F8E50D 512MB DDR 400MHz CL 2.5

 

P.S. thx Piotr za rady, zawsze warto jest spróbować czegokolwiek tylko szkoda że nic to nie dało w moim przypadku...:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powalczył z serwisem wydaje mi się że coś jest jednak walnięte w płycie nie pamiętam jak to było na oficjalnych biosach ale w tych np. 1.7 do o.c. z możliwością asynchronicznego ustawienia pamięci jeżeli pamiątki masz 400hz a fsb ustawisz na 166(333) to pamiątki ustawione (by setup) chodzą na 400hz i jeżeli masz w 1 slocie niestabilnie a w 3 ok. to możesz reklamować płytę niech ci wymienią na nową, bo szkoda komuś coś takiego sprzedawać i wymieniać na nową jak dla mnie to coś z napięciem na slotach 1,2 jest nie tak niestety nie znam programu który to może sprawdzić lub kontroler pamięci jest walnięty – ja bym spróbował reklamować bo jeżeli żadna z dwóch twoich pamięci nie chce chodzić stabilnie w slocie 1 lub 2 to chyba jednak płyta walnięta jest, co prawda przyznam że po zamianie miescami pamiątek mogę je puszczać do 440hz przedtem do 433 ale to wynika z tego że jedne są słabsze chyba niż drugie!!! , z topiku widać że parę osób ma TwinMosy i Soltka i wszystko jest ok. wiec spróbował bym w serwisie niech wsadzą inne i sprawdzą czy w slocie 1 przejdą test np. goldmemory czy memTest???!!!!!!

:roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to syczenie było już opisywane parę stron temu i z tego co pamiętam wyniało ze zbyt dużego przetaktowania. a tak wogóle to u mnie też syczy w testach, ale nie wywala do pulpitu (obecnie pamięci 333@400). RustyNail jeśli to co pisałem wcześniej nie pomogło to obawiam się, że Piotr_the może mieć rację co do banku nr.1, czyli sloty 1i2 (tak jak pisałeś że na tych slotach nie działają ci pamięci). nasza sl 75frn2 ma dwa kontrolery pamięci, każdy 64-bitowy (1i2 slot to BANK1, a slot 3 to BANK0) czyli obsadzenie 1i3 daje 128-bitowy kontroler (przynajmniej teoretycznie), to tak dla przypomnienia. RustyNail może załatwisz sobie jakieś inne pamiątki i wtedy jeszcze raz sprawdź. pzdrow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy po wielogodzinnnych testach i próbach nic nie wyszło, postanowaiłem ostatni raz spróbować z koścmi i włożyłem w 2 slot te z seri 50B a w 3 slot z serii 50D i ustawiłem na standardowe taktowanie czyli 2.5/3/3/8 i powiem tak nie dość że działają na 400MHz to jeszcze w DUALU ( napomnie tylko że pamięci są z innych serii kości jak i parti), pisze ten tekst swieżo po testach na których mi najbardziej zależy czyli 3DMarki. Przeszedł bez żadnej zwiechy czy wywalenia do pulpitu 3DMarka 2001 SE jak i 2003 oraz AquaMark 3 :-))))))))))))))))))))), jak na razie działa i jest to sukces wziąwszy pod uwagę że wcześniej nie przechodził żadnego 3DMarka. Zobaczymy co będzie dalej, chociaż zbytnich nadziei sobie nie robie bo zapewne coś wyskoczy niedługo ale jak do tej pory idzie dobrze... naprawde powiadam wam, że magiczne są te Solteki kiedy myślisz że to już koniec to dają nadzieje... :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RustyNail powiem tylko tyle A NIE MÓWIŁEM :D :D :D . zdążyłem zauważyć że płyty na nForce2 są bardzo wrażliwe na pamięci. infineony które mam obecnie nie chciały chodzić na Chaintechu, a u mnie chodzą bez problemu (drobne problemy na początku), kingstony pc 333 nie chciały chodzić na epoksie 8rda (na sl 75frn2 też nie chodziły) zostały wymienione na no name i śmigały bez problemu. a na samym początku miałem pamięci firmy lei 266 i tu nie było żadnych problemów o dziwo śmigały 266@412. tak że na koniec jeszcze raz powtarzam próby, próby i jeszcze raz próby, a jeśli nici z tego to dopiero serwis. pzdrow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RustyNail powiem tylko tyle A NIE MÓWIŁEM  :D  :D  :D . zdążyłem zauważyć że płyty na nForce2 są bardzo wrażliwe na pamięci. infineony które mam obecnie nie chciały chodzić na  Chaintechu, a u mnie chodzą bez problemu (drobne problemy na początku), kingstony pc 333 nie chciały chodzić na epoksie 8rda (na sl 75frn2 też nie chodziły) zostały wymienione na no name i śmigały bez problemu. a na samym początku miałem pamięci firmy lei 266 i tu nie było żadnych problemów o dziwo śmigały 266@412. tak że na koniec jeszcze raz powtarzam próby, próby i jeszcze raz próby, a jeśli nici z tego to dopiero serwis. pzdrow.

