Skocz do zawartości
Michnik

Wszystko o Soltek SL-75FRN-2

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam takie pytanko ile dawaliście pasty jak zmienialiście/sprawdzaliscie radiator na NB? (bo myślę ,że może w tym tkwi wina)

nForce2 ma to do siebie, że jest wklęsły. Nałożyłem paste równo, docisnąłem radaitor, pojeżdziłem żeby paste rozprowadzić, ściągam, a tu a rogach NB czysto, a na środku pasta nietknięta.

Nie wiem jak z seryjnym radiatorem jest, ja mam docięty duży radiator (tak z 3 razy więcej finów niż zalmany zloty/niebieski), kolor czarny.

Zrobilem tak, że między NB a radiator dałem trochę złożonej folii aluminowej (taka do pakowania kanapek np. ;))

 

PZDR

 

update:

Na NB mam takie

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzuciłem spoooorą krople (arctic ceramique) na środek NB po czym docisnąłem radiator i parę razy go pokręciłem lewo/prawo (taaa, ale opis ;) ). Radiatorek jest b.ciepły/gorący.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem tak, że między NB a radiator dałem trochę złożonej folii aluminowej (taka do pakowania kanapek np. ;))

Jestes pewien ze to dobry pomysl?? Z tego co wiem folia aluminiowa prawie nie przewodzi ciepla(promieniowania podczerwonego) a raczej obija je. Wniosek: kawalek folii al utrudnia chlodzenie NB.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ide3 możesz podłączyć tylko 1hdd.

Jak chcesz mieć macierz z 2-óch hdd to albo oba na SATA albo 1xSATA i 1xPATA.

 

Widziałem zmodyfikowany bios do płyty odblokowujący wszystkie funkcje kontrolera raid - po wgraniu takiego biosa można podłączyć 2 hdd do ide3. Ale tracisz wtedy na wydajności - 2 dyski pracujące na jednym kontrolerze / kablu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. To mój drugi sltek na nforce2 i mam problem. W obecnym rev. E4 mam niższe napięcia niż na poprzednim E3 na tym samym zaslaczu Modekom 350 GTF. Moje dwie kostki 2x256mb 333 Twinmoos co któryś raz mają o połowę zmniejszoną przepustowość. Dopiero jak dam na pamiątki 2.7v to jest ok. Tak jest w singlu jak i w dualu. Czy to może być wina płyty czy pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. To mój drugi sltek na nforce2 i mam problem. W obecnym rev. E4 mam niższe napięcia niż na poprzednim E3 na tym samym zaslaczu Modecom 350 GTF. Moje dwie kostki 2x256mb 333 Twinmoos co któryś raz mają o połowę zmniejszoną przepustowość. Dopiero jak dam na pamiątki 2.7v to jest ok. Tak jest w singlu jak i w dualu. Czy to może być wina płyty czy pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem na chwilę !!!

 

Kij- co do radiatorów na pamiątki to bym się spierał bo mi pomogły http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=78646, co prawda mam Kinmaxy, co do wklęsłego chipsetu to się zgadzam z tobą rzeczywiście też to zaobserwowałem szlifnełem oryginalny radiator nałożyłem cieniutko a tu okazuje się że środek wisi w powietrzu więc musiałem niestety dać na środek grubo co do foli aluminiowej to raczej bym nie polecał !!!

 

Samone3- żeby wykluczyć pamięci to weź puść asynchronicznie na 75% i zobacz jakie wysokie stabilne fsb możesz uzyskać, ja 243 a jak mam otwartego kompa to 244 wyżej Prima się sypie i jeżeli na Hyniksach wywala ci goldmemory błędy powyżej 200 a na Twinmosach dopiero od 232 to ja bym wolał Twinmosy bo jak mi goldmemory wywala błąd to i z Unreala 2004 też potrafi wyskoczyć do Win-a albo restarcie walnąć, a może musisz poprosu pobawić się napięciem i timingami w tych Hyniksach podobno nie które nie lubią wysokiego voltage ???.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w tym problem ,że oba mi walą błędami 8O (a wcześniej na twinach mi nie waliło) ,poczekam jak wkońcu sobie wykombinuję lepsze chłodzenie na nb i nową pastę ,bo jest to nie normalne zachowanie ,odrazu podkreślam ,że teraz mam w kompie 2 *256 hynixów i 256twinmosów i mimo błędów w Goldmemory wszystko chodzi stabilnie 8O ,

