Skocz do zawartości
Michnik

Wszystko o Soltek SL-75FRN-2

Rekomendowane odpowiedzi

Temperatura procka w biosie a temp. w WinXP Professional z SP1 !! O co tu chodzi !!!!

 

Mam płyte solteka FRN2-L z biosem REV D1.1L(oryginalny), pocek to Athlon 1800XP+ @2400XP+ (1533@2000MHz, 166x12 )Po wejściu do biosa (świeżo odpalony komp) temperatura procka (czujnik w jądrze) wynosi 33*C i po ok. 7 min wynosi 48*C.Następnie wchodzę do windowsa, stan spoczynku z odpalonym netem (sieć radiowa, karta pod USB) temperatura procka (czujnik w jądrze) wynosi ok. 43*C (to o 5*C mniej niż w biosie), ale gdy wyłączę wszystkie programy chodzące w tle takie jak gg, panda i (co ma największy wpływ na spadek temp) sieciowe temperatura spada do temp systemu czyli do ok. 32*C a nawet 1* poniżej systemowej. (Temperatura w stresie 53*C, Prime95)

Z tego powodu mam do was takie pytania :

 

1. Czy to normalne żeby temperatura procka w biosie była większa niż w windowsie ??? a jeśli nie, to jakie mogą być tego przyczyny ??

2. Czy to normalne żeby odłączenie sieci (siec radiowa, karta pod USB) powodowało spadek temperatury aż o 10* C ?? (a tak właśnie mi się dzieje, po odłączeniu spada temp z 42/43* do ok. 32*)

3. Czy temperatura procesora w spoczynku pod windowsem może spadać do temp. systemu (ok. 32*C)?? (weźmy pod uwagę ze procek jest podkręcony a mój cooler Whisper Rock IV nie jest aż tak wydajny (spolerowany spód coolera, pasta Arctic Silver 5))

 

Temperature z pod Windows’a sprawdzałem programem Soltek HM v2.05 oraz Aida32 (oba programy pokazują ta sama temp.)

Jeśli ktoś wie co jest grane to proszę o odpowiedź. Z góry dzięki.

P.S. Oprócz tych dziwnych temperatur komp chodzi całkiem dobrze na 3dmarku 2001 osiągam 14000 pkt a na 3dmark 2003 – 4000 pkt :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura procka w biosie a temp. w WinXP Professional z SP1 !! O co tu chodzi !!!!

 

1. Czy to normalne żeby temperatura procka w biosie była większa niż w windowsie ??? a jeśli nie, to jakie mogą być tego przyczyny ??

2. Czy to normalne żeby odłączenie sieci (siec radiowa, karta pod USB) powodowało spadek temperatury aż o 10* C ?? (a tak właśnie mi się dzieje, po odłączeniu spada temp z 42/43* do ok. 32*)

3. Czy temperatura procesora w spoczynku pod windowsem może spadać do temp. systemu (ok. 32*C)?? (weźmy pod uwagę ze procek jest podkręcony a mój cooler Whisper Rock IV nie jest aż tak wydajny (spolerowany spód coolera, pasta Arctic Silver 5))

1. win2k i win xp mają wbudowane procedury wysyłające odpowiednie komendy do procesora, które w efekcie obniżają temperaturę

2. tak, ilość stopni różna

3. jeśli to tryb absolutnej bezczynności to czemu nie? twój wr4+as5 to w zupełności wystarczające chłodziwo dla twojego proca

 

btw. nie masz żadnego programu typu CPUcool, s2kcontrol czy czegoś podobnego chłodzącego proca w sposób programowy? speedfan ma też opcję do chłodzenia CPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

różnica pomiędzy temp. diody w procesorze, a temp. systemu (chyba chodzi Ci o RT1) na korzyść diody, to wcale nie takie nadzwyczajne zjawisko

 

jeżeli przy otwartej obudowie, otwartym oknie, np. teraz jak jest zimno, zaczniesz wygrzewać procesor jakimś "tosterem" i po 30 minutach wyłączysz program to temp. z diody gwałtownie spadnie, natomiast temp. z RT1 i z CPU Die (czujnik pod procesorem) troche zajmie czasu, aż spadnie do poprzedniego poziomu (może nawet dojść do tego, że temp. rdzenia będzie o 5C niższa niż, powietrza które jest "w sockecie" (między płytą, a rdzeniem procesora), to samo dotyczy temp. RT1 (nad AGP) jeżeli nie masz tam dobrego przepływu

 

(wszystko to świetnie widać na wykresie w SpeedFanie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki adas01 za odpowiedz, bo już miałem myślówe że mam walnięta płyte główna, BIOS i takie tam. Kamień z serca :)

btw. nie masz żadnego programu typu CPUcool, s2kcontrol czy czegoś podobnego chłodzącego proca w sposób programowy? speedfan ma też opcję do chłodzenia CPU

heheh tez już myślałem że coś takiego mam na kompie ale nic świadomie nie instalowałem :) wiec raczej ten wariant odpada. Do monitoringu temperatury, napięć itp używam tylko progsa solteka HM V2.05 i Aida32, to mi wystarcza (kiedyś jeszcze używałem MBM5)

 

Jeszcze jedna sprawa.

