Skocz do zawartości
Michnik

Wszystko o Soltek SL-75FRN-2

Rekomendowane odpowiedzi

No i sprawa sie rozwiązała....

 

Zapuściłem MemTest-86 i okazało się, że obie kości są padnięte! Wcześniej próbowałem na jedej oddzielnie i na drugiej i było to samo,wiec odłożyłem sprawe pamięci...

A tu okazało się, że obie są uszkodzone.

 

Dzięki wszystkim za pomoc i sugestie...

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwna sprawa z moim soltekiem

 

czasem po ustawieniu FSB na 220 bios jakis error zglasza i FSB na 100 ustawia, i mnoznik na 6. mieliscie kiedys takie przypadlosci?

1327228[/snapback]

Sprawa bardzo prosta. Przekręciłeś ustawienia (cokolwiek: ram nie wstaje, za mało Vcore itp) i płytka odpala się na ustawieniach default, czyli dla mobila 6x100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ufff, przez ostatnie 2 dni przeczytałem prawie 40 stron z tego tematu... sporo tego!

Chciałbym się podzielić swoimi uwagami odnośnie użytkowania SL-75FRN2 a konkretnie wersji SL-75FRN2-RL rev.E4 z brazowymi kondensatorami.

Płyta jest faktycznie świetna, bardzo stabilna i dobra do O/C. Problemy, jakie były wcześniej opisywane (dziwne uśpienia płyty) miałem tylko na początku użytkowania. Po zmianie biosu na 1.7L żadnych z wyżej wymienionych problemów już na szczęście nie uświadczyłem. Z tego, co zaobserwowałem, to płyta jest wrażliwa na O/C pamięci. Jak nie wyrabiają, to ma problemy z ponownym zabootowaniem. I tu objawia się jej wada. Spotkałem się już z tym kiedyś na innych forach internetowych - kiepsko działa zworka Clear CMOS. Dokładnie, u mnie nie działa wogóle, u innych były problemy. Tak więc, jeżeli po nieudanym O/C płyta nie chciała wstać i insert nie pomagał, to rozwiązaniem było wyjęcie bateryjki BIOSu na jakieś 5-10 s. (oczywiście przy ODŁĄCZONYM zasilaniu. Wyjmowanie bateryjki przy włączonym zasilaniu nie ma żadnego sensu). Po takim zabiegu płyta wstawała zawsze.

Co do max FSB, to mi się udało jedynie 230 MHz wycisnąć. Dziwne, biorąc pod uwagę, że pamięci są z dobrej serii Hynixów D43, zasilacz też porządny (tak jak i napięcia), procesor też daje rady. Nie zmieniałem nigdy napięć na NB i pamięci - może to coś da.

Co do BIOSu to testowałem 1.5L, 1.7L, 1.9L, 2.0L i faktycznie, dla mojej wersji płyty 1.7L jest zdecydowanie najlepszy. 1.9L i 2.0L to prawie 0 możliwości O/C. Jedynym plusem 2.0L jaki zaobserwowałem, to zgodność z nVidia System Utility, ale to raczej marny program :)

Na tych płytkach dodatkowe (pasywne) chłodzenie SB to chyba konieczność - przyklejony radiatorek jest cały czas gorący (przy FSB 220 MHz), podobnie zresztą jak NB. Od pewnego czasu jestem szczęśliwym posiadaczem Thermalright'a SI-97, który ładnie dmucha na NB - polecam wszytkim to chłodzenie (ale też zapoznanie się z opniami na jego temat, jest o tym temat w dziale Chłodzenie Konwencjonalne).

Osobom, które nie bawią się w O/C (przynajmniej nie jakieś ekstremalne) i mają problemy ze wstawaniem płyty, kontrolerami dysków czy pamięci, kościami BIOS itp. - polecam jak najszybszą jej wymianę w ramach gwarancji (jeśli takową jeszcze mają :) Płyta główna to nie żadna kapryśna pani - powinna działać i tyle... Żadnych kaprysów, hehehe :)

Mam nadzieję, że te moje przydługie wynurzenia komuś pomogą.

I jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała - płyta mi NIGDY nie przestwiła pamięci na tryb asynchroniczny. Obojętnie, czy FSB 200,220,230 MHz - zawsze było synchronicznie na BIOSie 1.7L.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WITAM MAM PYTANIE

 

JEST KTOS MOZE Z KRAKOWA I MA PLYTKE SOLTEK SL-75FRN-2. PILNIE POTRZEBUJE SIE Z KIMS SKONTAKTOWAC, PONIEWAZ WCZORAJ PRZY WLACZANIU KOMPA POKAZAL MI SIE TYLKO CZERWONY MONIT ZEBY " NIE WYLACZAC I NIE RESETOWAC KOMPA PRZED UKAZANIEM EKRANU BOOTUJACEGO, KOMP NIESETEY SIE ZAWIESIL W TYM MOMENCIE (musialem go wylaczyc) I PLYTA NIE DAJE OBRAZU NA MONITOR. PROBOWALEM JUZ Z INSERTEM CLEAR CMOS I NIC :( ;(....dzien przed tym zjawiskiem WLUTOWALEM NOWE KONDENSATORY, ALO PO WLUTOWANIU PLYTA RUSZYLA NORMALNIE TYLKO NA DRUGI DZIEN NIBY PADŁA. MIAŁEM JUŻ KIEDYS PODOBNA SYTUACJE ZE BYLA NIBY MARTWA ALE POWSTALA SAMA Z MARTWYCH.... TERAZ WATPIE ZEBY SIE TO UDALO. NADZIEJA W WGRANIU NOWEGO BIOSA. PROSZE NIECH KTOS Z KRAKOWA ODEZWIE SIE DO MNIE..... MUSZE SOBIE SFLASZOWAC BIOSA NA GORACO !!!!!!!!!!

 

JESZCZE RAZ KRAKOW PLISSSSSS odezwijcie sie :> Ewentualnie jezeli ktos jest uczciwy moge podeslac komus moja kostke zeby mi ja sflaszowal....

 

 

POMOCY ZDESPEROWANY SOLTEKOWIEC......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja z kolei mam taki klopot,kuzyn ma ta plytka "Sl-75frn2-L" i ma klopot poniewaz sie komp resetuje w grach , na northbridge ma 65 stopni,a na procku okolo 70 stopni, procesor to athlon xp 2400+ na Boxowym chlodzeniu, zna ktos przyczyne tak wysokiej temperatury ? lub przyczyny resetow ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NB 65 st !!!! jeśli komp stoi na kaloryferze to jest ok :o

1.Odkrurz kompa!!!

2.Odświerz paste

3.Zrób przedmuch w budzie

4.Poszukaj, poczytaj...bylo

 

resety to najczesiej (czyli niewszystkie) przyczyna zasiłki, moze jemu pada , sprawdz jeszcze kondensatory na mobo - lubią puchnąć po jakims czasie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem resety przez jakiegoś wirusa.Doszukiwałem się wszędzie, resetował kompa przy skanowniu dysków jak i w normalnej pracy.Kutafona wywaliłem dopiero po zainstalowaniu odpowiednich łatek od windows'a.Jeśli jeszcze nie rozwaliłeś tej sprawy to zaglądnij tutaj:

 

http://wirus.toya.net.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam taki mały :) problem.Mam złotą płytke dwie pamiątki 256 Twimosa i kupiłem teraz 512 ramu też tej firmy i wsadziłem je w następujący sposób do dwóch pierwszych te 256 a te 512 wsadzone jest jako trzecia .Tak przeczytałem tu że tak trzeba zrobić tylko że Memtest wywala błędy a w Aida32 nie idzie zrobić testu pamieci tzn.nie chce go ukończyć

.Czyli jest coś nie tak bardzo prosze mi podpowiedzieć co.Czy dobrze są powkładane a może nie idze tam wsadzać trzech kości i muszą być tylko dwie ,prosze o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Sprawdź pojedyńczo pamięci zaczynając od tej nowej 512MB. Najlepiej jakbyś sprawdzil ją w każdym slocie.

2. Jeśli są wszystkie dobre to sprawdź ich różne kombinacje zmieniając je miejscami w slotach. Przy układzie 2x256 + 512 teoretycznie powinny chodzić w dualu - to może powodować błędy - olać dual chanal ;) .

3. Jeśli masz podwyższony fsb - obniż do częstotliwości dedykowanej dla pamięci - może tak być, że im więcej MB tym łatwiej wychodzą niedociągnięcia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jest problem (a raczej może być) sprawa jest następująca przy wymianie swojego solteka 75frn2-rl na abita nf-7 zauważyłem :blink: że soltek ma spuchnięte trzy kondensatory elektrolityczne obok slotów pamięci (są tam 4 kond. 1000uF na 6,3V i trzy na cztery są spuchnięte) nie powoduje to żadnych anomalii w działaniu komputera :? i teraz są dwa wyjścia:

1) jak działa to zostawić nie ruszać (nie wiem czy przy kręceniu to przejdzie tzn. czy nie wyleja bezczelnie)

2) wylutować złe i wlutować dobre takie same.

