Skocz do zawartości
Michnik

Wszystko o Soltek SL-75FRN-2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam problem z tą płytką. Jest to starsza wersja z aktywnie chłodzonym NB.

Problem polega na tym, że: Procesor chłodzony był zbyt słabo, więc się przegrzał - oglądałem go dokładnie, ciemna plama na spodzie, nie wstaje. Po włożeniu innego proca płyta startuje, ale czarny ekran. Wydaje mi się, że płyta przeżyła, bo jak wyjmę pamięci, to piszczy - więc chyba jest OK. Czy może to być "udawana" śmierć Solteka? Jak sobie z tym poradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz ja czy ktoś próbowa podłaczyć przedn panel do płyty, bo z tego co czytam w instrukcji nie ma takiej opcji ale może zna ktoś miejsce na płycie gdzie podłącze mikrofon???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wgrałem biosa D1.7L i rzeczywiście słynny komunikat "Warring CPU..." zniknął, mam nadzieję, że na dobre. Na razie nie testowałem pod kątem najwyższego fsb. Na poprzedniej wersji D1.4L spokojnie osiągałem fsb rzędu 240 (stabilnie) i nawet 250 do windy, dodam że mobo jest rev. E z kondensatorami Sanyo. Jak przetestuję dam znać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no i pytanie może trochę lamerskie no ale cóż.

Mam JIUHB 1800 DLT3C, obecnie chodzi 11 x 200@1,575V i postuje jako Athlon 2200 MHz. Chciałbym, aby zgłaszał się jako 3200 XP, czy drutmod lub połączenie przeciętych mostków L12 rozwiąże ten problem ? Proszę Was o opinię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jackass jezeli wentyle sie obracaja to sie powinna zbudzic kilka restartow i Insert wcisniety, ale jak spaliles procka przeciez jest ABS II standard 85C ustawiony?

 

mike7801 - jezeli to torhton i odblokujesz cash to bedzie widziany jako 3200 :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jackass jezeli wentyle sie obracaja to sie powinna zbudzic kilka restartow i Insert wcisniety, ale jak spaliles procka przeciez jest ABS II standard 85C ustawiony?

 

mike7801 - jezeli to torhton i odblokujesz cash to bedzie widziany jako 3200 :lol:

niestety nie to zwykły TBred, czyli nie ma na to sposobu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Soltekowców;]

To jest mój pierwszy post na forum tweak'a i chciałem się pochwalić tym, że od czasu kiedy kupiłem sobie tą płytę, czyli jakieś 4 miesiące. Nie miałem z nią żadnych problemów ;]]]

Pozdro!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr_the: Nie ja spaliłem :D bo bym się wstydził na to forum zajrzeć. Dostałem go od znajomego. Dodam że procek chłodzony był radiatorkiem i wentylem tak mniej więcej od Athlona 1000 :D ale że miał naklejkę AMD to ktoś wicsnął mu to razem z procem jako BOX :):):) Naprawdę nie wiem jak można proca na tej płycie zjarać ale jest to fakt - sprawdzałem go dokładnie. Czyli w/g Ciebie płytę da się uratować na 100%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze, że znowu muszę się rozpisać!!!!!!!!!!!!!!!!!

Co do udawanej śmierci biosu i co za tym idzie problem ze zrobieniem clear CMOS to co wiem z doświadczenia: oczywiście gdy wentyle się cały czas obracają lub chociaż przez 1 sek a jest czarny ekran!!! w innym wypadku raczej serwis!!!

1.po nieudanym o.c. komp nie chce się odpalić to uruchamiamy z wciśniętym przyciskiem INSERT i jak się zbudzi wciskamy DEL i zmniejszamy taktowanie;!!!!!!!!!!!!!!!!!1 :!:

2.jeżeli 1 nie działa robimy clear CMOS przekładamy zworkę J5 na 5-10 sekund i z powrotem na swoje miejsce, lub wyjmujemy baterie na 10-20sek albo można bez niej odpalić ponownie, po tych zabiegach włączamy kompa z wciśniętym INSERTEM jak w ptk. 1. (zawsze robimy clear CMOS przy wyłączonym kompie nie jak się wentyle kręcą, ale nie trzeba całkowicie odłączać od sieci szczególnie ci którzy po odłączeniu mają komunikaty warring…..!!, nie raz pomaga odłączenie zasili od źródła zasilania i od płyty i naciśnięcie kilka razy power aby rozładować napięcie!!! no i zworka przy procku zpowrotem na 100/133.

