Skocz do zawartości
_micha_

Jaki komputer dla grafika do 3000zl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Bede skladal kompa dla grafika-polamatora (czyt. faceta, ktory uzywa kompa do grzebania w Photoshopie, Illustratorze i innych takich). Nie znam sie na sprzecie tak specjalistycznym, jak skladalem do tej pory to raczej dla dzieciakow, do biur itp, a to jest dla brata wiec chce mu porzadny sprzet za w miare nieduze pieniadze zlozyc (sam sprzet bez monitora)

 

Narazie myslalem o:

plycie na n-Force2 z raidem, dzwekiem, lanem

procek to wlasnie nie wiem, xp 2000+ wystarczy ?

2x512 DDR PC333 w trybie dualDDR

dysk to pewnie 80GB Caviar z 8mb cachu (moze 2 i macierz raid stworzyc? )

grafika - tu myslalem o jakims matroxie (ze wzgledu na jakosc obrazu, bo monitor bedzie 21", ale brat-stary chlop lubi tez czasem w cos zagrac, wiec moze zaproponujecie cos innego ? )

wiadomo dobra mysz, klawiatura, myslalem tez o tablecie jakims, ale sie nie znam :(

do tego ma dojsc w miare dobry skaner

 

Prosze o konkretne rozwiazania do ok. 3000zl (nie przesadzajmy z ta granica, ale zeby to nie bylo 5000 :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakas NV25 i zmienic riva tunnerem na quadro.

Zamiast myszy jakis trackball - o wiele lepiej sie nia operuje w programach graficznych (z tym, ze troche to drogie jezeli np. z logitecha). Reszta jest spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak mowi Kaeres NAJLEPIEJ GAINWARD GF3Ti500 JUMBO 128mb ddr i przerobic na quadro i bedzie sprzecik wypasik..... a zamiast A2000XP to moze 1700Xp i podkrecic na np. 2400XP ?>?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestancie sie wyglupiac z tymi nVidiami Dołączona grafika

 

Micha - jesli chodzi o tego typu zastosowania, to JEDYNYM rozsadnym wyjsciem jest Matrox G550. Karta jest niedroga (DualHead kosztuje chyba 550-600 zl), za to jakoscia obrazu, odwzorowaniem kolorow i wydajnoscia w 2D bije na glowe wszystkie nVidie razem wziete.

Wiem co mowie - rok temu w robocie przesiadlem sie z ELSY GLorii II za 3500 zl Dołączona grafika na G550 DH za 650 zl (wtedy) i _nie_ma_porownania_ :P

 

nVidia Quadro jest w porzadku, jesli chodzi o zastosowania 3D, bo ma dedykowane stery do np. 3DStudio. Ale do "plaskiej" grafiki pasuje jak swini siodlo :P

 

Mowie ofcoz o karcie _wylacznie_ do zastosowan graficznych/DTP - pograc to sie na Matroxie raczej nie da :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestancie sie wyglupiac z tymi nVidiami Dołączona grafika

 

Micha - jesli chodzi o tego typu zastosowania, to JEDYNYM rozsadnym wyjsciem jest Matrox G550. Karta jest niedroga (DualHead kosztuje chyba 550-600 zl), za to jakoscia obrazu, odwzorowaniem kolorow i wydajnoscia w 2D bije na glowe wszystkie nVidie razem wziete.

Wiem co mowie - rok temu w robocie przesiadlem sie z ELSY GLorii II za 3500 zl Dołączona grafika na G550 DH za 650 zl (wtedy) i _nie_ma_porownania_ :P

 

nVidia Quadro jest w porzadku, jesli chodzi o zastosowania 3D, bo ma dedykowane stery do np. 3DStudio. Ale do "plaskiej" grafiki pasuje jak swini siodlo :P

 

Mowie ofcoz o karcie _wylacznie_ do zastosowan graficznych/DTP - pograc to sie na Matroxie raczej nie da :wink:

POPIERAM CAŁYM SERCEM I 7-LETNIM DOŚWIADCZENIEM W GRAFICE KOMPUTEROWEJ 2D !!!

