Skocz do zawartości
Michnik

Wszystko o Soltek SL-75FRN-2

Rekomendowane odpowiedzi

Gotti --> brak tej zworeczki to wcale nie jest panaceum na braki podkrecania. czasami jest wrecz odwrotnie (jak u mnie) - wlasnie wieszal sie na roznych, kiepskich ustawieniach. Zaloz ja sobie i potestoj - moze w tym siedzi diabel... Ewentualnie mozna by sprawdzic to : wylacz komputer z sieci, otwoz okno, potem je zamknij, podskocz 2 razy, wyjdz z pokoju, zamknij drzwi - a po 4 minutach wroc, wszystko popodlaczaj i sprawdz. Bo widzisz - moze trafiles na sztuke procka, ktory wczesniej w rekach mial ktos z Microsoftu :?: :wink: :wink: :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotti- jedyne co mi przychodzi na myśl to że zworka przy procku jednak powinna być i najlepiej w 166/200, należy unikać mnożników 9 i 9,5 w biosie wszystko na optimal oprócz fsb (expert), diable –wszystkie Spread Spektrum i CPU Thermal-Throttling, poza tym nie odłączam kompa od zasilania czyli wtyczka cały czas bezpośrednio w gniazdku, ale to w twoim przypadku pewnie nie pomoże wygląda to jak by procek był kiepski z drugiej strony jeżeli odpala przy 1.6V -1840hz to 1.85V 1900hz też powinien. Spróbuj może odpalić próbowałeś np. odpalić

na 10x166 lub170 przy 1.85V i wrzucić Prime i MBM i sprawdzić jak się zachowuje zasiłka dokładnie napięcia no i przy okazji temperatury żeby wykluczyć wadliwą zasiłkę, możesz też przełożyć pamiątki do innego slota ???, nie mam na razie więcej pomysłów no chyba że cos w płycie jest walnięte????? Wiem że czasami cuda się dzieją jak się płyta z pamiątkami gryzie ale chyba nie takie?????

:?: :?: :o 8O

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi na starych biosach też dawała ten komunikat Warring co mnie strasznie irytował i robił ustawienia fabtryczna 100hz na 1.7 nie mam komunikatu ale co prawda też czasami za cholerę nie chce się zbudzić ale dziej się to tylko i wyłącznie gdy ostro mieszam lub przenoszę koma i odłączę go zupełnie od źródła zasilania i wtedy albo z Insertem wciśniętym albo muszę zrobić Clear CMOS i dodatkowo Insert przy odpaleniu trzymać albo czasami odłączać zasiłkę od płyty i dać jej trochę czasu naciskając bez prądu power aby ją rozładować wiec ten nowy BIOS ma wyłączoną opcję automatycznego przywracania ustawień fabrycznych chyba co ma pomagać przy o.c. lecz czasami powoduje udawaną śmierć. Ale tą zworkę przy procku koniecznie wsadź lepiej 166/200!!!!!

:lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xor --> co to miało być smieszne?

 

Co do tej zworki -napisałem ze obecnie chodzi bez bo inne kombinacje juz przerabiałem i cały czas to samo. Procek wstaje na 7x250 1.6V, na 12.5x166 1.8V już nie.

Chieftec: 12V : 12.038, 3.3V : 3.36, 5V : 5.08.

Dzięki za wyjasnienie tego udawania śmierci ale dalej komp sie nie budzi ponad 1.8GHz (v1.7)

Spróbowałęm przełożyć pamieci -dalej to samo.

Bude mam cały czas otwarta a temp load to 32*.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć też mam tą płytę od 4miesiecy , ostatnio po zmianie coolera zaczołem się bawić w oc jak podkręcę mojego 2600+ @11,5*190 to wszystko gra (nawet gry :lol: ) ale po pewnym czasie reset się uskutecznia

tak jakby temperatura była za wysoka (po restarcie jest 44 stopnie),ale radiator nie jest nawet ciepły czy jest możliwe że jest jakieś przekłamanie