Z tego powodu ,że mi wcześniej nie siekało błędami przy Twinach , a teraz tak ,to wydaje mi się ,że to jest coś z płytą ,a dokładniej z chłodzeniem nb (ten zalman jest ciepły tylko na dole i to nie bardzo bez względu na napięcie) ,a i jeszcze jedno zauważyłem wcześniej jak miałem 1,8 na nb to wszystko stabilniej chodziło ,teraz jest gorzej co jest kolejnym argumentem za tym ,że może być to chłodzenie (wsumie jest cieplej niż kilka tyg/miesięcy temu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wentyl ze coolera wieje także na nb - więc nb jest ciepłe. Ale jak miałem inny cooler lub odizoluje np. kartką nawiew z wentyla (coolera) to nb robi się od razu gorące, palca się za długo na nim nie utrzyma. (jest wyraźnie cieplejszy niż miesiąc temu, huraaaa, wreszcie ciepło na świecie :D ).

Radiator na NB to standard. Własnie za to chłodzenie NB lubię FalconRocka (ale tylko radiator, wentyl zmieniony)

 

Samone3

Jak Twój Zalman lekko ciepły to bym go zdjął, położył na nowo pastę - ale bez rozsmarowywania tylko kropla na środek - wtedy na środku (gdzie najbardziej grzeje) będzie na pewno styk, a i na boki się troche rozejdzie. A jak masz pastę ceramiczną to można walnąć sporego gluta (i docisnąć radiator) - najwyżej wyjdzie nadmiar bokami (tak właśnie jest u mnie).

 

Bernard

Zostaw 2,7.

A czy to wina płyty czy pamięci - płyta może troszkę zaniżać, pamięci mogą lubić wyższe napięcie. Np na moich Kingstonach jest naklejka informująca, że pamięci standardowo mają pracować na 2,6V i faktycznie, niżej sieją błędami (przy fsb 200)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wentyl ze coolera wieje także na nb - więc nb jest ciepłe. Ale jak miałem inny cooler lub odizoluje np. kartką nawiew z wentyla (coolera) to nb robi się od razu gorące, palca się za długo na nim nie utrzyma. (jest wyraźnie cieplejszy niż miesiąc temu, huraaaa, wreszcie ciepło na świecie  :D  ).  

Radiator na NB to standard. Własnie za to chłodzenie NB lubię FalconRocka (ale tylko radiator, wentyl zmieniony)

 

Samone3

Jak Twój Zalman lekko ciepły to bym go zdjął, położył na nowo pastę - ale bez rozsmarowywania tylko kropla na środek - wtedy na środku (gdzie najbardziej grzeje) będzie na pewno styk, a i na boki się troche rozejdzie. A jak masz pastę ceramiczną to można walnąć sporego gluta (i docisnąć radiator) - najwyżej wyjdzie nadmiar bokami (tak właśnie jest u mnie).

No właśnie u mnie volcano od strony nb jest zabudowany i na niego nie wieje,zato na kondensatory i radiatorki na mosfetach ,a z drugiej strony na ramy ,tak)

A co do rozsmarowywania to zrobłem tak jak mówisz z tą ceramiczną ,a więc walnąłem naprawdę sporą ilość ,prawie całą tą tubkę od zalmana, a potem jak docisnąłem to z boów ją starłem

Jutro będę miał AS5 to zobaczę ,czy coś się zmieni jak go odnowa przesmaruję

PS właśnie dostałem tego papsta :) więc jutro też z nim zacznę kombinować :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentyl w fr2 wieje dookała na wszystko, najmniej chyba na swój radiator :lol: . Także chłodzi NB, mosfety, kondensatorki a i pamięci. Z jednej strony jest to dobre, ale z drugiej kiedy zrobiłem nakładkę kierującą cały podmuch na radiator i temp. procka spadla o 2 stopnie.

