Skocz do zawartości
meeron

Msi P55 - GD80/GD65/CD53

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące szybkości startu komputera. Wiadomo że nowe chipsety intela mają zaimplementowane przy starcie system sprawdzania napięć na płycie głownej.

U mnie na płycie msi gd-65 objawia się tym ze po włączeniu zasilania z listwy muszę odczekać od 5-10 s zanim wcisne przycisk power. Jeżeli nie poczekam tylko od razu wlączam przycisk start to komputer włącza się za 3 przyciśnięciem.

Jestem ciekawy czy u Was jest podobnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też na początku nie widziałem co się dzieje bo mam mocny zasilacz i nawet chciałem płyte reklamować u Msi Polska. Po sprawdzeniu poprawności podłączenia na końcu myslałem ze jest zepsuty przycisk power w obudowie chociaż nie bardzo w to wierzyłem bo mam markowego zalmana. No ale licho nie śpi.

Aż w koncu kolega z serwisu komputerowego z mojego miasta uświadomił mnie że przy włączaniu komputera chipset intela sprawdza i ustawia napięcia na płycie.

A zeby bylo ciekawiej to uruchamiając komputer bezpośrednio z plyty głownej przyciskiem power koło oc genie startuje od razu.

Czyli uruchomiając komputer trzeba się uzbroić w chwilke cierpliwości bo ten chipset tak ma.:)

Edytowane przez fenir

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to powiedz jeszcze w jaki sposób są kontrolowane? W 65 tylko dla CPU jest płynna regulacja zależna od temp a pozostałe dwa można na sztywno ustawić 50%, 75%, 100%

Tak samo jest na GD 80 z tym , że są 4 pod kontrolą. Na sztywno 50%,75%,100%. Niestety nie jest to regulacja co do 1% jak miało to miejsce w BlackOps i do tego w czasie rzeczywistym. Tutaj dopiero po save w BIOS jest to ustawiane. Coraz bardziej wku... mnie ta płyta. Proc idzie jak burza na 4200 MHz ale pamięci to po prostu tragedia :(. Na EVGA P55 FTW 200, ASUS`ach, DFI zapinam spokojnie około 2190 MHz przy cl9 a tutaj na 1860 MHz już są problemy. Nie mam nic innego niż Vipery II, sectory 5 - wszystko patriota pod ręką także może na czymś innym normalnie to chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ta płyta średnio mi się podoba. Co prawda proc poszedł na 4GHz, pamięci na 2GHz, ale nawet na 1600 nie da rady zmniejszyć timingów z 9-9-9 na cokolwiek niżej. Bios 1.5, może jeszcze dopracują współpracę z G.Skill Eco 1600Cl7...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bądz zawsze na najnowszych betach ;)

http://msi-forum.de/index.php?page=Thread&...ht=MSI+p55+BIOS

 

Hmm:

W A7583IMS.161

 

 

-Support Low voltage XMP DRAM.

-Improve Lynnfield OC memory stability when DRAM frequency greater than 2000Mhz.

 

To coś ;-) Tylko, że mając beta bios, ryzykuję gwarancję, z tego co wiem... No i mimo, że na tej stronie się zapisałem, nie mogę ściągnąć biosów. Podesłałbyś proszę na (EDIT-adres podany via PM) 1.61,1.62 i 1.63?

Bo mam komunikat : Der Zutritt zu dieser Seite ist Ihnen leider verwehrt. Sie besitzen nicht die notwendigen Zugriffsrechte, um diese Seite aufrufen zu können - mimo że jestem już tam zalogowany...

 

BTW - jest w miarę nowy Intel INF utility (nie wiedziałem wcześniej) -> http://downloadcenter.intel.com/Detail_Des...94&lang=deu

 

 

 

 

 

EDIT - beta bios jedynie pogorszył wyniki w teście pamięci Everesta o 3-4tysiące MB/s. Okazuje się, że musiałem zostawić środkową 9tkę w timingach.. Tak więc - bios 1.5 powrócił ;)

post-1292-1262228253_thumb.jpg

Edytowane przez Colin_MC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto ma puszczone pamięci na 2GHz na GD65? Przy jakim vtt i timingi? Może któryś "dalszy" timing "zluzowany"?