 

Nie znajdziesz lepszej karty niż Matrox, jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów, ostrość obrazu i szybkość wyświetlania 2D. Co więcej Matrox posiada doskonale dopracowane sterowniki (czytaj: stabilne, szybkie, z opcjami ułatwiającymi życie grafikom).

 

Jeśli chodzi o wybór modelu, to równie dobrze oprócz w/w modelu G550 może być G450, który jest nawet ciut tańszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak matroxa on jest najlepszy do takiego zastosowania i wziolbym amd bartona2500+ ( tak jusz na zas ) plyte to moze być nawte soltek nie musi być z raidem ale n-Force2 tak . 512mb ram geil :) no i masz spszeciora jak sie patszy zajebistego jezeli naet dodasz do tego mniejszy dysk ale w dyska teraz mala ruznica cenowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pozostałych rzeczy:

 

1. Jeśli płyta, to rzeczywiście wchodzi w rachubę tylko nForce2.

 

2. Po co przepłacać za Bartony i inne? Kupujesz Athlona 1700+ DLT3C z 8 wzwyż tygodnia za 250,- i kręcisz go na conajmniej 2600+ na chłodzeniu zwykłym coolerem (doskonale się sprawdzają CoolerMastery X-Dream; ja kupiłem takiego za 45,-)

 

3. To czy kupisz DDR 2x256, 2x512, czy 2x1024, czy nawet więcej to zależy od tego, jaką grafikę robisz. Do WWW wystarczy z palcem w nosie 2x256. Do plakatów formatu A1 - obsadź maksymalnie wszystkie sloty (np. 3x1024GB - w tym przypadku lepiej mieć maksimum pamięci, niż mniej ale w trybie Dual). Co do rodzaju to bierz PC-333 lub ciut większe, które się dobrze przetaktowują (np. wystarczą HyperX albo TwinMos-y - po co płacić podwójnie za inne i zyskać parę procent wydajności?)

 

4. Dysk: jeśli chodzi o pojemność, kup tyle ile potrzeba i przemnóż przez 2 albo 3 :). Osobiście mam 80GB Caviara z 8mb cachu i jestem b. zadowolony. Co do RAID-u: Tworzyć go tylko wtedy, gdy nie masz czasu na ładowanie plików :)

 

5. Jeśli chodzi o tablet, to jedyne profesjonalne rozwiązania tworzy WACOM. Do każdego tabletu dostajesz mysz bezprzewodową z dwoma lub więcej klawiszami i rolką. Ja mam podstawowy model o nazwie Graphire i powiem tak, jak kiedyś przeczytałem: różnica w rysowaniu zwykłą myszą a piórkiem tabletu jest taka, jak między rysowaniem cegłą a rysowaniem ołówkiem, he, he, he :) Graphire wystarczy na początku każdemu: piórko reaguje na nacisk i w każdym programie profesjonalnym można mu przypisać mnóstwo funkcji. Jeśli ktoś chce mieć dodatkowy bajer w postaci dodatkowej reakcji na pochylenie piórka, musi zainwestować w droższą serię Intuos.

 

6. Jeśli chodzi o skaner to tylko Epson. To jest Matrox wśród skanerów.

 

P.S. Nie zapomnij o zasilaczu min. 400W.

 

Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do plakatów formatu A1 - obsadź maksymalnie wszystkie sloty (np. 3x1024GB - w tym przypadku lepiej mieć maksimum pamięci, niż mniej ale w trybie Dual).

Hehe zaraz przyjdzie niejaki Shexbeer i powie, ze gowno sie znasz na grafice, bo on zjadl na tym temacie wszystkie zeby (lacznie ze sztuczna szczeka babci) i bez problemu radzi sobie z kilkudziesiecioma warstwami w Photoshopie majac 512MB RAM-u Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Eeeeech jak czytam wypowiedzi takich "fahofcuff" :wink: to nie tylko rece mi opadaja :wink:

 

Oczywiscie masz absolutna racje - im wiecej ramu tym lepiej, jesli plyta obsluguje 3GB i mozna sobie na tyle ramu pozwolic, warto wsadzic 3GB... na pewno nie bedzie to bezzasadne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodalbym jeszcze ewentualnie punkt 7 - drukarka.