 

Tylko z tą AS tak nie szalej - kropla na środek i styknie. A najlepiej to jak zdejmiesz radiator to jakimś wacikien wytrzyj tą ceramiczną pastę ale tylko na środku mostka, zostawiając na brzegach "otoczkę bezpieczeństwa" z pasty ceramicznej, a AS5 w postaci kropli na środek wyczyszczonego obszaru (mostka)

 

swistak1984

 

PATA = ATA 33/66/100/133 :D

 

a czy mozna polaczyc na dyski (oczywiscie identyczne modele) do dwoch tasm (oddzielnych kontrolerow) oba dyski sa na normalne ata 100  

np. do ide 2 i ide 3 a do ide 1 cd-rw ??

Do ata1 i ata2 podłączasz jak chcesz - są to standardowe kontrolery.

Ata3 i sata są obsługiwane przez promise i tu można podpiąć tylko dyski po 1 sztuce do taśmy, ale (o ile się nie myle) to mogą być tylko takie kombinacje: 1xsata lub 1xpata lub 1xsata+1xpata lub 2xsata. Działają one jako raid, więc nigdzie nie będziesz miał widocznych dysków a tylko "przestrzeń dyskową" pod kontrolerem promise / raid. Praktycznie żaden program nie odnajdzie konkretnego dysku podpiętego pod promise !!

Trzech dysków też się (teoretycznie, bez zmodyfikowanego biosu) pod promise nie podłączy. Z 2 dysków ata100 (pata) nie zrobisz raidu bez modyfikowanego biosu.

 

Ja aktualnie mam:

ata 1 - tylko dvd.

ata 2 - tylko cdrw.

ata 3 - hdd hitachi ata100.

Czasami do ata 1 podpinam dodatkowy hdd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak na dzien dzisiejszy mam tylko jeden dysk na ata 100

podlaczalem go do idie 3

przestawilem zworke na plycie aby uaktywnic kontroler promise

nastepnie po restarcie pokazuje mi sie jakis fast track

pykam ctrl+f

pokazuje mi sie jakies menu i nie wiem w jaki sposob mam skonfigurowac ten dysk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i wlasnie sprobowalem odpalic kompa ze zworka na default

i cos sie odpalio pozezil dysk i wywalilo mi komunikat ze nie znalazlo dyskacza z systemem

Conti jak bys mogl to napisz doklandnie jak masz podlaczony hdd i jak go skonfigurowales a takze jak ustawiles w biosie sprawy z hdd

bym byl bardzo wdzieczny juz z siebie wychodze i nic nie moge zdzialac

podobno dyskacz podpiety pod kontroler promise daje niezlego kopa :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"przestawilem zworke na plycie aby uaktywnic kontroler promise

nastepnie po restarcie pokazuje mi sie jakis fast track

pykam ctrl+f

pokazuje mi sie jakies menu i nie wiem w jaki sposob mam skonfigurowac ten dysk"

 

Jest autokonfiguracja czy coś w tym stylu. Sam proponuje teoretycznie najlepsze rozwiązanie - Ty tylko potwierdzasz.

 

Patrz manual płyty

Najpierw str. 91 - instalacja drivera dla win XP (zakładam, że masz win XP)

Potem podpinasz hdd pod uaktywniony (jp4) kontroler

potem str.88 "optimize array for performance", z tym, że nie formatowałem ani nie używałem "FDisk". Po prostu restart.

 

A jak chcesz na nowo wszystko instalować to:

1. podpinasz

2. tworzysz array

3. instalujesz (pamiętając o F6) (manual str. 90)

 

W biosie ustawiasz start (boot) z dysku SCSI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem tak, że między NB a radiator dałem trochę złożonej folii aluminowej (taka do pakowania kanapek np. ;))

Jestes pewien ze to dobry pomysl?? Z tego co wiem folia aluminiowa prawie nie przewodzi ciepla(promieniowania podczerwonego) a raczej obija je. Wniosek: kawalek folii al utrudnia chlodzenie NB.

pozdr

To zapraszam do obadanai organoleptycznego. Piotr_the też może wpaść. Ten radiator co mam na NB (spory, co?) do całkiem słusznych temp się nagrzewa, więc raczej foli nie izoluje za bardzo.

 

Tak samo robiłem zakładając radaitor większy na GF3 (nie jest wklęsły, wygląda jak nForce2 Ultra, czyli w środku metalowe, dookoła ramka z tworzywa, ramak jest wyższa od rdzenia więc albo dużo pasty, albo coś innego, np folia)

 

Do przewodzenia jeszcze folii aluminiowiej. Kumple wkładali takową między GPU radkowe a silencera (czasem ta rameczka jest wyższa i wtedy trzeba kombinować) i jakoś też na przegrzewania nie narzekają.

