Skocz do zawartości
meeron

Msi P55 - GD80/GD65/CD53

Rekomendowane odpowiedzi

kurde mam problem. dzisiaj kupiłem i5-750 msi g65, 4g adata 2000x, pierwsze booty bez problemu bez oc. zachcialo mi się zrobić update biosa z wersji 1.2 na 1.6 z pod biosu i teraz komp się nie odpala. reaguje na wyciągniecie pamięci bo piszczy, jak mu je wsadze spowrotem nie startuje czarny ekran wentylator gtx 280 napierdziela na maxa jak przy starcie zanim wejdzie do biosu i się wyciszy. czy waszym zdaniem płyta nadaje się do reklamacji czy da się coś jeszcze zrobić??

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skombinuj inne ddr3 i zobacz czy odpali, jeśli tak to jedziesz z downgrade biosu. Ponoć poprawiają w nowych biosach współpracę gd65 z pamięciami, ale moje g.skille gorzej latają na tych nowych, o czym zresztą pisałem wcześniej. Jeśli to nie pomorze to na bank masz padnięty bios a wtedy zastosuj się do tych instrukcji (ami bios):

link 1

link 2

Pomimo, że ekran nic nie wyświetla, to bootblock może być jeszcze sprawny. Jeżeli i to nie pomoże, to zostanie Ci oddanie płyty na gwarę, bo scalak biosu jest bodajże wlutowany w płytę, więc nawet wizyta u kolegi z gd65 odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc ale żadna z tych instrukcji mi nie pomogła. przeczytałem jedynie że m-flach wykańcza płyty a jako że mam pecha to musiało mi się to przytrafić :damage_wall: zamiast wypróbowany sposób poprzez dosa to jak ten lamer zachciało mi się korzystać z "nowinek". no cóż najwyżej zamówię drugą a jak ta wróci to ją orżnę na allegro...

 

z tymi pamięciami to sprawdzę jutro w sklepie może faktycznie nowy bios już nie lubi moich pamięci :angry:

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uwalilem sobie bios na P35 NEO2 FR ale sposob z dyskietka ozywil mi plyte. Po tym aktualizowalem normalnie juz z pod dosa i wszystko zyje do dzis. Zadnych problemow tez komponentami wiec sproboj z dyskietka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież M Flesh działa poprzez dosa...

Wrong the issue is not in the BIOS file, but in M-Flash.

Since you downgraded the BIOS version, the M-Flash is downgraded too..

[older M-Flash versions has some bugs...,dead board issue is expected]

When you downgrade the BIOS version, the M-Flash become deadly[no longer safe for flashing]

 

 

Czytaj 2 link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna ladowac profile szybciej (overlocking profile) czy pozostaje wchodzenie za kazdym razem do biosu i ladowanie?

Co to za opcja OC RETRY COUNT?

 

 

Czy ja kiedys dozyje czasow ze do mobo bedzie spolszczona instrukcja + opis funkcji biosu :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to komp mi działa. konfiguracja msi p55-gd65, i5 750, 4gb adata 2000x. teraz mam do was pytanie o poradę jak to kręcić. zmieniając profil pamięci na 2 od razu mi ładnie wszystko się przestawia na 4000mhz cpu, pamięci na 2000, qpi jest 4800 ale nie wiem jakie powinienem ustawić napięcia.

polecany poradnik na pclabie nie wiele mi daje.

 

napiszcie proszę tak w telegraficznym skrócie ile na oko powinienem mieć na vcore vtt itd. zgodnie z cpuz pamięci przy 2000 powinny pracować na napięciu 1,65V także jeden plus dla nich :P

 

dodam tylko że nie zależy mi wyciśnięciu z procka ostatnich potów chciałbym aby działał mi stabilnie na 4ghz (jeżeli się to tylko uda) i żeby pamięci też działały na tych swoich nominalnych 2000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

link

W przyklejonym temacie o i5/i7 nie jeden użytkownik pisał jak napięcia ustawiać. Zajrzyj tam, wyszukaj kluczowe słowa vtt, cpu voltage itd. Nie wierzę, że ten temat ci nie wystarcza żeby skumać jak ustawić napięcia.

 

link2

Tutaj przykładowe napięcia, na których powinien latać procek przy danej częstotliwości. Możesz uznać za wzór i schodzić napięciami, Jak dla mnie to duże są mi np na 3.6 leci na 1.15V, ale to kwestia procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za opcja OC RETRY COUNT?

Ile razy płyta ma się próbować podnosić (ustawiać to co nie jest na auto, a może powodować niestabilność) zanim wywali komunikat że przesadziłeś z OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

link

W przyklejonym temacie o i5/i7 nie jeden użytkownik pisał jak napięcia ustawiać. Zajrzyj tam, wyszukaj kluczowe słowa vtt, cpu voltage itd. Nie wierzę, że ten temat ci nie wystarcza żeby skumać jak ustawić napięcia.

