Skocz do zawartości
Michnik

Wszystko o Soltek SL-75FRN-2

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

mam dwie kwestie do omówienia. Pierwsza sprawa to właśnie nowy bios; chciałem się mianowicie dowiedzieć czy już go ktos testował. Druga sprawa to odczyty temperatury. Otóż zainstalowałem sobie ostatnio 2 wiatraki w obudowie: przód coolermaster zasysajacy powietrze i tył arctic wydmu<span style="color:red;">[ciach!]</span>acy. Po uruchomieniu i zainstalowaniu z CD dołaczonego do płyty Hardware Monitor Utility stwierdziłem iz różnica w odczycie temperatury w biosie i w HMU wynosi około 10 stopni. W HMU ok 35st a w biosie ok 45 w czasie kiedy nie wiele działam na komputerze. Skąd to sie bierze i który odczyt traktować za miarodajny.

 

Dzieki z góry za pomoc

 

MfG

karolski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowebo biosu nie próbowałem i nie zamierzam raczej bo najlepszy jest 1.7 a 1.9 jest kiepsi do o.c. więc zakładam że ten 2.0 różni się od 1.9 tylko obsługą nowych procków więc dopuki nie bedę miał takiego to raczej nie zmieniam !!! co do odczytu to sprawdz co pokazuje Speedfan i matherboard monitor temu raczej ufam niż biosowi :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to teraz wyszedł ten nowy bios i ma tylko dodane nowe procki...

 

Ale w takim wypadku który jest najlepszy - 1.7 ?

I czy jest to ten 1.7 ze strony solteka czy jest to jakiś przerobiony i trzeba go brac zkąś indziej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

mam do omówienia ważna kwestie dot. temperatur i chciałbym się poradzic waszej opinii. Otóż zaobserwowałem u siebie iż w trakcie wejscia do biosu szybko zaczyna rosnąc temperatura, osiagając 58st po kilku minutach. Po wyjsciu i automatycznym przejsciu do Windowsa speedfan ew soltek hardware monitor pokazuje tez około 53st po czym szybko spada po kilku minutach do ok 36 st, czyli normalnej u mnie temperatury gdy komputer jest nieobciązony. Nadmieniam, że gdy nie wchodzę do biosu to nie mam takich skoków temperatury. Czy zatem uruchmienie biosu generuje dla procesora jakies specjalne obciażenia, bo inaczej nie moge tego wytłumaczyć i w efekcie większe ciepło. Normalnie po mocnym graniu mam temperatury na moim podkreconym sprzecie rzędu 55st w shm lub speedfanie.

 

Podaje napięcia równiez z soltek hardware monitor:

 

CPU: 1,632; 1,648

3,3V: 3,264; 3,28

5V: 5,107; 5,16

12V: 12,038; 12,10

-12: -11,97; - 12,05

-5V: -5,14; - 5,09

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://mariuszkasp.webpark.pl/75frn211.rar bios D1.1L

http://mariuszkasp.webpark.pl/awdflash.exe awdflash.exe

http://mariuszkasp.webpark.pl/awd-how_to_update.txt awd-how_to_update.txt

 

 

 

=mis=

cyt. z pierwszej str. tego wątku "D1.1L - to samo co D1L, tylko poszerzono modyfikowalnosc niektorych ustawien (przykladowo fsb mozna jus ustawiac od 100 do 250 srednio co 1) i naprawiono blad z haslem BIOS-u (tak przynajmniej twierdzi Soltek ).

Jest to najlepszy bios do overclockingu dla tej plyty - ale trzeba sie do niego przyzwyczaic - lubi czasem udawac, ze padl, i to bardzo przekonywajaco. Nalezy wtedy odlaczyc wtyczke sieciowa z zasilacza i odczekac powiedzmy pol godziny. Potem podlaczyc, zbootowac z INSERT-em i wszystko powinno byc w porzadku"

noooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po padnięciu mojego ECSa (nigdy więcej!!!) zakupiłem płytkę Solteka SL-75FRN3-L. Nie chce mi się czytać wszystkiego w tym wątku, także proszę o napisanie czy to dobry wybór za 300zł. Co mógłbym wyciągnąć z mojego palominka 1800+ na tej płycie? I jeszcze jedno pytanko: Włożyłem moje dwie no-name'owe kostki po 256MB, z tym, że jedna jest 266, a druga 333 i na początku widzę: "Dual Channel" enabled. Dziwne trochę, bo słyszałem, że muszą być identyczne kości. Co to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziobak płyta jest naprawdę dobrajeżeli chcesz podkręcać kompa.

