Skocz do zawartości
Michnik

Wszystko o Soltek SL-75FRN-2

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z soltekowa plyta, probowalem juz *prawie* wszystkiego co polecali znajomi i nadal klapa, ale do rzeczy.

 

- Athlon XP 2200+ 

- Soltek SL-75FRN2-L nForce2 

- Ati Radeon 9000 Pro 

- Kingston 2x256 DDR /400 

- Mode Com Fine II (czyli Feel ESP 300AtxSp4)

 

W systemie nie ma zle, gdy zaczynam grac w cokolwiek, komputer po prostu sie rebootuje, i nie mam pojecia czemu. Nie jest to tylko jeden problem, komp chodzi niestety na 1,35GHz. Obecnie gdy daje na wiecej, tzn wykrywalny 2200+, XP sie nie wgrywa, podczas wczytywania tez sie rebootuje.

Probowalem juz wielu rzeczy, od zmiany napiecia, do clear cmos, zmiany biosu i przeroznistych ustawien,.. ale moze jednak nie wszytskich. Moglby ktos pomoc? Grac to sie w sumie zdarzylem odzwyczaic,.. ale wolalbym zeby komp chodzil na tyle ile moze.

jak dla mnie zasiłka. czy ma ona dodatkowy wtyk ATX 12V, tzn. czy zasilka jest w standardzie ATX 2.03??? Prawdopodobnie dlatego twoj komp jest niestabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze to byc wina zlego chlodzenia. sprawdz je, lub w ostatecznosci

sprobuj w biosie ustawic temp wylaczania po przegraniu proca na max i wtedy sprawdz czy dalej te same objawy wystepuja. w grach sie resetuje, a czy np w prime95 tez?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w grach sie resetuje, a czy np w prime95 tez?

Wlasnie zainstalowalem,.. i rebootnol sie takze, heh, w systemie dawno tak nie mialem, musial niezle komp dostac w kosc ;)

Co teraz? W Biosie mam temp. ustawiony bodajze na 85C,.. moj wiatrak daje cos kolo 2500obrotow, wiec chyba za malo? Mozliwe ze to przez to?

Bo zasilacz lekko odpuszczam,.. gdyby mi sie wieszal ciagle to tak, ale to jest tylko podczas gdy gram :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w grach sie resetuje, a czy np w prime95 tez?

Wlasnie zainstalowalem,.. i rebootnol sie takze, heh, w systemie dawno tak nie mialem, musial niezle komp dostac w kosc ;)

Co teraz? W Biosie mam temp. ustawiony bodajze na 85C,.. moj wiatrak daje cos kolo 2500obrotow, wiec chyba za malo? Mozliwe ze to przez to?

Bo zasilacz lekko odpuszczam,.. gdyby mi sie wieszal ciagle to tak, ale to jest tylko podczas gdy gram :)

przecież podczas gier i testów typu 3dMark, Prime itd. wzrasta zapotrzebowanie na prąd!! Gdybyś zmierzył miernikiem napięcie to byś zauważył jakie jest w IDLE a jakie w stresie!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^Acrid

 

1. nic nie piszesz o temp. na procesorze (abs II). Jak nie masz to zainstaluj Soltek HM i podaj temperatury -cpu die; -absII; -rt1; a także cpu voltage; 3,3V; 5V; 12V.

 

2. czy do płyty jest podłączony dodatkowa wtyczka 12V (4 pin) od zasilacza?

 

3. Kingston value ram ddr400 256mb do prawidłowej pracy wymaga napięcia 2,6V. W biosie domyślnie płyta ustawia 2,5V. Trzeba sprawdzić i ręcznie zmienić - miałem z tego powodu restarty.

 

4. zasilacz - przy feelu 300W (zakupiony 10.2003) do zeszłego tygodnia "działałem" a prockowi zdarzało się chodzić nawet 11x214 i było stabilnie ALE sa różne egzemplarze i może po prostu miałem szczęście lub Ty masz pecha i kiepska zasiłka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. nic nie piszesz o temp. na procesorze (abs II). Jak nie masz to zainstaluj Soltek HM i podaj temperatury -cpu die; -absII; -rt1; a także cpu voltage; 3,3V; 5V; 12V.