 

link2

Tutaj przykładowe napięcia, na których powinien latać procek przy danej częstotliwości. Możesz uznać za wzór i schodzić napięciami, Jak dla mnie to duże są mi np na 3.6 leci na 1.15V, ale to kwestia procka.

Dzięki za linki. Chciałbym się jeszcze zapytać tak dla pewności - jeżeli ramy mam ustawione na 2000mhz to vtt też powinno być odpowiednio podciągnięte jeżeli nie uzyskuje stabilności przy 4ghz i 1,45vcore - sugeruje się zestawieniem na THG??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki. Chciałbym się jeszcze zapytać tak dla pewności - jeżeli ramy mam ustawione na 2000mhz to vtt też powinno być odpowiednio podciągnięte jeżeli nie uzyskuje stabilności przy 4ghz i 1,45vcore - sugeruje się zestawieniem na THG??

Sugerowałbym nie przekraczać 1.4V vcore dla ustawień 24/7 oraz VTT >1.35V. Ile masz teraz VTT? Na czym Ci się wywala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałbym nie przekraczać 1.4V vcore dla ustawień 24/7 oraz VTT >1.35V. Ile masz teraz VTT? Na czym Ci się wywala?

narazie testowałem tylko linxem. vcore dałem 1.45V vtt 1.25V ram 1.65v. sugerowałem się THG... chłodze procka scythem infinity. core temp pokazywał mi po 87C na rdzeniu - pewnie winne jest wysokie napięcie vcore. dzisiaj zamontuje dodatkowo drugi wentylator na scythcie żeby zwiększyć przedmuch. ewentualnie myśle nad zmianą chłodzenia na mugena 2 - inne cooler są dla mnie za drogie.

myśle że musze zmniejszyć vcore na 1.4v ~1,425 max i vtt podciągnąć na 1.35v i potem zacząć ewentualnie schodzić z napięciami. jeżeli nie uda mi się go ustablilizować na tak wyżyłowanych napięciach na 4ghz to będe schodził niżej...

 

pytanie - czy test linxem daje już jakiś obraz o stabilności czy trzeba jednak męczyć potem jeszcze sprzęt primem przez 12h?? :)

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

narazie testowałem tylko linxem. vcore dałem 1.45V vtt 1.25V ram 1.65v. sugerowałem się THG... chłodze procka scythem infinity. core temp pokazywał mi po 87C na rdzeniu - pewnie winne jest wysokie napięcie vcore. dzisiaj zamontuje dodatkowo drugi wentylator na scythcie żeby zwiększyć przedmuch. ewentualnie myśle nad zmianą chłodzenia na mugena 2 - inne cooler są dla mnie za drogie.

myśle że musze zmniejszyć vcore na 1.4v ~1,425 max i vtt podciągnąć na 1.35v i potem zacząć ewentualnie schodzić z napięciami. jeżeli nie uda mi się go ustablilizować na tak wyżyłowanych napięciach na 4ghz to będe schodził niżej...

 

pytanie - czy test linxem daje już jakiś obraz o stabilności czy trzeba jednak męczyć potem jeszcze sprzęt primem przez 12h?? :)

 

Prime nie jest wg. mnie wyznacznikiem stabilności. Oprócz Linxa ewentualnie możesz dać SuperPi32/Memtest by sprawdzić stabilność pamięci.

A 87 stopni to dużo, na pewno to 1.45V się do tego przyczyniło. Przy linxie brałeś zajętość pamięci "all"? A odnośnie "woltażu" spróbuj może póki co coś w stylu 1.4V vcore i 1.3VTT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime nie jest wg. mnie wyznacznikiem stabilności. Oprócz Linxa ewentualnie możesz dać SuperPi32/Memtest by sprawdzić stabilność pamięci.

A 87 stopni to dużo, na pewno to 1.45V się do tego przyczyniło. Przy linxie brałeś zajętość pamięci "all"? A odnośnie "woltażu" spróbuj może póki co coś w stylu 1.4V vcore i 1.3VTT.

tak linxem dawałem pamięć all.. dobra będe tak próbować ale to dopiero wieczorem jak z roboty wróce <_<

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie może się uda skombinować BIOS-ik odblokowujący mnożnik CPU. Będzie to przydatne zwłaszcza w Core i5 750 gdzie jak każdy z nas wie max to x20 i tylko w turbo mode wskakuje na wyższe. Fajnie byłoby mieć na stałe wyższy mnożnik ;). Na razie dla GD80. Z moich obserwacji wynika, że płyty ASUS-a mają taki patent także powinno się to samo zrobić na płytach MSI.

