Skocz do zawartości
Michnik

Wszystko o Soltek SL-75FRN-2

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co czytam na tym topiku to macie jakieś nieziemskie problemy z tą mobo majo ładnie śmiaga co prawda magistrala tylko 220 ale to przez ram (no name) no i co do płytki to nie mam żadnych zażutów. Bios przy podkręcaniu już mi wiele razy udawał ze padł ale jednek po pewnym czasie i próbach wstawał :D Aha dla informacji mam Rev E a wersja biosu to 1.4. Naprawde wcześniej nie mogłem dojść magistralą do 200 max było 197 ale teraz po upływie półtora mieszka jakoś płytce zachciało się wyżej chodzić oby tak dalej. Tylko że najpierw zmiana ramu no i lepsze chłodzenie na procka mam Durona 1400@2200 przy 1.7v (10x220) PC 3200 (firmy VM) :D No i to badziewne chłodzenie na procka waitraczek za 35 zeta :D temp około 60 stopni (temperatura z ABS II) naturalnie :D Pozdrówka dla all użytkowników tej wypasionej płytki. Oby wam znikneły te problemy co macie. Aha a zasilka to Megabajt 350W (seryjnie montowany w obudowach Tracera optimum konkretniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano dokładnie przy przestawieniu zworki komp sie włącza. Ale potem i tak nie wstaje....

No chyba ze ta zworka ma byc przełożona dłużej niz zwykle (zwykle mi wystarczało 5-10sek). Chociaz próbowałem dzisiaj czekałem z minutę i też nic....

Czegos tu nie rozumie . czy wy prubujecie zrobic "Clear CMOS" przy wlaczonym kompie????

Tak sie sklada ze jestem posiadaczem tej plyty juz prawie rok (i to zadowolonym) i ten zabieg wykonuje sie w ten sposob ze wylacza sie komp , wyciaga sie przewod zasilajacy z gniazdka ,teraz przeklada sie zworke J5 na okolo 5sek w pozycje (2-3 pin) po 5sek przeklada sie na (1-2 pin) ,podlacza sie kabel zasilajacy i uruchamia komp.

I to wszytko .

Mimo ze ma sie bios 1.4 to ustawienie w biosie funkcji

'System Performance ' na Expert i funkcji 'Memory Frequency tez na expert powoduje ze pamiec dziala synchronicznie i bedzie miala takie taktowanie jak ustawimy FSB .Kazde inne ustawienie powoduje ze pamiec bedzie tak taktowana jak ma wpisane w SPD.

Nastepnie Mod aby podniesc napiecie CPU jest banalnie prosty i nawet malo kumaty zrobi to prawidlowo i co najwazniejsze jezli co kolwiek stalo by sie z plyta to nawet super fachman nic nie wykryje:))

Ja mam zrobione ustawienie do 2.15v (mozna wiecej ale nie widze potrzeby) .Plyta dziala z napieciem 1.9v juz 8 miesiecy dla CPU i nie ma zadnych obiawow niestabilnosci czy przegrzewania sie regulatorow.

Jedynie trzeba pamietac ze po zrobieniu takiej modyfikacji wartosc rzeczywista napiecia bedzie wyzsza od tej pokazywanej w biosie (trzeba otym pamietac ) ale po wlaczeniu kompa kazdy program diagnostyczny bedzie pokazywal juz prawidlowe napiecie. Plyta jest wystrzalowa 230Mhz fsb przy ustawieniach pamieci 7322 lub 7222,5 Asus nawet nie podskoczy a Abit jest cienki jak [gluteus maximus] weza:))) Mialem mozliwosc zamienic na nowego Abita ale po sprawdzeniu trzech sztuk rece mi opadly ,moj biedny Bartonik 2500 ktory smiga na 2500Mhz na solteku na Abicie nawet nie pisnal na 2400Mhz :((((((((((( i do tego max fsb 218Mhz przy ustawieniach 7322 gdzie na solteku wyciagam 220MHz fsb przy ustawieniach 6222 . Mozna sie sprzeczac co daje te 6222 czy 230Mhz fsb niby nie duzo ale zawsze cos , tak samo mozna powiedziec po cholere krecic proc z 2200Mhz na 2300Mhz nawet wybitny fachman nie zauwazy roznicy tak wic nie oceniam czy warto czy nie ,kazdy robi jak chce i ile chce . osiagniecie prawie 21000 w 3Dmark 2001SE czy 7000 w 3dMark 03 czy 51,6 w AquaMark3 procentuje tym ze w kazda gre moge sie pobawic w 1280x1024x32 z wlaczonymi bajerami .