na diodzie w niektórych soltekach , a jak nie to co może byc przyczyną tych resetów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotti- żeby wykluczyć procek spróbuj może przeanalizować dokładnie oznaczenia procka czy to rzeczywiście dobra seria na formu właśnie ktoś poruszył ten temat http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=64680, no i pozostaje jeszcze wygrzewanie czyli np. odpalasz na 1700hz na napięciu 1.85V i zapuszczasz Prima na 5 godzin najlepiej żeby rdzeń miał temp > 70C i może nabierze ochoty do współpracy, u niektórzy to po 2 tygodach mocnego grzania dopiero chciał iść, dodam że sam wygrzewam ostatnio poprosi dałem słabą pastę pod procek i wyłączyłem nadmuch zimnego powietrza do budy i uzyskałem do 76C przy 1.8V 2200hz, na razie jeszcze nic nie dało i mam nadzieje że nie zaszkodzi jak by co to mam ABS ustawiony na bezpieczne 80C nie wiem czy to cos da ale podobno u niektórych zadziałało???? :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gotti

Może odłącz wszystko od zasilacza - cdrom, hdd, wyjmij wszystko z pci, zostaw tylko 1 ddr. (chodzi mi o max. uszczuplenie konfigu - odciążenie zasilacza i jednocześnie wyeliminowanie przyczym z poza płyty/procka/zasilacza/grafiki). Sprawdź czy komp chociaż się obudzi przy 12,5x166.

Możesz jeszcze sprawdzić przy innej zasiłce. Chieftec to porządna zasiłka (wiem , sam zbieram na 420df) ale ...

Poza tym jeżeli nie zobaczysz jak ten konkretny procek śmiga powyżej 1,8GHz to nie będziesz do końca pewny gdzie tkwi błąd.

Są forumowicze z Krakowa, może uda Ci się z nimi umówić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może faktycznie zasiłka? bo oprócz tego mam radeona 9800 iceq podkręconego , audigy2, dvd-rw liteon 411s, dysk wdc 800jb, dodatkowy wiatraczek 80 mm , volcano 12+ na procku , mo i oczywiście mysz i neo+ na usb ,

P.s oprócz tego często mi sie wieszaja rózne programy np norton av nie zawsze sie uruchomi (brak odpowiedzi programu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xor --> co to miało być smieszne?

Kazdy ma swoje sposoby na ta plytke , widocznie u Xora to dziala :mrgreen:

 

(...)Wtedy mysleliśmy że to wina procka a jak sie okazuje to wina płyty  Tylko na jaki ten bios zmienić?Bo albo sa oficjalne stabilne i zblokowane albo sa o/c i niestabilne.Przy okazji to miał już ktos taki problem z ta płyta?

...ja tam do Twoich umiejetnosci to nic nie mam, ale jak piszesz cos takiego to moze wzbudzic mieszane uczucia- jedyne chyba co jest zablokowane to %-owe puszczanie pamieci asynchro, a majac pamitki 500 to chyba u Ciebie to jest zbedne.

Nie zwalabym tak odrazu wszystkiego na plyte, moze masz poprostu pecha do prockow, sprawdz na innej plycie ile mozna z niego wycisnac i bedziesz mial pewnosc !

 

na zworce 133/166 mialem problemy ze stabilnoscia na FSB 185

na 166/200 smiga ponad 225, testowalem juz rozne ustawienia i na 2340Mhz moj procek sie konczy... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samone3- to może i ta zasiłka ale

przeleć te pamiątki programem gold memory sprawdź czy nie są walnięte, bo żeby po podniesieni napięcia na pamiątkach żeby komp się buntował do dziwne np przy 2.7V ??????, ustawienia pamięci koniecznie na Optimal, wracając do tych restartów to uruchom Prime 95 torture test i Motherboard Monitor 5 i popatrz na temperature Diody np. po 1 godz w zakładce low/high aby wykluczyć ABS II (85C), jako winowajcę restartów!!!!!, a jeżeli wywali ci błędy w Prima to po prostu musisz zwiększe napięcie dla procka vcore np. 1.7V jeżeli nadal będą błędy no to jeszcze więcej zakres do 1.85V bo jak casche w procku nie wyrabia to też mogą być restarty!!! Bo widzę po zakupionym przez ciebie procku że z o.c. chyba nie masz za dużego doświadczenia??? bo do o.c. kupuje się procki z niskimi Hz z dobrej serii np. 2000+ robi się 3200+, bo to że masz 2600+ to nie znaczy że się będzie lepiej kręcił niż 2000+ bo to są wszystko to te same procki no chyba że 3000 i 3200 są wybierane z środka wafla krzemowego dlatego tak ważne są te numerki i cyferki na procku !!!, a teraz to chyba najlepiej jest brać te wersie Mobil bo one są podobno wybierane ze środka wafla i można je pościć nawet do 2700hz no i maja odblokowane mnożniki!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak: jedyne co mogłęm odłaczyć to napędy wiec tak zrobiłem, wymieniłem jeszcze 9500PRO na MX400, dalej to samo. Zasilacz dobrze trzyma napięcia.