Edytowane przez Gregor1230

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zaodrze244

Zmniejszaj vcore o ok. 0.02 i rób linxa 5min, jak w końcu wywali error podczas tego 5min testu, to zacznij podnosić vcore gdzieś o 0.01 i puszczaj linxa na 50 próbek (ok. 80min), jak przejdzie to masz już te stabilne vcore dla 4ghz. Potem przy def. napięciu ramów zacznij zmniejszać vtt co jakaś tam wartość (np. również o 0.2), aż w końcu wywali ci bsoda przy starcie windy, albo error po 5min linxa. Od tego momentu zacznij zwiększać vtt i znowu linx (20 próbek myśle, że starczy). Na końcu w biosie przeskocz o jedną wartość dla każdego napięcia tak na wszelki i będzie już luz. Przy wększej różnicy vtt miedzy napięciem ramu niż 0.4-0.3 może zacząć walić bsodami przy starcie windy. U mnie, niezależnie od wielkości napięć, różnica ta zawsze musi wynosić 0.3 bądź mniej. Nawiasem pisząc, to powinieneś w przyklejonym o i5 pisać w tej sprawie ;p Miłej zabawy ; ]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdźcie proszę u siebie czy jak dacie EIST na AUTO, profil XMP, Advanced , reszta pierdułek ( cstate, turbo na off) macie możliwość wskoczenia na mnożnik 21?(zmienia się na żółto). Chodzi o Core i5 750.

Edytowane przez Gregor1230

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zaodrze244

Zmniejszaj vcore o ok. 0.02 i rób linxa 5min, jak w końcu wywali error podczas tego 5min testu, to zacznij podnosić vcore gdzieś o 0.01 i puszczaj linxa na 50 próbek (ok. 80min), jak przejdzie to masz już te stabilne vcore dla 4ghz. Potem przy def. napięciu ramów zacznij zmniejszać vtt co jakaś tam wartość (np. również o 0.2), aż w końcu wywali ci bsoda przy starcie windy, albo error po 5min linxa. Od tego momentu zacznij zwiększać vtt i znowu linx (20 próbek myśle, że starczy). Na końcu w biosie przeskocz o jedną wartość dla każdego napięcia tak na wszelki i będzie już luz. Przy wększej różnicy vtt miedzy napięciem ramu niż 0.4-0.3 może zacząć walić bsodami przy starcie windy. U mnie, niezależnie od wielkości napięć, różnica ta zawsze musi wynosić 0.3 bądź mniej. Nawiasem pisząc, to powinieneś w przyklejonym o i5 pisać w tej sprawie ;p Miłej zabawy ; ]

wiem że to nie ten topic ;) ale skoro jesteśmy już w temacie :P to nie udało mi się ustabilizować procka na 4ghz, doszedłem do 195mhz na szynie napięcie troche duże mi wyszło bo prawie 1,425 i 1,309 (nie pamiętam teraz dokładnie bo to wczoraj w nocy było) ale niestety linx ustawiony na 10 przechodził bez problemu ale już ustawiony na 50 przy około 19-20 pętli się wysypywał. ja winie za to temperaturę bo podskoczyła aż do 87C. inna sprawa to taka że rano na tych ustawieniach niechciał mi się odpalić komp - restart restart i na default się odpalił.

 

zastanawiam się więc czy winna będzie temperatura?? czy proc nie daje rady?? napięcia są za wysokie też, lepiej może sobie daruję mordowanie procka i podkręce go na 3600 i też będzie dobrze :D

Edytowane przez zaodrze244

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie odnośnie nowszych wersji biosu.

 

obecnie mam fabrycznego 1.2, czy zauważyliście u siebie aby wraz z kolejną nowszą wersją biosu wzrastały możliwości OC?

 

czy zatrzymały się one np gdzieś w okolicach wersji 1.4.

 

pytam dlatego że po opisanej przezemnie kilka postów wyżej wpadce z flashowaniem przez m-linka (pies go trącał) narazie czekam na powórt płyty z gwarancji zanim poraz kolejny spróbuję flashować biosa. niechce poprostu w razie W pozostać bez kompa bo trzeciej płyty kupować nie mam zamiaru... :P i czekać 2-3tygodnie na jej powórt z serwisu.

 

pytam dlatego że mam problemy z oc procka na 4ghz i się zastanawiam czy to też czasem nie jest jedną z przyczyn braku stabilności. bo jeżeli tak to narazie odpuszcze sobie oc i poczekam na odpowiedni moment po wgraniu nowszego biosu.

 

od razu powiem że czytałem w tym topicu o problemach z prowadzeniem pamięci po wgraniu nowszego biosu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...