Skocz do zawartości
Piotrux

Chcesz miec cichy stabilny zasilacz... zrob to sam :)

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jeszcze nie robilem ale moj quzin juz robil megabajtowego 350W. Wymienia sie glownie badziewne grzejace sie diody na lepszej jakosci (te co sa maja okolo 0,5-0,7V spadku jak sie wymieni maja max 0,3V), doklada brakujace kondensatory i cewy i juz zasilacz jak sie patrzy. Wentyl wtedy mozna puscic na 5V i zasilacz ledwo letni a napiecia coz mierzone przy pelnym obciazeniu (atlon 2000, ti4200, cdrw, cdrom, kontroler ata133 dodatkowy, live, wd 120gb jb) 5V = 4,99-5,00 12V= 11,95-12,00 mierzone miernikiem :D, jutro podam symbole diod dla zainteresowanych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm całkiem ciekawe. Ja na dniach będę kupował obudowe Tracer a w niej jest 350Watowy zasilacz MegaBajta :D

Napisz o tym coś więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o jaki model megabajta, bo ja sie bawilem jakims 300 watowcem (smierdzial juz spalenizna, ale dzialal) i wymienialem tylko diody schottky'iego i tranzystor (jakis, nie pamietam)? ciekawy jestem w jakim stopniu sa uniwersalne plytki w w/w zasilkach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co dalej z tym zasilaczem ? Temat fajnie sie zaczal, nastawilem sie na grzebanie w zasilce a ty cisha..

IMHO nie ma co się napalć na te przeróbki Megabajta.

Tam gdzie miały być diody Schottky'ego to już fabrycznie są, a reszta nie ma praktycznie żadnego znaczenia.

A poza tym nie jest to wszystko aż tak proste.

Lepiej kupcie sobie Fortrona FSP300 i po kłopocie.

Ten Fortronik jest - niestety- dostępny tylko na Allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio ten fortonik NIE jest dostępny na allegro. przynajmniej u haszyda.

ale cena 61zł była spoko, ja jednak kupiłemm 250 GTA za 35 :)

I bardzo dobrze zrobiłeś, bo ten FSP250-60 GTA jest spoks.

Wolałby go, niż przerobionego Megabajta 350 Wat.

A że Fortronny 300Wat już nawet na Allegro ciężko kupić - to inna sprawa. To są bardzo markowe zasiłki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie robilem ale moj quzin juz robil megabajtowego 350W. Wymienia sie glownie badziewne grzejace sie diody na lepszej jakosci (te co sa maja okolo 0,5-0,7V spadku jak sie wymieni maja max 0,3V), doklada brakujace kondensatory i cewy i juz zasilacz jak sie patrzy. Wentyl wtedy mozna puscic na 5V i zasilacz ledwo letni a napiecia coz mierzone przy pelnym obciazeniu (atlon 2000, ti4200, cdrw, cdrom, kontroler ata133 dodatkowy, live, wd 120gb jb) 5V = 4,99-5,00 12V= 11,95-12,00 mierzone miernikiem :D, jutro podam symbole diod dla zainteresowanych

Synu a czy wiesz że to są diody prostownicze i na nich spadek ma być 0.6V bo to wynika z ich budowy dioda wtedy zaczyna przewodzić. i Wygładza sygnał.

Nie znam sie aż tak bardzo na budowie zasilaczy ale ja bym pręcej Tranzystory mocy wymienił. Może o nie ci chodzi. w każdym razie te co są [rzykręcone do radiatora.

Tyle że koszt wymiany będzie spory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie robilem ale moj quzin juz robil megabajtowego 350W. Wymienia sie glownie badziewne grzejace sie diody na lepszej jakosci (te co sa maja okolo 0,5-0,7V spadku jak sie wymieni maja max 0,3V), doklada brakujace kondensatory i cewy i juz zasilacz jak sie patrzy. Wentyl wtedy mozna puscic na 5V i zasilacz ledwo letni a napiecia coz mierzone przy pelnym obciazeniu (atlon 2000, ti4200, cdrw, cdrom, kontroler ata133 dodatkowy, live, wd 120gb jb) 5V = 4,99-5,00 12V= 11,95-12,00 mierzone miernikiem :D, jutro podam symbole diod dla zainteresowanych

Synu a czy wiesz że to są diody prostownicze i na nich spadek ma być 0.6V bo to wynika z ich budowy dioda wtedy zaczyna przewodzić. i Wygładza sygnał.

Nie znam sie aż tak bardzo na budowie zasilaczy ale ja bym pręcej Tranzystory mocy wymienił. Może o nie ci chodzi. w każdym razie te co są [rzykręcone do radiatora.

Tyle że koszt wymiany będzie spory.

Tak, ale to nie krzem !!!

Chodzi o prostownicze diody mocy Schotky'ego ( GaAs) - one właśnie są przykręcone do radiatora i maja spadek napiecia około 0,3V.

Ale ta przeróbka zasiłki g........ da , bo zasiłka Megabajta już te diody ma wbudowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej u haszyda kupić cosik firmowego i dobrze naprawionego. gośc wie jak się naprawia zasiłki i nie wciska ciemnoty. opinia haszyda na forum jest już niezłą reklamą i dlatego tam kupiłem.

a te 300W były jeszcze 2 tygodnie temu po 61zł. a te 250 GTA są po 35zł, 245 po 30zł ale mają 2 razy mniejsze obciążenia na 3.3 i 5V więc te 5zł się opłąca dorzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki za opoznienie ale szkola i kolosy.