Ja wolałbym rozwiązanie drugie bo będzie mi chodziłe po głowie (że one tam wciąż puchną) ale jest taka sprawa ogólnie lutować potrafię i nie mam z tym problemów (chyba nikt po technikum lub z żyłką techniczną nie ma takich problemów) ale laminat od płyty głównej to chyba jest paru warstwowy czy można to normalnie wylutować i wlutować?

Po drugie mam tylko transformatorową lutownicę a z tą to chyba nie należy się zbliżać do zaawansowanej elektroniki (ostatecznie mogę pożyczyć jakaś kolbówke).

Po trzecie to chyba nie zrobi różnicy jeśli zastosuje kondensatory np. 1500uF na 10V takie np. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=45332871 czy koniecznie muszą być 1200uF na 6,3V?

Być może robię wiele chałasu o nic ale wolałbym żebyście się wypowiedzieli na ten temat :)

Edytowane przez tomi1025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sprawa jest powazna... Padla mi plyta Solteka, tytulowa jak z podpisu. Spowodowane to jest zasilaczem ktory sie spalil. Komp dzialal i dzis rano zaczal "strzelac" (odglos). Zanim dobieglem do listwy komp sie wylaczyl. Wykrecilem zasilacz - smierdzi spalenizna. Mialem w domu stary 230W wiec podlaczylem i sprawdzalem czy tylko zasilacz. Plyta nie podnisi sie. Przeczytalem kilkanascie postow o "udawaniu trupa" przez plyte.

 

Zrobilem wszystko co pisaliscie:

- reset biosu zworka z zasilaniem, bez zasilania (po wylaczeniu kompia na kilka minut)

- reset biosu bateria przy wylaczonym i wlaczonym zasilaniu (komp wylaczony, kilka minut)

- wlanczalem power z insertem, pozniej z deletem trzymajac po kilkanascie sekund oba klawisze

- resetowanie kompa po 20 razy z czekaniem i bez czekania po wlaczeniu kompa (trzymajac ciagle insert)

- wyjalem z kompa najpierw karte graf i kable dyskow itp

- wyjalem nastepnie ram, proc itp - wszystko, gola plyta zostala

- w takim stanie po wyjeciu wszystkiego reset biosu, wlaczanie z insertem, resetowanie kilkanascie razy kompa z wcisnietym insertem

 

Plyta ciagle kreci wiatrakami, dyski jak byly podlaczone startuja, lampki swieca sie. Wszystko jak by bylo to udawane ale juz trace nadzieje ze to tylko to. Czyzby plyta naprawde padla? Bios zainstalowany to D1.3L 4power user. W tej chwili komp stoi z odpaczonym zasilaniem z listwy, z wyjeta bateria od biosu i "stygnie... o ile jeszcze ma co stygnac.

Pomocy!!! Delikatnie mowiac to nei jest dobry okres finansowo na wymiane zasilacza (ale na chiefteca jakiegos 350-400W bedzie), nie mowiac o plycie!!!

 

Zaraz sprawdze na innym kompie czy grafika i ram zyja, proca nie mam aktualnie gdzie sprawdzac, plyta tego kompa K7T 266Pro2-A nie oblsuguje Thortonow chyba.

 

Gdyby jednak plyta padla to jaka aktualnie plyta do okolo 300zl jest najlepsza? Nie musi miec Raid i innych wodotryskow.

 

Licze na pomoc!!!

 

Pozdrawiam

 

Update: dysk, grafika, ram dziala. Procek pewnie tez, ale moze mnie upewnijcie ze skoro narazie z zasilaczem poszla tylko plyta i nic wiecej to procek raczej zyje? HELP

 

Pytanko jeszcze jedno: Jaki zasilacz do 200zl? Jest ciekawy wybor do takiej kwoty Chieftecow 360-410W

Edytowane przez CruX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No panowie czyzby juz nikt tu nie zagladal? Taki temat pozostaje bez odpowiedzi. Czyzby juz wszyscy przesiedli sie na Athlony64?