 

Owszem przy pamięciach DDR500 asynchro jest zbędne, ale majac taki dziwaczny problem puszczenie asynchro mogłoby cos pomóc (odrazu mówie że nie pomaga).

 

Dwa absolutnie rózne procesory mogłyby sie kończyć dokałdnie w tym samym miejscu? Jedyne co pozostaje to wygrzewanie tego procka ale watpie aby to cos dało bo komp chodzi 24/24 -sam procesor był kupiony jako używany a jego seria to AXDA2000DUT3C 9783887383349 JIUHB0328WPGW.

 

Ide szukać kogos z nforcem :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanko:

Odrazu muwie ze szukalem i nieznalazlem :(.

Czy po odkreceniu wiatraka na Chipsecie plyty glownej moze sie przegrzewac chipset??

 

Potrzebuje to zrobic, poniewaz wiatraczek wydaje maksymale niemile odglosy, mam teraz juz 4 po orginalnym wiatraczku. Przypuszczam ze przyczyna jest to ze mam obudowe "Desktop",a te wiatraczki nie sa zaprojektowane do pracy horyzontalnej.

 

 

pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nozgul

Na NB w wersji płyty z wiatraczkiem jest za mały radiator abu go zostawić samego. Kup Zalmana pasywnego do chłodzenia NB. Kosztuje koło 20 zł, nie potrzebuje wiatraka. Tylko niestety może być potrzeba wyjęcia płyty głównej z obudowy aby zmienić radiator. I nie można zapomnieć o paście termoprzewodzącej pod nowy radiator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam ta plytke od niedawna. na niepodkreconym athlonie 2500+ w aidzie pokazuje mi temeratury :

CPU diode - w stresie 55-56 a w spoczynku ok. 50

Procesor - w stresie kolo 48-49 a w spoczynku 44

Ktore temepratury mam uznawac za prawdziwe temeratury procka? czy moga byc jakies przekłamania?

 

ps.procek jest chlodzony boxowym coolerkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierdziu... Wlasnie nadal probuje otrzasnac sie z lekkiego szoku... Juz pisze dlaczego:

Jakiś czas temu stwierdziłem że sflasciach!e sobie BIOS na v.1.7. Wszystko przebieglo pomyslnie i takie tam, komputer nawet się nie zająknął. Dziś musiałem zrobić clear CMOS i... NIby wszystko pięknie i w ogóle ale... Znikła mi karta sieciowa z Windowsów. PO bliższych oględzinach i dwóch restartach okazało się że znikła mi również z BIOSu! Po małym śledztwie okazało się, że poprzednio sflashowalem BIOS wersja dla FRN2 (bez L/R). Tylko moze mi ktos wytlumaczyc jakim cudem przez 2 miechy karta sieciowa DZIAŁAŁA??? I dopiero po czyszczeniu CMOSu okazało się że jednak jej nie ma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andy__

W Soltek HM:

CPU die - temp. z diody w sockecie (u Ciebie 44 ~ 49 stopni)

ABS II - remp. z rdzenia procesora (50 ~ 56)

RT 1 - temp. z czujnika przy slocie AGP (pewnie coś koło 27 ~ 36)

P.S.

Odpowiedniki w aida sobie dobierz :-)

 

Zawsze są pewne przekłamania. Są to temperatury orientacyjne +/- 1-3 st.

 

shch00r

Pewnego razu...... podczas flashowania biosu przyglądałem się "paskowi" który wskazuje co w danym momencie robi update. Nowy bios nie zastępował starego w całości ale wyglądało na to, że zmienia tylko niektóre fragmenty. Może do czyszczenia CMOSu bios korzystał właśnie z tej starej nie ruszonej części a "clear" ją usunął jako niewystępującą w nowym???