Kalwas - niezle, niezle prostownicze :lol: :lol:

 

Kupic zasilacz to kazdy potrafi... :)

 

dla szalonych elentronikow :):

najwazniejsza jest dioda moze byc np. MBR4015LWT w TO247

ogolnie ma byc dioda schottkyego w TO247 ok 25 - 40A i o jak najmniejszym spadku ok 0,3V (moj kuzyn wziol i wymatowal ze starego 230W - bo kiedys robili porzadne zasilki), wymatowuje sie te w zwyklych obudowach i wlutowuje sie nowa miejsce jest przygotowane (oczywiscie nie zapomniec o przekladkach i pascie). To jest najwazniejsze po tym nie bedzie sie grzal i bedzie mial lepsze napiecia, kondensatory na wyjsciu (przy kabelkach do wtyczek) ok. 3300uF na 10-16V, na wejsciu 330uF na 200V ale do nie jest tak wazne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki za opoznienie ale szkola i kolosy.

Kalwas - niezle, niezle prostownicze  :lol:  :lol: 

 

Kupic zasilacz to kazdy potrafi... :)

 

dla szalonych elentronikow :):

najwazniejsza jest dioda moze byc np. MBR4015LWT w TO247

ogolnie ma byc dioda schottkyego w TO247 ok 25 - 40A i o jak najmniejszym spadku ok 0,3V (moj kuzyn wziol i wymatowal ze starego 230W - bo kiedys robili porzadne zasilki), wymatowuje sie te w zwyklych obudowach i wlutowuje sie nowa miejsce jest przygotowane (oczywiscie nie zapomniec o przekladkach i pascie). To jest najwazniejsze po tym nie bedzie sie grzal i bedzie mial lepsze napiecia, kondensatory na wyjsciu (przy kabelkach do wtyczek) ok. 3300uF na 10-16V, na wejsciu 330uF na 200V ale do nie jest tak wazne.

No to użytkownicy Megabajtów ..... do dzieła. :lol:

Acha, a nie napisałeś, którą diodę trzeba wymienić , czy obie ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z elektronika umnie to jest tak ze po skonczeniu roboty moze byc:

-lekki szok

-lekki smrod i

-lekki dym

 

wiec jakby ktos mogl to bradzo prosze :

 

 

zdjecia , pikczery , skriny !!!!!!! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwykly zasilacz to moge sobie przerabiac jak chce ale impulsowy do kompa to troche wyzsza sztuka walki i bynajmniej zwykly user nie powinien sie za to lapac bo sama wymiana elementow to nie wszystko, poza tym wypadaloby wiedziec na jakie. Tak naprawde to w dobrej zasilce plytka PCB jest cala zapelniona po brzegi (w przeciwienstwie do tanich zasilek) i posiada wiele obwodow - zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciwprzeciazeniowe i np PFC. Ostatnio grzebalem w zasilce i przypadkiem dotknalem sie radiatora i masy i jak mnie sieklo to przez kilkanascie minut dochodzilem do siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie wymieniamy obie diody zamieniajac je na jedna w obudowie TO247 (dwie w jednej obudowie), pomylic sie nie da bo to sa najwieksz przykrecone do radiatora diody (jak sie wlaczy kompa to to miejsce ktore sie rozgrzewa do czerwonosci :)), o zdiecia sie postaram ale nie obiecuje, musze pozyczyc aparat.

 

Przerobka oczywiscie nie dotyczy zasilaczy dobrych ktore juz fabrycznie maja dobre diody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie wymieniamy obie diody zamieniajac je na jedna w obudowie TO247 (dwie w jednej obudowie), pomylic sie nie da bo to sa najwieksz przykrecone do radiatora diody (jak sie wlaczy kompa to to miejsce ktore sie rozgrzewa do czerwonosci :)), o zdiecia sie postaram ale nie obiecuje, musze pozyczyc aparat.

 

Przerobka oczywiscie nie dotyczy zasilaczy dobrych ktore juz fabrycznie maja dobre diody

 

 

oj postaraj sie postaraj o te zdjecia bylby dobry temat zapelniony fotki + opis jak przerobic tego dziada :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jush na te zdjecia nie czekam - szkoda zachodu bo na allegro kupie fortrona za 50zl - to jest odrazu cichy i stabilny zasilacz, a nowy megabajt kosztuje kolo 70zl :D - ale wsumie fajnie by bylo samemu przerobic zasilacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko porównując mojego starego codegena 300W i nowego fortona 250 gta dochodzę do wniosku, że trzebaby dorzucić jeszcze sporo żelastwa żeby zrobić z codegena coś używalnego.

2 radiatory wielkości grzebienia ! i totalna pustka wewnątrz pudła. waży może z 1 kb a forton ponad 2 kg !!! no i codegen ma cieńsze kable (widać na oko), napięcia miałem nienajgorsze bo 4.76-4.95 V i 11.88-11.95 V ale i tak zmieniłem.

więc co firmowy zasilacz to firmowy, ze starego shitu nie zrobisz porządnego bo tam na wszystkim oszczędzają. ale 2 lata chodził i było spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...