Wiem wiem w 800x600 tez mozna sobie pograc i kto tak mysli ma racje ale co by nam zostalo jak bysmy nie srobowali naszych zabawek:)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AJDAHO --> nawet nie sprawdzalem :) Na stronce nvidii nie ma jej zaznaczonej jako wspolpracujacej z system utility, to uwierzylem na slowo...

 

Benson --> aha, ale przeczytaj reszte topicu, nie tylko pierwsza strone, to Ci sie sporo wyjasni :) Miedzy innymi to, dlaczego przy czytaniu Twojego posta coponiektorym pojawil sie delikatny usmieszek na twarzy... :wink: Tak tylko dodam, ze cytowany post Michnika jest z maja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Benson --> aha, ale przeczytaj reszte topicu, nie tylko pierwsza strone, to Ci sie sporo wyjasni :) Miedzy innymi to, dlaczego przy czytaniu Twojego posta coponiektorym pojawil sie delikatny usmieszek na twarzy... :wink: Tak tylko dodam, ze cytowany post Michnika jest z maja...

 

:)) dlatego przytoczylem ten tekst. Pare miesiecy temu ludzie wypisywali takie brednie ze mozna bylo by ksiazke napisac. Mysle ze przed wlaczeniem kompa i pisaniem warto choc przeczytac instrukcje , a moze to byl spozniony pryma-aprilis:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc,

kupilem SL 75FRN2-L - wersja E z samym radiatorem, DDR 400 TwinMos i Bartona 2500+. Wersja biosu to D1.5L.

 

Czy jesli chcialbym podkrecic procesor to musze zmienic bios?

W jaki sposob go podkrecic - zmiana mnoznika i szyny np 11x200 ???

 

teraz procek chodzi na 166 a jak pamiec zmienie na 200 to windows startuje a za chwile wyskakuje jakis blad i trzeba go restartnac.

 

pozd.,

J.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc, 

kupilem SL 75FRN2-L - wersja E z samym radiatorem, DDR 400 TwinMos i Bartona 2500+. Wersja biosu to D1.5L. 

 

Czy jesli chcialbym podkrecic procesor to musze zmienic bios? 

W jaki sposob go podkrecic - zmiana mnoznika i szyny np 11x200 ??? 

 

teraz procek chodzi na 166 a jak pamiec zmienie na 200 to windows startuje a za chwile wyskakuje jakis blad i trzeba go restartnac. 

 

pozd., 

J.

zwiekszaj stopniowo napiecie na CPU i pamieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cze,

zmielem bios na D1.5o,

napiecie zwiekszylem do 1.85 - wiecej sie nie da,

szyne ustawilem na 200,

pamiec DDR400 na 80%,

przy restarcie pokazalo ze sa ustawione na 160, czyli 2x160=320,

 

w WCPUID pokazuje ze pocek po przetaktowaniu to 3200+ (z 2500+) to sie zgadza,

a pamiec pokazuje ze pracuje na 400???

 

mam wierzyc biosowi, czy WCPUID???

 

J.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cze,

zmielem bios na D1.5o,

napiecie zwiekszylem do 1.85 - wiecej sie nie da,

szyne ustawilem na 200, 

pamiec DDR400 na 80%, 

przy restarcie pokazalo ze sa ustawione na 160, czyli 2x160=320,

 

w WCPUID pokazuje ze pocek po przetaktowaniu to 3200+ (z 2500+) to sie zgadza,

a pamiec pokazuje ze pracuje na 400???

 

mam wierzyc biosowi, czy WCPUID???

 

J.

jak przestawisz pamici na 100% to bedziesz mial synchronicznie czyli 400,narazie masz te 320 (80%)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak przestawilem na 100% to windows nie chce sie uruchonic? mozna to jakos poprawic, czy raczej nastawic sie na wymiane pamieci??

ustaw timingi na 8-3-3-2.5 i Vdimm na 2.8V (max)

czesc ustawilem i dalej nic - winda nie chce wstac, dlaczego DDR400 nie chce pracowac na 200???

 

pozd.,

J

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaczynam w poniedziałek sie bawic w powazniejsze kręcenie tego bartka... jedzie do mnie chieftec w pewnych kwestiach jestem lame.... w zwiazku z tym kilka pytań...

1. jak wyglądają mofsety ?? i przy jakim fsb zaczynają sie grzać ??

2. czy maksymalne uzyskane taktowanie zależy w jakimś stopniu od zasilacza ??