Bardzo licze na pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i sorry, ze sie wtrace od razu przedstawiajac swoj problem. Moj sprzet plyta glówna sl-75frn2-l, 1gb pamieci (2x 512 400 mhz twinmos 2.5), athlon xp 2000+, zasilacz megabajt (lol) 330 wat, dodam jeszcze, ze bios mam wersji d1.6l. Otoz mam problemy przy zmianie mnoznika (moge go obinzyc, lecz wtedy nie moge zmieniac w ogole fsb nawet o 1 mhz, lecz takze nie moge podnosic mnoznika w gore), nie wiem czy mnoznik procesora jest zablokowany? Czy moze pomoze inna wersja Biosu? Prosze o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i sorry, ze sie wtrace od razu przedstawiajac swoj problem. Moj sprzet plyta glówna sl-75frn2-l, 1gb pamieci (2x 512 400 mhz twinmos 2.5), athlon xp 2000+, zasilacz megabajt (lol) 330 wat, dodam jeszcze, ze bios mam wersji d1.6l. Otoz mam problemy przy zmianie mnoznika (moge go obinzyc, lecz wtedy nie moge zmieniac w ogole fsb nawet o 1 mhz, lecz takze nie moge podnosic mnoznika w gore), nie wiem czy mnoznik procesora jest zablokowany? Czy moze pomoze inna wersja Biosu? Prosze o pomoc.

1358856[/snapback]

Pierwsze wytłuszczenie :arrow: faktycznie LOL :lol:

Drugie wytłuszczenie :arrow: jakie masz oznaczenie na procu?? jeśli jest sprzed 39 tygodnia 2003 roku to ma odblokowany mnożnik, ewentualnie jeśli to jest mobil lub jakiś inny "wynalazek"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CruX jesli chodzi o zasilacz to lepiej poczytac na forum w temacie o zasiłkach

 

a co do nie budzenia się płyty -jeśli nie sprawdziłeś procka to po wszystkich opisanych próbach on staje się głównym podajrzanym :?

 

wyklucz proca to wszystko co możesz zrobic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do nie budzenia się płyty -jeśli nie sprawdziłeś procka to po wszystkich opisanych próbach on staje się głównym podajrzanym :?

 

wyklucz proca to wszystko co możesz zrobic

1359427[/snapback]

Nie bardzo rozumiem co z prockiem. Po wyjeciu procka z plyty plyta rowniez nie daje znaku zycia. Z tego co wiem powinna zglaszac sygnalami ewentualne problemy z podzespolami w tym z brakiem np procka, grafiki, ramu itp. Jutro prawdopodobnie uda sie sprawdzic procesor czy jest sprawny. Dzieki ze ktos jednak odpowiedzial.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam taki mały :) problem.Mam złotą płytke dwie pamiątki 256 Twimosa  i kupiłem teraz 512 ramu też tej firmy i wsadziłem je w następujący sposób do dwóch pierwszych te 256 a te 512 wsadzone jest jako trzecia .Tak przeczytałem tu że tak trzeba zrobić tylko że Memtest wywala błędy a w Aida32 nie idzie zrobić testu pamieci tzn.nie chce go ukończyć

.Czyli jest coś nie tak  bardzo prosze mi podpowiedzieć co.Czy dobrze są powkładane a może nie idze tam wsadzać trzech kości i muszą być tylko dwie ,prosze o pomoc.

1355908[/snapback]

 

Była padnięta ta 512 mam więc nową która przechodzi MemTest bez problemów tylko dalej w AIDA32 jak puszcze test to sie zawiesza tzn.nie chce go ukończyć ,co jest nie tak bardzo prosze o odpowiedź,komp mam niepodkręcony narazie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coż aida stary program

w prawdzie u mnie sie nie wiesza ale może przerzuć sie na everesta

1359861[/snapback]

 

No niestety to samo odczyt z pamięci nie chce sie ukńczyć musze resetować komp. :mur: Co jest grane jak wyciągne jedną kostke obojętnie którą to jest bezproblemów a z trzema nie chce,jakby ktoś maiał jakieś rady to prosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem sobie wspaniałe Hynixy 512 które okazały sie niewypałem jedna sztuka chodziła mi max 200 przy cl 2,5 więc ja odałem druga w singlu 225 w dalu max 220 więc też kiszka wyleczyłem sie z tych pamiątek na dobre, co najlepsze czy wsadze 512 w slot 3 czy w drugi zawsze jest dual ale stabilniej jest jak jest w 3 bo wtedy nie powinien działać dual ale sie wyświetka i z testu pamieci wychodzi że faktycznie chyba jest? 256 z 512 daje dual :) najgorsze że jak nie wsadałem to zawsze ten dual olałem to i jade tera na 220 :) :wink: ,