 

Zaden HP, tylko i wylacznie Epson Stylus Photo. Co prawda nie jest tani w eksploatacji, ale jakos wydrukow powala na kolana i bije wszystko na glowe w swoim przedziale cenowym.

 

Ale to tak na marginesie, jako ze nie jest to podzespol komputera, a jedynie urzadzenie peryferyjne :wink:

 

Tablet faktycznie jest genialnym urzadzeniem, nie tylko do rysowania (kapitalnie sie sprawdza chocby przy szparowaniu). Ale za porzadny tablet trzeba troche kasy wysypac (mam w pracy Intuosa A4+ i nie powiem, tani nie byl :roll:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh nie doczytales mnie dokladnie :wink:

 

Ja _doskonale_ wiem ile ramu potrzeba do komfortowej pracy w Photoshopie, zwlaszcza ze bardzo czesto musze przygotowywac druki wielkoformatowe na ploter atramentowy, ktore sa "troche" :wink: wieksze niz A1 :D

 

To wlasnie rzeczony Shexbeer przekonywal mnie (w watku 8rda+ vs. NF7-S), ze 512MB w zupelnosci wystarcza :D :D :D

 

Powtorze zatem to, co napisalem juz wczesniej - masz absolutna racje, jesli chodzi o ilosc ramu niezbedna do pracy graficznej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh nie doczytales mnie dokladnie :wink:

 

Ja _doskonale_ wiem ile ramu potrzeba do komfortowej pracy w Photoshopie, zwlaszcza ze bardzo czesto musze przygotowywac druki wielkoformatowe na ploter atramentowy, ktore sa "troche" :wink: wieksze niz A1 :D

 

To wlasnie rzeczony Shexbeer przekonywal mnie (w watku 8rda+ vs. NF7-S), ze 512MB w zupelnosci wystarcza :D :D :D

 

Powtorze zatem to, co napisalem juz wczesniej - masz absolutna racje, jesli chodzi o ilosc ramu niezbedna do pracy graficznej :)

WIELKIE SORRY!!!

 

Ze wstydu zmieniłem post, żeby ktoś nie pomyślał, że czepiam się niewinnych ludzi!

 

POZDROWIENIA!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak mowi Kaeres NAJLEPIEJ GAINWARD GF3Ti500 JUMBO 128mb ddr i przerobic na quadro i bedzie sprzecik wypasik...

chyba nie wiedzailes tych kart Gainwarda w akcji przy duzej rozdzielczosci np 1280x1024 85Hz - TRAGEDIA - trzeba wywalac filtry :(

 

zeby nie bylo ze sie czepiam - wiem co pisze bo mam Gainwarda :P

 

racje ma kolega kavoo do 21" monitorka najlepszy MATROX ale jak ktos ma mozliwos poprzebierac w Radkach to moze jakiegos Szafira np 9100 sie uda wykombinowac co nie bedzie mial mydlanego obrazu przy wyzszych rozdzialkach :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o grafike 2D to tylko Matrox, innej rady nie ma. Quadro to chyba nie te zastosowania :D. Co do dysku twardego to myśle, że jeden powinien wystarczyć, kupiłbym natomiast nagrywarke, żeby można archiwizować efekty pracy :). Jeśli chodzi o Ram to 2x512 jest ilością odpowiednią (ale dla grafika Ramu nigdy zawiele :) ). Proc poniżej 2000+ lepiej nie schodzić, a jak styknie kasy to można coś mocniejszego. Płyta główna na NForce2. Jeśli chodzi o tablety graficzne to polecam firme Wacom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie zajmuje grafika, photoshop.. jezeli chodzi o programy typu photoshop to byle co starczy..