3. jaka temperatura barta gwarancją stabilności ??

4. ile wicherków w bidzie > = lepiej ??

5. Czy chieftec dual fan wpłynie na temp proca ??

6. na co wymienić cooler master silenca ?? (wicherek na procku)

7. jakie pamiątki zeby wyciągnąć fsb coś koło 220 ?? na dobrych timmingacz 6-2-2-2 mniej więcej

8. troche o/t ... jak wykręcam karte na 300/600 to jest ok troche ponad i sypie artami chciałbym więcej radiatorki na pamięci pomogą ?? hynix 4.0 ns

9. moze jakieś jeszcze ogólne porady ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam płytkę trochę inną bo rl wersję z coolerkiem na nb :) i mam mały problem który jest chyba związany z ww coolerem. Otóż przy grze w nfsu wychodzi mi do windowsa przy żadnej innej grze nie ma czegoś takiego gram w call of duty, ił2 wszystko ok.Temperatury w normie wysokie timingi karta graficzna ustawienia nominalne. Ostatnio zauważyłem że wiatrak strasznie rzęzi, przy "przedmuchiwaniu" wykryłem że rusza się cały radiator( jest lekko ciepły) nie odpada bo trzyma się na 2 plastikowych kołeczkach czy tak ma być chyba raczej nie czy to może spowodować ww problem i czy mostek północny może się spalić:?: Jak to naprawić, przesmarować pastą :?: Wogóle to chciałem wymienić radiator z wiatrakiem na coś innego bo ten seryjny nie jest najcichszy możecie zproponować jakiś zestawik radiator+cichy cooler?Dzięki za rady i pomoc :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam RL z chłodzeniem passive na mostku na NFSU nie marzekam. "Narazie" męczyłem mago durnia 800 na fsb 116 = 928

grafa podkreęcona (GeForce 4 mx 440 Palit rdzeń=300 pamięci=450) dual sunchro 512 mb 2-2-5-2 i....

W 3d markt 2000 6655 ptk. Niestety na fsb 133 buron nie wstaje dlaczego? bo na te 928 miał 40 stopni po tym 3d marku full stable.

Jak na razie płytka sprawuje się na piątke trochę dziwnie reaguje ma clr cmos. Pomóżcie z tym fsb 133 i więcej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm _Vip_ male pytanko do ciebie w soltek hardware monitor obojetnie jakiej wersji mam takie temp

 

CPU Die 41

ABS II 29

RT 1 28

RT 2 28

 

DLACZEGO CPU Die jest takie wysokie to chyba jakies przeklamanie a i jeszce jedno prawdziwa temp proca pokazuje ABS II tak ?????? ai byl bym zapomnial znasz jakas stronke gdzie znajde Vdimm moda ??

 

pozdr :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak przestawilem na 100% to windows nie chce sie uruchonic? mozna to jakos poprawic, czy raczej nastawic sie na wymiane pamieci??

ustaw timingi na 8-3-3-2.5 i Vdimm na 2.8V (max)

czesc ustawilem i dalej nic - winda nie chce wstac, dlaczego DDR400 nie chce pracowac na 200???

 

pozd.,

J

Mam dokładnie to samo. Pamięci pracują teraz na 333Mhz a procek na 11x200.

Nie pomogły zmiany pamięci na inne , za kazdym razem przy ustawieniu pamięci na 200 jest zwis w windowsie. Nie podnosiłem na nich napięcia bo niby z jakiej racji? 400Mhz powinno pracować na standardowym napięciu a nie "wykręcać" je na 400 . Zmiana biosu nie pomogła. Ustawinie najniższych timingów też nie. Poprzednio dwie różne kości ( 333Mhz) pracowały max na 266. Wymieniłem na 400etki i te pracują maxymalnie w okolicach 370-380 ( nia pamiętam już) . Mam już drugie DDR 400 i ciąle to samo. Może płyta zaniża napięcie pamięci , tak jak to jest z procesorem? Jakie napięcie proponujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak przestawilem na 100% to windows nie chce sie uruchonic? mozna to jakos poprawic, czy raczej nastawic sie na wymiane pamieci??

ustaw timingi na 8-3-3-2.5 i Vdimm na 2.8V (max)

czesc ustawilem i dalej nic - winda nie chce wstac, dlaczego DDR400 nie chce pracowac na 200???

 

pozd.,

J

Mam dokładnie to samo. Pamięci pracują teraz na 333Mhz a procek na 11x200.