Co do budzenia płyty po spaleniu zasiłki to miałem też to nie potrafiłem tego zrobić za chiny zawiozłem do serwisu gosciu wsadził innego proca, grafe i pamięci i komp wstał napewno radze dokładnie przeczytać to co napisałem na 61 stronie tego topiku wystarczy kliknoć w mój link z podpisu i przejść do następnej strony napewno warto przy budzeni kompa odłączyć wszystkie napędy i dyski ale przez wyjęcie taśm z płyty!!! nie z napendów + zasilanie i zawsze raz z Insertem raz bez i restartować tak z 30 razy musi sie wkońcu obudzić :wink:

- co do kondesatorów co komuś spuchneły to jaknajszybciej wymienić ale raczej o tej samej pojemnoiści voltage może być większe :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera by to wziela. Doczytalem jeszcze w topicu dwie mozliwosci. ClearBios z wlaczaniem kompa i pozniej normalnie zworka i z powrotem wlaczenie.

Druga mozliwosc postawienia plyty to wsadzic inna procek. Wsadzilem xp 1700+.

Nic nie pomoglo. Plyta kreci wiatrakami, lampki sie swieca i nic. Nie wiem juz co zrobic. Gadalem z kolesiek w pewnym sklepie i powiedzial ze mial kiedys taki przypadek z jakas plyta to na zadnym athlonie nie wstawala ale duron ja postawil. Co wy na to? Chyba mam dojscie do durona 850.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic, cisza. Z tego co czytalem to plyta ma to do siebie ze nic nie piszczy ale kreci wiatrakiem no i te lampki. Sprawdze z tym duronem w przyszlym tygodniu. Pewnie tez zaniose gdzies do serwisu niech zobacza. Szkoda ze juz po gwarancji 4 miesiace. Gdyby procek tez by padl to sie przeniose na athlona64. Bardziej to rozsadne niz kupowanie nowej plyty i procka ktorych sie juz nie produkuje. AMD przyjmowalo zamowienia na te procki do konca marca.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co z prockiem. Po wyjeciu procka z plyty plyta rowniez nie daje znaku zycia. Z tego co wiem powinna zglaszac sygnalami ewentualne problemy z podzespolami w tym z brakiem np procka, grafiki, ramu itp. Jutro prawdopodobnie uda sie sprawdzic procesor czy jest sprawny. Dzieki ze ktos jednak odpowiedzial.

 

Pozdrawiam

1359500[/snapback]

no ja spaliłem 2 proce na moim solteku :lol:

i za kazdym razem nie dawala sygnalow... sprawdz proca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja spaliłem 2 proce na moim solteku  :lol:

i za kazdym razem nie dawala sygnalow... sprawdz proca

1365288[/snapback]

Ale plyta widac ze przezyla? U mnie chyba najgorszy scenariusz zasilka + plyta + procek o ile bedzie tak jak u Ciebie.

Procek w tygodniu sprawdze gdzies.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jesczcze tak wyjmij baterikę przełóż zworkę w pozycie clear cmos włącz komputer odczekaj chwilkę wyłącz przełuz zworkę i uruchom z Insertem jak nie wstanie to zresetuj i rób tak raz z wcisnietym inertem raz bez do bulu resetuj i czekaj czy wstanie napędy itp odłaczone koniecznie od płyty moze pomoże?

 

mam pytanie czy ktos jedzie na tym biosie? http://s6.invisionfree.com/underclock/index.php?showtopic=17 przerobiony przez Tictac-a bo ja szukam bios dla naszej płyty z cpc off żeby więcej z pamięci wysisnąć ale nie mogę takiego znaleźć juz dostaje szału :mur: :wink:

 

co do modu na pamięci to pasuje uniwersalny ale daje od razu 3.3V lub ten co link do niego w linku w moim podpisie!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr_the a także wszyscy :)

Jakie pamiątki dokupić, aby w miarę przyzwoicie śmigały w dualu i się nie pogryzły ?? Na fsb większym niż 210 MHz i tak mi nie zależy (odblokowany mnożnik procka ;) ). Do wyboru mam (2x):

DDRAM 512 MB PC400 2,5 TWINMOS - 183 zł/szt.

DDRAM 512 MB PC400 CL 3 KINGSTON - 200zł/szt.

DDRAM 512 MB PC400 LIFE TIME ( ELIXIR ) - 164zł/szt

DDRAM 512 MB PC400 LIFE TIME ( GOOD RAM ) - 170zł/szt

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...