 

Kij- co do radiatorów na pamiątki to bym się spierał bo mi pomogły http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=78646, co prawda mam Kinmaxy

No właśnie. Bardziej miałem na myśli Hyniksy, a to nie Kingmaksy

 

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadziłem do płyty pamięci Kingston DDR400 CL2.5 na winbondach CH-5 i niestety to samo się dzieje, zauważyłem też, że w porównaniu do poprzedniego soltka mam zaniżone też inne napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy u Was tesz sa zanizane odczyty napiec z prog soltek HM ??

napiecie 3,08 jest chyba nienormalne znacznie ponizej normy

co sie stanie jak spadnie jeszcze poniezej tej wartosci

obecnie pracuje na procku athlon 1400 thunderbird na rdzeniu mam 1,78V to standard na tym procku i o dziwo moj Codeshit wytrzymuje to jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po absencji. Mam kilka ustaleń w sprawie tych "wyjść" z netu w czasie grania. Otóż stwierdziłem jednoznacznie, że gdy pamięci pracują asynchronicznie do proca wtedy są "wyjścia". Memtest na szynie 200MHz

w dualu 400MHz po dobie testów wykazał 4 errory w całej 1024MB pamięci. Nie sprawdzałem jeszcze przy napięciu 2,6V testy były przy 2,5V.

Jednak przy ustawieniach wyższych niż 166MHz mimo stosowania się do instrukcji ze strony chyba 60 lub 61 komp nie wstaje. Albo 200MHz wtedy jest ok. Przy 170MHz, a ram na AUTO mnożnik 13,5 jest również ok. Tak się dzieje nawet gdy timingi są 11, 3, 3, 3. Może coś przeoczyłem - dodaję proc wtedy jest na 1,675V. Brak jak już pisałem spadków napięć.

Czekam na Wasze uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KUPILEM SOLTEKA 75FRN2...1 co musialem zrobic po wymianie plyty to reinstalka win. xp...potem, dalsze problemy: nie chce sie zainstalowac s3 trio 32/64 za chiny mimo ze stery dzialaly na poprzedniej plycie...nie ma nawet domyslnej karty...jest NIC i kupa bledow na ekranie (wlasnie tak pisze...)

 

drugi problem: wkladam gf4ti4600 i komp sie nie laczy z monitorem, agp w biosie ustawione na 66mhz, komp nie piszczy...poprostu sie nie laczy, a karta jest na 100% dobra :|

 

help bo sie poplacze ;((

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

s3 trio 32/64 - te karty nie są przypadkiem AGP 1x/2x ?? Soltek ma obsługę tylko kart agp 4x / 8x (inne napięcie). Nawet ostrzegają, że karta agp 2x może uszkodzić płytę.....

 

Czasami mam tak samo ze swioim radeonem jak Ty z gf4ti4600 - za pierwszym razem myślałem, że karta padła. Pomogło wyjęcie i wsadzenie z powrotem karty i nie koniecznie jednokrotne wyjęcie i wsadzenie. Trzeba dobrze trafić i docisnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie na solteku nie masz zapinki na agp i trzeba mocno docisnąć ,bo czasami jest tak ,że karta weszła w slot ale nie do końca ,albo np przeszkadzają zapinki na ramach (u mnie jak wyciągam ramy to muszę najpierw wyjąć kartę ,co jest bardzo irytujące ,bo projektanci tej płyty mogli trochę lepiej to rozmieścić)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

s3 trio64 jest na pci :)

 

probowalem na 3 kartach agp agpx4/x8 uruchomic i nic (wczesniej wlaczylem kompa nie podpinajac +12v do plyty moze to to spowodowalo zjebke?)...nawet wyjmowalem plyte i dociskalem na maxa karte i nic...

 

a na pci jak wkladam karte to sie nie instaluje nawet nie ma "domyslny sterownik vga" jest NIC :) i kupa bledow na ekraniem, a teraz jade na tym s3 trio64 na starym asrocku i jest ok :-) wiec cos z plyta nie tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...