3.jeżeli pkt. 1 i 2 nie pomaga to trzeba prawie wszystko wyjąć nieraz nawet procek no i próbować odpalić np. bez pamięci lub grafy jeżeli płyta zapiszczy to musi się końcu obudzić po wsadzeniu wszystkiego,

4.ja ostatnio stosuję nowy sposób czyli robię wielokrotny reset tak 5 szybkich przyciśnięć raz po raz potem z dłuższym odczekaniem czy się zbudzi też z 5 do 10 i przy tym mam na przykład cały czas wciśnięty INSERT!!! Ostatnio w 100% działa!!!

 

 

Najlepiej podkręcać stopniowo np. co kilka MHz i sprawdzać programem Prima 95 (tortur test) czy wywala błędy jeżeli tak to podnosić napięcie vcore i ponownie tortur test i w tle jakiś monitor temperatur i napięcia np. Motherboard Monitor 5, jeżeli Prima będzie wywalała np. 100 warring to najczęściej procek nie wyrabia jeżeli zaś erorr to pewnie pamiątki nie wyrabiają to najlepiej sprawdzic programem Gold Memory ( a właściwe do testów pamięci to tylko ten program)!!! No i trzeba dodać że niektóre pamiątki nawet na 2,8V nie chcą iść więcej niż obsługują !!!!!

 

Oczywiście dla tych co nie chcą mieć problemów z biosem jest NVIDIA System Utility ale nie jest zbyt stabilny też lepiej podkręcać małymi krokami :!:

 

Z ostatniej chwili jeżeli budzicie płytę i odłączacie od niej prawie wszystko to nie wolno zapomnieć o odłączeniu taśm od dysku, ja ostatnio odłączyłem tylko zasilanie i miałem zwiechy w poscie biosu jak wywaliłem taśmy to wstał a myślałem już że umarła płytka wink: :lol:

 

Pozdrawiam Piotr_the

:lol: :P :wink: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr_the.... heh spoko ze to napisales. fajnie ze Ci sie chcialo, ale jesli chcesz blysnac wiedza (szczegolnie przed bardziej poczatkujacymi userami, bo starsi i tak to zauwaza) to postaraj sie nie robic takich chamskich bledow typu:

Płyta bez jakichkolwiek modów powinna osiągąc wysokie fsb rzędu 240 Hz(...)

smiac mi sie chce gdy czytam ze fsb 240Hz jest wysokie. lol. na poczatku myslalem ze to moze pojedynczy blad- kazdemu sie zdaza, ale Ty te Hz z uporem pisales wszedzie dalej... nawet w podpisie masz

AMD2000@ 10x220-2200Hz

czlowieku, zalosne. a jesli chodzi o ustawianie pamieci na 75% to jest to niebezpieczne - na niektorych biosach 83% i mniej daje efekt w postaci totalnie martwej plyty(bylo o tym duuuuzo wczesniej).

 

pozdr

 

ps. probowalem Ci pw najpierw wyslac, ale chyba masz je wylaczone lub nie sprawdzasz wogole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak Wojtt masz racje z tymi Hz to takie moje zboczenie nie mogę się przestawić mój pierwszy komp 286 miał -16hz następny 486 -25hz i itd. i jakoś nie mogę się przestawić na te Mega i Giga jak chcesz będę pisał fsb 240 i każdy będzie rozumiał o co chodzi jeżeli ci to przeszkadza (Mhz)…..- czy może przeszkadza ci że chcę komuś pomóc, bo jak ja miałem problemy to starzy pisali ach te nowe wersie E są do du.... lub zmień zasiłkę, masz złe pamięci itp. A ja po prostu chciałem zebrać kilka moich doświadczeń i spostrzeżeń aby na kolejne podobne pytanie nowego właściciela naszej płyty odpowiedzieć poczytaj stronę 60,61 jeżeli nie pomoże to całość bo mi zawsze brakowało poza 1 strona streszczenia pewnych problemów i informacji!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Co do 75% to na nowych biosach, 1.6 , 1.7 i nowych ver E3 i E4 o których to pisałem wersjach płyt takie ustawienie jest najlepsze co lepsze na nforce ultra 400 właśnie na tym ustawieniu i Abicie uzyskano fsb 300, a że stare wersje płyt (chipsety) czy biosy sobie z tym ustawieniem nie radzą to nie przeczę ja pisałem to dla nowych użytkowników którzy raczej nie kupią starej ver płyty której nie ma już w sprzedaży!!!!!