W bardzo niedalekiej przyszłości chce nabyć 2 kości pamiątek 256 MB Twinmos 400MHz CL2,5 :) i co się z tym wiąże chce puścić procka na fsb 200.Będzie trzeba zwiększyć napięcie, a wiadomo ze im większe napięcie tym większa temperatura procka , wiec teraz nasuwa mi się kolejne pytanko: Czy barć pod uwagę ta temperaturę procka w biosie (czujnik w jądrze) przy kręceniu (przejmować się nią)?? czy tez ją olać i patrzeć tylko jaką temperaturę osiąga procek w stresie (Prime95) pod Windowsem ?? (zawsze tak robilem, ale odkąd zauważyłem do jakiego poziomu rośnie mi ta temperatura w biosie zacząłem się zastanawiać :? )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie dziwna sprawa z moi soltkiem frnl2 zamontowałem sobie bratona mobile 2500+,zrobiłem clear cmos i odpalam kompa wszystko ładnie piekinie ale wykrywa go jako amd athlon barton mobile 1000mhz, ja wiedząc że mobile jako takiego mnoznika nie mają, do biosu i ustawiam mu mnoznik 11x sprawdzam szyne jest na 166(ustawiłem zworke wczesniej ) zapisuje odpalam kompa i zonk :cry: ukonow cpu 1833mhz

 

 

moze mi ktos powiedziec czego nie moze go wykryc jako bartona mobile?

bo ja nie moge nic wymyślic

 

moja wersja biosu to 1.7L a płytka to rev E chyba ma pasywne chłodzenie mostka

 

pozdrawiam Łukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo to mobil a nie proc do desktopów - zresztą czy kupujesz mobile po to żeby mieć radochę z napisu czy żeby poszaleć?

 

dopóki nie ma biosu (i zapewne nie będzie) będziesz miał unknown cpu type.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo to mobil a nie proc do desktopów - zresztą czy kupujesz mobile po to żeby mieć radochę z napisu czy żeby poszaleć?

 

dopóki nie ma biosu (i zapewne nie będzie) będziesz miał unknown cpu type.

mobila kupiłem tylko po to aby go żyłóować ile wejdze , narazie mam ac ale w poniedziałek składam wc i niech dryż

 

a co do mojego pytania pytałem sie tylko dlatego ponieważ chciałem sie upewnić czy da sie coś zrobić żeby go rozpoznawało prawidłowo

 

a tak pozatym dzięki za odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ostatni miałem walke ze zbudzeniem płyty z letargu mislałem że jestem mocny spec i dam sobie rade choć wiele osób się poddało i dało na gware lub bios programować więc od pocżądku:

pszyszedł domnie koleś ze zwalonym dyskiem co powodował że na wielu kompach wcale nie chciały wstać a u niego zasiłak się spaliła wymieniłem mu zasiłke i mówie może na moim odpali a jak nie to moja ma zabezpieczenie przeciw przepiecipowe i oczywiście komp sie mie włączył ( jakieś zwarcie w dysku) wyciągnełem wtyczkę z gniadka po chwili podłączam jest zasiłka cała ale black screen :cry: mówie zapomiałem że fsb miałem 220 o kurka udaje trupa!!!!

więc zworka, bateryjka wywalona i nic czarno chyba tak ze 30 razy włączałem i nic wywaliłem grafe płyta piszczy no to napewno żyje tylko zemdlała no i w kącu tyk i wstaje ale na poście dual 200 zwiecha i nic dale ani do biosu ani nic trochę gorąco mi się zrobiło myśle bios padł czy co??? i tak ze 40 restartów z wciśniętym Insertem zawsze to samo a procek pokazuje raz 6,5*100=650 raz 12,5x100=1250 :roll: i zwiecha mówie podobnie było jak mi Codeszit spłonoł zaniosłem do sklepu gość wsadził inne bebech i odpalił a jak przylazłem do domu i wszystko złożyłem to miałem to samo co teraz zwis na post-cie ku.. ale wtedy jakoś za 20 restartem udało się do biosu wejś a tera nic??? więc wywalam wszystko z PCI odpalam nić mówie co jeszcze zostaje procek bo reszta odłączona pamiątka jedna wywalona druga w inny niż zawsze slot włozona i nic dyski i napedy odłączone i nic była 01 w nocy więc procka nie chciało mi się wyjmować mówie sobie jeszcze taśmę od dysków wywalwe załanczam :roll: :lol: i wstał jak by nigdy nic do biosu wlazłem i wszystko śmiga jak dawnie???!!!! :)