Coś nie mogę ich na 100% ustabilizować, proc przy 1.34V "lata" na 4GHz bez problemu. Może kwestia niskonapięciówek? Sprawdzone biosy to 1.5 i 1.6b3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patriot Viper II Sector 5

 

2000MHz

 

2T 9-9-9-24-59-12-6-4-6-20

1.7Vram,

Vtt 1.25V :)

 

Spore napięcie. I tak 1.65V na Eco to było sporo, więcej do "pieca" nie dołożę. Ciekawi mnie to, czy pamięci są do .... , czy to kwestia płyty.

A może pokombinuję z podobnymi timingami co Ty... Ale cóż, pamięci za 425zł (odbiór osobisty) - może za dużo od nich wymagam. 1600CL7 idzie spokojnie tak jak powinno, tak naprawdę 2000MHz praktycznego przyrostu wydajności nie da....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wcześniej, że moja płyta główna trafiła do MSI w celu zdiagnozowania problemu piszczenia płyty głównej. Dzisiaj dostałem informację, że centrala MSI przeanalizowała problem piszczenia na moim egzemplarzu i powstał nowy BIOS 1,65 w którym problem ten został rozwiązany. Zatem wszystkim którym piszczy płyta główna polecam ściągnięcie biosu 1.65 jak tylko będzie dostępny.

Edytowane przez ojejku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto ma puszczone pamięci na 2GHz na GD65? Przy jakim vtt i timingi? Może któryś "dalszy" timing "zluzowany"?

Coś nie mogę ich na 100% ustabilizować, proc przy 1.34V "lata" na 4GHz bez problemu. Może kwestia niskonapięciówek? Sprawdzone biosy to 1.5 i 1.6b3

 

Ja mam 2ghz, profil XMP auto, napiecie auto - 1.65v. Geil ultra coś tam 2000 :) . Bios 1.5, żadnych problemów nie stwierdzono. Procek delikatnie na 3.6 podkrecony (chodzi tez znacznie wyzej :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto ma puszczone pamięci na 2GHz na GD65? Przy jakim vtt i timingi? Może któryś "dalszy" timing "zluzowany"?

Coś nie mogę ich na 100% ustabilizować, proc przy 1.34V "lata" na 4GHz bez problemu. Może kwestia niskonapięciówek? Sprawdzone biosy to 1.5 i 1.6b3

G.Skill RIPJaws 2000MHz CL9 profil XMP Advanced Mode, Vmem 1.55V, Vtt 1.303, klik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

G.Skill RIPJaws 2000MHz CL9 profil XMP Advanced Mode, Vmem 1.55V, Vtt 1.303, klik

 

No to albo mam felerną sztukę płyty, albo jeszcze dobrze GD65 nie współpracuje z niskonapięciówkami. Nie chce mi się wierzyć, że moje Eco CL7 nie działałyby po podniesieniu napięcia na 2000MHz 9-9-9 , nawet z 2T (gdy kolega ddr2.pl na Evga wyciąga 2000 przy 6-9-6)....

Cóż, tak jak przy poprzedniej płycie (MSI P45 Neo2) przyjdzie mi trochę poczekać na sensowny Bios (wtedy były np. problemy z trzymaniem ustawień FSB/Mem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też posiadam G.Skill RipJaws 2000MHz i płytkę GD65(bios 1,5) , i u mnie na 1,55v chodzą na 2000MHz przy timingach 9-9-9-24 1T. A co najciekawsze (pewnie wina płyty), za cholerę nie mogę zejść niżej z timingami, ustawienie CL8 zawsze daje mi error w testach, nie ważne jakiego napięcia bym nie dał. A i tak z ciekawości raz udało mi się odpalić te pamiątki na 2400MHz, oczywiście niestabilnie ale Windows pacał, więc nie sądzę żeby nie dały rady pracować z niższymi timingami przy 2000MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spore napięcie ?!