 

Wracając do twojego tekstu że śmiać ci się chce z Hz, to mi jest trochę przykro :cry: i raczej nie będę chamski i agresywny lecz pozostanę asertywny i odpowiem ci tak popełniłem okropny błąd powinienem pisać Mhz bo przecież ludzi w błąd wprowadzam !! wszystkich którzy przez moje gapiostwo mieli problemy ze zrozumieniem moich wypocin bardzo przepraszam !!

 

Piotr_the :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchaj(a raczej czytaj), naprawde podziwiam to ze Ci sie chcialo to pisac wszystko wczesniej. nie nie przeszkadza mi to ze chciales komus pomoc, ale uwazam ze jesli cos sie robi a szczegolnie udziela rad innym mniej doswiadczonym ludziom to trzeba to robic najlepiej jak sie da. mysle ze zle byloby gdyby pozniej niektorzy ludzie powtarzali innym ze ich procesor ma 2200Hz i fsb 200Hz.

 

jesli chodzi o najlepsze ustawienie fsb/pamieci to zalezy do czego... jesli do max fsb to masz racje, ale jesli do max wydajnosci to tylko synchro to daje. Ci nowi uzytkownicy moge miec ta plyte od pol roku np i dopiero teraz zaczac bardziej sie zaglebiac w jej tajniki. szczegolnie jesli sa to ich pierwsze doswiadczenia z o/c taka porazka w postaci martwej mobo jest napewno bardzo przykra sprawa.

 

to nie jest atak na Ciebie czy proba wywolania jakies klotni. widok tych Hz wywoluje u mnie :D i to wszystko. nie smieje sie z Ciebie. jak juz pisalem chcialem zwrocic Ci uwage na te szczegoly przez pw ale chyba nie odbierasz ich(pw)... nie musisz byc odrazu ironiczny i sarkastyczny... mi jest przykro ze w ten sposob przyjmujesz krytyke(nawet jesli dotyczy ona szczegolow).

 

pozdr

 

ps. na poczatku tej strony jest nowy user ktory pyta o revD ;)

ps2. Wesolych Swiat 4 all

 

EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak Wojtt masz racje z tymi Hz to takie moje zboczenie nie mogę się przestawić mój pierwszy komp 286 miał -16hz następny 486 -25hz i itd. i jakoś nie mogę się przestawić na te Mega i Giga jak chcesz będę pisał fsb 240 i każdy będzie rozumiał o co chodzi jeżeli ci to przeszkadza (Mhz)…..- czy może przeszkadza ci że chcę komuś pomóc, bo jak ja miałem problemy to starzy pisali ach te nowe wersie E są do du.... lub zmień zasiłkę, masz złe pamięci itp. A ja po prostu chciałem zebrać kilka moich doświadczeń i spostrzeżeń aby na kolejne podobne pytanie nowego właściciela naszej płyty odpowiedzieć poczytaj stronę 60,61 jeżeli nie pomoże to całość bo mi zawsze brakowało poza 1 strona streszczenia pewnych problemów i informacji!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Co do 75% to na nowych biosach, 1.6 , 1.7 i nowych ver E3 i E4 o których to pisałem wersjach płyt takie ustawienie jest najlepsze co lepsze na nforce ultra 400 właśnie na tym ustawieniu i Abicie uzyskano fsb 300, a że stare wersje płyt (chipsety) czy biosy sobie z tym ustawieniem nie radzą to nie przeczę ja pisałem to dla nowych użytkowników którzy raczej nie kupią starej ver płyty której nie ma już w sprzedaży!!!!!  

 

Wracając do twojego tekstu że śmiać ci się chce z Hz, to mi jest trochę przykro  :cry: i raczej nie będę chamski i agresywny lecz pozostanę asertywny i odpowiem ci tak popełniłem okropny błąd powinienem pisać Mhz bo przecież ludzi w błąd wprowadzam !! wszystkich którzy przez moje gapiostwo mieli problemy ze zrozumieniem moich wypocin bardzo przepraszam !!

 

Piotr_the   :wink:

Piotr_the, co Ty opowiadasz? 8O

Już nawet Motorola 68000 z Amigi 500 miała 7,14 MHz!

W Hz mierzy się puls albo tykanie zegara ;)

 

W komputerach masz tylko Mhz i Ghz. Już nawet KHz nie znajdziesz...