:? Jak to "byle co"? Przy obrazkach w dużych rozdziałkachi z kilkunastoma (i więcej) warstwami "byle co" przyprawi cie tylko o ból głowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak mowi Kaeres NAJLEPIEJ GAINWARD GF3Ti500 JUMBO 128mb ddr i przerobic na quadro i bedzie sprzecik wypasik...

chyba nie wiedzailes tych kart Gainwarda w akcji przy duzej rozdzielczosci np 1280x1024 85Hz - TRAGEDIA - trzeba wywalac filtry :(

1000% racji :)

 

Tez mam w domu Gainwarda, i rzygac mi sie chce jak sie patrze na obraz na monitorze :? Co prawda w 1280x1024 85 Hz jeszcze jako tako wyglada, ale w 1600x1200 nawet przy 75Hz nie ma dobrej ostrosci obrazu Dołączona grafika

 

W pracy (jak juz pisalem) mialem tez nVidie, i to nie byle gownianego GeForce'a, a (teoretycznie przynajmniej :wink:) profesjonalna ELSE GLorie II. Wydawalo mi sie, ze obraz daje dobry, ale jak zmienilem grafe na G550, to... nie wiedzialem co powiedziec Dołączona grafika

W 1920x1440 (pracuje na 24-calowym monitorze 8)) z "biednej" :wink: 32-megowej kartce wyciagnlem 85Hz (GLoria pasowala na 75Hz) przy ostrosci obrazu, ktorej GLoria nie byla w stanie wykrzesac nawet w 1024x768 Dołączona grafika.

A kolory zobaczylem takie, ze przez dobry tydzien przyzwyczajalem sie do tego, co na telewizorze widze Dołączona grafika

 

Teraz firma przymierza sie do sprawienia mi nowego kompa-monstera Dołączona grafika (Bartek 3000+, 3x512MB Corsair lub OCZ) i mam powazny dylemat, bo nie wiem czy zostac przy swojej ukochanej G550, czy naciagnac firme na Radka 9800pro :D

Nie widzialem jeszcze Radka w akcji :oops: i cholera nie wiem, czy w wysokich podzialkach bedzie rownie ostry i ladny obraz ma monitor podawal... poradzcie i mi przy okazji :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie zajmuje grafika, photoshop.. jezeli chodzi o programy typu photoshop to byle co starczy..

Dołączona grafika

 

Jak sie robi "byle co" to proste, ze na "byle czym" mozna pracowac :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz firma przymierza sie do sprawienia mi nowego kompa-monstera Dołączona grafika (Bartek 3000+, 3x512MB Corsair lub OCZ) i mam powazny dylemat, bo nie wiem czy zostac przy swojej ukochanej G550, czy naciagnac firme na Radka 9800pro :D

Nie widzialem jeszcze Radka w akcji :oops: i cholera nie wiem, czy w wysokich podzialkach bedzie rownie ostry i ladny obraz ma monitor podawal... poradzcie i mi przy okazji :roll:

Hmm jak już Radka9800 do pracy w dużych rozdziałkach to tylko Built By Ati (ale sie firma wykosztuje ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, tyle ze Built by ATi trzeba ciagnac zza oceanu, co raczej niw wchodzi w rachube w sytuacji, gdy firma zamierza caly komputer (a nie pojedyncze pozdespoly) kupic :)

 

Poza tym moj wywiad srodowiskowy doprowadzil mnie do wniosku, ze w przypadku Radeonow akurat najlepszym wyborem jest ELSA - zapewnia duzo wyzsze (100Hz przy 1600x1200) odswiezanie przy wysokich podzialkach niz Hercules, Sapphire, czy nawet genuine ATi. A o jakosc wykonania w przypadku _tej_ firmy raczej nie trzeba sie obawiac :wink:

 

Tyle, ze nie mam pojecia, czy wyszedl juz Gladiac 9800 pro (na stronie ELSY ani widu, ani slychu) :wink:

 

Zas co do wykosztowania sie firmy.... fuck it :wink: Mam tyle roboty, ze musze miec szybki sprzet i nie interesuje mnie ile bedzie kosztowal :D

Zreszta na pewno grafa nie bedzie duzo drozsza od spawarki DVD-RW, ktorej do archiwizacji projektow zazadalem :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehe :D Ja nawet nie wiedziałem, ze sie ELSA za radki zabrała! :oops: Jak masz możliwość zakupu tego to pewnie, że bierz ją :) W końcu firma z wysokiej jakości słynie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za pomoc - jesli sie zdecyduje na PC, to na pewno bedzie to plytka na NF2 Athlon 2000+ (ewentualnie 1700+), do tego 2x512 DDR ( i tu pytanie - wystarcza zwykle czy ECC? ), grafika na pewno Matrox G550 :).