W chwili obecnej:

 

cpu die - 44

absII - 56

rt1 - 34

 

cpu voltage - 1.6v

3,3V ~ 3.28

5V ~ 4.919

12V ~ 11.673

 

Te wartosci sa na zielono, jedynie zolte mam w:

-5V ~ -4.89

 

 

2. czy do płyty jest podłączony dodatkowa wtyczka 12V (4 pin) od zasilacza?

tak, jest, bo wlasnie lookalem ;)

 

3. Kingston value ram ddr400 256mb do prawidłowej pracy wymaga napięcia 2,6V. W biosie domyślnie płyta ustawia 2,5V. Trzeba sprawdzić i ręcznie zmienić - miałem z tego powodu restarty.

Tego nie wiedzialem! :) Sprawdze i dam znac!

 

4. zasilacz - przy feelu 300W (zakupiony 10.2003) do zeszłego tygodnia "działałem" a prockowi zdarzało się chodzić nawet 11x214 i było stabilnie ALE sa różne egzemplarze i może po prostu miałem szczęście lub Ty masz pecha i kiepska zasiłka.

Wlasnie, czytalem ze sa dwa rodzaje tego zasilacza, lepszy=ciezszy, i gorszy=lzejszy, niestety trudno mi powiedziec tak na oko ktory to ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temp absII - bez pełnego obciążenia athlona 2200+, nie powinna przekraczać 50st - coś kiepsko z chłodzeniem

 

Napięcie na 12V - może i płyta źle podaje, ale to jest troche nisko. Obecnie mieści się w dopuszczalnych granicach (11,4-12,6) ale pod obciążeniem może lecieć w dół.

 

Na pudełku z pamięciami (i chyba także na samych modułach) jest naklejka - 2,6V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, mam problem i nie wiem jak go rozwiazac,.. zmienilem na 2,6V, pozniej, dalem 133, zeby komp wstal normalnie. W biosie jest ladnie 1800mhz,.. ale! I tu jest pies pogrzebany, system mi nie startuje, tylko sie nadal rebootuje. Czy to jest wina XP, czy nadal kompa? Bo w chwili obecnej zdalem sobie sprawe, ze moze za kazdym wyjsciem *ktore* jest dobre i funkcjonalne i tak nie wstanie,.. Chyba ze to powinno bez problemu wstac i uruchomic system, w takim razie 2,6V nic nie daje,.. Dogadam sie z znajomymi i sprobuje zmienic wentyl na procku, a przed tym zasilacz na jakis lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płyta zaniża i to solidnie odczyt z +12V. U mnie pokazuje nawet mniej o 0,15V!!! kingstony rzeczywiscie lepiej bujają się na 2,6V. A winde to moznaby było przeinstalować tak dla pewności ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dany egzemplarz płyty może zaniżać - niekoniecznie wszystkie egzemplarze. U mnie 3,26; 5,02; 12,038. Jest to mniej więcej zgodne z miernikiem +/- 0,05.

Poza tym 0,15 a 0,33 to już różnica zauważalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zrobiłem przesiadke z Epox'a na Solteka 75FRN2-L (mostek północy chłodzony pasywnie - wersja płyty E4) i moje pytanie dotyczy temperatur, mam procka AthlonXP 2500 (Barton) bez oc.

W temperaturach pokazuje mi tylko:

CPU Die - 49

RT1 - 42

Wiem że powinny byc jeszcze taki wskaźniki: ABSII, RT2.

Czy może mi ktoś wyjaśnić za co odpowiadaja poszczególne wskaźniki i czy moje temperatury są odpowiednie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU Die - 49 - czujnik pod prockiem - troche za wysoka temp.

 

RT1 - 42 - czujnik koło agp - za wysoka temp. Masz dodatkowy wentyl pod zasilaczem wydmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ący na zewnątrz??? Zdecydowanie wskazany.