W KHz mierzysz sobie np. czestotliwość dźwięku. Np. 20kHz to górny próg słyszalności ludzkiego ucha :)

 

A tu coś, co Ci pomoże wbić sobie to w pamięć ;) (no offence)

 

Hz to jeden takt na sekundę

KHz to tysiąc taktów na sekundę

MHz to milion taktów na sekundę

GHz to miliard taktów na sekundę

 

A tu ciekawostka...

 

Układ i4004, wykonany w technologii 10 µm PMOS, składał się z zaledwie 2 250-2 300 tranzystorów. Pracował z częstotliwością 108 kHz, potrafił wykonać ok. 60 000 instrukcji na sekundę (0.06 MIPS). Jego zestaw instrukcji składał się z 46 pozycji. Zasilany był napięciem stałym 15V i wymagał indywidualnego zewnętrznego sygnału zegara (peculiar clock source). Pobierał moc 1 W. Każdy chip 4004 o wymiarach płytki krzemowej (die) 4x3 mm (czyli 12 mm2) posiadał moc obliczeniową podobną do zbudowanego w 1946 roku pierwszego elektronicznego komputera ENIAC, ważącego 30 ton, zajmującego tyle miejsca co dwa garaże samochodowe (60x25 stóp) i składającego się z 18 000 lamp elektronowych.

 

A, tak na marginesie, to jak jest z wielkością liter w tych Hz itd., co?

Ktoś zna zasadę, bo ja nie mogę znaleźć tego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra ok. bez obrazy :lol: kHz Hz MHz jakos tak sie chyba pisze ja do tego wagi nie przywiazuje, Oczywiście przegiąłem to chyba zx spectrum operowały na Hz ? a 286 miał już kilka Mhz !!!!

Zostawmy juz ten tema bede pisał MHz!!!! :wink:

 

Wesołych Swiat życzę wszystkim!!!

Piotr_the :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim Wesołych Swiąt!

 

Oby Wasze stoły były tak kolorowe, jak kabelki w zasialaczu.

Oby Wasze WC nie zrobiło Wam śmigusa dyngusa!

Oby Wasze Solteki nie zrobiły wam na Święta jakichś jaj!!

I oby napięcia w Waszych zasilaczach nie skakały jak zające wielkanocne!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój soltek padł w dziwnych okolicznosciach. Jakis wentyl w kompie hałasował i żeby dojsc który odpaliłem kompa najpierw bez proca ( i coolera na nim ), potem bez grafy , tak pochodzil z kilkanaście sekund. Potem złożony do kupy nie „podniosl” się, nie dawal zadnej oznaki zycia, nie było obrazu , nawet nie zapiszczał , krecil sie tylko cooler i to wszystko. Wszystkie podzespoly były sprawne , próbowałem resetu biosa zworka i przez wyciagniecie baterii ale to tez nie pomoglo . Wysłałem mobo do serwisu i teraz na szczescie ( odpukac ) mam sprawna. Dodam, ze teraz mam biosa D1,7L i komp nie chciał wystartowac z hdd i cd-r na jednej tasmie primary , wystartowal dopiero gdy cd’k był na ide 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój soltek padł w dziwnych okolicznosciach. Jakis wentyl w kompie hałasował i żeby dojsc który odpaliłem kompa najpierw bez proca ( i coolera na nim ), potem bez grafy ,  tak pochodzil z kilkanaście sekund. Potem złożony do kupy nie „podniosl” się, nie dawal zadnej oznaki zycia, nie było obrazu , nawet nie zapiszczał , krecil sie tylko cooler  i to wszystko. Wszystkie podzespoly były sprawne , próbowałem resetu biosa zworka i przez wyciagniecie baterii ale to tez nie pomoglo . Wysłałem mobo do serwisu i teraz na szczescie ( odpukac ) mam sprawna. Dodam, ze teraz mam biosa D1,7L i komp nie chciał wystartowac z hdd i cd-r na jednej tasmie primary , wystartowal dopiero gdy cd’k był na ide 2

GRATULACJE! :lol:

Nie wiesziałeś, że KAŻDY wentylator w kompie (oprócz tego w zasilaczu)ma wtyczkę, która możesz odłaczyć??? A, jeśli nie ma, to możesz przecież paluszkiem na momencik zatrzymac taki wentyl!

Nawet, jeśli nie wsadzisz palca w zasilacz, zawsze możesz zatrzymać na moment ten wentyl złożonym na kilka części papierem, albo tekturowym paskiem!