To chole... potrafi trupa udawać :) :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś tygodnia jestem naprawde zadowolonym użytkownikiem tej płyty. Nie wiem czy dobrze zrobiłem wybierając ta płyte, chcialem kupic Abita NF7 ale porównując wieeele testów uznałem ze soltek bedzie bardziej stabilny no i rzeczywiscie jest cacy. Naczytałem sie o waszych problemach z biosami i na szczescie mnie to ominelo. Moja płytka to ta fioletowa.

I teraz problemik przy zakupie płytki miałem biosik d1.9l i wszysciutko bylo ok, z jednym wyjatkiem gdy wychodzilem choc o 10 mhz poza 1900 (wszystko na szynie 200 wzwyż w dualu) prime95 albo zawieszał mi kompa albo wywalał illegal sumout. Uznałem ze za słaby zasilacz mam - zwiekszanie vcore i vdimm nic nie pomagało. Przeczytałem tu na forum ze bios d17lfb jest taakki cudowny, wiec zainstalowałem go w nadziei na lepsze osiagi. Na poczatku all ok - ze zmian w biosie zauwazylem mozliwosc procentowego ustawiania pamieci ale na grzyba mi to było. Wszystkie testy wydajności nie pokazały jej zwiększenia ani o punkcik. Dodatkowo okazało sie ze tak jak wczesniej bez problemu moglem "dzielic" łącze internetowe z innym kompem tak na tym biosie już nie. Wróciłem więc do 1.9 i jest cacy. Takze przestrzegam, jesli dzielicie łacze przed tym 1.7lfb.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Składam komp. i mam pytanie czy ta http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=12427

płyta jak sie ma do mojej z podpisu(złota) czy tak samo jest dobra i stabilna na oc, ja jestem z niej bardzo zadowolony,FSB podkręciłem do 220 i idzie pięknie na orgilnalnym biosie,dalej narazie nie ide chce sie jeszcze troche poduczyć,niestety złotej w tym sklepie nie mają a musze tam kupować.Procek taki jak mój.

Czy może wybrać lepiej http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=6438

Prosze o odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W podobnej cenie to masz jeszcze 2 do zastanowienia się nad nimi :

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=14183

oraz

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=4849

W gruncie rzeczy to z każdej będziesz zadowolony :) .

Abit ma wentyl na mostku północnym :( i zasilanie z lini 12V. Reszta jest do sibie raczej podobna.....

Tego Soltka 75FRN3-L nVidia nForce2 SPP to troszkę odchudzili w stosunku do FRN2 :( .

Osobiście, to ostro zastanawiałbym się nad asusem, może to sentyment z dawnych lat (i lekkie uprzedzenie do abita), ale obecnie jest dość ciekawą propozycją.

http://www.benchmark.pl/artykuly/recenzje/..._A7N8Xv2.0.html - zbytnio się tym nie sugeruj ale można zobaczyć jak wygląda, jak jest wyposażona....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Mam pytanie. napisze najpierw jaki problem mialem i nie wiem nadal czy sie go juz pozbylem :)