Nie pomogły zmiany pamięci na inne , za kazdym razem przy ustawieniu pamięci na 200 jest zwis w windowsie. Nie podnosiłem na nich napięcia bo niby z jakiej racji? 400Mhz powinno pracować na standardowym napięciu a nie "wykręcać" je na 400 . Zmiana biosu nie pomogła. Ustawinie najniższych timingów też nie. Poprzednio dwie różne kości ( 333Mhz) pracowały max na 266. Wymieniłem na 400etki i te pracują maxymalnie w okolicach 370-380 ( nia pamiętam już) . Mam już drugie DDR 400 i ciąle to samo. Może płyta zaniża napięcie pamięci , tak jak to jest z procesorem? Jakie napięcie proponujecie?

 

 

Dołączam sie do tematu,. Kupiłem kilka dni temu Solteka w wersji E4 i biosie D 1.6L i za nic nie chce iśc mój bartek 2500 na 3200 (11 x 200), mam do tego pamiatki TwinMOS 512MB DDR 400 2.5/3/3/8. kombinowałem z każdym napięciem (chyba) i NIC!!! nie chce i już, tzn. windows sie wczytuje normlanie za kazdym razem na 11 x 200, i chodzi stabilnie do czasu jak uruchomie jakiego benchmarka 3D (3DMark 2001 SE, AquaMark 3) to po jakims czasie sie restartuje lun wychodzi do windowsa, co dziwne, jak włączyłem rano kompa i ustawilem spowrotem na 11x 200 to przeszedł bez problemu te 2 benchmarki , dopiero po jakijms czasie zaczałe się kopać.. dziwne....a jeszcze dziwniejsze jest to ze zwykle benchmarki pamieci, procka ( FresDiagnose, Sandra 2004,AIDA32) przechodzi bez restartu czy zwisu, dopiero jak coś na 3D zapuszcze to klapa, czasami pojdzie 2 sceny czasami 4 a czasami jedna. MAX stabilnie jakie osiagnalem to 185 x 11 bez zmian napięć. A może to wina mojego zasialcza no name 400 watt???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem biosa 1,1D bodajże i robiłem dokłanie to co mówisz , efekt ? Jak wyżej. Odnoszę wrażenie że płyta zaniża napięcie na pamięciach i stąd zwiechy.

Postowały na 400 ( dokładnie 200) a wchodząc do windowsa już się wysypywał.

 

Teraz mam biosa 1,6 , tu już nie można się bawić ale myślałem że może ten błąd zostanie poprawiony. Pamięci same ustawiają się na 333 ( przy fsb 200)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm.... masz pecha? =P

 

może i błąd przy D1.6L został popraiwony, ale dopiero przy wersji 4 power users możesz zablokować mnożnik pamięci na sync.

 

co do napięcia na pamięciach, to jak już chcesz zwiększać to daj na max - najwyżej jak będą działać, to stopniowo zmniejszająć znajdziesz optymalne ustawienia (choć mi też się nie wydajer, że to wina napięć) ...może by tak na zasilacz zgonić? :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest roznica w wydajnosci miedzy Athlonem 2200 Mhz (11 x 200) na szynie 400MHZ a Athlonem 2250 Mhz ( 13,5 x 166) na szynie 166. Pamieci oczywiscie synchronicznie ustawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebałdzo, chieftec 360 DF :]

hmm dobrze że napisałes ze masz dobry zasilcza bo już myślałem że to może mój No Name 400 watt jest tego przyczyną , ale teraz widze ze i na dobrym zasliczu masz ten sam problem co ja. Jak bys cos odkryl Pepperoni to dajznac na forum - każdy najmniejszy szczegół może coś wnieść :-), jakoś może ssobie z tym poradzimy, dzięki tobie wiem już napewno że to ani nie zasliacz ani ten bios 1.1 bodajze, hmmm na razie brak pomysłów.....kurcze trzeba znalesc przyczyne, najgorszy koszmar to ten jakby te najnowsze solteki nie dawaly sie podkrecac na fsb 200 :( KOSZMAR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ma ktos na tej plycie zaintalowana 1 kosc pamieci : DDR 256MB PC-400 TwinMos CL 2.5 ?? Jak sie sprawuje??

 

i druga sprawa.... w biosie jest opcja AGP Frequency... krecicie tylko pamiec i zegar karty czy tez w biosie za pomoca tej opcji?? Moze ktos mi ja blizej wytlumaczyc... Wiem tylko tyle, ze jest to magistrala AGP ??

 

Dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...