Skocz do zawartości
Martinii

Obnizenie Napiecia Zasilania 3 Wentylatorow Jednoczesnie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chcialbym obnizyc napiecie zasilania trzech wentylatorow jednoczesnie do wartosci okolo 7,8 ÷ 8,0 V z przelacznikiem na 12 V. Dotychczas mialem ukladzik, ktory calkowicie sam zrobilem i ktory z zewnatrz wygladal tak:

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Pod kazdym z przelacznikow byl jeden wentylator, ktorego napiecie obnizal rezystor 68 Ω i mocy 2 W. Teraz chcialbym miec pod jednym przelacznikiem jednoczesnie trzy wentylatory, ktore pobieraja prad 2x0,18 A i 1x0,07 A co w sumie daje 0,43 A. Postanowilem tez zrezygnowac z rezystora jako elementu obnizajacego napiecie i sprobowac diody zenera, bo:

 

Z rezystorem problem jest taki, ze w zaleznosci od pradu wentylatora oraz ilosci wentylatorow sa rozne wartosci napiecia obnizonego. Np. wspomniane 68 Ω obniza ladnie napiecie dla jednego wentyla pobierajacego prad 0,18 A, ale gdy podlaczylem juz 2 takie wentylatory to oba nie chcialy nawet ruszyc - napiecie bylo okolo 5 V. Dla wentylatora o pradzie 0,07 A rezystor 68 Ω dawal obnizenie napiecia do okolo 10,2 V, a to dla mnie za duzo. Oczywiscie moglbym eksperymentowac z wartosciami opornosci, ale nie chce tak sztywnego ukladu (np. gdy zmienie lub wypne jakis wentylator) - dioda zenera obniza napiecie w miare rowno niezaleznie od ilosci wentylatorow i ich pradu.

Zaczalem eksperymentowac z diodami zenera i mam mentlik w glowie... Najpierw dioda 3,9 V i mocy 5 W obnizyla mi napiecie na tych trzech wentylatorach do 8,3 V. Fajnie, ale chcialem jeszcze troche obnizyc. Kupilem wiec diode 4,3 V i mocy 1,3 W (na wieksza moc nieststy nie moglem znalezc) i zdziwilem sie, bo dioda ta obnizyla napiecie do 7,07 V.... Sprobowalem wiec jeszcze z dioda 4,7 V i mocy 5 W i ona obnizyla napiecie do 7,55 V.

 

Dlaczego sa takie rozbieznosci? Nie rozumiem dlaczego dioda 4,3 obnizyla napiecie bardziej niz dioda 4,7? Czy to dlatego, ze ma 1,3 W? Myslalem, ze dioda 4,3 wceluje sie w napiecie ~7,8 ÷ 8V...

 

Pozdrawiam.

 

PS. Dla jasnosci:

1. Nie chce, nie potrzebuje w tym przypadku regulacji plynnej.

2. Nie interesuja mnie gotowe panele-kontrolery dostepne w sklepach.

3. Nie chcialbym znaczaco komplikowac ukladu (LM317 itp)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dioda 1,3W była już przeciążona.

4,3V x 0,4A = 1,72W

 

Podłącz szeregowo do tej diody 3,9 V i mocy 5 W diodę prostowniczą krzemową na 1A. Dioda prostownicza da ci dodatkowy spadek ok 0,7V więc 8,3V-0,7V=7,6V.

 

Nawiasem mówiąc, nie wiedziałem, że są diody Zenera tak dużych mocy. Gdy dawno temu próbowałem coś modzić na diodach Zenera to szybko szły z dymem, były to bardzo malutkie diody i nie radziły sobie z moimi pomysłami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafix6814 i jak mam to umiescic w ukladzie? Jak polaczyc?

 

Jutro jeszcze postaram sie dorwac diode 4,3 V i 5 W - zobaczymy co bedzie...

Jest to scalony stabilizator napięcia.

Nóżka 1 - dajesz napięcie 12V z zasilacza;

Nóżka 2 - dajesz masę czyli minus z zasilacza;

Nóżka 3 - na tej nóżce masz wyjście, 8V w stosunku do masy.

 

Na obudowie układu chyba też jest masa, nie mam pewności.

 

Jak liczyć nózki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...