kupielm sobei semprona 2200+ zaczolem sie nim bawic i przy wysokich fsb (rzedu 230 ) pojawialy sie bluscreeny, nie wiedzialem od czego. myslalem ze od procka bo dawalem wyzsze napiecie i blue screeny znikaly. ale mam teraz bartona 2500+ i te bluscreny pojawialy sie nawet przy 200 fsb ale po jakims czasie nie odrazu, takie kody sie pojawialy 0x0000000A albo inny blue screen 0x00000050. a pamieci chodzily stabilnei w primie przy 10x220 fsb na timingach 2.5 3 3 11 albo 10x230 przy timingach 3 3 3 11. I nadal nie wiem dlaczego sie te blue screeny pojawiaja bo prime przechodzil bez problemu. ale pomyslalem ze moze pamieci nei wyrabiaja to wyjolem jedna kosc (bo chodzily w dualu) i nadal te blue screeny i wkladalem po kolei do innych. i przy jednym kontrolerze wszystko smigalo oki, tak mi sie zdaje bo nei pojaweialy sie blue screeny. pomyslalem ze zmieniilem bios na 1.7 lfb ze mzoe przez to. zaoczolem sie bawic innymi biosami np zaladowalem 2.0l to jak ustawilem 11x200 to przy drugim uruchomieniu kompa uruchamial sie na fsb 100 i nei dalo sie nigdzie tego zmienic nawet jak w biosie ustawialem 200 bo pokazywal ze cpu jest podkrecony. to wrocilem spowrotem do 1.7 lfb i teraz znikly blue screeny. mam pytanko czy to kontroler pamieci nie wyrabia a moze procek jest jakis felerny. bo po zmianei na bartona 2500 zaczely sie blue screeny. wczesniej mialem 1500 xp palomino to nei moglem pobawic sie wysokim fsb.

sam juz nie wiem czy mam procka dac do wymiany czy moze to odbilo plycie ze to sie pojawialo.

Prosze o pomoc

Sorki odrazu za to jakbym napisal cos dwa razy albo cos zle bo nie czytalem tego jeszce raz tylko odrazu wysylam.

pozdrawiam

 

Na koniec dodam ze nawet na 2500+ pojawil sie blue screen. ale przewaznei poajwial sie dopeiro jak wylaczale malob uruchamialem kompa od nwoa to przy zamykaniu sie systemu pojawial sie blue screen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W podobnej cenie to masz jeszcze 2 do zastanowienia się nad nimi :

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=14183

oraz

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=4849

W gruncie rzeczy to z każdej będziesz zadowolony :) .  

Abit ma wentyl na mostku północnym :( i zasilanie z lini 12V. Reszta jest do sibie raczej podobna.....

Tego Soltka 75FRN3-L nVidia nForce2 SPP to troszkę odchudzili w stosunku do FRN2 :( .

Osobiście, to ostro zastanawiałbym się nad asusem, może to sentyment z dawnych lat (i lekkie uprzedzenie do abita), ale obecnie jest dość ciekawą propozycją.

http://www.benchmark.pl/artykuly/recenzje/..._A7N8Xv2.0.html - zbytnio się tym nie sugeruj ale można zobaczyć jak wygląda, jak jest wyposażona....

Na początek dzięki Conti za odpowiedź powiedz mi jeszcze jakbym dorwał naszą złotą płytke to ją brać czy <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> coś z tych coś zaproponowałeś.Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

ma pytanie co do biosu

 

szukałem na forum odpowiedzi na nie jednagże takowego nie znalazłem :)

 

nie wiem czy ktos zauważył ale soltek wypuścił nowy bios w wersji D2.0

może wiecie czy mozna w nim już ręcznie ustawać taktowanie ramu czy nadal jest zablokowane na auto.wiem że powiecie mi że moge wgrać jeden z biosów do oc ale nie tylko ja korzystam z kompa a ta druga osoba mogła by dostć czerwonej gorączki gdyby jej czasem mój soltek udawał martwego :)

 

 

dzięki za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakbym dorwał naszą złotą płytke to ją brać czy <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> coś z tych coś zaproponowałeś

Wszystko zależy od ceny. Jak w granicy 300zł to sam bym wybierał pomiędzy Soltkiem 75FRN2-L a Asusem A7N8Xv2.0, z tym że Abit NF7 też jest dobry, a dla o/c może i najlepszy. Tyle, że wolę ciszę, stabilność i trwałość niż dodatkowych 100 MHz wyciśniętych z procka.

Z soltkiem nie mam problemów (w sumie "znam" 5 kompów na płytach solka pod amd). Z Asusem też jest spoko.

Do Abita i Gigabyte się zdrowo uprzedziłem. Niby wszystko działa, ale niekoniecznie na raz :( .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do blue screenów to najczęściej powodem jest pamieć zapuść gold memory daj na pamiatki 2.8v i zobaczy czy nie sypia błędami, ale w XP raczej zamiast nich sa restarty ??? chyba że jedziesz na 98/Me