 

Jak wiadomo, cenionymi komputerami dla grafikow sa Macintoshe. Warto inwestowac w cos takiego czy cenowo odpadaja ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...mam powazny dylemat' date=' bo nie wiem czy zostac przy swojej ukochanej G550, czy naciagnac firme na Radka 9800pro :D[/quote']

 

Jak Ci tak zalezy na jakosci i ma firma tyle kasy, to TYLKO Matrox Pharelia. kosztuje 2k pln, a to co dostaniesz.... mmmmiodzio... :D

A i pograsz sobie troszke.... :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do autora topicu czyli michala zlozyles cakiem niezly ten zestaw wedlug mnie good , co do kart graficznych tylko i bezwarunkowo matrox ale tylko jezeli brat bedzie zajmowal sie profesionalnie grafika bo inaczej to lepiej brac nawet radka a wiem co mowie bo sam 4 lata robie w grafice , chodzi o to ze matrox parahellium zachowuje calkowicie idealne odwzorowanie geometri kolorow kontrastow czerni i bieli nawet na wysokich rodzielczosciach czyli wiecej niz 1600x1200 , ja zajmuje sie grafika dosc profesionalnie zarowno 2 d jak i troche 3 d i kupuje redeona narazie 9100 a pozniej 9700pro ...

 

Wedlug mnie dobry zestaw wybrales: )

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie firma tylko brat, wiec nie ma kasy zeby na grafike wydawac 2k pln - lepiej chyba kupic lepszy monitor. Wiec na pewno to bedzie Matrox G550.

 

Zastanawia mnie tylko fakt czemu nie bylo ani jednego posta z propozycja platformy na Intelu. Osobiscie ostatni kontakt z Intelem mialem w czasach Pentium 166, dlatego wybralem do tego zestawu AMD, ale moze ktos kto jest "na czasie" moglby cos zaproponowac?

 

Wszelkie racjonalne propozycje mile widziane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie firma tylko brat, wiec nie ma kasy zeby na grafike wydawac 2k pln - lepiej chyba kupic lepszy monitor. Wiec na pewno to bedzie Matrox G550.

 

Zastanawia mnie tylko fakt czemu nie bylo ani jednego posta z propozycja platformy na Intelu. Osobiscie ostatni kontakt z Intelem mialem w czasach Pentium 166, dlatego wybralem do tego zestawu AMD, ale moze ktos kto jest "na czasie" moglby cos zaproponowac?

 

Wszelkie racjonalne propozycje mile widziane :)

Poniewaz intel jest przedewszystkim drogi a w dzisiejszych czasach kazdy liczy pieniadz , oprocz tego ze intel jest dobry wcale nieproponuje lepszych rozwizan niz AMD przez co AMD sie lepiej sprzedaje , tanie, dobre i wydajne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo, cenionymi komputerami dla grafikow sa Macintoshe. Warto inwestowac w cos takiego czy cenowo odpadaja ?

To zalezy. Jesli komputer ma sluzyc _wylacznie_ do zastosowan graficznych, to IMHO warto sie zastanowic. Oprogramowanie na Maca w tej dziedzinie jest takie samo jak na PC (Photoshop, Illustrator, InDesign, Corel). Do tego Mac ponoc jest o niebo lepszy od PC, jesli chodzi o zarzadzanie pamiecia podczas pracy na duzych plikach. Ale to mowie na podstawie zaslyszanych opinii, sam nie mialem okazji pracowac na ogryzku.

Ale jesli komp ma byc wykorzystywany oprocz grafiki jeszcze do czegos innego - nie ma sobie co dupy zawracac. PC jest o niebo lepiej "oprogramowany", no i z dostepnoscia software'u jest duzo lepszy komfort. Uniwersalnosc peceta po prostu nie podlega dyskusji.

 

Nie mowiac juz o tym, ze Mac plasuje sie oczywiscie w zupelnie innym przedziale cenowym (o iMacach nie mowie, bo to zabawki... do tego brzydkie, wygladem przypominajace zelazko Rowenty :wink:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...