Niestety, jak się okazało później w grach na 400MHz po jakichś 5 minutach wywala do pulpitu lub restart kompa :-(, wogóle Prime pokzuje błędy, co dziwne w dualu na 333MHz 2 x 512 MB Prime nic nie wykazuje i wszytkie gry chodzą normalnie... czyli to nie może być chyba wina niekompatybilności RAMU bo skoro działa na 400 MHz w 3 slocie a nawet w dualu i normlanie chodzi 2 x 512MB tylko że na 333MHz. Hmm jutro pojadę do sklepu tam gdzie kupiłem płyte, może coś się wymyśli...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RustyNail znając życie to w sklepie nic ciekawego nie wymyślisz zwłaszcza ze sprzedawcą, a wracając do pamięci ostatnio gdzieś wyczytałem, że jeśli błędy w testach pamięci występują w tych samych komórkach pamięci to wina leży po stronie pamiątek, a jeśli z każdym testem błędy występują w innych komórkach to wina leży po stronie zasilania. jeszcze raz powtarzam załatw sobie inne pamiątki na sprawdzenie i powinno się wiele rzeczy wyjaśnić. pzdrow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RustyNail znając życie to w sklepie nic ciekawego nie wymyślisz zwłaszcza ze sprzedawcą, a wracając do pamięci ostatnio gdzieś wyczytałem, że jeśli błędy w testach pamięci występują w tych samych komórkach pamięci to wina leży po stronie pamiątek, a jeśli z każdym testem błędy występują w innych komórkach to wina leży po stronie zasilania. jeszcze raz powtarzam załatw sobie inne pamiątki na sprawdzenie i powinno się wiele rzeczy wyjaśnić. pzdrow.

Problem jest taki że za bardzo nie mam skąd załatwić innych pamiątek :? ... , dzisiaj postaram się wycyganić od sprzedawcy chociaż na godzinkę inne pamięci 8) , jak da i będą działać to będę musiał szukać innej firmy nForca pod moje Twiny, a jak nie będą działać to walnięta jest płyta lub po prostu znowu się "gryzą"... hmmm mam kumpla blisko który ma Kingstony 256MB 333Mhz CL 2.5 może warto pożyczyć i spróbować odpalić je na 400MHz, jak myślicie? czy 256MB a 512MB w jednej kości to jest różnica w podkręcaniu? a tak wogóle to zna ktoś kogoś kto ma 2 x 512MB TwinMosy 400MHz na Solteku oprócz mnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RustyNail zawsze możesz zostawić na godzinkę swoje pamięci kumplowi, a od niego porzyczyć jego. tylko nie odpalaj tych kingstonów pc 333 od razy na 400, tylko tak po 5-10 Mhz na początku, a potem bliżej 400 1-2 Mhz. jak dojdzieś do 400 to będziesz wiedział, że płyta jest ok, tylko twoje pamięci nie wyrabiają (albo tylko jedna nie wyrabia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RustyNail

A może będąc u kumpla przy okazji sprawdź Twoje twinmosy - wyeliminujesz jedną z możliwych przyczyn problemu. Może to mało prawdopodobna przyczyna (coś nie tak z pamiatkami) ale zawsze warto być pewnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa się wyjaśniła jak pojechałem do sklepu i dali mi pamiątki inne do sprawdzenia i okazało się że idą spokojnie na 400MHz w każdym slocie. Płyty mi nie wiymienią na inną, więc opchąłem swoją i kupuje nową, dałem i m moje 2 x 512MB 400MHz TwinMOsy i mają posprawdzać na nFOrcach innych firm czy pójdą spokojnie na 400MHz :-), spradzić mają na Gigabycie i MSI bo takei mają na stanie, ale w środe ma przyjść ABIT chyba i sprawdzą też na Abicie. W Razie czego pozostaje mi jeszcze VIA KT 600, ale zobaczymy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce zrobić sobie (vddim moda), ale niestety nie wiem gdzie go znaleźć poza tym jadę teraz na modemie co dodatkowo mnie ogranicza może ktoś z was wie gdzie go znaleźć jedyne co mi się udało oszukać to: http://www.xtremesystems.org/forums/showth...&threadid=22005 ,

ale za wiele z tego nie kapuje może ktoś z was wie jak to rozgryźć???

bo tem moje KINGMAXY 433 w dualu mnie rozczarowały żeby na 2.8V max 440 chodzić to trochę mało i jak dałbym im 3V czy 3.3V może się przebudza ???????? bo są zimne przy 2.8V!!!!!

:roll: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce zrobić sobie (vddim moda), ale niestety nie wiem gdzie go znaleźć poza tym jadę teraz na modemie co dodatkowo mnie ogranicza może ktoś z was wie gdzie go znaleźć jedyne co mi się udało oszukać to: http://www.xtremesystems.org/forums/showth...&threadid=22005 ,  

ale za wiele z tego nie kapuje może ktoś z was wie jak to rozgryźć???

bo tem moje KINGMAXY 433 w dualu mnie rozczarowały żeby na 2.8V max 440 chodzić to trochę mało i jak dałbym im 3V czy 3.3V może się przebudza ???????? bo są zimne przy 2.8V!!!!!

:roll:  :lol:

witam :) tu masz adresik do doladnego opisu tego moda http://amdforums.com/showthread.php?threadid=297579 :P

sam zabieram sie juz do niego od jakiegos czasu ale jakos nie moge sie zdecydowac ale teraz mozemy sproboac co z tego wyjdzie moje TwinMOSy na kosciahc Mtec spokojnie lataja 480MHz przy 2,8V tak wiec jak by im dac tak 3,0V to fsb 250 wkoncu stanie sie rzeczywistoscia :P :P

tak wiec jqak bedziesz sie zabieral za moda daj znac jak ci idzie i jakie efekty :) :) jak znajde troche czasu to tez sie pobawie a cos mi sie wydaje ze bede mial w najblizszym tygodniu troche wiecej czasu :)

 

pozdr :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok przeczytalem thx.Wnioskuje dalej ze podniesienie napiecia tak jak w przypadku cpu daje większą stabilnośc.Tylko czy zwykle pamiatki to wytrzymaja!? Ktos pisal ze na soltku mu firmówki szwankowaly a zwykle śmigają. Pozostaje zatem testowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...