no może też kupiłeś nie dawno procek z tej serii co Action sprzedaje z ukruszonym rdzeniem :) bo teraz tylko takie są nie które poprostu są ostro uszkodzone a oni je sprzedają buraki!! co do kontrolera to nforce nie radzi sobie z pamiątkami 2x512 najbardziej w duallu! :) ale ty masz 2x256 więc powinno być ok. u mnie chodzą ok. w 1 i 3 slocie :wink: pamietaj testuj pamieci w gold memory osobno raz jedną raz derugą u mnie jedna chodzi max na 440 a druga luzik 466 :cry: :) :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp mi sie zawieszal w czasie gry albo blue screeny pzrewazniej jak uruchamialem kompa od nowa. dawalem pamiatki na 2.8 V. mam windowsa XP. kupilem jakis tydzien temu procka 2500 bartona ale z allegro kolo z warszawy ze sklepu kupilem. nowka, no jest lekkie ukruszenie. kolo mi napisal ze wszystkei procki takie maja. ja wiedzialem ze w actionei spzredaja z ukruszonym rdzeniem, dlatego kupilem na allegro, myslalem ze kolo z warszawy mi przysle dobry procesor. tez mam w slocie 1 i 3. Ale teraz juz od 2 dni nei mam ani restartow ani bluescrenow. Nic nei zmienilem nic nei naprawilem samo sie naprawilo, nei wiem dlaczego :D

A jeszce jdeno niekiedy mi dysku nei wykrywa, co to moze byc a moze dysk mi siada, wtedy moze przez dysk mialem zwiechy w grach??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do blue screenów to najczęściej powodem jest pamieć zapuść gold memory daj na pamiatki 2.8v i zobaczy czy nie sypia błędami, ale w XP raczej zamiast nich sa restarty ??? chyba że jedziesz na 98/Me :wink:

Panie Piotr_the blue screeny występują w xp-ku, zazwyczaj można je zaobserwować po wyłączeniu opcji Mój komputer -> Właściwości -> Zaawansowane -> Uruchamianie i odzyskiwanie (ustawienia) ->Awaria systemu -> odznaczyć ptaszka Automatycznie uruchom ponownie, odznaczyć Wyślij alert administracyjny i Zapisywanie informacji o debugowaniu (mały zrzut pamięci 64KB). Oczywiście jesli komputer jest skonfigurowany poprawnie to nigdy takiego blue screna nie zobaczymy, ale gdyby się nam to jednak przytrafiło to zawsze możemy poszukac w necie kody BSOD (czyli BLUE SCREEN OFF DEATH po polsku niebieski ekran śmierci) i próbować wyeliminować błąd. A tak wogóle to witam wszystkich po długiej przerwie, dawno mnie tu nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DO "mariuszkasp"

Witam! Mam goraca prośbe do Ciebie abyś wysłał mi na maila swoj bios 1.1 którego niestety juz nigdzie nie moge znalezc dlatego zwracam sie do CIebie. Jezeli nie masz w pliku to wyciagnij go AWDFLASH-em z kosci i wyslij na: pwolin@poczta.fm. Z gory dziekuje i Pozdrawiam.

PS- Czy to prawda ze to najlepszy BIOS do O/C na solteka? Bo roznie sie zdaza na nowych wersjach- np na 2.0L sprzet ledwo sie uruchamia a o O/C mozna zapomniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podaje linki do do biosu 1.1:

http://mariuszkasp.webpark.pl/75frn211.rar - bios

http://mariuszkasp.webpark.pl/awdflash.exe - program flasciach!ący

http://mariuszkasp.webpark.pl/awd-how_to_update.txt - opis

 

Ja osobiście twierdzę, że ten bios 1.1 jest bardzo dobry do O/C, próbowałem różnych biosów, ale 1.1 jest według mnie najlepszy. Ma oczywiście swoje wady i trzeba na niego uważać. Trzeba też dodać, że najlepszy to on jest do rev. D, czyli wiatraczek na mostku północnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie! Nie było mnie jakiś czas - bo nie miałem żadnych problemów z naszą płytką. Teraz od kilkunastu dni sytauacja diametralnie się zmieniła. Oto objawy : odpalona Winda XP SP2 i wszystko gra.

Poza GG nic nie pracuje. Temperatury i napięcia jak we wzorcu. Proc pracuje z urządzeniami jak w opisie i nagle bez żadnej zrozumiałej przyczyny (dla mnie oczywiście) restart kompa. Odbywa się to różnie, czasami po 15 minutach czasami po 15 godzinach pracy komputera. Co ciekawe po restarcie Winda odpala się nie meldując o niewłaściwym zamknięciu systemu i również nie ma żadnych zapisów w podglądzie zdarzeń odnośnie wystąpienia błedów.

 

Jak mogę sprawdzić, co jest tego przyczyną. Dodaję, że takie zachowanie występuje również na ustawieniach fabrycznych. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć jakie to dla mnie ważne zwłaszcza przy zmianach biosów, czy nagrywaniu płyt DVD czy CD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...