Tylko że my mówimy tutaj o SL75FRN2 a Tobie chodzi o nowszą wersję - chyba że popełniłeś literówkę.

 

Co do pamięci to jeżeli są różne, to ich wydajność może znacznie spaść, pozatym obie będą chodzić na 266.

 

Co do palomio to niellicz na dużo - to niekręci się za dobrze - może uda Ci się zamienić na coś w technologi 0,13 un to będzie się lepiej kręcić.

 

mariuszkasp - wielkie dzięki za pliki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziobak sprawdź sobie na:

http://www.cpudatabase.com/CPUdb/ CPU Database

Taka fajna stronka na której możesz znaleźć informacje jak bardzo możesz podkręcić swojego procka, np. 1800+ palomino rekordzista podkręcił do 2653Mhz, ale oczywiście wszystko zależy od wielu czynników np. oznaczeń procesora, czyli jaka seria, jaka data produkcji, jakie napięcia procesora itd. itd. Co do duala to bardzo dobrze ci pokazuje i rzeczywiście w nim działa, ale pamięci działają jako 266 ,czyli jest spowolnione do najwolniejszej pamięci. Oczywiście możesz się pobawić i troszkę pokręcić pamięci, a przy odrobinie szczęścia będą szybsze. Dodam, że miałem kiedyś 2 pamięci Lei pc 266, a chodziły jako pc 400. pzdrow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest pierwszy problemik:

Coś dziwnego mam, bo w AIDA32 za każdym razem praktycznie jak włączam pokazuje inną częstotliwość procka 8O najczęściej jest koło 1200MHz (!). Czasami wyświetla dobrze (1533), ale czasem nie. W biosie na początku jest jak byk Athlon 1800+, w windzie w właściwościach mojego komputera też dobrze pokazuje (1,54GHz). Zainstalowałem jeszcze jakiś programik WCPU ID i też pokazuje dobrze (1533). Czy to jakiś błąd AIDY, czy coś jest nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak miałem, zobacz, że w aida pokazuje ci pewnie prawidłowo mnożnik a nieprawidłowo szynę fsb. Zareklamowałem plytę, dołączyłem wydruki z aidy i wymienili mi płytę.

Dokładnie. Ale czy procek chodzi z taką prędkością jaką tam pokazuje czy też z normalną? Bo mam jeszcze kilka programów innych i wszystkie pokazują w okolicach 1533.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja rowniez mam solteka 75FRN3-L. z tego co sie orientuje to od 75FRN2 rozni sie ona tylko iloscia gniazd pamieci (zamiast 3 sa 2). co do krecenia to moj xp2400+ poszedl na boxowym coolerku na 2,33Ghz (155*15, zablokowany mnoznik a nie chce mi sie kombinowac z drucikami bo cos jeszcze popsuje)

przy napieciu 1,65 (default). przy 1,75 kreci sie na 2400Mhz a moze nawet wiecej ale ze mam "wspanialego" coolerka to nie probuje. wynika z tego ze do podkrecania ta plytka rowniez jest calkiem niezla..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziobak- mi w Aidzie pokazuje przy ustawieniu (10x200)

Właściwości procesora

Typ procesora AMD Athlon XP, 2200 MHz (5 x 440) 2700+

Więc korzystam zawsze z CPUZ tam jest wszystko ok. i dynamicznie jeżeli ci faktycznie skacze jak u Bernarda tz. „Robiłem testy zapisu i odczytu z pamięci w Adzie i testy Aquamarkiem 3 i wyniki były o prawie połowę niższe niż normalnie” to może cos nie tak z płytką??? Ale to co się przytrafiło Bernardowi to dla mnie całkowity kosmos??? Ale widocznie różne jaja są możliwe więc protestuj .

 

Ja mam różne wyniki w 3d smarku np. 11051 a nie raz 10740 dosyć duża różnica i nie mogę odnaleźć winowajcy pewnie jakiś szpieg czy coś w tle może program do chłodzenia procka ale próbowałem wszystko wywalać i nie doszłem na 100% czego to winna, teraz zainstalowałem sobie 3 programy anty i byłem w szoku ile tego [ciach!]a mam w kompie podam nazwy Ad-Aware SE Personal, Spy Sweeper i Anti-trojan Shield polecam te programki miałem z 8 trojanów i z 80 spy i cookie, jeszcze nie próbowałem czy to wpłynie na ustabilizowanie wyników w 3dsmarku bo kiedyś miałem zawsze w granicach błędu statystycznego a nie ponad 300ptk. Dodam że oczywiście Norton AntiVirus żadnego Trojana nie widział??!!! potestuje czy tera jest ok. i dam znać!!

:wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ,na tych hynixach np na solteku na fsb232 błędy na Dfi na fsb 260 miej więcej tyle samo (chodzi o GM) ,ale i tu i tu winda i gry działały ,ale do full stabilności soltek 220 ,dfi 240 (GM,prime ,gry)

Więc jest on naprawdę lepszą ,ale i zarazem droższą płytą ,do minusów (,a zarazem do plusów solteka) można zaliczyć instrukcję,czujniki ,i dziwne rozmieszczenie tych 3-pinowych podłączeń do wiatraków (ich rozmieszczenie jest naprawdę strasznie nieporęczne (coś ,ale neo cośtam firmy msi pod intela),jak również umieszczenie socketa (bardzo blisko tylniej ściany obudowy,ale za to sa otwory pod np zalmana) ,ale ogólnie wrażenie płyty na pierwszy rzut oka ,to solidność i jeszcze raz solidność .

 

Ps moje wyniki są związane z ramami ,mimo ,że gość mi te 2*256 hynixów zamienił na jedną 512 to tak ,czy siak te nowe hyny(z tego roku )nie są zbyt rewelacyjne :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś widzę że coś musiałeś mieć nie tak z Soltkiem albo na dziadowy chipset trafiłeś (nie chciał iść więcej stabilnie niż 220) albo był np. mocno wklęsły i słabo się chłodził bo przecież VIP miał stabilne fsb 250 na Soltku ja uzyskałem fsb 235 to przez moje kiepskie pamiątki nie mówiąc o drugiej kosce która do 220 chodzi !!! , a jak z wydajnością np.: te same ustawienia na DFI i na Soltku czy jest jakaś różnica np. 3dmark ,Sandra o ile masz gdzieś zapisane wyniki jak miałeś Soltka??? I jakie masz teraz napięcie na pamiątkach czy przypadkiem więcej nie dałeś na DFI i dzięki temu wyższe fsb uzyskałeś ??? choć Henie nie lubią chyba wysokich voltage? :?: :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście zmieniłem napięcia ,i tylko dlatego ,że są inne zakresy napięć zmieniłem płytkę ,bo to pamięci były kijowe ,a raczej są a nie soltek ,bo na nich stabilnego (hynix) za chiny nie uzyskam na napięciu które daje soltek (choć z drugiej strony on na 2,8 daje mniej więcej 2,9 ~2,95)

Więc płyta moja była bardzo dobra ,no może nie taka jak Vip-a ,ale zła na pewnoa nie była,chłodzenie też miała dobre ,bo nie pożałowałem AS5 zalman + papst,i radiatorki na mosłetach

A z drugiej strony jak tylko złożyłem kompa i ustawiłem na 232*10,5 na nap. 2,9 to mi ładnie GM poszedł a na solteku na 2,8 nie

Ps będę ładował inny bios ,i zobaczę co jest

 

PS2 oczywiście dalej uważam ,że soltek należy do czołówki OC ,po prostu mając DFi nie motsz się w mody(głównie napiecia pamięci) ,tak samo majac solteka ,nie motasz z modami(najczęściej) jak masz super pamiątki a z innymi płytami to różnie bywa :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to że jednak Hynikxy lubią też wysokie napięcie rzeczywiście przy ustawieniu na Soltku 2.8V jest ale raczej 2.86-2.9V a na DFI przy 2.9V pewnie jest z 3V bo wszystkie płyty raczej zawyżają napięcie chyba ze względu ze niektóre na 2.5V nie chcą chodzić stabilnie 400Mhz!!! No ja mam gotowego vdimm moda do Soltka wystarczy mi go przylutować i z 3.2V powinienem uzyskać jedyne co mnie hamuje to moje umiejętności w posługiwaniu się lutownica które są żenujące i to ze Samsung rozpoczął produkcję pamięci w mniejszym wymiarze technologicznym i pewnie nie długo na rynku pojawia się masowo pamiątki 500, 550 i 600 a poza tym nie mam pewności czy moje Kingmaxy 433 jak dostaną więcej Voltów to pójdą więcej bo na forum nie znalazłem nikogo kto by miał takie pamiątki jak ja i je torturował!!! :? :) :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZe, powital. Zakupilem Neoteca 420W z mysla o jakimkolwiek oc (na poprzednim huntkey'u to w ogole mowy nie bylo) i dziwne napiecia mi sie ukazuja, zreszta luknijcie tutaj:

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?p=1016416#1016416

 

I co wy na to??? CZy nasz soltek moze robic takie jaja z napieciami :?:

pzd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak poza tym wahania są raczej w normie dla 3.3V i 5V powinno być max -5% a dla 12- 10% na napięcia z „– „ minusem nie masz co patrzyć i bez miernika też nie ma co wierzyć odczytom u mnie jest na 3.22- 3.3V wahanie a w rzeczywistości o jakieś 0.06V więcej na 5V też mam wahania z 0,08V a na moim starym Feelu to napięcie było praktycznie jak skała – raczej rosło pod obciążeniem??? Co do wahań napięcia na Procku to za to odpowiada układ na płycie jak wiadomo Soltek ma 2 fazowy zasilanie i na dodatek zaniża napięcie więc skoki są spore chodź widziałem znacznie większe np. na MSI ja też zmieniłem zasiłkę myślałem ze wyciągnę 2300MHz na 1.85V i po zmianie na tym ustawieniu w stresie mam tak samo jak na Feelu czyli spadek do 1.81V łudziłem się że wymiana zasiłki coś da a przecie procek pobiera od zasiłki 5V które nie spadało na Feelu a wręcz rosło więc nie mogłem na nic więcej liczyć !!! ale zawsze lepiej mieć mocniejsza zasiłkę bo ten feel co go miałem to realnie miał jakieś 250W choć mnie nigdy nie zawiódł .

Więc jeżeli nie zmierzysz miernikiem zasiłki to nie będziesz wiedział czy ci się jakiś kiepski egzemplarz trafił!!!!

Co do twojego procka to może on ci się trafił kiepski i nie chce iść dalej wiele takich Bartków jest na forum co 3200+ nie można z nich wycisnąć, ja mam taki sposób na szybkie określenie możliwości procka a mianowicie sprawdzam ile max na standardowym napięciu 1.6V poleci stabilnie np. mój leci do 2100Mhz i żebym wycisnął z niego 2200HMz musi dostać już 1.725V(realnie 1.7V) dla 2300Mhz to już ponad 1.85V by potrzebował, więc jak mi gościu mówił że ma Durona 1400 i ma problemy z nim a podobno dobra seria to spytałem się ile wyciągnie na standardowym napięciu 1.5V a on mówi że max jakieś 1600Mhz to ja mu odpowiedziałem że g.. seria i max jakiego się może spodziewać to pewnie jakieś 1900Mhz przy 1.85V i on potwierdził za jakiś czas że coś 1870Mhz wyciąga stabilnie na 1.85V !!!

- oczywiście trzeba wykluczyć z tego inne przyczyn typu kiepskie pamiątki itp. nie ma problemu jak mnożnik jest odblokowany gorzej jeżeli zablokowany, jeżeli zastosowałeś się do wskazówek z 60 str tego topiku i jesteś pewien że pamięci są ok. (minimum 2.6V lepiej dać) to ja stawiam że kiepski procek !!!!!!!

:wink: :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cze. tak wahania w normie, nalezy przy tym jeszcze doliczyc bledy pomiaru softu i jest ok.

Dzisiaj wymienilem neoteca na inna sztuke i jest to samo wiec zasilka odpada.

I tutaj martwi mnie to ze plytka bedzie do wymiany :cry:

Ale nalezaloby bardziej sprawdzic jej stabilnosc, tylko nie bardzo wiem jak sie do tego zabrac, bo jesli proc kiepski to sobie nie posprawdzam kreceniem (lub pamiatki, ktore przy fsb 195 sypia bledami na GM od 3 s a podnoszenie napiecia wydluza ten czas-przy 2,8v do kilkunastu s, ale to sa hynixy wiec powinny isc spoko, dalem je do sprawdzenia w serwisie, mam nadzieje ze podejda do tego powaznie ).

A proc na standardowym napieciu idzie max na fsb 180 srednio stabilnie, ale nie sprawdzalem tego dokladnie.

 

Piotr_the jak masz szybki sposob na sprawdzenie plyty to bylbym wdzieczny.pzd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...