 

ABSII - temp rdzenia procesora. Przy bartonie to max. 65st w stresie co może jeszcze przejść.

 

RT2 - pewnie dodatkowy czujnik, nie wiem, nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wpatrzyłem w instrukcji to:

RT1 - czujnik nad portem AGP;

RT2 - czujnik w podstawce procka;

Więc:

CPU Die to chyba temperatura rdzenia - a ABSII to ???

....dobrze czytasz :D

RT1 - czujnik nad portem AGP;

RT2 (CPU Die)- czujnik w podstawce procka

ABSII - temperatura rdzenia

 

A co do ABSu-dziala na 100% :D

Wczoraj uruchomilem kompa, wszystko pieknie....po jakiejsc godzince wracam, monitor wygaszony, na myszcze optycznej brak napiecia, wiatraczki sie kreca 8O co jest ....

okazalo sie ze pompka od WC przestala pracowac, blok dosc cieply, no i nic sie nie zjaralo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU Die - 49 - czujnik pod prockiem - troche za wysoka temp.  

 

RT1 - 42 - czujnik koło agp - za wysoka temp. Masz dodatkowy wentyl pod zasilaczem wydmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>ący na zewnątrz??? Zdecydowanie wskazany.

 

ABSII - temp rdzenia procesora. Przy bartonie to max. 65st w stresie co może jeszcze przejść.

 

RT2 - pewnie dodatkowy czujnik, nie wiem, nie mam.

Ja mam kompa maksymalnie wyciszonego, więc wiatraki na wolnych obrotach.

Nie zgadzam się z Tobą w kwestii maksymalnej temperatury ABSII.

U mnie osiągnąłem 82*C! i system pracował dalej stabilnie.

Temperaturę maksymalną ABSII ustawiasz w BIOSie. Defaultowo jest to 85*C. Jeśli masz Thoughbreda lub Thortona <2000+, możesz sobie ustawić nawet 90*C. Nie pisz, więc rzeczy niesprawdzonych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK.

Już wszystko kapuję, tylko dlaczego mi nie wyświetla wartości ABS II. W ogóle nie ma jej wyszczgólnionej ??

sciagnij i zainstaluj nowszy soltekHM 2.05 , ten ktory dostales wraz z mobo akorat nie pokazuje tego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK.

Już wszystko kapuję, tylko dlaczego mi nie wyświetla wartości ABS II. W ogóle nie ma jej wyszczgólnionej ??

sciagnij i zainstaluj nowszy soltekHM 2.05 , ten ktory dostales wraz z mobo akorat nie pokazuje tego...

Polecam również MBM5

 

Podaję link do Soltek HM 2.05 :)

 

http://217.160.208.211/soltek/download_fil...soltekHM205.zip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kompa maksymalnie wyciszonego, więc wiatraki na wolnych obrotach.

Nie zgadzam się z Tobą w kwestii maksymalnej temperatury ABSII.

U mnie osiągnąłem 82*C! i system pracował dalej stabilnie.

Temperaturę maksymalną ABSII ustawiasz w BIOSie. Defaultowo jest to 85*C. Jeśli masz Thoughbreda lub Thortona <2000+, możesz sobie ustawić nawet 90*C. Nie pisz, więc rzeczy niesprawdzonych...

Zgadzam się z Tobą, że maksymalna temp. pracy procesora zależy od modelu i wynosi 80 ~ 100 st. Dla bartona 2500+ jest to 85 stopni.

Troszke się źle wyraziłem, poprawiam wypowiedź: wg. mnie (dla własnego komfortu) maksymalna przyzwoita temp. na procesorze to 65 stopni w stresie. Do takiej temp. nie przyczepiałbym się. Jeśli przekracza to myślałbym o poprawie chłodzenia.

Tak na marginesie to na Tomshardware robili kiedyś testy "spalania" i któregoś z athlon'ów xp dociągneli do koło 300stopni zanim poszedł z dymem a do ostatniej chwili komp się nie powiesił, ale chyba to nie o to chodzi. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolei:

Sciągnąłem nowy progs wer.2.05, zainstalowałem dodatkowy wyciąg pod zasilaczem.