 

Swoją drogą niezłe badziewie z tych płyt, skoro padają przy tak idiotycznych przyczynach! Gratulacje dla inżynierów z Soltek'a! :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ wojs nie pomyslalem o tym :( , stalo sie inaczej , a mobo uwalone bylo na bank bo w serwisie w miescie nie udalo sie jej podniesc , odeslalem ja do sprzedawcy i czekalem na nia 6 tyg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ wojs nie pomyslalem o tym :( , stalo sie inaczej , a mobo uwalone bylo na bank bo w serwisie w miescie nie udalo sie jej podniesc , odeslalem ja do sprzedawcy i  czekalem na nia 6 tyg

No! To teraz już będziesz wiedział :wink:

 

Nie przejmuj się. Ja kupiłem od razu padniętą!!!

Na szczęście od ręki mi ją wymienili. Ale strata całej nocy i zastanawianie się, co nie działa niestety była. Moralne starty niestety nie są pokrywane w żaden sposób! :(

Te Solteki są moim zdaniem chyba jakieś dziwne, bo kupa ludzi pisze o padach tych płyt w mało oczekiwanych momentach!

Odpukać!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wgrałem biosa D1.7L i rzeczywiście słynny komunikat "Warring CPU..." zniknął, mam nadzieję, że na dobre. Na razie nie testowałem pod kątem najwyższego fsb. Na poprzedniej wersji D1.4L spokojnie osiągałem fsb rzędu 240 (stabilnie) i nawet 250 do windy, dodam że mobo jest rev. E z kondensatorami Sanyo. Jak przetestuję dam znać.

Zgodnie z zapowiedzią przeprowadziłem testy FSB na nowym biosie (D1.7L) i tak naprawdę nie widzę, chyba żadnej różnicy w stosunku do D1.4L. FSB do 240 stabilnie pod prime95, dalej już niestety nie, na 250 wchodzę do winy.

 

Zastanowiam się czy to już kres możliwości mojej mobo dodam, że jest zupełnie dziewicza nawet nie demontowałem radiatora z NB, a tam na pewno część chipu jest "sucha".

Czy może to już kres możliwośći moich Twinmosów, choć przy 240 MHz chodzą na standardowym napięciu i ustawieniach 2,5-3-3-8. Powyżej tego ani wyższe napięcie, ani "łagodniejsze" timingi nic nie dają.

Proca raczej wykluczam, ponieważ ten jest kolejny, chyba 4 już w tym roku i na poprzednich było identycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli uzywasz oryginalnego biosu 1.7 to pamieci nie stanowia przeszkody gdyz bios ten automatycznie ustawawia max 183 dla PC333 i okolo 220 dla PC400(synchro jest tylko do tych granic, pozniej wskakuje mniejszy mnoznik fsb/ram), a wiec przesmarowanie NB lub ogolnie poprawienie chlodzenia jego mogloby pomoc. przy takim fsb zwroc tez uwage na mosfety i na SB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli uzywasz oryginalnego biosu 1.7 to pamieci nie stanowia przeszkody gdyz bios ten automatycznie ustawawia max 183 dla PC333 i okolo 220 dla PC400(synchro jest tylko do tych granic, pozniej wskakuje mniejszy mnoznik fsb/ram), a wiec przesmarowanie NB lub ogolnie poprawienie chlodzenia jego mogloby pomoc. przy takim fsb zwroc tez uwage na mosfety i na SB.

dzięki cenna uwaga nie wiedziałem, że tak jest z tymi biosami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety fsb 240-244 to raczej kres dla nforce i nawet wiekszę napiecie i lepsze chłodzenie na chipie nic nie daje VIP pisał że to podobno kontroler pamięci nie wyrabia jeszcze popróbuje kilka rzeczy pochłodzić może coś da ale wątpie, weź wgraj jakiś bios do o.c. i ustaw pamiatki 100% to zobaczysz ile pamiatki wytrzymuja!!!

:lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety fsb 240-244 to raczej kres dla nforce i nawet wiekszę napiecie i lepsze chłodzenie na chipie nic nie daje VIP pisał że to podobno kontroler pamięci nie wyrabia jeszcze popróbuje kilka rzeczy pochłodzić może coś da ale wątpie, weź wgraj jakiś bios do o.c. i ustaw pamiatki 100% to zobaczysz ile pamiatki wytrzymuja!!!

:lol:

Widziałem, że polecasz 1.7LFB, czy faktycznie jest dobry, niezawodny, stabilny ? Jakie są dokładnie różnice w stosunku do standardowego 1.7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...