Takie tam filozoficzne rozważania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Conti

http://republika.pl/andy3/Schowek02.jpg

tak wygladaja temeratury w aidzie. ktora mam traktowac jako prawdziwa temerature procesora? bo jezeli ta temeratura z cpu diode jest prawdziwa to chyba jest kiepsko, biorac pod uwage ze proc nie byl podkrecany, co dopiero jakbym mial go podkrecic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku CPU diode jest najprawdopodobniej (99,9%) temperaturą rdzenia procka. Bartony się b.grzeją a Ty masz właśnie bartona. Tak do 65* w pełnym obciążeniu to jeszcze od biedy może być.

 

ALE wygląda na to, że masz upał w obudowie (39*). Obniż tą temperature do jakiś 30-32* to i temp. procka spadnie z 48 do ~ 42*. Dodatkowy wentyl wyciągający ciepłe powietrze z obudowy umieszczony pod zasilacem bardzo wskazany. Przyda się jeszcze wentyl wdmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ący powietrze do obudowy umieszczony na dole, z przodu obudowy. Polecam arctic fan pro tc (koło 20zł na allegro).

 

Update

Otwórz obudowe i ustaw ją tak, aby był wolny dostęp do wnętrza. Wtedy sprawdź temperatury. Będziesz wiedział, czy jest sens dokładać wentyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xor --> co to miało być smieszne?

...

Owszem, jest to wariacja pewnego dowcipu o windowsach. jak Ci nie pasuje takie poczucie humoru - Twoje prawo. Ale nie musisz od razu reagowac tak pretensjonalnym tonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Conti: faktycznie, przy flashowaniu sa 2 bloki ktore maja flage 'no update'. ale sytuacja dziwi mnie, bo przy tamtym flashowaniu wybralem opcje ladowania udtawien defaultowych, czyli tak, jakbym zrobil Clear CMOS. Tak czy inaczej zaladowalem BIOS 1.7 dla wersji L/RL i jest wszystko w porzadku. Ale nadal jestem pod wrazeniem calej sytuacji...

 

Andy: ja mam podobne temperay na Arcticu Copper Silet wiec sadze ze sa calkiem normalne, co dziwniejsze po podkreceniu procka temperatura skoczyla raptem o 4 stopnie (no ale mam dobra serie Bartka 2500 :) ):D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

shch00r

Solteczka jak kobietka :wink: , wymaga troski i ciągłego zainteresowania. Może z okazji dnia kobet zrobić jej jakiś prezencik, tak na wszelki wypadek :D .

 

 

A dla wszystkich pań odwiedzających forum wszystkiego najlepszego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xor --> co to miało być smieszne?

...

Owszem, jest to wariacja pewnego dowcipu o windowsach. jak Ci nie pasuje takie poczucie humoru - Twoje prawo. Ale nie musisz od razu reagowac tak pretensjonalnym tonem.

To nie był pretensjonalny ton -oboje zle sie zrozumielismy. Ja juz po prostu nie mam siły do tej płyty -zmieniam na 8RDA+ :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

shch00r

Z jakiej serii masz bartka ??

Mój to:

AQXEA0331MPMW (odblokowany mnożnik :-) )

Wydaje mi się, że miejsce w waflu to 124 (K021047270124)

Co o nim sądzisz ??

 

update

Jak na razie to nie ciągnąłem wyżej niż 11x214 1,7V - 72* to za duuużo jak na moje nerwy...., poza tym powyżej zaczyna puszczać pamięci asynchro. Jak zmienie zasilacz... i grafike.... A narazie mam cichego kompa :D

 

Gotti

Mam nadzieje, że jeszcze zajrzysz i opiszesz wrażenia z użytkowania nowej płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie był pretensjonalny ton -oboje zle sie zrozumielismy. Ja juz po prostu nie mam siły do tej płyty -zmieniam na 8RDA+   :?

Skocz do serwisu i tam powiedz, zeby wsadzili procka pow. 1.8GHz. Najwazniejsze - sprawdz na biosie 1.3 4-power-user (linki na pierwszej stronie watku) - 1.3 jest najlepszy do oc dla plyt ver.E (D1.1 jak pewnie wiesz nie dziala) - D1.5 i D1.7 (oczywiscie 4-power-user) sa juz istotnie mniej stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...