Temperatury podczas sciągania z sieci:

CPU Die: 46-47

ABS II: 51-52

RT1: 38

Chyba OK.

Ale martwi mnie jedno napięcie które pokazuje na żółto: -5V ( u mnie jest -4.94 do -4.99).

Czy powinienem się tym martwić???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, napięciami -5 i -12 nie ma się co martwić. Płyty mają problem z ich zczytywaniem a poza tym normy dla napięć ujemnych to +/- 10%.

 

Mam drugi zasilacz i przy obu to -5V mam na żółto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolei:

Sciągnąłem nowy progs wer.2.05, zainstalowałem dodatkowy wyciąg pod zasilaczem.

Temperatury podczas sciągania z sieci:

CPU Die: 46-47

ABS II: 51-52

RT1: 38

Chyba OK.

Ale martwi mnie jedno napięcie które pokazuje na żółto: -5V ( u mnie jest -4.94 do -4.99).

Czy powinienem się tym martwić???

Tak jest spoko. U mnie przu ściąganiu z sieci jest 65*C! A, więc u Ciebie jest lepiej :)

 

Muszę chyba coś wymyślić, bo w lecie to będę miał same zwiechy :(

Jedyne, co mi teraz przychodzi do głowy, to puszczenie wiatraka na procu na 3500RPM. Ale wtedy jest za głośno :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie obroty wiatraków są następujące :

na procku: 3600-3850;

wyciąg pod zasilaczem: 1500-2200.

I nie mam aż tak głośno pomimo, że na procku wentyl box'owy a na obudowie CoolMaster podwójnie łożyskowany (łożyska kulkowe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FSB max tej płyty to 200MHz? Tak jest w specyfikacji.

da się ustawić więcej?

co ty Q nieprzytomny jesteś? no chyba że nie chce ci sie poczytać topicu. w biosie możesz zmieniać do 250!!! choć tylko jednostki wyciągały to stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FSB max tej płyty to 200MHz? Tak jest w specyfikacji.

da się ustawić więcej?

co ty Q nieprzytomny jesteś? no chyba że nie chce ci sie poczytać topicu. w biosie możesz zmieniać do 250!!! choć tylko jednostki wyciągały to stabilnie.
jasne że mi się niechce czytać 58 ston!Dzięki za odp.Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FSB max tej płyty to 200MHz? Tak jest w specyfikacji.

da się ustawić więcej?

co ty Q nieprzytomny jesteś? no chyba że nie chce ci sie poczytać topicu. w biosie możesz zmieniać do 250!!! choć tylko jednostki wyciągały to stabilnie.
jasne że mi się niechce czytać 58 ston!Dzięki za odp.Pozdro.
ale wystarczyło poczytać pierwszą stronę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FSB max tej płyty to 200MHz? Tak jest w specyfikacji.

da się ustawić więcej?

Moja poszla na 241Mhz, nawet winada ruszyla....

u kumpla doszedlem do 250Mhz, Quake1 pod Dosem smigal slicznie, ale winada (w98) juz nie ...

obie v. E-4

granice stabilosci to 220~235Mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy takie temperatury sa normalne czy to jakies przeklamania plyty/programu odczytujacego (Soltek HM). Przerazajaca mnie (jasne... ;p) jest glownie wartosc ABS II...

WIec:

CPU DIE - 48 stopni (przy obciazeniu dochodzi do 54)

ABS II - w windzie 60 stopni (przy obciazeniu prawie natychmiast skacze do 72-75)

RT1 - 37 (39 przy obciazeniu)

napiecia:

12V - 12,099 (max obciazenie)

5V - 5,16V

3,3V - 3,28

mam xp 1700+ @ 11x200 przy 1,6 V

wszystko w pelni stabilne - do tego o3wiscie solteczek i 2x256 ddr pc400 Twinmos oraz gf4ti4200 @300/580

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...