 

Może rzeczywiście dla jakiś innych ramów niskonapięciowych to może duzo.

 

Ale moje patrioty mają domyślnie 1.65V, więc podbicie o 0.5V to dla nich bez żadnej różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko tu nie chodzi o same pamięci, tylko o kontroler pamięci który jest w procku i wg. intela napięcie pamięci nie powinno przekraczać 1,65v, co oczywiście nie oznacza że coś się zepsuje jak ktoś da np. 1,7v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*G.Skill guarantees 2 Dimms dual channel operation would reach announced specification. - z tego linka ze strony G.Skill.

Więc nie znaczy, że pójdą na 2000MHz ;-) na tej płycie... A z tym sporym napieciem mi chodziło o to, w porównaniu do zalecanego dla I5 1.65V ;-) Bo jak by patrzeć że mają domyślnie 1.65 to zmiana na 1.7V to faktycznie pikuś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy tak to pikuś i dla samych pamięci, tak jak już to sam stweirdziłęś tak samo i dla samego procesora i podstawki dla core i5.

 

Ludzie kiedy Wy się nauczycie, że bezpieczne napięcie to jest nawet 1.8V, byleby tylko podnieść VTT do 1.3V i wtedy zawsze jest bezpiecznie. Wystarczy, że różnica Vram - VTT nie będzie większa niż 0.5V, dlatego tak jak mówiłem, jesli tylko same pamięci zniosą 1.8V, to procesor problemu z takim napięciem również nie ma. Zresztą już koniec tematu o pamięciach. Bo to tak jak z O/C procka jednemu idzie 4.0GHz na 1.35V, innemu na 1.32V a jeszcze innemu na 1.4V więć to jest loteria :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt jak w podpisie, parę pytań.

 

Czy wy też macie potrójny start za każdym razem, kiedy uruchamiacie kompa? (komp cały czas podpięty do pradu)

 

Chciałem, aby pamięci uruchomiły się z nominalnymi taktami, więc włączyłem XMP, to komp nie startował. Z braku czasu probowałem tylko raz. BIOS bodajże 1.5. Nie mam teraz dostępu do niego.

 

I gdzie jest przycisk/zwroka Clear CMOS, jak się czyści CMOS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj XMP tylko ręcznie wszystko ustaw. Potrójne bootowanie jest wtedy kiedy wysteouje fail oc. Czyli XMP cos źle ustawił i płyta wywaliła błąd oc. Próbowała 3 razy wczytać te ustawienia po czym uruchomiła się z defaultowymi ustawieniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pojawił się dziwny problem.

Podczas botowania płyta pokazuje Dual channel ale zamiast 4gb tylko 2gb.

System niby pokazuje zainstalowaną pamięć jako 4gb ale Menedżer zadań windows już pokazuje tylko 2gb

Everest pokazuje 2gb a CPU-Z 4gb

Czyżby płyta wykrywała drugi moduł ale coś jest zwalone że system nie potrafi z niego korzystać?

System win7 64bit.

EDYTA:

Uwalone jeden slot pamięci?

post-147715-1263141723_thumb.jpg

Edytowane przez cekin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramy niedowoltowane :)

 

Jedna kość pracuje stabilnie na tym napięciu druga z kolei nie. Spróbuj obniżyć taktowanie labo podbić napięcie.

Edytowane przez Szuri21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci mają 1,6V fabrycznie, na 1,65V to samo się dzieje.

Co ciekawsze drugi zestaw kingstona 2x1gb 1066 ma takie same objawy.

Znalazłem coś o biosie że płyta gryzie się z pamięciami o pojemnością większej niż 4gb a zwłaszcza z G.SKILL :(

Bios zaktualizowałem do 1.6 i póki co dobrze ale na wcześniejszym na początku też było dobrze :(

Jak włożę 2x2 gskill i 2x1 kingstona to w bocie mam 3gb.

Już mi powoli ręce z ch**em opadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...